Zubní pasta

Pečujte o svůj chrup tak, aby Vám sloužil co nejdéle.

ca. 0 CZK
ca. 0 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 0 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat zubní pastu

  • Čištění zubů patří ke každodenní rutině. Málokdo se zajímá o to, jaké je složení zubních past.
  • Přitom látky obsažené v zubních pastách se přes sliznici vstřebávají do organismu. Malé děti zubní pastu často polykají.
  • Na co se tedy zaměřit a co opravdu škodí? Pasta by neměla obsahovat konzervanty a chlorované uhlovodíky.
  • U dětských past se vyhněte umělým sladidlům a barvivům. Někteří výrobci přidávají azobarviva, u kterých byly prokázány jednoznačně škodlivé účinky.

Hlavní složky

Každá pasta má specifické složení. Mezi nejdůležitější složky patří fluoridy, pěnidla, abraziva a pH.

Fluoridy

Fluoridy snižují kazivost zubů, zvyšují odolnost skloviny proti působení kyselin, snižují odvápnění skloviny, podporují přívod minerálů a mají antibakteriální účinek.

Bělící
Aquafresh Whitening Intense White zubní pasta 100 ml

Pasty můžeme rozdělit na:

  • Terapeutické – obsah je 1 800 – 2 500 ppm fluoridů. Bývají dražší, mezi jejich přednosti patří okamžité zlepšení zubní skloviny.
  • Kosmetické – obsah je 1 500 ppm Fluoridů. Jsou levnější a vhodné pro každodenní používání.

Abraziva

Množství abrasiv v zubní pastě vyjadřuje koeficient RDA nebo REA. Uváděné hodnoty jsou od 0 do 200. Optimální počet je do 70. Nad tuto hodnotu je pasta nevyhovující. Vyšší RDA může způsobit zvýšenou citlivost zubů.

Pro děti od 3 - 6 let
Odol Perlička 50 ml

Pěnidla

Patří mezi nežádoucí složky, najdete je pod zkratkou SLS. Je to látka, která odmašťuje a vyskytuje se i ve sprchových gelech nebo mycích prostředcích. Čím méně SLS pasta obsahuje tím lépe.

Dělení zubních past

Při parodontitidě

Parodontitida je zánětlivé onemocnění závěsných vazů způsobené bakteriemi v ústech. Příznaky jsou zápach z úst, zarudlé dásně a citlivost zubů. Pří neléčení může dojít k odhalení krčků, viklavosti až vypadávání zubů. Vyskytuje se v dospělosti a je způsobena nesprávnou ústní hygienou.

Na citlivé zuby

Nejčastějším projevem citlivosti zubů je bolest při střídání horkých a studených pokrmů nebo nápojů. Lze jí předcházet pastami pro citlivé zuby. Pasta pouze zmírní příznaky, ale neodstraňuje příčinu. Je proto vhodné tento problém řešit s lékařem.

Homeopatická
Rose Rio homeopatická zubní pasta aromaterapeutická péče 65 ml

Bělící pasty

Lékaři a dentální hygienici stojí za tím, že pasty bělící efekt nemají. Pokud ano, látky v těchto pastách ničí sklovinu.

Terapeutické pasty

Druh pasty Použití
Chránící před zubním kazem Jsou považovány za doplněk chránící zubní sklovinu. Nehodí se pro každodenní použití. Elmex Caries Protection
Bylinné Nemají chemické složení, jsou upřednostňovány ze zdravotních důvodů. Herbadent
Bez mentolu Někdo je na mentol alergický nebo se z něho dělá lidem nevolno. Elmex bez mentolu
Bez fluoridu Někdy může fluorid způsobovat skvrny. Herbadent, Sensodyne
Bez pěnidel Jsou bez složky SLS. Herbadent, Meridol, Elmex
Antibakteriální Vhodné po chirurgických zákrocích. Udržují ústa bez bakterií, nesmí se používat dlouhodobě. Dají se koupit v lékárnách.

Co pro děti

Vybrat pastu pro děti není lehká záležitost. Zubní pastu kupte hned po vyklubání prvního zoubku. Aby si děti rády čistily zoubky, je důležité, aby je pasta nepálila. Zároveň musíte vybírat i podle množství fluoridů, které pasta obsahuje. Na stranu druhou, pokud bude dětem pasta chutnat moc, budou ji polykat a to také není ideální. Proto je důležité nanášet malé množství pasty maximálně o velikosti hrášku.

Jak poznat ideální množství fluoridů? Množství fluoridů byste měli najít na obalu. Je to údaj, který si můžete snadno ověřit.

Pro miminka
Pure Beginnings zubní pasta pro miminka bez fluoridů malinová příchuť 75 ml
  • Pro děti do 3 let – doporučené množství je do 400 ppm fluoridů. Tento rozsah splňuje pasta Weleda. U malých dětí neuděláte chybu, pokud jim pořídíte pastu bez fluoridů.
  • Děti od 4 – 6 let – pasty mohou obsahovat 400 – 600 ppm fluoridů. Do této kategorie spadají pasty Zendium Kids, Elmex Kids a Oral B pro expert.
  • Děti od 7 let – v tomto věku se mění mléčný chrup za stálý. Je tedy možné používat pasty s vyšším množstvím fluoridů od 600 do 1450 ppm. Mezi pasty splňující tento rozsah patří GUM Junior, Elmex Junior nebo Zendiums Juniors.
Na citlivé zuby
Sensodyne repair & protect 75 ml

U zubní pasty není dobré zohledňovat pouze množství fluoridů. Je důležité znát i obsah pěnidel, barviv a sladidel.
Nyní se zaměříme na složky, které by pasty obsahovat nemusely.

Složka Proč se jí vyhnout
Titanium Dioxide Barvivo nevhodné pro děti
Olaflur Podobné fluoridům, nevhodné u malých dětí
Cocamidopropyl Betaine Pěnidlo dráždící citlivá ústa
Methylparaben Paraben, může způsobovat alergie
Xylitol, Sacharin Sladidla, ve větším množství mohou mít projímavé účinky
   

Speciálně je dobré dávat pozor na chemické sloučeniny, které mají v názvu PEG nebo PPG. Ty jsou vyráběné z karcinogenního ethylenoxidu. Zubní pasta, která neobsahuje žádnou z výše zmíněných složek, je Weleda dětský zubní gel. Neobsahuje ani fluoridy, můžete to tedy používat i pro nejmenší děti.

Ostatní již zmíněné pasty kromě prospěšných fluoridů obsahují i sladidla nebo pěnidla. Tyto složky nejsou zcela prospěšné, ale pokud budete používat přiměřené množství zubní pasty, tak by dětem ve věku, pro který je pasta doporučená, neměly ublížit.

Pro děti 6 - 12 let
Elmex Junior 6-12 let 75 ml

Nejkvalitnější zubní pasty na trhu: Odol Perlička pro děti, Logona jahoda pro děti, Logona Spearmint pro děti, Sante s vitamínem B12.

Co s kouřením?

Kouření je zlozvyk, kterého se těžko zbavuje. Pokud kouříte, mohou být vaše zuby zažloutlé. Pro odstranění skvrn můžete použít některou bělící zubní pastu.

Pokud kouříte hodně a vaše zuby jsou jen mírně zabarvené, můžete se spolehnout na jakoukoliv pastu pro kuřáky. Jestliže se vaše zuby zabarvují hodně, je dobré používat zubní pasty s vyšším obsahem účinné látky.
Elmex intensive cleaning – pasta obsahuje abrasiva RDA. Tato složka zuby nevybělí, dokáže ale odstranit povrchové pigmentace. Je nevhodná pro citlivé zuby.

Česká medicinální
Glucadent s glukanem 95 g

Himalaya Sparkling White, Yotuel – obsahuje enzymy, které pronikají do struktury skloviny a odstraňují zabarvení. Odstraní pouze mírné zabarvení.

Gum Original White – složení s mikroperličkami. Ty pomáhají odstranit povrchové pigmentace ze zubů. Výsledek je méně výrazný.

Ceny

Zubní pastu pořídíte již za pár desítek korun. Cenové rozmezí je od 30 – 700 Kč. Dražší výrobky je možné zakoupit i s kartáčkem. Taková investice ale není nutná. V případě zubních past je důležité především složení. Zde rozhodně neplatí čím dražší tím lepší.

Víte, že…?

Zubní pasty, které neprošly: Šmoulové – dětská zubní pasta, která skončila v nebezpečnosti na prvním místě. Obsahuje sladidla a modré barvivo. Aquafresh Whitening – obsahuje 3 umělá barviva. Odol Herbal – obsahuje sacharin a umělá barviva. Mezi další pasty, které nedopadly v testech nejlépe, patří: Vademeccum pro děti, Lacalut, 4Dent sensitive, Odol Whitening, Colgate pro děti, Signal Kids, Elmex.

Otázky a odpovědi

Co vyjadřuje hodnota pH?

Hodnota pH vyjadřuje, jestli je výrobek nebo i potravina kyselá nebo zásaditá. Pokud je prostředí v ústech příliš kyselé, je hodnota pH nízká a dochází k odvápnění skloviny. Nízká hodnota pH způsobuje vysoké odvápnění skloviny. Obvyklé a optimální pH v ústech je asi 6,2.

Jak vybrat pastu?

Pastu vybírejte podle typu zubů. Koupit můžete pastu pro citlivé zuby, bělící pasty, pasty vhodné pro paradentóze atd. Poté věnujte pozornost složení pasty.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Bělící
Pro děti od 3 - 6 let
Homeopatická
Pro miminka
Na citlivé zuby
Pro děti 6 - 12 let
Česká medicinální
Image
Product
Aquafresh Whitening Intense White zubní pasta 100 ml
Odol Perlička 50 ml
Rose Rio homeopatická zubní pasta aromaterapeutická péče 65 ml
Pure Beginnings zubní pasta pro miminka bez fluoridů malinová příchuť 75 ml
Sensodyne repair & protect 75 ml
Elmex Junior 6-12 let 75 ml
Glucadent s glukanem 95 g
Výrobce
Aquafresh
Odol
Rose Rio
Pure Beginnings
Glaxosmithkline
Elmex
Naturprodukt
Objem Objem Nejčastější objem je od 75 ml do 100 ml. Dětské pasty se vyrábějí ve velikosti 50 ml.
100 ml
50 ml
65 ml
75 ml
75 ml
75 ml
Cena ca. 0 CZK ca. 0 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 0 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena