Zvedák na auto

Příslušenství do garáže.

ca. 12 800 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat zvedák na auto

  • Zvedák na auto by neměl chybět v žádné garáži, s jeho pomocí snadno vyměníte kola, případně provedete jinou drobnou opravu na vozidle.
  • Rozlišujeme tři základní typy zvedáků na auto.
  • Velmi důležitým parametrem zvedáku na auto je jeho nosnost, tedy maximální hmotnost zvedaného břemene.

Proč mít doma zvedák

Zvedák na auto je zcela běžnou součástí takřka všech garáží a často se mu také říká hever. Pomocí tohoto zařízení lze velmi snadno zvednout auto a vyměnit například kola, případně provést drobnou opravu na voze, která by bez přizvednutí vozidla nebyla možná. Zvedák na auto se tak hodí všem, kteří chtějí a zvládnou si ledacos opravit.

Typy zvedáků

Zvedák na auto lze najít v mnoha provedeních, ale při našem dělení si vystačíme se třemi základními typy. Nejběžněji se v současné době setkáme s prvními dvěma typy, které najdou spolehlivé uplatnění i u vás doma v garáži.

Pojízdný
Hydraulický pojízdný zvedák na převodovky a motory, nosnost 500 kg – ASTA

Nůžkový zvedák

Nůžkový zvedák na auto se skládá z robustního těla a podstavce, který je vždy rozměrný, aby zajistil stabilitu zvedáku při zvedání. V horní části se nachází opětná čelist, která je nastavitelná dle potřeb daného automobilu. Samotné zvedání zajišťuje šroubovací klika. Nosnost nůžkového zvedáku se pohybuje až kolem 1 500 kilogramů, což plně postačuje pro běžné potřeby v případech osobních aut. Nůžkový zvedák na auto je také příjemně skladný a současně i cenově dostupný. Některé typy mají například i elektrické napájení skrze zásuvku v autě, což vám ulehčí samotný proces zvedání.

Hydraulický zvedák

Hydraulický zvedák motoru má přeci jen robustnější konstrukci, zvládne těžší břemena a celková práce je s ním snazší. Hydraulické zvedáky pracují stylem působení malé síly na píst, který pumpuje kapalinu z malého válce do velkého válce. Nutností je proto zpětný ventil bránící postupu kapaliny nazpět, což by vedlo k nechtěnému klesnutí břemena zpět dolů. I v těchto případech potěší obecná cenová dostupnost.

Balonový zvedák

Balonové zvedáky patří mezi novější typy zvedáků na auta. Nedílnou součástí tohoto typu zvedáku jsou dvě destičky. Obloží se jimi balon, který je následně napouštěn plynem skrze výfukové potrubí. Odtud pramení logické omezení, že balonový zvedák nelze používat v uzavřených prostorech. Velká nosná plocha je naopak určen například i k vyprošťování auta z bahna nebo sněhu. Zvednout lze vozidlo až do 60 centimetrů. Velkou výhodou je možnost zvedat břemena až o hmotnosti 3 tuny.

Nůžkový
Forcekraft Nůžkový zvedák na auto 2t

Nosnost

Velmi důležitým parametrem při výběru zvedáku na auto je samozřejmě nosnost. Ta udává, jak těžké břemeno zvedák unese. Běžné hydraulické zvedáky zvládnou hmotnost kolem 2 tun, naopak až ke 3 tunám směřují balonové zvedáky. Oproti tomu nůžkové zvedáky mají nižší nosnost a je třeba na to myslet.

Zvedák na auto nosnost    
nůžkový zvedák do 1 500 kilogramů    
hydraulický zvedák do 2 000 kilogramů    
balónový zvedák do 3 000 kilogramů

Zdvih

Zdvih vám ihned prozradí, v jaké minimální a současně maximální dokáže zvedák pracovat. Typicky je nutné vybírat vhodné modely. Minimum by mělo být těsně pod výškou vašeho podvozku, maximum minimálně 20 centimetrů nad výškou podvozku tak, aby zvednutí mělo smysl.

Údržba

Jako jakékoliv zařízení i zvedák na auto vyžaduje alespoň základní údržbu. Velmi důležité je především promazávání všech pohyblivých částí. Důraz je třeba klást také na uskladnění na suchém místě, voda zvedáku na auto rozhodně nesvědčí.

Panenka
nízký zvedák panenka 2T 150mm až 310mm dvoustupňový nízký hydraulický zvedák na 2Tuny zvedák pod auto nízký hydraulický dvoupístový zvedák na auta panenka 2T nízká 15cm až 31cm

Víte, že…?

Zvedák na auto může mít využití v každé garáži. Pokud hledáte ten správný pro běžné zvedání auta za účelem výměny kola, postačí vám základní nůžkový zvedák, který je cenově dostupný a spolehlivý.

Ceny

  • Základní nůžkové zvedáky na auto pořídíte již ve velmi dostupných cenových hladinách, řeč je přibližně o 800 Kč.
  • Náročnější uživatelé sáhnou po větších modelech, případně hydraulicky ovládaných, které snadněji zvednete do požadované výšky. Ty vyjdou na zhruba 1 500 Kč.
  • Cenově výše jsou pak moderní balónové zvedáky, které stojí zpravidla více než 2 000 Kč. Odvděčí se vám však velmi snadným používáním a zvednutím vozu bez jakékoliv námahy, postačí pouze nastartovaný motor vašeho vozu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zvedák na auto?

Zvedák na auto vybírejte dle svých potřeb a typických vozidel, která budete zvedat. Při málo četném využívání sáhněte po nůžkové zvedáku, náročnější uživatelé mohou vzít hydraulický model či moderní balónový.

Jaké jsou výhody balónového zvedáku na auto?

Jedná se o nejmodernější typ, který je citlivý k vozu a současně umožňuje nejen zvednutí vozu, ale také vyprošťování z komplikovaných podmínek, jako je například bahno nebo hluboký sníh. Výhodou je také výrazně vyšší nosnost balónového zvedáku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.