18 nejlepších nůžkových zvedáků 2023

Povinná výbava řidiče.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sheron Zvedák nůžkový s ráčnou 2 t
99 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nůžkový zvedák

  • Ne každý se dostane do situace, kdy potřebuje vyměnit kolo u auta, ale pořádný hever, zvaný také jako nůžkový zvedák, potřebujete zařadit alespoň do povinné výbavy automobilu.
  • Nejdůležitějším kritériem výběru nůžkového zvedáku je jeho nosnost, tedy maximální hmotnost, kterou hever dokáže zvednout.
  • Nosnost u nůžkových zvedáků se pohybuje od 450 kg až do 3 tun.
  • Modely, které se prodávají do aut, mají hmotnost 2-3 kg.

Nůžkový zvedák - náš výběr

Nůžkové zvedáky na motorku

Nůžkové zvedáky 2t

Heyner Hever nůžkový 2 t
přečíst recenzi
Výrobce: HEYNER
Typ heveru: nůžkový
Nosnost: 2 t
Minimální výška zdvihu: 98 mm
Alca hever nůžkový 2 t
přečíst recenzi
Výrobce: Alca
Typ heveru: nůžkový
Nosnost: 2 t
Minimální výška zdvihu: 120 mm
Geko Hever nůžkový 2 t
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Typ heveru: nůžkový
Nosnost: 2 t
Maximální výška zdvihu: 420 mm
Automax Zvedák nůžkový 2000kg
přečíst recenzi
Výrobce: Automax
Typ heveru: nůžkový
Nosnost: 2 t
Minimální výška zdvihu: 75 mm

Elektrické nůžkové zvedáky

Zobrazit kompletní nabídku nůžkových zvedáků

Jak vybrat nůžkový zvedák

Charakteristika nůžkového zvedáku

Pro nůžkový zvedák jsou typická dvě ramena, která se rozevírají a pohybují za pomoci ocelového šroubu. Ten najdete právě mezi rameny a rozpohybujete ho otáčením kliky. Budete tedy potřebovat nejen trochu fyzické síly ale i čas než něco zvednete.

Víte, že…?

Nůžkový zvedák nemusí být jen ten, který všichni znáte právě z automobilu. Na trhu existují i profesionální modely, které lze zapustit do podlahy a používat je tak v dílně či autoservisu, jelikož někdy jsou vybaveny i nájezdy.

Nůžkový zvedák
Sheron Zvedák nůžkový s ráčnou 2 t

Podpěry důležitá součást

Pokud plánujete koupi nůžkového zvedáku, neměli byste zapomenout i na podpěry. Budete je potřebovat při zvedání jakéhokoliv tělesa, abyste ho podepřeli, kdyby náhodou došlo k selhání heveru.

Nosnost zvedáku

Nejdůležitějším kritériem výběru nůžkového zvedáku je jeho nosnost, tedy maximální hmotnost, kterou hever dokáže zvednout. V žádném případě byste neměli maximální udanou nosnost překračovat, jelikož snadno může dojít k pádu zvedaného tělesa či dokonce k poškození samotného heveru.

  • Doporučujeme vždy počítat s rezervou a proto si k danému břemenu vždy přičíst ještě 0,5 tuny.
  • Dlouhodobé přetěžování nůžkového zvedáku má špatný vliv na celý mechanismum, klesá tím jeho životnost. Nicméně pokud víte, že nebudete zvedat příliš velká břemena, nemá smysl investovat peníze do zvedáku s vyšší nosností. Protože bude zabírat hodně místa a rovněž budete muset připlatit.
  • Nosnost u nůžkových zvedáků se pohybuje od 450 kg až do 3 tun. V parametrech bývá nosnost udávána buď v kilogramech, nebo v tunách.
Nůžkové zvedáky na motorku
Hydraulický zvedák na motorku nůžkový, nosnost 450 kg

Hmotnost zvedáku

Hmotnost není na tolik důležitá, jelikož s nůžkovým zvedákem nepracujete každý den, ale vozíte ho v autě nebo je uklizený v dílně či garáži. Modely, které se prodávají do aut, mají hmotnost 2-3 kg. Profesionálnější modely určené hlavně do garáže mohou vážit i přes 30 kg.

Víte, že…?

Těžké nůžkové zvedáky jsou doplněny pojízdnými kolečky, aby se s nimi dalo jednoduše manipulovat a přesouvat z místa na místo.

Výška zdvihu

Posledním kritériem k výběru správného nůžkového zvedáku je výška zdvihu. Uvádí se jak minimální tak i maximální výška a to v milimetrech. Možná si říkáte, proč je důležitá minimální výška, když každý potřebuje naopak znát maximální výšku. Ale pozor, minimální výška značí prostor pod tělesem, které chcete zvednout, tedy např. vzdálenost auta od země.

Nůžkové zvedáky 2t
Heyner Hever nůžkový 2 t
  • Nejčastěji se však setkáte s hodnotou od 250 až do 500 milimetrů. Obecně však platí pravidlo, že by rozdíl mezi oběma hodnotami neměl být menší než 300 milimetrů.

Nejznámější značky

„Důvěřuj, ale prověřuj.“ to je slovní spojení, které vystihuje přesně značku produktu. Pokud výrobce dodává na trh kvalitní produkty a jeho zákazníci jsou s nimi spokojeni, rádi se v recenzích pochlubí. Jestliže ale nemáte čas recenze pročítat, přinášíme přehled značek, na které se můžete spolehnout.

Značka Popis
Geko V jejich portfoliu najdete více druhů heverů, ale velké zastoupení mají nůžkové zvedáky z různých velikostí i rozdílné nosnosti.
Compass Jedna z nejznámějších a populárních značek, jenž prodává základní a rovněž cenově dostupné modely. Proto se s nimi nejčastěji setkáte právě v povinné výbavě automobilu
Yato Mimo dalšího zařízení se pod značkou Yato prodávají i nůžkové zvedáky vhodné pro běžné použití. Jejich nosnost se obvykle pohybuje kolem 2 tun, avšak stále za nízkou cenu.

Cena

Koupit si nůžkový zvedák není drahá záležitost. Ovšem pokud nevyžadujete přímo profesionální hever s vysokou nosností.

Elektrické nůžkové zvedáky
Amio Elektrický nůžkový zvedák s nosností 3 t

Cena do 1 000 Kč

Nůžkový zvedák pod „tisícovku“ zvládne zvednout až 2 tuny těžké těleso. Hodí se na příležitostné použití, nikoliv pro každodenní práci. V této cenové kategorii můžete rovněž zakoupit i podpěry, nejčastěji v balení 2 kusů.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

Střední cenová relace nabízí jednak nůžkové zvedáky s vyšší nosností, ale i hmotností, proto zde můžete narazit i na hevery s pojízdným podvozkem. Pořád se však pohybujeme na úrovni zvedáků vhodných pro domácí použití.

Cena nad 3 000 Kč

Nosnost dražších modelů se pohybuje i nad hranicí 3 tun a největším zdvihem až 450 milimetrů. Tento typ lze využít i do poloprofesionálních autodílen. Narazit můžete i na nůžkové zvedáky s podvozkem či takový model, který zabudujete do podlahy, a je vybaven nájezdovou rampou.

Nůžkový zvedák
Geko Nůžkový zvedák 2 t s ráčnovým klíčem

Otázky a odpovědi

Proč mít nůžkový zvedák?

Nůžkový zvedák je i nadále typický pro výbavu automobilů, když budete náhle potřebovat vyměnit kolo. Jsou velmi populární a to hlavně díky jejich skladnosti a nízké pořizovací ceně oproti ostatním typům zvedáků.

Jak vybrat nůžkový zvedák?

Nůžkový zvedák vybírejte podle nosnosti, ta se běžně pohybuje v rozmezí 450 kg - 3 tun. Běžné zvedáky mají hmotnost do 3 kg. Výška zdvihu je běžně v rozmezí 250 - 500 mm, zdvih by nikdy neměl být menší než 300 mm.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku nůžkových zvedáků