Akvarelové fixy

Krásné originální výtvory bez štětce a barev.

Jak vybrat akvarelové fixy

Nudí vás obyčejné pastelky či fixy při kreslení? Vyzkoušejte akvarelové fixy, které nahrazují běžné akvarelové barvy i voskovky. Vzájemným prolínáním barev docílíte zajímavého efektu. Využít je můžete pro vybarvování antistresových omalovánek, nebo dnes oblíbenou moderní kaligrafii, handlettering či krasopis. Navíc skvěle fungují s bavlnou či hedvábím. Můžete si tak v pohodlí domova vytvořit vlastní designový doplněk, který nebude mít nikdo jiný.

Co je akvarel

Akvarelové barvy lze považovat za vyšší úroveň obyčejných vodovek. Jejich základ tvoří barvivo a arabská guma, která je rozpustná ve vodě. Z toho důvodu se připravte na horší krycí vlastnosti, avšak odměnou vám budou vzdušné, lehké, svěží a výrazné barvy. Zakoupit akvarelovou barvu můžete hned v několika provedeních, ať už jako tuhou barvu v tubě nebo speciálních mističkách, či voskovky, pastelky a fixy, o kterých dnes bude řeč.

Právě fixy jsou nejnovějším akvarelovým produktem a jejich velkou výhodou stejně jako pastelek nebo voskovek je hlavně skladnost. Tužky uložíte jednoduše do penálu či pouzdra a můžete je mít kdykoliv hned po ruce. Je to mnohem jednodušší něž nosit štětce a barvy zvlášť.

Vysoký lesk
Royal Talens 11509801 Ecoline brushpen set sada štětečkových akvarelových popisovačů 10 ks Pastel

Výhody akvarelových fixů

Akvarelová barva ukrytá ve fixu má na rozdíl od pastelek či voskovek výrazně sytější barvu a mnohdy i širší hrot pro rychlejší vybarvení větší plochy. U některých druhů akvarelových fix se ale můžete setkat s takovým typem, který má hroty na obou stranách. Jeden větší a druhý menší pro vykreslení drobných detailů.

Možná jste u běžných fix zvyklí, že když více zatlačíte na hrot, barva ztmavne. To se ale u akvarelového typu neděje. Při větším tlaku docílíte pouze širší barevnou stopu. Ale pamatujte, že při častém tlačení si ničíte hrot. Proto buďte trpěliví, umění a kreativita vyžadují čas.

Mezi další výhody určitě patří zdraví nezávadné složení, které není toxické a neobsahuje ani kyseliny, jako tomu může být u obyčejných fixů.

Kvalitní
Centropen Aquarelle akvarelové barvy sada 12 kusů + příslušenství

Víte, že…?

Jestliže jste po nedávném kreslení zapomněli fix zavřít, nezoufejte. Tím, že akvarelová barva je rozpustitelná ve vodě, stačí hrot navlhčit a během chvilky můžete opět kreslit.

Balení

Fixy se mohou kombinovat s klasickými, tradičními akvarelovými barvami, ale i dokonce s obyčejnými vodovkami. Píšeme o tom proto, že ve výtvarných obchodech můžete zakoupit akvarelové fixy jednotlivě, jako doplněk právě k základnímu provedení nebo v malém a hodně velkém balení.

Nejmenší balení nabízí 5 základních druhů barev: bílou, žlutou, červenou, modrou a černou. Každý, kdo chodil do školy, jistě ví, jak docílit zelené barvy. Proto v nejmenším provedení není k dispozici. Větší balení je většinou od 12 do 60 kusů. Výjimkou nejsou ale ani speciální palety s ještě větším počtem.

Oblíbené
Centropen Akvarelové fixy 8683 12 ks

Náplň

Na trhu se setkáte s dvojím provedením akvarelových fixů z hlediska náplně. A to zejména s fixem na „jedno“ použití, než dojde náplň. To, za jak dlouho fix přestane psát vám nejsme schopni sdělit, jelikož záleží na mnoha faktorech – jak velkou plochu malujete, jak na fix tlačíte, jaký používáte papír, aj. Nicméně druhým typem je fix s možností doplňování barvy. Což je výhodné zejména díky nižší ceně, protože nemusíte pořád dokola kupovat nové a celé fixy, ale jen barvu.

Kreslení

Vzhledem k tomu, že správného efektu u akvarelových barev docílíte při jejich styku s vodou, měli byste kreslit na tvrdší papír, než je obyčejný kancelářský, jelikož ten se při kontaktu s vodou může zkroutit a ovlivnit tak celkovou finální podobu obrázku.

Pokud se tedy chcete malování více věnovat, doporučuje vám zakoupit si rovnou i „těžší“ papír, ideálně takový, který je určený přímo na akvarelové barvy, jelikož je hladký a fixu nebrání v pohybu žádné zbytečné hrubé, malé, výstupky jako třeba u čtvrtky.

Umělecká malba
Sada Akvarelové barvy EL GRECO v tubách 12 ml 12 barev

Víte, že…?

Jste-li právě doma a chcete si něco nakreslit, ale nemáte doma vhodný papír, můžete použít ten jediný, který máte po ruce. Položte ho na stůl a pečlivě k němu papír přilepte. Tím docílíte toho, že se vám papír nebude kroutit.

Příslušenství

Akvarelové fixy fungují dokonale sami, pro některé techniky kreslení ani žádné jiné doplňky mimo vhodného papíru nepotřebujete. Pokud ale chcete více pracovat se vzájemným prolínáním barev, zamyslete se nad nákupem brush blenderu. Ten barvy dokáže propojit, aniž byste vedle sebe museli mít misku s vodou a používat k tomu navíc štětce.

Když už jsme zmínili vodu, tak ještě lepšího efektu dosáhnete, když dáte přednost vodě destilované, která má nulové pH. Ale pozor, fix nikdy nenamáčejte do vody, vždy nejprve nakreslete, co potřebujete a pak to za pomoci mokrého štětce můžete rozpouštět.

Nejznámější značky

Abyste se při koupi akvarelových fixů nespálili, doporučujeme zaměřit se na takové, jenž na trh dodává společnost Ecoline či Faber-Castell.

Značka Detailní popis
Ecoline: U akvarelových fixů s tímto názvem neprohloupíte, pokud očekáváte jasné a syté barvy. K dostání je až 60 odstínů včetně bílé a zlaté.
Faber-Castell: Patří do kategorie dražších malířských pomůcek. Ovšem cena je úměrná očekávané kvalitě. Díky vysokému obsahu pigmentu se nemusíte bát, že by vaše malované výtvory časem vybledly.

Cena

Zakoupení celé barevné palety akvarelových fixů není levnou záležitostí. Nicméně někomu postačí i pouhých 5 základních barev, o kterých jsme se zmínili výše, a s nimi díky rozpouštění s ostatní barvou vykouzlí nový odstín. Někdo zase nutně potřebuje všechny možné odstíny od Light Carmine až po Emerald Green.

Cena do 100 Kč

Rozhodnete-li začít s malováním, volte vždy kvalitní potřeby. Možná se vám podaří sehnat balení 5 akvarelových fixů, ale s největší pravděpodobností se bude jednat o fixy vhodné na obyčejné malování, ale na umělecký obraz nemusí stačit. Protože cena 1 akvarelové kvalitní pomůcky se pohybuje kolem 60 Kč buď s jednou náplní nebo k opakovanému použití.

Cena od 100 Kč do 500 Kč

Jestli si vystačíte s paletkou 12 barev, můžete si bez problému vybrat akvarelové fixy do 500 Kč. Záleží jen na vás, zda budete barvy míchat dohromady a vytvářet si své vlastní. Můžete mít originální dílo, a ušetřit tím i vaši peněženku.

Cena nad 500 Kč

Konečně se dostáváme k výběru z několika druhů barev, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují, resp. vy možná vidíte modrou, ale ve skutečnosti se jedná o odstín Persian Blue. Takto se cena za barevnou sadu může jednoduše vyšplhat až do řádu 2 000 Kč.

Jméno
Vysoký lesk
Kvalitní
Oblíbené
Umělecká malba
Image
Produkt
Royal Talens 11509801 Ecoline brushpen set sada štětečkových akvarelových popisovačů 10 ks Pastel
Centropen Aquarelle akvarelové barvy sada 12 kusů + příslušenství
Centropen Akvarelové fixy 8683 12 ks
Sada Akvarelové barvy EL GRECO v tubách 12 ml 12 barev
Výrobce
Royal Talens
Cena ca. 600 CZK ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena