13 nejlepších fixů na porcelán 2023

Vytvořte originální dárek od srdce.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Edding 4200 fixy na porcelán 6ks základní barvy
50 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat fixy na porcelán

  • Malování na porcelán je činnost, která zabaví děti a dospělé.
  • Fixami můžete snadno a efektně zdobit porcelánové nádobí.
  • Jsou k dostání v různých tloušťkách, mnoha barvách, mají tenký hrot, díky kterému docílíte přesných linek.

Fixy na porcelán - náš výběr

Fixy na porcelán vypalovací

Fixy na porcelán bez vypalování

Zobrazit kompletní nabídku fixů na porcelán

Jak vybrat fixy na porcelán

Jaké fixy zvolit

Zvolit si pak můžete ze dvou možností, které fixy nabízejí:

Vypalovací fixy

Vypalovací fixa má výborné krytí a barva se zdála poměrně hustá, což může být pro někoho výhoda a pro jiného nevýhoda. V neočištěném hrotu totiž barva snadno zasychá. Zaschlá barva se tak nedostane až ke špičce, může vytékat okolo a tvořit kaňky.

fixy na porcelán
Edding 4200 fixy na porcelán 6ks základní barvy

Vypalovací barva se na porcelánu nechá zaschnout cca 4 hodiny a pak se vypálí v obyčejné kuchyňské troubě na 160 °C po dobu 30 minut. Poté bude ozdobená nádoba asi 2 hodiny chladnout.
U této fixy je v návodu napsáno, že barva může přijít do kontaktu s jídlem, ale ne teplejším jak 50 °C.

Nevypalovací fixy

S těmito fixami se kreslí lépe než s vypalovacími a také rychleji schnou. Dají se krásně smýt, takže můžete kresbu dle libosti opravovat. Jsou tedy vhodnější pro tvoření s dětmi.

Postup

Jak postupovat při kreslení fixami?

fixy na porcelán vypalovací
Fixy na porcelán a sklo vypalovací sada 12ks
  • Obrázek si napřed načrtněte, případně vytiskněte. V případě, že budete používat šablonu, zjistěte, jestli je porcelánový předmět, který chcete zdobit dostatečně velký.
  • Zbavte porcelán či sklo mastnoty omytím ve vodě se saponátem, nebo s octem.
  • Fix na začátku protřepejte a hrotem několikrát trochu zatlačte o papír. Tím se do něj dostane barva.
  • Obrázek si nejprve zlehka načrtněte a poté vymalujte nebo doplňte detaily.
  • Použijte hadřík na začištění okrajů kresby, případně na smazání nepovedené kresby.
  • Nechte barvu zaschnout podle návodu, nebo porcelán vypalte v troubě.

Víte, že…?

K dostání jsou i fixy určené pouze pro dekorační účely. Pokud chcete zdobit běžně používané nádobí, vybírejte takové, které mají atest a jsou vhodné pro styk s potravinami.

Cena a značka

Fixů, které lze použít pro dekoraci porcelánů je mnoho typů, představíme si pouze ty, které patří k nejkvalitnějším.

fixy na porcelán bez vypalování
Darwi Armerina Fixy na porcelán bez vypalování 2 mm 6 ml Bílá
Značka Popis
Edding Fixy značky Edding jsou oblíbené nejen pro svoji specializaci, ale i díky kvalitě, kterou lze poznat na odolnosti proti otěru, voděodolnosti a stálé barevnosti. Každý s popisovačů je určen pro jiné využití, tudíž obsahují rozdílné inkousty přizpůsobené pro povrch k popisu. Fixy na porcelán s inkoustem jsou vyrobené na vodní bázi. Barva rychle zasychá a nerozmazává se. Hrot v podobě flexibilního štětce, který je vhodný pro větší plochy i drobné detaily. Jsou vhodné pro glazurovanou keramiku a žáruvzdorné sklo, po vypálení na 160°C je lze mýt v myčce. Fixy lze koupit v sadě několika kusů nebo samostatně, cena jednoho fixu se pohybuje kolem 45 Kč.
Darwi Armerina Jsou vysoce lesklé, vodou ředitelné s vynikající krycí schopností. Jsou určeny pro malování na porcelán, keramiku, dlaždice a sklo, ideální pro všechny techniky malování Tyto fixy Jsou světlostálé a dají se dobře roztírat. Výhodou je jejich voděodolnost. Doba schnutí je 48 hodin, po vyschnutí lze nádobí umývat v myčce. Nejsou určeny pro kontakt s jídlem a pitím. K dostání 14 odstínů cena jednoho kusu se pohybuje kolem 80 Kč.
Marabu Tyto fixy můžete použít na porcelán, sklo, kov, světlou glazovanou keramiku a podobně. Před malováním je nutné předmět důkladně odmastit, po namalování je nutné nechat předmět na 24 hodin zaschnout. Fixy můžete kombinovat s barvami na porcelán. Pro lepší fixaci se doporučuje vypálit nádobu v troubě při teplotě 150°C po dobu 30 minut, tím zajistíte malbě vyšší životnost. Před použitím popisovač protřepat a několikrát zatlačit na hrot, který funguje jako pumpička. Malovací hrot lze vyjmout a vyčistit – vyprat pod proudem vody. Cena jednoho kusu se pohybuje kolem 100 Kč.
Kreul Fixy jsou vhodný na sklo, porcelán a glazovanou keramiku. Používání je jednoduché bez třepání a pumpování, před použitím je nutné pouze dobře očistit kreslící plochu. Doba schnutí je minimálně 4 hodiny. Vypalovat lze při 160°C a po dobu alespoň 30 minut. Po vypálení je možné mýt v myčce na nádobí po procesu vypalování. Cena jednoho kusu se pohybuje kolem 70 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak začít?

K nanášení potřebujete jednobarevný umytý, respektive odmaštěný, hrnek, hadřík, šablonu a fixu. Pokud s touto činností teprve začínáte, je vhodné vyzkoušet si malování na rovném povrchu, dobře poslouží kachličky. Později se pak propracujete k hrnečkům, talířkům a nakonec zvládnete i těžší tvary.

Jaké nevýhody mají nevypalovací fixy?

Nevýhodou nevypalovacích fixů je delší doba schnutí cca 48 hodin a barva nesmí přijít do kontaktu s jídlem. Tyčinka fixy se musí po použití umýt. Lze ji jednoduše vytáhnout a rukou omýt ve vodě. Vyschnout může například na papírové utěrce nebo hadříku. Osušený hrot pak vrátíte zpět do těla, ale už nepumpujete. Tímto krokem se vyhnete problémům se zaschnutím barvy na špičce hrotu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku fixů na porcelán