Autochladnička

Čerstvé potraviny a chlazené nápoje na cestách.

ca. 2 300 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 8 300 CZK
ca. 7 800 CZK

Jak vybrat autochladničku?

Autochladnička je velice užitečné zařízení, které zlepšuje komfort spojený s jízdou autem. Díky autochladničce se uchovají Vaše potraviny čerstvé a nápoje příjemně chladné, což se hodí především v letním období, kdy teploty v autě mnohdy dosahují 40°C a více. Podívejme se, jak na výběr autochladničky.

Typy chladících zařízení

Pří výběru chladícího zařízení do auta je dobré si nejprve udělat jasno v tom, co od zařízení očekáváme a co vlastně potřebujeme. Na trhu je několik variant zařízení, které ochrání potraviny a nápoje před teplem. Proto si nejprve vyberme to správné z této nabídky.

Pasivní chladí box/chladící taška

Jak název napovídá, jedná se o zařízení, které samo chlad nevydává, pouze izoluje uložené potraviny od okolního tepla. Nejčastěji se setkáte s plastovým boxem o dvou stěnách, mezi kterými je vakuum. Do tohoto boxu vložíte předem zmraženou destičku nebo kostky ledu, které budou pohlcovat teplo, které se do boxu postupně vkrádá.

Na kolečkách
G21 C&W 33 l
ca. 2 300 CZK
Aktuálni cena

Tato zařízení neudrží chlad dlouho, pouze několik hodin, a jsou vhodné na kratší cesty. Uložit do nich můžete například minerálku, abyste v létě měli po ruce osvěžující nápoj, a nebo šunkovou bagetu, u které máte strach, že se pokazí.

Absorpční

Jedná se o další typ chladničky, kde název odhaluje princip, na kterém zařízení funguje. Tyto lednice pohlcují, neboli absorbují teplo. To funguje díky tomu, že mají chladící médium, které s okolím reaguje tak, že pohlcuje teplo, které jde ven od potravin a tak se kolem potravin uvnitř spotřebiče udržuje chlad.

Nevýhoda těchto chladících zařízení je ta, že potřebují odvádět vzduch a tedy být dobře odvětrávaném prostoru, což kabina ani zavazadlový prostor osobního automobilu nejsou. Hodí se tedy předně do obytných přívěsů, karavanů podobně.

Turistická
CAMRY CR 8061
ca. 3 000 CZK
Aktuálni cena

Kompresorové

Kompresorové autochladničky fungují na stejném principu, jako lednice v domácnostech. Kompresor pohání chladící kapalinu, která se ze změnou tlaku mění na plyn a naopak a zároveň pohlcuje teplo, které se tak odvádí ven.Tyto lednice mají velký výkon, takže dokážou chladit i při vysokých teplotách a udržet potraviny čerstvé, stejně jako když je dáte do lednice doma. Nevýhodou těchto chladniček je velká hmotnost a také potřebují prostor. Podobně jako lednici doma nemáte mít přitlačenou úplně na zeď, i kompresorové autochladničky potřebují alespoň 5 cm prostoru po stranách pro odvod tepla.

Tyto lednice jsou pro horší manipulaci a také mívají vyšší pořizovací cenu (od 8000 Kč nahoru). Vhodné jsou také pro ty, kteří autem pravidelně cestují a přespávají například ve stanu. Některé typy těchto lednic mají zabudovanou baterii, díky které autochladnička vydrží několik hodin bez elektrického připojení a potraviny jsou v bezpečí.

Termoelektrické

Jedná se o nejmladší typ chladících zařízení a je to multifunkční zařízení, protože umí nejen potraviny ochladit a držet v chladu, ale naopak i zahřát. Toto zařízení zvládá měnit teplotu ve svém vnitřku o +/- 30°C. Nevýhodou těchto chladniček je to, že potřebují zhruba 6 hodin na to, aby se dostaly na Vámi požadovanou teplotu, takže jsou vhodné pro plánované cesty, kdy ji máte už v noci zapnutou a ráno do ní naskládáte potraviny. S těmito ledničkami se dá dobře manipulovat, takže jsou vhodné pro případy, že ji dáte do auta jednou za čas. Pořizovací cena také nebývá horentní, dají se pořídit za cenu od 1500 Kč nahoru, poté už záleží jako velikost si vyberete.

Funkce ohřevu
Guzzanti GZ 24A
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Pro lepší orientaci ve výhodách a nevýhodách autochladniček s ohledem na přibližnou pořizovací cenu může pomoci následující tabulka:

Typ autochladničky Výhoda Nevýhoda Přibližná pořizovací cena    
Pasivní chladící box Malá hmotnost = snadná manipulace, nepotřebuje elektrickou energii Nevytváří chlad Nízká (i do 1000 Kč)    
Absorbční Dlouhodobě chladí, malá spotřeba energie Potřebuje velký prostor na odvětrávání V rozmezí 4 – 5 tisíc    
Kompresorové Vysoký výkon Vyšší hmotnost = horší manipulace 8000 Kč a více    
Termoelektrické Chladí i ohřívá, menší hmotnost Nutnost spustit do provozu předem Nízká (méně než 5000 Kč)    

Rozměry a objem

Velice důležité při pořízení autochladničky jsou její velikost a objem. Velikost je daná v jednotlivých rozměrech a centimetrech. Objem se udává v litrech.

Rozměry

Pro výběr správných rozměrů je první krok určení místa, kde budete chladničku převážet. Většinou existují tři varianty umístění a to na zadní sedadlo, pod sedadlo a nebo do zavazadlového prostoru. Je tedy nutné vědět, jaké máte možnosti, kolik prostoru je na umístění autochladničky a také, abyste ji byli pohodlně naložit a zase vyložit. V potaz berte i to, že lednička potřebuje prostor na odvádění tepla. Z toho důvodu je většinou lepší ji umístit do kufru.

Lze připojit jakkoliv
MEVA XC-42G
ca. 8 300 CZK
Aktuálni cena

Objem

Objem se udává v litrech a je to objem úložného prostoru v lednici. Nejmenší autochladničky mají objem kolem 8 litrů, což je dost málo. Takový průměr dle objemu se pohybuje někde kolem 25 – 30 litrů. Najdou se i lednice se větším objemem, ale je jich na trhu podstatně méně.

U objemu platí pravidlo, že je lepší mít lednici hodně plnou, než poloprázdnou. U větších autoledniček je nižší efektivita a například termoregulační typy se zákonitě déle chladí nebo nahřívají. Objem chladničky je uveden vždy na energetickém štítku

S větším objemem a rozměry také rostě hmotnost autochladničky, takže doopravdy není vhodné koupit co největší. Snažte se co nejreálněji odhadnout kolik toho na svých cestách potřebujete.

Do auta i lodi
MobiCool MCF40
ca. 7 800 CZK
Aktuálni cena

Připojení

Autochladničky obecně nemají velkou spotřebu elektrické energie, nejnáročnější jsou kompresorové a termoelektrické typy. Informaci o spotřebě se dozvíte z energického štítku. Ačkoliv spotřeba není velká, je potřebné připojení ke zdroji elektrické energie.

Pro připojení byste měli k autochladničce dostat kabel, který zapojíte do zdroje, který můžete mít buď v kufru a nebo někde poblíž řidiče. Jedná se o tzv. zapalovač. Pokud autochladničku připojujete do zásuvky u řidiče, tak budete potřebovat dlouhý kabel, případně prodlužku. Praktické může být také rozdvojení „zapalovače“, tak abyste byli schopni napájet lednici a zároveň například GPS nebo telefon.

Autochladničky se napájejí v osobních automobilech pod napětím 12 V a v dodávkách či nákladních autech pod napětím 24 V. Při pořízení si tedy zjistěte, jaké napětí máte ve voze a jaké potřebuje vybraná lednice.

Velmi praktické jsou autochladničky, které se dají zapojit i do klasické zásuvky v domácnosti pod napětím 230 V. Díky tomu v autochladničce získáváte i lednici na chatu apod. Zároveň můžete již doma lednici nastavit na požadovanou teplotu, což je nutné hlavně pro termoelektrické chladničky.

Zabezpečení

U autochladniček je potřeba uvažovat i o bezpečnosti a to ve dvou oblastech:

  • elektronická
  • mechanická

Elektronická bezpečnost spočívá v tom, že chladnička je spotřebič, který je připojen na elektrický obvod ve voze. Pokud si pořídíte levnou a nekvalitní autochladničku, která se může vyzkratovat, tak riskujete zkrat v celém autě a poškození elektroniky vozu, což může znamenat velice nákladnou opravu. Samozřejmě na nějaký „zmetek“ můžete narazit i u dražších typů. Proto se vždy informujte, jestli má daný typ autochladničky pojistky.

Druhé nebezpečí v této oblasti je vybití autobaterie. Typická situace, přijedete do cíle výletu, vypnete motor a jdete si užívat volný čas, ale zapomenete vypnout autochladničku nebo ji vytáhnout ze zdroje a ta si veselé sosá energie z autobaterie, takže ráno nenastartujete. Této situaci lze předejít díky bezpečnostnímu prvku ABS, který sleduje stav nabití autobaterie, takže nedovolí, aby se autobaterie kompletně vybila, namísto toho vypne lednici.

Mechanická bezpečnost souvisí s tím, že autochladnička by ve voze neměla být umístěna jen tak volně. Proto se doporučuje k lednici pořídit i upevňovací zařízení, tak aby Vám lednice v kufru nepochodovala. Pokud si pořizujete lednici s tím, že ji budete vozit na zadním sedadle, tak je možné pořídit si obal na lednici, kterým se provleče bezpečnostní pás.

Další příslušenství

Co dalšího můžete ke své nové autochladničce dostat, aby se Vám ji lépe užívalo? Některé příslušenství již bylo zmíněno, ale existují i další prvky, které stojí za to zmínit.

Ochranný obal na ledničku chrání proti odření a různým nárazům při manipulaci, plus může sloužit k upevnění lednice, například bezpečnostním pásem. Pokud má obal popruh, tak se zjednoduší i manipulace s ledničkou.

Upevňovací sada slouží k upevnění lednice v autě, aby Vám nelítala po kufru a například nepoškodila další zavazadla
Zámek přívodního kabelu slouží k tomu, aby Vám během cesty nevyskočil napájecí kabel ze zásuvky na ledničce. To se při kvalitě český silnic a dálnic může stát celkem snadno a bylo by nemilé překvapení, pokud by Vám lednice nechladila.

Organizéry nebo různé drátěné koše jsou vhodné pro lepší přehled o tom, co v chladničce máte a abyste se nemuseli prohrabovat a složitě hledat, to co zrovna potřebujete.

Výrobci a ceny

Výrobců autochladniček není tak široké spektrum, jako u běžných kuchyňských lednic a ani jejich nabídka není tak široká. Mezi přední výrobce můžeme zařadit společnost Sencor, Waeco nebo Guzzanti.

Ceny autochladniček se liší především podle typu a velikosti vybraného zařízení.

Do 1000 Kč se dá pořídit pasivní chladící box. Jedná se o jednoznačně nejlevnější variantu, kterou seženete.

Od 1500 Kč začínají ceny různých elektronických chladniček. Levnější variantou, kterou už doopravdy seženete, jsou termoelektrické, které na 1500 Kč začínají v podobě menších typů a postupně jejich cena roste až k 5000 Kč. Většinou cena roste úměrně s objemem lednice.

Za cenu od 5000 Kč se pohybují nejlevnější absorpční autochladničky. Jak bylo uvedeno výše, tyto lednice se hodí především do obytných vozů a karavanů. V těch většinou tráví více času větší počet lidí, který potřebuje větší lednici, takže pořizovací cena bude vyšší, do 10000 Kč.

Na ceně 8000 Kč začíná nabídka nejlevnějších a nejmenších kompresorových chladniček. Jejich cena běžně přesahuje 10000 Kč a více a to především u větších lednic, které jsou uzpůsobeny i k napájejí pod 230 V a slouží jako běžná lednice na chatě či zahradě.

Nomination
Na kolečkách
Turistická
Funkce ohřevu
Lze připojit jakkoliv
Do auta i lodi
Image
Product
G21 C&W 33 l
CAMRY CR 8061
Guzzanti GZ 24A
MEVA XC-42G
MobiCool MCF40
Hmotnost
6 kg
4.2 kg
5.1 kg
18 kg
11.5 kg
Objem
33 l
45 l
24 l
40 l
38 l
Připojení do sítě
Cena ca. 2 300 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 8 300 CZK ca. 7 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena