Lednička do auta

Bezpečné uchovávání potravin.

ca. 600 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 9 400 CZK

Jak vybrat ledničku do auta

  • Díky ledničce do auta neboli autochladničce, se potraviny uchovávají čerstvé a nápoje příjemně chladné, což se hodí zejména v letních měsících.
  • Můžete vybírat z několika typů, záleží na tom, jak přesně a jak často chcete ledničku do auta používat.
  • Objem tohoto výrobu se pohybuje v rozmezí 8 – 30 litrů.
  • Cena tohoto produktu může být od 1 000 – 10 000 Kč.

Typy

Když se pustíte do výběru ledničky do auta, měli byste si nejprve udělat jasno v tom, co od zařízení očekáváte a co vlastně potřebujete. Můžete vybírat z těchto druhů.

Pasivní chladicí box/chladicí taška

Jak název napovídá, jedná se o zařízení, které samo chlad nevydává, pouze izoluje uložené potraviny od okolního tepla. Nejčastěji se setkáte s plastovým boxem o dvou stěnách, mezi kterými je vakuum. Do tohoto boxu vložíte předem zmraženou destičku nebo kostky ledu, které budou pohlcovat teplo, které se do boxu postupně vkrádá.

Pasivní chladící box
Gio Style BRAVO 30l

Absorpční

Jedná se o další typ ledničky, kde název odhaluje princip, na kterém zařízení funguje. Tyto lednice pohlcují, neboli absorbují teplo. To funguje díky tomu, že mají chladící médium, které s okolím reaguje tak, že pohlcuje teplo, které jde ven od potravin a tak se kolem potravin uvnitř spotřebiče udržuje chlad. Nevýhoda je ta, že potřebují odvádět vzduch a tedy být v dobře odvětrávaném prostoru, což kabina ani zavazadlový prostor osobního automobilu nejsou. Hodí se tedy předně do obytných přívěsů, karavanů podobně.

Kompresorové

Kompresorové ledničky do auta fungují na stejném principu, jako lednice v domácnostech. Kompresor pohání chladicí kapalinu, která se se změnou tlaku mění na plyn a naopak a zároveň pohlcuje teplo, které se tak odvádí ven. Tyto lednice mají velký výkon, takže dokážou chladit i při vysokých teplotách a udržet potraviny čerstvé, stejně jako když je dáte do lednice doma. Nevýhodou těchto chladniček je velká hmotnost a také potřebují prostor. Vhodné jsou také pro ty, kteří autem pravidelně cestují a přespávají například ve stanu.

Termoelektrické

Jedná se o nejmladší typ chladících zařízení, je multifunkční, protože umí nejen potraviny ochladit a držet v chladu, ale naopak i zahřát. Toto zařízení zvládá měnit teplotu ve svém vnitřku o +/- 30°C. Nevýhodou takových chladniček je, že potřebují zhruba 6 hodin na to, aby se dostaly na Vámi požadovanou teplotu, takže jsou vhodné pro plánované cesty, kdy ji máte už v noci zapnutou a ráno do ní naskládáte potraviny. S těmito ledničkami se dá dobře manipulovat, takže jsou vhodné pro případy, že ji dáte do auta jednou za čas. Pořizovací cena také nebývá horentní, dají se pořídit za cenu od 1500 Kč nahoru, poté už záleží, jakou velikost si vyberete.

Spolehlivý kompresor
MobiCool MCF40

Pro lepší orientaci ve výhodách a nevýhodách autochladniček s ohledem na přibližnou pořizovací cenu může pomoci následující tabulka:

Typ autoledničky Výhody Nevýhody Pořizovací cena
Pasivní chladicí box Malá hmotnost = snadná manipulace, nepotřebuje elektrickou energii Nevytváří chlad Nízká (i do 1000 Kč)
Absorpční Dlouhodobě chladí, malá spotřeba energie Potřebuje velký prostor na odvětrávání V rozmezí 4 – 5 tisíc
Kompresorové Vysoký výkon Vyšší hmotnost = horší manipulace 8000 Kč a více
Termoelektrické Chladí i ohřívá, menší hmotnost Nutnost spustit do provozu předem Nízká (méně než 5000 Kč)

Rozměry

Velice důležité při pořízení autochladničky je její velikost. Velikost je daná v jednotlivých rozměrech a centimetrech. Objem se udává v litrech. Pro výběr správných rozměrů je první krok určení místa, kde budete chladničku převážet. Většinou existují tři varianty umístění a to na zadní sedadlo, pod sedadlo anebo do zavazadlového prostoru. Je tedy nutné vědět, jaké máte možnosti, kolik prostoru je na umístění autochladničky a také, abyste ji byli pohodlně naložit a zase vyložit. V potaz berte i to, že lednička potřebuje prostor na odvádění tepla. Z toho důvodu je většinou lepší ji umístit do kufru.

Připojení

Autochladničky obecně nemají velkou spotřebu elektrické energie, nejnáročnější jsou kompresorové a termoelektrické typy. Informaci o spotřebě se dozvíte z energického štítku. Ačkoliv spotřeba není velká, je potřebné připojení ke zdroji elektrické energie. Autochladničky se napájejí v osobních automobilech pod napětím 12 V a v dodávkách či nákladních autech pod napětím 24 V. Při pořízení si tedy zjistěte, jaké napětí máte ve voze a jaké potřebuje vybraná lednice.

Výkonné chlazení
G21 C&W 45 l

Víte, že…?

Velmi praktické jsou autochladničky, které se dají zapojit i do klasické zásuvky v domácnosti pod napětím 230 V. Díky tomu v autochladničce získáváte i lednici na chatu apod. Zároveň můžete již doma lednici nastavit na požadovanou teplotu, což je nutné hlavně pro termoelektrické chladničky.

Cena

  • Do 1000 Kč – se dá pořídit pasivní chladicí box. Jedná se o jednoznačně nejlevnější variantu, kterou seženete.
  • Od 1500 Kč – Levnější variantou, kterou už doopravdy seženete, jsou termoelektrické, které na 1500 Kč začínají v podobě menších typů a postupně jejich cena roste až k 5000 Kč. Většinou cena roste úměrně s objemem lednice.
  • od 5000 Kč – se pohybují nejlevnější absorpční autochladničky. Na ceně 8000 Kč začíná nabídka nejlevnějších a nejmenších kompresorových chladniček.
Cestovní box
Guzzanti GZ 24A

Otázky a odpovědi

Jak velký objem mají ledničky do auta?

Objem se udává v litrech a je to objem úložného prostoru v lednici. Nejmenší autochladničky mají objem kolem 8 litrů, což je dost málo. Takový průměr dle objemu se pohybuje někde kolem 25 – 30 litrů. Najdou se i lednice s větším objemem, ale je jich na trhu podstatně méně.

Jaké další příslušenství můžeme k autochladničce pořídit?

Dalším vybavením, které k ledničce do auta oceníte, je například ochranný obal na ledničku, který ji chrání proti odření a nárazům při manipulaci. Dále je tu upevňovací sada, slouží k upevnění lednice v autě, ale nelítala ze strany na stranu a nepoškodila například další zavazadla v kufru. Další možností jsou například organizéry nebo různé drátěné koše, díky kterým budete mít lepší přehled o tom, co v lednici máte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pasivní chladící box
Spolehlivý kompresor
Výkonné chlazení
Cestovní box
Moderní termoelektrická
Absorpční chladnička
Image
Produkt
Gio Style BRAVO 30l
MobiCool MCF40
G21 C&W 45 l
Guzzanti GZ 24A
Sencor SCM 4233BL
MEVA XC-62G
Hmotnost
2.3 kg
11.5 kg
9 kg
5.1 kg
7 kg
24 kg
Výrobce
Gio Style
MobiCool
G21
Guzzanti
Sencor
Meva
Připoj. přes autokonektor 12 V
Šířka
27,8
58.4 cm
57 cm
37.5 cm
45 cm
49 cm
Výška
40 cm
44.6 cm
44 cm
43.2 cm
34 cm
65.5 cm
Připojení do sítě 230 V
Chladící účinek
15 °C
20 °C
18 °C
Objem
29.5 l
38 l
45 l
24 l
33 l
62 l
Cena ca. 600 CZK ca. 8 000 CZK ca. 3 700 CZK ca. 1 500 CZK ca. 2 400 CZK ca. 9 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.