Nejlepší autolékárničky 2023 a jak vybrat

Povinná výbava motoristy.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Autolékárnička Hartmann textilní 283/2015
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat autolékárničku

 • První, čeho si na lékárničce všimnete, je obal.
 • Norma rozlišuje čtyři kategorie vozidel, podle nichž se definuje povinná výbava autolékárničky.
 • Když už máte jistotu, že je vaše autolékárnička kompletní, zvolte pro ni správné místo.
 • Je nutné při nákupu autolékárničky zkontrolovat nejen to, zda obsahuje vše, co do povinné výbavy patří, ale také trvanlivost jednotlivých zdravotnických potřeb.

Autolékárnička - náš výběr

Motolékárničky

Autolékárničky náplň

Plastové autolékárničky

Textilní autolékárničky

Zobrazit kompletní nabídku autolékárniček

Jak vybrat autolékárničku

 • První, čeho si na lékárničce všimnete, je obal.
 • Norma rozlišuje čtyři kategorie vozidel, podle nichž se definuje povinná výbava autolékárničky.
 • Když už máte jistotu, že je vaše autolékárnička kompletní, zvolte pro ni správné místo.
 • Je nutné při nákupu autolékárničky zkontrolovat nejen to, zda obsahuje vše, co do povinné výbavy patří, ale také trvanlivost jednotlivých zdravotnických potřeb.

Obal nejen prodává

První, čeho si na lékárničce všimnete, je obal. Protože při první pomoci jde o minuty, není důležitý jeho design, jako spíš bezproblémové otevírání a zavírání. Autolékárnička by měla být opatřena buďto praktickým zipem uprostřed, díky kterému máte vše po ruce, nebo by měla jít snadno otevřít v případě, že je vyrobena z plastu.

Položky uvnitř by měly být zabalené do igelitu, přehledně naskládané a označené. Na každé položce musí být uvedeno expirační datum.

5 rad pro správný výběr autolékárničky:

 • obal autolékárničky se musí dát rychle a bezproblémově otevřít i zavřít
 • jednotlivé položky jsou zabalené do igelitu, přehledně poskládané a dobře označené
 • autolékárnička obsahuje přehledný graficky zpracovaný manuál první pomoci
 • preferujte výrobky s jasně označenou lhůtou expirace. U kvalitnějších autolékárniček to bývá až 48 měsíců
 • zárukou kvality je výrobce autolékárničky

Povinná výbava

Norma rozlišuje čtyři kategorie vozidel, podle nichž se definuje povinná výbava autolékárničky. Nová autolékárnička pro rok 2019 podle nové vyhlášky bude muset obsahovat leták s informacemi o poskytování první pomoci, kvalitní antikorozní nůžky o délce 15 cm, resuscitační masku s antibakteriálním filtrem a fólií na přikrytí zraněného. Naopak obvazy již nemusí být sterilní.

Autolékárnička
Autolékárnička Hartmann textilní 283/2015

Autolékárnička musí podle nové vyhlášky č. 283/2009 obsahovat:

 • Leták o postupu při zvládání dopravní nehody
 • Isotermickou fólii o rozměrech nejméně 200 x 140 cm
 • Nůžky o délce 15 cm v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty
 • Chirurgické rukavice v obalu
 • Plastovou roušku o velikosti 20 x 20 cm a tloušťce 0,05 mm
 • Resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem
 • Pryžové škrtící obinadlo
 • Obvaz s jedním polštářkem o šíři nejméně 8 cm
 • Obvaz se dvěma polštářky o šíři nejméně 8 cm
 • Třícípí šátek z netkaného textilu
 • Náplast na cívce a náplast s polštářkem
Autolékárnička

Autolékárnička nesmí chybět v žádném voze, iStock / Davizro

Umístění

Když už máte jistotu, že je vaše autolékárnička kompletní, zvolte pro ni správné místo. Při autonehodě nebudete mít čas ani náladu hledat ji někde v kufru. Autolékárnička musí být dobře přístupná a lidem nadosah, například pod předním sedadlem, v přihrádce u spolujezdce, ale zároveň dobře zabezpečená, aby vám za jízdy nebo při nárazu nikde necestovala.

Víte, že…?

Málokdo zná využití PVC roušky. Slouží k fixování otevřeného poranění hrudního koše. Rouška se fixuje ze tří stran náplastí, vypuzuje z něj špatný vzduch a zamezuje jejímu zpětnému návratu. Tento jednoduchý, ale důmyslný systém polopropustného ventilu už hodněkrát zachránil život.

Datum expirace

Motolékárničky
Motolékárnička Steriwund, textilní, 283/2009

Je nutné při nákupu autolékárničky zkontrolovat nejen to, zda obsahuje vše, co do povinné výbavy patří, ale také trvanlivost jednotlivých zdravotnických potřeb. V případě, že vás zastaví policejní kontrola, stačí, aby byl jediný prvek prošlý, a je na vás nahlíženo, jako byste jeli bez autolékárničku. Policisté mohou za prošlou autolékárničku udělit pokutu až 2 000 Kč.

Podle ministerstva dopravy musí provozovatel vozidla zajistit, aby byla lékárnička udržována v řádném stavu. Tam, kde doba expirace není přesně určena, se musí řidiči přesvědčit, zda pomůcky fungují tak, jak mají.

Koupit novou nebo doplnit starou

Je lepší starou autolékárničku doplnit chybějícími komponenty, nebo raději koupit autolékárničku celou kompletní? Zcela zbytečné je váhat v situaci, pokud je stará lékárnička prošlá. Problém je i to, pokud je některý zdravotnický materiál v lékárničce pochybné kvality. Překvapení mohou být i majitelé nových automobilů, protože výrobci nejsou povinni vybavovat automobily autolékárničkami s novým obsahem.

Žena prohlíží obsah autolékárničky

Autolékárničku je třeba pravidelně kontrolovat, iStock / Khaligo

Cena

Autolékárničky náplň
Autolékárnička Steriwund, náplň, 341/2014

Cena autolékárničky oproti starší vyhlášce podraží zhruba o polovinu. Dříve jste ji mohli pořídit za cca 150 Kč, podle nové vyhlášky bude stát okolo 300 Kč. Toto navýšení je hlavně z důvodu nutnosti doplnit ji o resuscitační masku, která samotná stojí okolo 200 Kč.

Lékárničku do auta můžete zakoupit od značky Steriwund, Sheron, Alfa, Compass.

Kde koupit

Cena autolékárniček se liší i podle toho, kde ji zakoupíte.

 • První možností jsou internetové obchody. Zde ji zakoupíte za nejnižší cenu. Při nakupování zdravotnického zařízení po internetu je nutno dávat pozor a pozorně si přečíst, co lékárnička obsahuje. Počítat musíte také s tím, že i když koupíte lékárničku za cca 150 Kč, budou se k této ceně připočítávat také náklady na dopravu nebo poštovné.
 • Levnější autolékárničky zakoupíte také v obchodech nabízející výbavu pro dům a zahradu. Zde se může cena rovnat těm internetovým a výhodou je, že můžete obsah autolékárničky zkontrolovat.
 • Nejvíce zaplatíte, pokud ji budete kupovat v lékárnách. Kdo nechce utrácet za celou lékárnu s obalem, může si koupit pouze náhradní náplň.

Top výrobci

ZnačkaPopis
HartmannNejkvalitnější autolékárničkou je podle Českého červeného kříže výrobek značky HARTMANN. Tuto značka je již 8 let doporučována všem motoristům. Společnost nabízí také obnovovací náplň do autolékárničky, a pakliže při nákupu zadáváte svůj email, bude výrobce hlídat i termín exspirace vaší autolékárničky. Autolékárničky HARTMANN jsou nabízeny ve dvou barvách a vyjde vás na necelých 200 Kč, náhradní náplň stojí 140 Kč.
SteriwundAutolékárničky této značky se vyznačují především nízkou cenou. Kladem je i počeštění všech informačních materiálů, a vy tak přesně víte, jak poskytnout adekvátní péči. Sada patří mezi ty s nejdelší trvanlivostí na trhu, takže ji nemusíte tak často obnovovat.
Plastové autolékárničky
Autolékárníčka Štěpař, plastová, 182/2011

Na trhu je samozřejmě velké množství výrobků, s kvalitou to ale není nijak valné. Například autolékárnička Škoda má podle testů nekvalitní latexové rukavice, obvazy nedrží tvar a náplast je tak tenká, že se trhá v ruce.

Autolékárnička Pilulka je v plastovém obalu, který se špatně otevírá, jinak jsou ale komponenty uvnitř kvalitní.

Otázky a odpovědi

Kdy je nutné mít autolékárničku?

Každé motorové vozidlo, kromě mopedu a motokola, jednonápravového traktoru s přívěsem a motorového vozíku musí mít ve výbavě příslušný druh autolékárničky pro poskytnutí první pomoci. A právě autolékárničky bývají největším problémem ohledně povinné výbavy, a to hlavně proto, že se často mění předpisy, které určují, co vše musí obsahovat.

Je možné obsah lékárny vyměnit?

Jednotlivé komponenty jsou nedostatkovým zbožím, na jednom prodejním místě obvykle nemají vše, co zrovna potřebujete doplnit nebo vyměnit. Cena jednotlivých komponentů pak může být v konečné fázi větší, než cena nové lékárničky. Vyhláška stanovuje přesné znění návodu první pomoci. V případě, že zakoupíte novou, nemusíte nikde hledat a tisknou leták s návodem první pomoci. Nové komponenty musí splňovat parametry stanovené vyhláškou, např. lepivost náplastí. To garantuje výrobce autolékárničky. U samostatně nakoupených komponentů je obtížné parametry ověřit.
Zobrazit kompletní nabídku autolékárniček