Sada nářadí do auta

Praktický pomocník na cestách.

ca. 1 200 CZK
ca. 400 CZK
ca. 900 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat sadu na nářadí do auta

  • Takřka každému majiteli auta se hodí mít při sobě alespoň základní sadu nářadí pro drobné opravy na cestách
  • Většinou se jedná o velice kompaktní balení, které schováte v úložném prostoru vozidla
  • Nachází se v něm například ráčna, několik různých klíčů, oříšky či praktická svítilna

Základ

Ačkoliv hovoříme o sadě nářadí do auta, lze do této kategorie zařadit i vcelku obvyklé prvky, které jsou navíc často součástí výbavy. Navíc nelze obecně říci, že jedna sada na nářadí do auta bude vyhovovat každému motoristovi. Sadu si můžete sestavit i sami, nákupem jednotlivého typy ručního nářadí. Ve vašem autě by proto neměla chybět:

  • lékárnička
  • reflexní vesta, a to ideálně pro všechny členy posádky
  • výstražný trojúhhelník.
  • rezervní kolo s potřebným náčiním pro jeho výměnu.
Sada
BLACK & DECKER A7063

V tomto případě je tedy zcela nezbytné, abyste měli hever, klíč na povolení šroubů a pro jistotu lze doporučit i teleskopickou ráčnu, díky které můžete bez většího úsilí povolit také silně utažené šrouby na kole.

Doplňkové nářadí

Pakliže chcete být skutečně připraveni na ledacos na vašich cestách, lze sadu na nářadí obohatit o další prvky.

  • Jde například o přístroj schopný změřit kapacitu autobaterie.
  • Ačkoliv již žárovky nepatří mezi povinnou výbavu, vyplatí se je u vašeho vozu mít.
Šroubovák
Sada bitů se šroubováky 79ks Fieldmann FDG 5004-79R

Zde však pamatujte na to, že velmi záleží, zda váš model ještě uživatelskou výměnu žárovek umožňuje. Moderní automobily s LED světlomety vyžadují profesionální zásad odborného servisu. I pro výměnu žárovky může být zapotřebí alespoň základní nářadí, jako je křížový šroubovák. Dále se v sadě na nářadí hodí mít alespoň nějaké kleště, matice a štípačky.

V případě jmenovaných šroubováků doporučujeme spíše dlouhé typy, se kterými se dostanete i do těžko přístupných míst. Vhod přijde malá gola sada se základní nabídkou oříšku. Na automobilech totiž nenaleznete pouze křížové šrouby, ale i různé torxy. Nemáte-li moderní automobil schopný automaticky kontrolovat tlak v pneumatikách, neměl by v sadě na nářadí do auta chybět hustoměr. Alespoň základní pumpička, ideálně s nožním pohonem, může také přijít v krizových chvílích vhod.

Nářadí K čemu slouží    
Šroubováky Povolování a utahování různých spojů    
Klíče s oříšky Výměna kola za rezervu    
Hever Zvednutí auta    
Svítilna Přisvícení v šeru

Víte, že…?

Zejména v zimních měsících se brzy stmívá a na jakoukoliv práci je nezbytné vidět. Mezi sadou nářadí by proto neměla chybět dostatečně výkonná svítilna s nabitou baterií. V dnešní době rozhodně doporučujeme LED variantu.

Hever
Heyner Hever nůžkový 2 t

Přeprava

Zatímco v případě nářadí do dílny či na cesty přijde vhod velký či menší kufr na nářadí, v případě sady nářadí do auta není kufr zcela praktickým řešením. Sice by nabízel dostatečný prostor a možnost vytvořit pořádek, ale současně i několik negativ. V prvé řadě do auta nepotřebujete tak pestrou paletu různého nářadí. Dále si je nutné říci, že těžký kufr by nejen zabíral cenné místo v úložném prostoru auta, ale současně je každý převážený kilogram zbytečný a zvyšující spotřebu automobilu.

Sada na nářadí do automobilu by tak měla být co možná nejskladnější. Často tak můžete narazit na pouzdra, která zabalíte do malé ruličky a uložte například v bočních prostorech kufru vašeho automobilu. Taková sada může obsahovat bezmála sto různých dílů nářadí a v případě nutnosti vás tak máloco překvapí. Výhodou je, že veškeré nářadí je rychle po ruce a současně chráněné. Splněna je též podmínka minimálních nároků na prostor ve vašem voze.

Ceny

Sada na nářadí do auta bude obvykle vytvářena dle vašich požadavků. Sami si do ní tedy zvolíte nářadí, které potřebujete, nebo o kterém si myslíte, že se vám bude hodit. A právě od toho se odvíjí také cena, která může být jen několik málo desetikorun, ale může klidně vystoupat až do řádů několika tisíc korun.

Digitální kompresor
Compass 07205 Box

Pokud si nechcete konfigurovat sadu na nářadí sami, ale preferujete pořízení již hotového balení, i taková možnost existuje. Lze říci, že například 50dílná sada vás přijde na zhruba 1 000 Kč. Poměrně bohatá sada na nářadí do auta čítající 71 dílů od výrobce Black and Decker je na českém trhu dostání za přibližně 1 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Je sada na nářadí do auta povinná?

Ne, nejedná se o prvek povinné výbavy každého vozidla. Na druhou stranu je lepší být připraven na jakoukoliv komplikaci a alespoň několikadílná sada na nářadí do auta přijde vhod a může vám na cestách vytrhnout trn z paty.

Co by v sadě na nářadí do auta nemělo chybět?

Základními prvky sada na nářadí do auta by měla být šroubováky, kleště, klíče s oříšky a jednoduše vše, čím budete moci co možná nejvíce částí povolit a následně opětovně dotáhnout. Nezapomeňte si svou sadu na nářadí dovybavit také svítilnou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Sada
Šroubovák
Hever
Digitální kompresor
Image
Produkt
BLACK & DECKER A7063
Sada bitů se šroubováky 79ks Fieldmann FDG 5004-79R
Heyner Hever nůžkový 2 t
Compass 07205 Box
Cena ca. 1 200 CZK ca. 400 CZK ca. 900 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena