Sada na opravu čelního skla

Opraví drobné poškození.

Dnešní hustý automobilový provoz je nebezpečný. A na mysli nemáme jen možnost autonehody jako takové. Vnějšek automobilu je náchylný na jakékoliv okolní vlivy, čelní sklo obzvlášť. Při vyšších rychlostech může poškození čelného skla způsobit i menší kamínek. V bezpečí však čelní sklo není ani v městském provozu, kdy od kol vozů jedoucích před vámi může tzv. „ustřelit“ kamínek a při troše smůly trefit právě vaše čelní sklo.

Obsah sady

Ve většině běžně dostupných sad na opravu čelních sklad se nachází hned několik součástí. Nejdůležitější části je tuba s pryskyřicí, pomocí které se oprava provádí. Nechybí ani špendlík, pomocí kterého se mírně poškozené sklo očistí od zbytků střepů. Následně jsou k dispozici také přísavky pro zpevnění do doby, než aplikace pryskyřice zatvrdne.

Opatrnost

Před samotnou opravou čelního skla a použití sady pro opravu čelního skla je potřeba dbát pokynů výrobce a současně dodržet několik podmínek pro správnou a úspěšnou aplikaci. V prvé řadě je nutné opravu provádět na stinném místě, přímý sluneční svit je vyžadován až po aplikaci za účelem vytvrdnutí. Při samotné opravě a použití sady pro opravu čelního skald je taktéž nutné, aby v okolí panovala přibližně pokojová teplota. Její hodnota by tak neměla klesnout pod 18 °C. V zimních měsících je tak nutné hledat vnitřní prostory. Naopak v horkých letních dnech se s opravou vyplatí počkat například na večer.

Sada na opravu čelního skla a autoskel

Ochranné prostředky

Velmi důležité je také využívat ochranné prostředky, které běžně můžete mít již doma. Jde alespoň o nějaké brýle, aby se vám nic nežádoucího nedostalo do očí, a dále také rukavice. Při nanesení pryskyřice je rovněž nutné dbát na to, aby se dostala jen na povrch čelního skla a nikoliv na okolní karoserii, kde by mohla poničit lakované části. Doporučuje se proto okolí čelního sklad něčím přikrýt a předejít tak případným nepříjemnostem.

Oprava

Nejprve si řekněme, k jakým druhům oprav se sada na opravu čelního skla hodí. Zpravidla je vhodná na odstranění spíše drobných poškození do průměru maximálně tří centimetrů. Typicky se může jednat například o malý důlek od kamínku, který vytvořil hvězdicovitý útvar, případně malé oko. Naopak sada na opravu čelního skla se nehodí na delší praskliny, které můžete znát pod lidovým označením „pavouk“.

Pokud splníte všechny podmínky pro práci se sadou na opravu čelního skla, začíná vše vyčištěním poškozeného místa. K tomu slouží dodávaný špendlík, kterým vydlabete jamku od drobných střepů, které by komplikovala zacelení.

WINDSHIELD 5066 Sada na opravu čelního skla

Následně je nutné místo opravy ohraničit dodávanými samolepkami. Tím se vymezí prostor, do kterého se následně nasměruje injektor. Jde o malé plastové zařízení s přísavkami, do kterého se následně vsouvá tuba s pryskyřicí. Její aplikace se dodává ve dvou fázích.

Víte, že…?

Opravná fáze zabere zhruba hodinu až hodinu a půl v závislosti na okolních světelných podmínkách.

Celý proces opravy zabere zhruba hodinu a půl, a to i se započtením fáze tvrdnutí, která může trvat až 60 minut. Vše závisí na intenzitě okolního světla a proto se doporučuje umístění na slunce. Pakliže by i po dostatečném vytvrdnutí ve skle přeci jen zůstávala prasklinka, lze postup samozřejmě opakovat a docílit tak lepších výsledku opravy čelního skla.

K2 sada na opravu čelního skla a světlometů GLASSDOCTOR

Víte, že…?

Pokud se oprava po první aplikaci nepodaří zcela, lze celý proces od nanesení pryskyřice opakovat.

Cena

Sada na opravu čelního skla je vcelku běžným artiklem většiny obchodů zabývajících se prodejem doplňků a náhradních dílů pro automobily. Jelikož jde o poměrně lehkou sadu bez komplikovaných věcí, příjemně překvapí celková cenová dostupnost. Obyčejné sady na opravu čelného skla proto pořídíte již od hranice 300 Kč.

Ve většině obchodů jsou sady v zásadě téměř identické, liší se jen vzhled prodejního balení a nikoliv jeho obsah nebo způsob aplikace.

Expert by Facom Sada na opravu čelního skla automobilů Tona Expert