Automatické otevírání kurníku

Zajistí základní péči o drůbež.

Jak vybrat automatické otevírání kurníku

Každý, kdo se věnuje chovu drůbeže, zná každodenní vstávání, aby vypustil hejno ven. A pak také večerní snahu je zase dostat zpět do kurníku, aby je mohl uložit ke spánku, ale také ochránit před případnými dravci. Automatické otevírání/zavírání vám může poměrně dost ulehčit, právě v tom, že tuto základní péči zajistí.

Typy

Pokud se rozhodnete tento produkt koupit, máte na výběr ze dvou možností. Buď si pořídíte pouze krabičku s elektronikou a budete přemýšlet o tom, kam ji umístit nebo je k dostání celý komplet i s dvířky a pak budete řešit, jestli se vejdou zrovna na váš kurník.

Krabička s elektronikou

Otevírání zajišťuje bateriový pohon nebo zapojení na USB kabel. Běžné otvírače dveří nabízí celou škálu užitečných funkcí:

Automatické otevírání a zavírání kurníku KERBL
 • Integrovaný časovač
 • LCD obrazovka
 • Možnost ručního ovládání dveří
 • Možnost ovládání tlačítek v rukavicích (hodí se v zimě)

Komplet

Komplet se skládá ze samotných dvířek a zdroje ovládání. Většinou se jedná o sestavu jedné značky, čímž je zajištěna kompatibilita jednotlivých komponent. U sad máte na výběr z těchto možností:

 • Otevírání prostřednictvím časovače
 • Otevírání na základně světelného senzoru
 • Kombinace výše uvedených
Automatické otevírání a zavírání kurníku Chickenguard Premium

Víte, že…?

Samozřejmostí je také možnost koupě samotných dvířek. Většinou jsou už od výrobce upraveny tak, aby k nim bylo možné krabičku s elektronikou nainstalovat. Při výběru je důležité zohlednit jednak jejich velikost, ale také kapacitu zdvihu.

Mechanismus

Mechanismus otevírání je založený na světelném senzoru nebo za pomoci časovače. Existují výrobky, které nabízí jejich kombinaci.

 • Světelný senzor – reaguje na měnící se venkovní světlo, tzn. východ nebo západ slunce; po zaznamenání této změny se dvířka otevřou nebo zavřou
 • Časovač – zabudovaný časový spínač nastavíte sami podle potřeby; většinou je možné navolit několik časů pro různé roční doby (v létě se stmívá později než v zimě)
Automatická dvířka na otevírání/zavírání kurníku komplet

Napájení

V případě, že nemáte v kurníku zavedenou elektřinu, jsou ideální volbou klasické baterie. Druhá možnost je napájení přímo ze sítě (USB kabel), ale jsou i přístroje, které nabízí kombinaci obou. Kabel k napájení nemusí být součástí výrobku, ale bývá možnost jeho dokoupení.
Výhodou je, pokud je skříňka opatřena indikátorem stavu baterie.

Materiál

Co se týká materiálu samotných dvířek, tak je dobré volit takový, který odolá povětrnostním vlivům. V nabídkách najdete dveře z nerezu nebo pozinkované.
Krabička by měla být umístěna z dosahu drůbeže a ochráněna před rozmary počasí. Zde je nejčastěji používaným materiálem plast.

Velikost

Dvířka se prodávají v různých velikostech, takže je zde možnost přizpůsobení dle potřeby. Např. pokud chováte kachny nebo husy, které jsou větší než slepice, budete potřebovat dvířka větších rozměrů. Pravděpodobně je zřejmě budete vybírat podle rozměrů vašeho stávajícího kurníku tak, aby nebylo z vaší strany potřeba dalších úprav.

Programy

Elektronická skříňka, která ovládá dveře, by měla být vybavena dvěma základními programy, tzn., měla by dveře otevírat, ale i zavírat. Některé výrobky jsou ale vybaveny pouze programem pro otevírání dveří. Dále může být opatřena těmito funkcemi

 • Přepínání směru otevírání dveří
 • Hlasový výstup přehraje např. nastavený čas otevření/zavření
 • Zobrazení aktuálního času, data

Skříňka by měla být vybavena přehledným menu, ve kterém je možné jednotlivé parametry upravovat.

Víte, že…?

Heslo méně je někdy více platí i v tomto případě. Ne každý dokáže zprovoznit a obsluhovat složitý mechanismus. Proto se vyplatí vybrat dvířka, která jsou jednak jednoduchá na montáž, ale také se vyznačují jednoduchostí ovládání. U tohoto výrobku není třeba velké množství programů.

Výhody

Výhody ocení jak zkušení chovatelé, tak i ti začínající. Pokud váháte, zda si slepice pořídit právě z důvodu, že budete muset za každého počasí ráno a večer ven, mohou být automatické dveře významným důvodem, proč se do toho pustit.

 • Pohodlné řešení pro chovatele
 • Účinná ochrana drůbeže před dravci i v případě, že ji večer zapomenete zahnat
 • Umožňuje majiteli nechat drůbež bez dozoru i několik dní
 • Vhodné i pro osoby se zdravotním znevýhodněním

Víte, že…?

Slepice jsou poměrně inteligentní a na nový systém si zvyknou zhruba do týdne. Je celkem jasné, že budete mít, zejména večer, strach, jestli se náhodou některá neopozdila. Ze začátku můžete udělat kontrolu, ale jistě brzy zjistíte, že váš strach je neopodstatněný.

Výrobci a ceny

V případě samostatné krabičky s elektronikou jsou v nabídce především přístroje dovezené z Anglie. Většina prodejců těchto výrobků nabízí také výrobu samostatných dvířek k systému nebo je již rovnou nabízí v kombinaci s dvířky. V případě kompletů již narazíte také na české výrobky.
Ceny se pohybují zhruba od necelých 3000,- Kč do asi 7000,- Kč.

  Výrobci Ceny
Krabička s elektronikou Poultry kit Titan ChickenGuard Okolo 3700,- Kč Od 3500,- Kč do 4500,- Kč Od 4300,- Kč do 6000,- Kč
Komplet krabička + dveře AGROFORTEL MALAPA Od 2800,- Kč do 4200,- Kč Od 5000,- Kč do cca 7000,- Kč