Nejlepší TPMS senzory 2024 a jak vybrat

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Červen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
autoXscan Snímač Tlaku Pneumatik TPMS TS100 Kov TMPS senzor kola

Jak vybrat TPMS senzor

Výběr tpms senzoru by měl odpovídat několika důležitým kritériím:

 • Kompatibilita: Senzor musí být kompatibilní s vaším vozidlem a systémem monitorování tlaku v pneumatikách, který už je v autě nainstalován.
 • Typ senzoru: Je důležité zvolit mezi přímým tpms senzorem, který měří tlak přímo v pneumatice, a nepřímým, který monitoruje tlak přes ABS systém vozidla.
 • Životnost baterie: Senzory s dlouhou životností baterie jsou výhodné, protože jejich výměna může být nákladná a pracná.
 • Snadnost instalace a kalibrace: Některé senzory je možné snadno nainstalovat a kalibrovat sami, u jiných je nutná návštěva servisu.
 • Ceny: Cenové rozpětí tpms senzorů se může značně lišit, proto je důležité vybrat produkt, který je cenově dostupný a zároveň splňuje všechny požadavky.
 • Funkce a možnosti upozornění: Některé pokročilé senzory nabízejí dodatečné funkce, jako například teplotní upozornění nebo možnost sledování tlaku pneumatik v reálném čase.

TPMS senzor - náš výběr

autoXscan Snímač Tlaku Pneumatik TPMS TS100 Kov TMPS senzor kola
Zobrazit více
Snímač tlaku pneumatik autoXscan TS100 pro systémy TPMS funguje na frekvencích 315 MHz a 433 MHz a nabízí možnost klonování ID bez nutnosti opětovného nastavování. Snímač váží 11 g a je kompatibilní s 99 % vozidel. Má 24měsíční nebo 24 000 mil záruku v případě výrobních vad.
Zobrazit méně
Senzor TPMS Autel MX-Senzor 433 MHz alu stříbrný
Zobrazit více
Senzor TPMS Autel MX-Sensor 433 MHz je určen pro sledování tlaku v pneumatikách, komunikuje na frekvenci 433 MHz a má hliníkové stříbrné provedení.
Zobrazit méně
TPMS1 nE Náhradní senzor ke kontrole tlaku TPMS401, TPMS403
Zobrazit více
TPMS1 nE je náhradní senzor určený pro systémy TPMS401 a TPMS403, který slouží k monitorování tlaku v pneumatikách.
Zobrazit méně
Náhradní senzor ke kontrole tlaku TPMS-X3, TPMS-X7, TPMS-K6, TPMS M1, STM TPMS3
Zobrazit více
Náhradní senzor TPMS slouží k monitorování tlaku v pneumatikách a je kompatibilní s modely TPMS-X3, TPMS-X7, TPMS-K6, TPMS M1, STM TPMS3. Má stříbrné barevné provedení.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku TPMS senzor

Jak vybrat TPMS senzor

Co znamená TPMS a jak funguje TPMS senzor

TPMS znamená “Tire Pressure Monitoring System”, tedy systém sledování tlaku v pneumatikách. TPMS senzory jsou určeny k monitorování tlaku v pneumatikách a informování řidiče, pokud je tlak v některé z pneumatik příliš nízký nebo vysoký.
Existují dvě základní typy TPMS senzorů: přímé a nepřímé.

 • Přímé senzory měří tlak v každé pneumatice samostatně a posílají data do elektronického systému vozidla.
 • Nepřímé senzory využívají data z ABS systému vozidla k monitorování změn v otáčkách kol, které mohou naznačovat změnu tlaku v pneumatikách.

Oba typy TPMS upozorní řidiče na možný problém prostřednictvím palubního informačního systému.

Jaké jsou výhody používání TPMS senzorů

Výhody TPMS senzorů zahrnují:

 • Bezpečnost: Upozornění na nízký tlak v pneumatikách umožňuje řidičům včasné doplnění tlaku a předcházení nehodám způsobeným defektem.
 • Úspora paliva: Správně nahuštěné pneumatiky znamenají menší odpor při jízdě, což vede k úsporám paliva.
 • Dlouhodobá trvanlivost pneumatik: Pneumatiky s optimálním tlakem mají rovnoměrnější opotřebení a delší životnost.
 • Komfort: Systém monitoruje tlak pneumatik nepřetržitě, což je pro řidiče pohodlnější než manuální kontrola.
 • Ochrana životního prostředí: Vozidlo s optimalizovaným tlakem v pneumatikách produkuje méně emisí CO2.

Je třeba TPMS senzory nějak udržovat nebo kalibrovat

TPMS senzor
autoXscan Snímač Tlaku Pneumatik TPMS TS100 Kov TMPS senzor kola

Ano, pro správnou funkčnost TPMS senzorů je důležitá jejich pravidelná údržba a kalibrace. Senzory by měly být kontrolovány během každé výměny pneumatik, aby se zjistilo, zda nejsou poškozené a zda fungují správně. Kalibrace senzorů je obvykle prováděna v servisu po jejich instalaci, při změně pneumatik nebo pokud dojde k výměně baterie senzoru. Pravidelná kontrola a kalibrace pomáhají zajistit přesné měření tlaku a prodlužují životnost senzorů.

Jak dlouho obvykle baterie TPMS senzoru vydrží

Životnost baterie v tpms senzorech se obvykle pohybuje mezi 5 a 10 lety, závisí to ovšem na modelu senzoru, frekvenci jeho využívání a podmínkách, v kterých vozidlo provozujete. Baterie v přímých tpms senzorech se nejčastěji nedají vyměnit, a když dojde jejich životnost, je třeba celý senzor nahradit. Je důležité pravidelně kontrolovat funkčnost senzorů, aby jste byli v případě potřeby připraveni jejich baterie včas vyměnit.

Je možné TPMS senzory nainstalovat či vyměnit svépomocí nebo je třeba navštívit servis

Instalace a výměna tpms senzorů vyžadují určité odborné znalosti a nářadí. V mnoha případech je nutné použít speciální nástroje k programování senzorů, aby byly správně spárované s elektronickým systémem vozidla. Pokud se jedná o přímé sensory, může být třeba použít speciální zařízení k správné instalaci senzorů dovnitř pneumatik. U nepřímých senzorů může být proces jednodušší, ale stále obvykle vyžaduje kalibraci ABS systému vozidla. Doporučuje se tedy svěřit instalaci a výměnu tpms senzorů do rukou odborníků v servisu.

Zobrazit kompletní nabídku TPMS senzor