Nejlepší podsedáky do auta 2024 a jak vybrat

Bezpečnost především.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
NANIA Dream 2020 Animals Flamingo

Jak vybrat podsedák do auta

  • Podsedák je náhrada za klasickou autosedačku, lze ho použít pro starší děti, které za jízdy spíše neusínají.
  • Podsedáky Vašeho potomka neochrání tak, jak klasická autosedačka, proto byste ho rozhodně neměli upřednostňovat.
  • Podsedák je na trhu zastoupen spíše v menším množství, přední výrobci autosedaček se od něho spíše distancují.

Podsedák do auta - náš výběr

NANIA Dream 2020 Animals Flamingo
Zobrazit více
Podsedák Nania Dream 2020 Animals Flamingo je vhodný pro děti s váhou 15-36 kg. Testován prostřednictvím crash testů. Sedačka je anatomicky tvarovaná, potah snímatelný a pratelný. Upevnění pomocí 3-bodového pásu. Rozměry: výška 13cm (s opěrkami 25 cm), šířka x délka 42 x 40 cm, vnější šířka 27 cm. Splňuje normu ECE R44/04.
Zobrazit méně

Podsedáky ISOFIX

Podsedáky do auta Petex

Zobrazit kompletní nabídku Podsedák do auta

Jak vybrat podsedák do auta

Kdy použít podsedák

Dětský podsedák lze použít kdykoliv, kdy dítě nedosáhlo výšky 150 centimetrů a nepřekročilo hmotnost 36 kg. Nelze ho však použít pro hodně malé dítě, to musí být odrostlejší a spadat do váhových skupin II a III. Malé děti nemají ještě dostatečně vyvinuté svalstvo a posedáky jsou pro ně nevhodné.

Podsedáky nejsou příliš vhodné ani pro odrostlejší děti, jejich používání by mělo být výjimečné. Podsedák se nedoporučuje používat pro dlouhé cesty, je vhodný pro cesty po městě nebo v místech, kdy nepojedete rychle. V případě tohoto výrobku lze považovat za klady pouze nízkou cenu a váhu. Bohužel však převažují zápory. Je ale lepší použít alespoň podsedák, než nemít vůbec nic.

Podsedák do auta

Podsedák je určen pouze starším dětem, iStock / Golden Sikorka

Proč se mu raději vyhýbat

Podsedák na rozdíl od klasické velké sedačky neposkytuje dítěti takové pohodlí. V první řadě nepodpírá hlavu ani záda. Dále mu kompletně chybí ochrana proti bočnímu nárazu, dítě tak při bočním nárazu může snadno narazit hlavou do dveří. V situaci, kdy do vašeho auta narazí jiný vůz ze strany, nepomohou ani hlavové airbagy, které se stávají stále běžnější výbavou aut. Jsou konstruovány pro dospělé a hlavu dítěte nemusí zachytit. Při čelním nárazu není zajištěno dostatečné zachycení dítěte.

Podsedák do auta
NANIA Dream 2020 Animals Flamingo

ACAD dokonce doporučuje tyto sedáky nekupovat. Anebo je použít pouze v případě nouze, kdy nemáte po ruce vhodnou autosedačku, nebo pokud se vám další plnohodnotná sedačka do auta nevejde, lze ho umístit doprostřed mezi další sedačky pro menší děti.

Víte, že…?

Zákon udává povinnost použití autosedačky nebo podsedáku pro každé dítě, které je menší než 150 cm nebo má váhu pod 36 kg. Pokud dítě převyšuje stanovenou hmotnost a výšku, může jezdit bez použití podsedáku do auta nebo autosedačky, musí být samozřejmě připoutané. Zákon dále nerozlišuje autosedačku a podsedák.

Tři chlapci na zadním sedadle v autě

Výhodou podsedáku jsou menší nároky na prostor, iStock / tatyana_tomsickova

Porušení zákona

V případě porušení zákona vám budou přičteny 4 trestné body a zaplatíte pokutu ve výšky až 2 000 Kč na místě. Jedná se zde o středně závažný přestupek.

Jaký vybrat

Podsedáky ISOFIX
Podsedák do auta BabyAuto LITO FIX SIN 23 isofix black (8435593701676)

Kvalita sedaček do auta do jisté míry spočívá ve značce. Prověřený výrobce si nedovolí nic ošidit. Od podsedáku zakoupeného v supermarketu nemůžete očekávat kvalitu, odolnost a ani pohodlí.

Prodejci dětských autosedaček se od výroby podsedáků často distancuje, v nabídce některých je však najdete. Výběr není takový jako v případě klasických autosedaček a i zde výrobce varuje před možným nebezpečím tohoto výrobku.

Isofix

Isofix je nedílná spojovací jednotka s normovanými upevňovacími body pro bezpečnou montáž dětské autosedačky. Fixace pomocí čepů, které jsou pevně spojeny s karoserií, přináší výhodu v tom, že se podsedák nemá tendenci vysouvat, ani jinak uhýbat. Na trhu lze koupit také autosedačku isofix.

Váhová skupina dítěte

Podsedáky do auta Petex
PETEX Podsedák do auta Junior MAX 202 15-36kg, MORITZ šedý

Podsedáky jsou určeny váhovým skupinám II a III. To odpovídá dětem, které mají váhu od 15 do 36 kg. Této váhy dosáhnout děti někdy mezi 4 a 5 rokem života. Každý kvalitní podsedák by měl mít uvedenou váhovou skupinu, pro kterou je homologovaný.
Rozdělení autosedaček podle váhové skupiny:

  • Skupina 0 – tato skupina je 0 do 10 kg dítěte, odpovídá věku do 1 roku.
  • Skupina 0+ – od 0 do 13 kg
  • Skupina I – určená pro děti s váhou od 9 – 18 kg. V této skupině již můžete zakoupit klasickou autosedačku, která vydrží až do 36 kg.
  • Skupina II – určena pro děti s váhou 15 – 25 kg
  • Skupina III – v této skupině jsou děti o hmotnosti 22 – 36 kg.

Víte, že…?

Jestliže plánujete cestu do zahraničí, nastudujte si předem zákony země, do které se chystáte. Zákony ohledně autosedaček a podsedáků se mohou v každém státě lišit.

Výrobce

Výrobce podsedáků se snaží zvýšit pohodlí a bezpečnost těchto výrobků. Při výběru dejte pozor na uvedenou váhovou kategorii. Při překročení hmotnosti může dojít ke zborcení anatomického tvaru.

Podsedák do auta
Dětský podsedák do auta SPARCO 15-36 kg, modrá/šedá

Dbejte také na výšku dítěte. Tyto sedáky nejsou vhodné pro malé děti, jsou určené dětem od 4 let.

VýrobcePopis
CareteroNabízí podsedáky určené dětem o hmotnosti 15 – 36 kg. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů. Sedadlo je dostatečně široké s měkkou a pohodlnou sedací částí. Podsedáky mají lehkou konstrukci a jsou pohodlné díky loketním opěrkám. Dítě se do podsedáku poutá pomocí klasického 3 – bodového pásu. Některé typy mají navíc praktický šuplík a úchyty na pití. Dražší modely nabízejí podsedáky opatřeny systémem ISOFIX. Podsedáky splňují normu ECE
NaniaKonstrukce sedaček je vyrobena z materiálů vysoké kvality, což zaručuje bezpečí během cestování. Autosedačky jsou anatomicky tvarované. Autosedačky jsou testovány v přísných crash testech, splňují normu ECE.
ChiccoTaké tato známá značka nabízí 2 typy podsedáků. I tyto sedačky splňují normu ECE. Přídavný nástavec, který je umístěn na pásu u autosedačky, bezpečně zajistí uchycení 3 – bodového autopásu tak, aby nešel dítěti příliš vysoko přes krk nebo příliš nízko pod ramenem.
MoreTato značka nabízí kromě klasických posedáků také ty, které jsou doplněny o opěrku zad. Tu lze pro větší pohodlí polohovat a zajistit tak správnou podporu dětským zádům. Podsedáky jsou vybaveny kotevními body Isofix, které pomáhají udržet sedačku na místě i v případě nárazu. Díky těmto kotevním bodům je pevně připevněn k sedadlu i v případě, že ho nebudete používat.

Cena a údržba

Na dětské podsedáky narazíte běžně v supermarketech. Mohou vás nadchnout pěkným designem a velice nízkou cenou. Těmto výrobkům se ale vyhněte. Kvalita výrobků je mizerná a o bezpečnosti nemůže být ani řeč.

Také kvalitní podsedáky mají množství různých barev a provedení. Vybírat můžete různobarevné, s potisky zvířat nebo oblíbených dětských hrdinů. Tuto skutečnost ocení zejména děti, které nebude problém do podsedáku připoutat.

Podsedáky ISOFIX
Podsedák HEYNER ISOFIX XL Comfort ( III) Koala - šedý 783210

Podsedáky ověřených značek stojí od 500 Kč do 1 500 Kč, což není závratná suma, hlavně v případě, že jde o bezpečnost vašich dětí. Nejdražší modely jsou vybaveny systémem Isofix. Připlatíte také za loketní opěrky a polstrování.

Údržba

Údržba je zde velice snadná. Všechny typy kvalitních podsedáků jsou vybavené potahem, který po zašpinění snadno sundáte a vyperete v pračce.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kvalitní podsedák?

Dá se říct, že opravdu kvalitní podsedák nekoupíte, protože přední výrobci autosedaček se od tohoto výrobku distancují. Jak již bylo řečeno, podsedák neochrání Vaše dítě při nehodě tak dobře, jako klasická autosedačka. Pokud je to tedy možné, raději se těmto výrobkům vyhněte.

Do kdy je nutné autosedačku nebo podsedák používat?

Ze zákona musí dítě sedět v autosedačce nebo na podsedáku do výšky 150 cm a hmotnosti 36 kg. To, zda je nutné použít autosedačku však zákon neurčuje. Ze zákona je tedy možné používat i podsedák, aniž by Vám hrozila pokuta.
Zobrazit kompletní nabídku Podsedák do auta