Podsedák do auta

Bezpečnost především.

ca. 600 CZK
ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 500 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat podsedák do auta

Bezpečnost vašich dětí na cestách by pro vás měla být priorita. Ze zákona musí všechny děti od narození do výšky 150 cm sedět v autosedačce nebo na podsedáku. Podsedáky nejsou pro cestování vhodné, starší děti ale často odmítají cestovat v autosedačce a podsedák v nich nebudí takový odpor, proto se koupi tohoto výrobku většinou nevyhnete.

Kdy použít podsedák

Dětský podsedák lze použít kdykoliv, kdy dítě nedosáhlo výšky 150 centimetrů a nepřekročilo hmotnost 36 kg. Nelze ho však použít pro hodně malé dítě, to musí být odrostlejší a spadat do váhových skupin II a III. Malé děti nemají ještě dostatečně vyvinuté svalstvo a posedáky jsou pro ně nevhodné.

Podsedáky nejsou příliš vhodné ani pro odrostlejší děti, jejich používání by mělo být výjimečné. Podsedák se nedoporučuje používat pro dlouhé cesty, je vhodný pro cesty po městě nebo v místech, kdy nepojedete rychle. V případě tohoto výrobku lze považovat za klady pouze nízkou cenu a váhu. Bohužel však převažují zápory. Je ale lepší použít alespoň podsedák, než nemít vůbec nic.

S bezpečnostní sponou
Chicco Quasar Basic Plus
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Proč se mu raději vyhýbat

Podsedák na rozdíl od klasické velké sedačky neposkytuje dítěti takové pohodlí. V první řadě nepodpírá hlavu ani záda. Dále mu kompletně chybí ochrana proti bočnímu nárazu, dítě tak při bočním nárazu může snadno narazit hlavou do dveří. V situaci, kdy do vašeho auta narazí jiný vůz ze strany, nepomohou ani hlavové airbagy, které se stávají stále běžnější výbavou aut. Jsou konstruovány pro dospělé a hlavu dítěte nemusí zachytit. Při čelním nárazu není zajištěno dostatečné zachycení dítěte.

ACAD dokonce doporučuje tyto sedáky nekupovat. Anebo je použít pouze v případě nouze, kdy nemáte po ruce vhodnou autosedačku, nebo pokud se vám další plnohodnotná sedačka do auta nevejde, lze ho umístit doprostřed mezi další sedačky pro menší děti.

Víte, že…?

Zákon udává povinnost použití autosedačky nebo podsedáku pro každé dítě, které je menší než 150 cm nebo má váhu pod 36 kg. Pokud dítě převyšuje stanovenou hmotnost a výšku, může jezdit bez použití podsedáku do auta nebo autosedačky, musí být samozřejmě připoutané. Zákon dále nerozlišuje autosedačku a podsedák.

Atraktivní
AstralEurasia 15-36 kg
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Porušení zákona

V případě porušení zákona vám budou přičteny 4 trestné body a zaplatíte pokutu ve výšky až 2 000 Kč na místě. Jedná se zde o středně závažný přestupek.

Jaký vybrat

Kvalita sedaček do auta do jisté míry spočívá ve značce. Prověřený výrobce si nedovolí nic ošidit. Od podsedáku zakoupeného v supermarketu nemůžete očekávat kvalitu, odolnost a ani pohodlí.

Prodejci dětských autosedaček se od výroby podsedáků často distancuje, v nabídce některých je však najdete. Výběr není takový jako v případě klasických autosedaček a i zde výrobce varuje před možným nebezpečím tohoto výrobku.

S opěrkami
Caretero Leo
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Isofix

Isofix je nedílná spojovací jednotka s normovanými upevňovacími body pro bezpečnou montáž dětské autosedačky. Fixace pomocí čepů, které jsou pevně spojeny s karoserií, přináší výhodu v tom, že se podsedák nemá tendenci vysouvat, ani jinak uhýbat.

Váhová skupina dítěte

Podsedáky jsou určeny váhovým skupinám II a III. To odpovídá dětem, které mají váhu od 15 do 36 kg. Této váhy dosáhnout děti někdy mezi 4 a 5 rokem života. Každý kvalitní podsedák by měl mít uvedenou váhovou skupinu, pro kterou je homologovaný.
Rozdělení autosedaček podle váhové skupiny:

  • Skupina 0 – tato skupina je 0 do 10 kg dítěte, odpovídá věku do 1 roku.
  • Skupina 0+ – od 0 do 13 kg
  • Skupina I – určená pro děti s váhou od 9 – 18 kg. V této skupině již můžete zakoupit klasickou autosedačku, která vydrží až do 36 kg.
  • Skupina II – určena pro děti s váhou 15 – 25 kg
  • Skupina III – v této skupině jsou děti o hmotnosti 22 – 36 kg.
Anatomicky tvarovaný
Nania Dream Luxe
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Jestliže plánujete cestu do zahraničí, nastudujte si předem zákony země, do které se chystáte. Zákony ohledně autosedaček a podsedáků se mohou v každém státě lišit.

Výrobce

Výrobce podsedáků se snaží zvýšit pohodlí a bezpečnost těchto výrobků. Při výběru dejte pozor na uvedenou váhovou kategorii. Při překročení hmotnosti může dojít ke zborcení anatomického tvaru.

Dbejte také na výšku dítěte. Tyto sedáky nejsou vhodné pro malé děti, jsou určené dětem od 4 let.

S isofixem
More Lito fix 23 isofix
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena
Výrobce Popis
Caretero Nabízí podsedáky určené dětem o hmotnosti 15 – 36 kg. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů. Sedadlo je dostatečně široké s měkkou a pohodlnou sedací částí. Podsedáky mají lehkou konstrukci a jsou pohodlné díky loketním opěrkám. Dítě se do podsedáku poutá pomocí klasického 3 – bodového pásu. Některé typy mají navíc praktický šuplík a úchyty na pití. Dražší modely nabízejí podsedáky opatřeny systémem ISOFIX. Podsedáky splňují normu ECE
Nania Konstrukce sedaček je vyrobena z materiálů vysoké kvality, což zaručuje bezpečí během cestování. Autosedačky jsou anatomicky tvarované. Autosedačky jsou testovány v přísných crash testech, splňují normu ECE.
Chicco Také tato známá značka nabízí 2 typy podsedáků. I tyto sedačky splňují normu ECE. Přídavný nástavec, který je umístěn na pásu u autosedačky, bezpečně zajistí uchycení 3 – bodového autopásu tak, aby nešel dítěti příliš vysoko přes krk nebo příliš nízko pod ramenem.
More Tato značka nabízí kromě klasických posedáků také ty, které jsou doplněny o opěrku zad. Tu lze pro větší pohodlí polohovat a zajistit tak správnou podporu dětským zádům. Podsedáky jsou vybaveny kotevními body Isofix, které pomáhají udržet sedačku na místě i v případě nárazu. Díky těmto kotevním bodům je pevně připevněn k sedadlu i v případě, že ho nebudete používat.

Cena a údržba

Na dětské podsedáky narazíte běžně v supermarketech. Mohou vás nadchnout pěkným designem a velice nízkou cenou. Těmto výrobkům se ale vyhněte. Kvalita výrobků je mizerná a o bezpečnosti nemůže být ani řeč.

Také kvalitní podsedáky mají množství různých barev a provedení. Vybírat můžete různobarevné, s potisky zvířat nebo oblíbených dětských hrdinů. Tuto skutečnost ocení zejména děti, které nebude problém do podsedáku připoutat.

Podsedáky ověřených značek stojí od 500 Kč do 1 500 Kč, což není závratná suma, hlavně v případě, že jde o bezpečnost vašich dětí. Nejdražší modely jsou vybaveny systémem Isofix. Připlatíte také za loketní opěrky a polstrování.

Oddělitelný
Nania Befix SP
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Údržba

Údržba je zde velice snadná. Všechny typy kvalitních podsedáků jsou vybavené potahem, který po zašpinění snadno sundáte a vyperete v pračce.

Jméno
S bezpečnostní sponou
Atraktivní
S opěrkami
Anatomicky tvarovaný
S isofixem
Oddělitelný
Image
Produkt
Chicco Quasar Basic Plus
AstralEurasia 15-36 kg
Caretero Leo
Nania Dream Luxe
More Lito fix 23 isofix
Nania Befix SP
Hmotnost sedačky
1.4 kg
1.4 kg
6 kg
Odpovídá normě
ECE R44/04
ECE R44/04
ECE R44/04
Rozměry
45 x 39 x 22 cm
40 x 39 x 23 cm
85 x 46 x 55 cm
Cena ca. 600 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 500 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena