Autostan

Kempování kdekoliv - sen každého řidiče.

ca. 37 000 CZK
ca. 62 200 CZK
ca. 49 000 CZK
ca. 65 000 CZK
ca. 97 500 CZK

Jak vybrat autostan

  • Autostan vám umožní pohodlné přenocování prakticky kdekoliv. Tento výrobek je vodný pro turisty i rybáře.
  • Složení autostanu je velmi jednoduché, vše rychle zvládne jedna osoba.
  • Na výběr máte stany pro jednotlivce, dvojice, malé i větší rodiny nebo skupiny osob.
  • Autostan můžete připevnit i malým i větších vozům, v tomto ohledu je důležitá pouze velikost žebříku.

Výhody

První z výhod autostanu jsme uvedli už v úvodu, je levnější než koupě obytného vozu. Zároveň ušetříte za hotely a penziony, takže se Vám investice postupně vrací zpět.

Dalším přínos autostanu vyplývá z jeho umístění na střeše automobilu. Díky tomu jste chránění před nezvanou návštěvou v podobě hmyzu, případně jiného zástupce fauny. Umístění na střeše auta je přínosem také v lepší izolaci spodku stanu. Díky umístění na střeše auta Vás nebude trápit chlad od země a tím pádem je toto stanování výhodné v náročnějších klimatických podmínkách.

Střešní
Thule Tepui Explorer Ayer 2

Stan umístěný na střeše auta je rovněž výhodný v podobě úspory místa v přeplněných kempech a v nejhorším ho rozložíte i na odpočívadle nebo parkovišti. Autostany tedy přináší celou řadu výhod a stojí za to zvážit pořízení tohoto přemístitelného příbytku.

Velikost

Asi nejdůležitějším parametrem při výběru autostanu je jeho velikost. U velikosti jste limitování při výběru rozměry Vašeho vozu a nosnosti střechy, potažmo střešního nosiče.

Velikost převážně vybíráte podle toho, kolik lidí má ve stanu nocovat. Ty menší jsou vhodné pro dva dospělé. Větší zvládnou i tři dospělé nebo rodinu o dvou dospělých a dvou dětech.

Otevírání klikou
Maggiolina Airlander Small

U některých stanů se může lišit rozměr základny ve složeném stavu a v rozloženém.

Velikost autostanu ve složeném stavu se příliš neliší. Ty menší mají rozměr kolem 130×200 cm a ty větší 145×215 cm.
Takový menší autostan umístíte i na běžný osobní vůz jako Škoda Fabia či Octavia. Samozřejmě vůz musí být vybaven střešním nosičem, na který se připevní podlaha autostanu.

Velikost v rozloženém stavu je mnohem zajímavější. Je to dáno tím, že některé autostany se dají rozložit do šířky přes okraj střechy vozu. Takto rozšířená podlaha se zapře o zem žebříkem, který funguje jako jakýsi pilíř. Díky tomuto rozšíření můžete dostat obytnou plochu o rozměrech 210 x 210 cm, což už je luxusní letiště.

Spací nástavba
Columbus Wild Small

Některé autostany mají i rozšíření o přístřešek, který ze střechy autostanu ve až na zem, takže máte prostor například pro schování věcí, které cestují s Vámi a také žebřík máte v suchu. Takový přístřešek se může hodit i jako stinné místo pro posezení.

Hmotnost

Hmotnost složeného autostanu nesmí přesáhnout povolenou nosnost střechy Vašeho vozu. Porušení tohoto pravidla by vedlo k tomu, že můžete ztratit stabilitu vozu v zatáčkách apod. Autostany jsou na to připraveny a většinou váží 50 – 70 kg, takže se vejdou do limitu pro nosnost střechy.

Autostany se někdy využívají jako dodatečný zavazadlový prostor, potom je dobré koupit autostan lehčí než povelná nosnost střechy a tak si nechat rezervu pro naložení zavazadel na střechu.

Komfortní
Maggiolina Airlander Large

Statická nosnost střechy je pak dvakrát a vícekrát vyšší než ta dynamická. Díky tomu je tedy autostan schopen poskytnout přístřeší i celé rodině.

Materiál a provedení

Autostany jsou zkompletovány z několika dílů, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Podlaha stanu je většinou tvořena slitinami hliníků, kompozitu a dalších lehkých, ale pevných materiálů. Obdobně je na tom, střecha, která spolu s podlahou tvoří při složeném stavu skořápku, ve které je zabalený stan. U střechy můžete také sehnat provedení se střešním oknem, což je úžasné pokud stanujete v přírodě a můžete pozorovat noční oblohu.

Některé autostany se prodávají rovnou i matrací, kterou je dobré si vyzkoušet, aby Vám vyhovovala. Případně můžete zvolit autostan bez matrace a doplnit si ho vlastní matrací, což Vás vyjde také levněji.

Velké vchodové okno
Columbus Variant Large

Stěny stanu jsou tvořeny běžným stanovým plátnem, které je různě prodyšné nebo izolující a to podle Vašeho výběru, který by mělo ovlivnit to, do jakých klimatických podmínek budete cestovat. Optimální variantou je, pokud na konstrukci autostanu dají stanová plátna měnit, právě podle klimatických podmínek. Možnost výměny stanového plátna se bude hodit i v budoucny, kdy se plátno opotřebuje a budete ho chtít vyměnit. Určitě je to levnější než kupovat nový autostan.

Abyste se do autostanu na střeše automobilu dostali, tak potřebujete žebřík. Ten bude z pevného kovu a měl by být pokud možno upraven tak, aby příčky byly protiskluzové. To zabrání uklouznutí kupříkladu při scházení ze stanu ráno, kdy padla rosa.

Výrobci si také rádi pohrají s detaily u autostanů. Například můžeme zmínit zámky, díky kterým nemusíte mít obavy o své věci uložené ve stanu. Výhodné je také jisté osvětlení, především žebříku, který může být osazen lampičkou pro větší bezpečnost. Navíc se můžete zaměřit na různé úchyty a kapsy ve stanu.

Výrobci

Autostany zatím nejsou na českém trhu příliš rozšířené, takže nízké poptávce odpovídá i nabídka. Ta ale postupně roste. Pokud si koupíte autostan, určitě budete unikátní a to bez ohledu značku zvolené autostanu. Pokud by Vás názvy značek zajímaly, tak vězte, že mezi ty rozšířené na českém trhu patří Autohome, Overland, iKamper. Tyto značky nabízí výběr z několika variant autostan, abyste si mohli vybrat dle svých potřeb.

Ceny

Autostany nejsou nejlevnější záležitost a vyplatí se pravidelným turistům. Pokud podnikáte několik cest ročně, tak se Vám koupě autostanu vrátí. Cenový rozdíl tvoří hlavně velikost stanu a kvalita provedení.

Kolem 50000 Kč je cena menších autostanů, které se nerozkládají do šířky a jsou vhodné hlavně pro dvě osoby, rozměr tady je přibližně ten nejmenší dostupný 130×200 cm.

Od 60000 do 80000 Kč se dají koupit luxusnější autostany s větší velikostí až 145x230cm. U těch dražších variant můžete dostat i přístřešek, panoramatické okno a další doplňky.

90000 Kč a více si musí připravit ti, kteří chtějí spát na ploše až 210×210 cm a mít doopravdy luxusní autostan, který je lehký a přesto z nejkvalitnějších materiálů, i s kvalitní matrací.

Otázky a odpovědi

Co je skořepinový stan?

Jedná se o rozkládací stan, který má ve složeném stavu podobu střešního boxu. Po otevření stan velmi jednoduše složíte a to pouhým vyklopením schůdků, které jsou součástí výrobku. Velikost stanu je dostačující pro běžnou 4 člennou rodinu.

Je možné autostan vypůjčit?

Ano, vypůjčení je možné. Ti, kdo potřebují autostan spíše výjimečně, nemusí kupovat nový výrobek, ale mohou si vypůjčit takový model, který jim bude vyhovovat velikostně i jinak.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Střešní
Otevírání klikou
Spací nástavba
Komfortní
Velké vchodové okno
Image
Produkt
Thule Tepui Explorer Ayer 2
Maggiolina Airlander Small
Columbus Wild Small
Maggiolina Airlander Large
Columbus Variant Large
Cena ca. 37 000 CZK ca. 62 200 CZK ca. 49 000 CZK ca. 65 000 CZK ca. 97 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.