Nejlepší mateřské batohy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kono batoh s USB portem šedá

Jak vybrat mateřský batoh

 • Mateřské nebo také přebalovací batohy jsou koncipovány tak, aby se do nich vešlo vše potřebné nejen pro maminku, ale i její miminko. Kromě batohu lze volit také verzi přebalovací tašky.
 • Mezi nejdůležitější parametry pak patří celkové členění batohu a samozřejmě jeho velikost, případně objem.
 • Důležitou součástí jsou také popruhy, případně se lze zaměřit i na další praktické vlastnosti jednotlivých modelů.

Mateřský batoh - náš výběr

Kono batoh s USB portem šedá
Výrobce: Kono
Značka: Kono
Druh: batohy
Barva: šedé
Zobrazit více
Kono batoh kombinuje funkci tašky na kočárek a batohu se zápěstím na zip, disponuje mnoha kapsami. Je vyroben z odolného nylonu, s vnitřní podšívkou z polyesteru. Obsahuje USB port a je doplněn stříbrnými doplňky. Rozměry 26 cm x 38 cm x 17 cm, hmotnost 0,93 kg.
Zobrazit méně

Mateřské batohy Baby Style

BABYSTYLE Batoh egg2 feather/champagne
Výrobce: BabyStyle
Barva: šedé
Druh: batohy
Zobrazit více
Batoh BABYSTYLE egg2 slouží jako alternativa klasických přebalovacích tašek pro kočárky egg2. Nabízí vrchní plnění, měkkou textilii a prošívané části. Externí izolační kapsa je opatřena zipem s koncovkou egg®. Uvnitř najdete velký prostor a kapsy pro drobnosti, polstrovanou přebalovací podložku a nastavitelné popruhy s ramenními polstrovými kryty. Batoh zahrnuje i dva popruhy pro uchycení k rukojeti kočárku a ochranný sáček pro dobu nepoužívání.
Zobrazit méně
BabyStyle EGG taška Camo Sand
Výrobce: BabyStyle
Barva: béžové
Druh: batohy
BabyStyle Egg2 batoh Feather
Výrobce: BabyStyle
Barva: béžové
Druh: batohy
Zobrazit více
Batoh BabyStyle Egg2 je designový kus přinášející alternativu k přebalovacím taškám. Nabízí různé varianty včetně speciálních edic. Jeho konstrukce zahrnuje řadu funkcí od vnitřních kapes, přes izolační externí kapsu až po polstrovanou podložku. Je dodáván v ochraném sáčku.
Zobrazit méně
BABYSTYLE Batoh egg2 paprika/gun metal
Výrobce: BabyStyle
Barva: oranžové
Druh: batohy
Zobrazit více
Batoh ke kočárku BABYSTYLE egg2 nabízí alternativu k tradičním přebalovacím taškám. Je dostupný ve speciálních edičních barvách (Just Black, Diamond Black, Jurassic Grey) a jeho náplň je z vrchu. Materiál batohu je jemný na dotek a v některých částech prošívaný. Obsahuje vnější kapsu s izolací uzavřenou zipem s koncovkou egg®. Uvnitř nabízí velký prostor s dalšími kapsami pro různé předměty a polstrovanou přebalovací podložku. Popruhy jsou nastavitelné a vybavené polstrovanými ramenními kryty. Batoh je dodáván v ochranném sáčku pro dobu nevyužití a má dva popruhy pro připevnění k rukojeti kočárku.
Zobrazit méně

Mateřské batohy Pinkie

Pinkie batoh Bugee černá Comb
přečíst recenzi
Výrobce: Pinkie
Druh: batohy
Zobrazit více
Pinkie batoh Bugee je konstruován z 100% polyesteru a disponuje rozměry 38cm x 32cm x 12cm. Nabízí nastavitelné popruhy, poutka s karabinou pro připevnění na kočárky, vnější a vnitřní kapsy uzavíratelné na zip. Vnitřní prostor zahrnuje dvě síťované kapsy a dvě poutka pro uchycení lahviček.
Zobrazit méně
Pinkie batoh Bugee Small šedá Comb
Výrobce: Pinkie
Barva: růžové
Druh: batohy
Zobrazit více
Pinkie batoh Bugee Small v šedé kombinaci je vyroben z 100% polyesteru. Nabízí dostatek místa pro skladování, díky vnější kapse na zip, třemi vnitřním kapsám a poutkům na lahvičky. Díky poutkům s karabinou si mohou rodiče připevnit batoh na kočárek. Popruhy jsou nastavitelné a rozměry batohu činí 38x32x12 cm.
Zobrazit méně
Pinkie batoh Bugee Nut Comb
Výrobce: Pinkie
Druh: batohy
Zobrazit více
Pinkie batoh Bugee Nut Comb je prebalovací batoh s rozměry 38cm x 32cm x 12cm a je vyroben z 100% polyesteru. Lze jej připevnit na kočárek pomocí karabinových úchytů. Batoh obsahuje 3 vnitřní kapsy (2 síťované), 2 poutka na lahvičky, polstrovanou vnitřní podšívkou a vnější a přední kapsy na zip. Popruhy jsou nastavitelné.
Zobrazit méně
Pinkie Batoh Bugee Snow Flower
Výrobce: Pinkie
Druh: batohy
Zobrazit více
Pinkie Batoh Bugee Snow Flower je přebalovací batoh s rozměry 40 x 33 x 13 cm, vyrobený z 100% polyesteru. Batoh nabízí polstrovanou konstrukci, vnější kapsu na zip, tři vnitřní kapsy (2 síťované) a úchyty pro lahvičky. Popruhy jsou nastavitelné a pomocí karabin a poutka lze batoh připevnit na kočárek.
Zobrazit méně

Mateřské batohy Lässig

Lässig Batoh Green Label Rolltop Backpack Cinnamon
Výrobce: Lässig
Barva: růžové
Druh: batohy
Zobrazit více
Lässig Batoh Green Label Rolltop Backpack Cinnamon je ekologický, veganský batoh, zhotovený z 38 recyklovaných PET lahví. Nabízí hlavní kapsu a další úložné prostory, voděodolnou kapsu, boční a zadní zipové kapsy. K jeho funkčním doplňkům patří přebalovací podložka, držák na lahev a vnitřní přihrádka. Celkový objem batohu činí 17,5 litrů. Jeho hmotnost je 0,96 kg a má rozměry 30 x 14,5 x 46 cm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Mateřský batoh

Jak vybrat mateřský batoh

Mateřský batoh versus taška

S příchodem miminka přibývá věcí, které je třeba brát s sebou ať ž k lékaři, na nákup, na výlet nebo jen tak na procházku. K těmto účelům slouží přebalovací batohy a tašky, které by měly pojmout vše potřebné.

Maminka s dětmi u vody

Maminky mohou vše potřebné uložit do různých batohů, iStock / ASphotowed

Mateřský batoh

De facto se jedná o klasický batoh, který je tedy možné nosit na zádech, ale zároveň je vybaven popruhy, kterými lze snadno připnout na madlo kočárku. Charakteristickým znakem mateřských nebo také přebalovacích batohů je celá řada kapes a kapsiček a také více členěný vnitřní prostor. Hlavní výhodou oproti taškám je pohodlnější nošení v případě, kdy nelze vzít kočárek sebou. Batoh na zádech nijak nepřekáží, nepřetáčí se a maminka má tak zcela volné ruce pro dítě. Pokud je ale třeba z batohu něco vyndat, je samozřejmě nutné jej nejprve ze zad sundat.

Přebalovací taška

Přebalovací tašky bývají mnohdy součástí kočárků, takže s ním také designově ladí. Samozřejmě je i možnost jejich samostatné dokoupení. Stejně jako batohy je lze připnout na madlo kočárku nebo se mohou nosit na rameni obdobně jako kabelka, což ale nemusí být úplně pohodlné. Na druhou stranu jsou věci v něm uložené po ruce, aniž by bylo nutné tašku z ramene sundat. Přebalovací tašky mají také velký vnitřní prostor, ale zpravidla bývá méně členitý.

TypVýhodyNevýhody
Mateřský batohUmožňuje připnutí ke kočárku i samostatné nošení, které je pohodlnéVěci v batohu nejsou po ruce, musí se nejprve sundat ze zad
 Velký úložný prostor 
 Bohaté členění 
Přebalovací taškaVelký vnitřní prostorMéně pohodlné nošení
 Lze připnout ke kočárku i nosit samostatněMéně členitý vnitřní prostor
 Tašky, které jsou součástí kočárků, jsou designově sladěné 

Víte, že…?

Mateřský batoh
Kono batoh s USB portem šedá

Kromě přebalovacích batohů a tašek existuje také verze kabelek na kočárek. Ty jsou ale vzhledem k velikosti spíše módním doplňkem. Kabelky ke kočárku umožňují uložit pouze drobné nezbytnosti např. na kratších procházkách apod.

Maminka s dítětem v nosítku

Nejdůležitější je zvolit správnou velikost batohu, iStock / Halfpoint

Členění mateřských batohů

V případě mateřských batohů je jeho vnitřní členění prakticky jedním ze základních parametrů. Jednotlivé modely se liší počtem i velikostí kapes. Výběr batohu podle tohoto kritéria pak zpravidla záleží na osobních preferencích a zvyklostech jednotlivých rodičů. Batohy jsou pak nejčastěji členěny následovně:

 • Hlavní kapsa – umožňuje uložení větších věcí jako je např. plenkovník, náhradní oblečení apod.; jedná se o největší prostor v batohu
 • Menší kapsy ve vnitřním prostoru batohu – tyto rozdělují hlavní úložný prostor; nejčastěji jsou situované po stranách nebo v zádové části
 • Boční kapsy batohu – jedná se o vnější kapsy nejčastěji umístěné po stranách a v přední části batohu; větší přední kapsa pak může být ještě dále členěná nebo obsahuje poutka na uchycení lahviček
 • Termokapsa – většina modelů disponuje alespoň jednou kapsou tohoto typu

Volba velikosti batohu

Velikost batohu je dalším důležitým kritériem při jeho výběru. Hodnota může být dána jednak rozměry jednotlivých modelů nebo objemem. Vhodná velikost se pak odvíjí od množství věcí, které je třeba mít s sebou. Toto je pak velmi individuální a záleží na zvyklostech každé maminky. Obecně jsou menší batohy vhodné pro rodiče jednoho dítěte, na běžné používání např. při procházkách, běžných cestách apod. Větší rozměry uvítají rodiče více dětí. Tyto batohy jsou vhodné i na delší výlety.

Jaké vlastnosti může mít

Mateřské batohy Baby Style
BABYSTYLE Batoh egg2 feather/champagne

Popruhy jsou nedílnou a velmi důležitou součástí mateřských batohů, protože mají vliv na komfort při jeho nošení. Při výběru batohu je pak vhodné se u popruhů zaměřit na následující:

 • Nastavitelnost délky popruhu – je důležitá zejména pokud se při nošení batohu bude střídat více lidí
 • Šířka popruhů – širší a polstrované popruhy jsou zcela jistě komfortnější, protože se nezařezávají do ramen

Další praktické vlastnosti mateřských batohů

Mateřské batohy by měly být vždy zpracované tak, aby nabízely maximální pohodlí při jejich používání. Některé prvky jsou důležitější než jiné a vždy záleží na osobních preferencích. Mezi důležité vlastnosti pak patří následující:

 • Vyztužené dno – slouží k lepší stabilitě při položení batohu na zem
 • Všité lamely v horní části hlavní kapsy batohu – brání nechtěnému zavírání batohu, díky tomu je vyndávání potřebných věcí velmi pohodlné
 • Vyměnitelné popruhy – spíše designová záležitost, která batoh může oživit; patří sem možnost připnout ramenní popruh
 • USB vstup – batoh lez použít i jako nabíječku pro mobilní telefon či jiné obdobné zařízení
 • Karabina na klíče apod.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat mateřský batoh?

Mezi základní kritéria při výběru tohoto typu batohů patří bezesporu jeho velikost a také způsob členění úložného prostoru. Obojí vychází ze zvyklostí rodičů. Kvůli komfortu při nošení batohu je vhodné se také zaměřit na zpracování jeho popruhů.

V čem spočívá výhoda batohu oproti přebalovací tašce?

Batohy mívají lépe členitý prostor, uložení věcí je tak podstatně přehlednější. Pohodlnější je také samotné nošení na zádech. Batoh nikde nepřekáží a maminka má tak zcela volné ruce pro dítě.
Zobrazit kompletní nabídku Mateřský batoh