Autovysavač

Interiér Vašeho auta bude vždy ťip ťop.

ca. 800 CZK
ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat autovysavač

  • Vysavač do auta je elektrický spotřebič stejně jako běžný domácí vysavač.
  • U všech elektrospotřebičů platí, čím vyšší příkon, tím silnější motor a tím snadnější práce.
  • Práci s autovysavačem si už při výběru můžete zpříjemnit nebo naopak zkomplikovat.

Zdroj energie

Vysavač do auta je elektrický spotřebič stejně jako běžný domácí vysavač. Z toho vyplývá, že potřebuje pro svůj chod přísun energie. Tu může brát ze dvou zdrojů:

  • akumulátor
  • zásuvka
Akumulátorový
ETA Verto 0442

Akumulátorový vysavač je výhodný v tom, že ho použijete i mimo auto, v podstatě se jedná o běžný ruční vysavač. Autovysavač s kabelem a koncovkou do 12 V zásuvky v autě (tzv. zapalovač) je použitelný pouze v autě, pokud máte klíček v zapalování otočený do polohy, kdy autobaterie napájí spotřebiče jako autorádio nebo právě cokoliv zapojeného ve 12 V zásuvce. V tomto případě buďte opatrní, pokud máte slabší autobaterii, abyste ji při vysávání nevybili a neznemožnili si nastartovat auto. Celkové srovnání výhod a nevýhod obou zdrojů energie pro autovysavač nabízí tato tabulka:

Zdroj energie Výhody Nevýhody
Akumulátor Lze použít i mimo auto Může se vybít při práci
  Bývá levnější Vybíjí se i samovolně
  Lepší manipulace při práci Nižší výkon
12 V zástrčka Nevybije se Vybíjí autobaterii
  Vyšší výkon Bývá dražší
  Krátký kabel je problém, kabel překáží při práci Využití pouze v autě

Závěr je takový, pokud budete vysávat pouze osobní auto, tak je lepší vysavač do autozástrčky. Pokud plánujete vysávat na chatě, ve stanu, v karavanu a dalších místech, tak sáhněte po akumulátorovém typu.

Příkon

U všech elektrospotřebičů platí, čím vyšší příkon, tím silnější motor a tím snadnější práce. Nejinak tomu je i autovysavače. Zařízení s vyšší hodnotou příkonu mají vyšší intenzitu sání a rychleji s nimi vyčistíte interiér vozu nebo cokoliv jiného. Výkonnější vysavače jsou samozřejmě dražší a spotřebují více energie, takže se rychleji vybije akumulátor nebo autobaterie.

Mokré vysávání
Black & Decker PD 1200 AV

Akumulátorové autovysavače, které jsou slabší, mají většinou příkon od 20 do 30 W. Ta zařízení, která čerpají energii z autobaterie přes kabel, zvládnou i vyšší příkon až 50 W. Ve výjimečných případech najdete i silnější pomocníky do auta, ale ty se hodí do speciálních prostředí, například pokud s autem často jezdíte na stavby, kde je vyšší prašnost a znečištění.

Funkce a příslušenství

Práci s autovysavačem si už při výběru můžete zpříjemnit nebo naopak zkomplikovat. Záleží to na takových věcech, které se jeví jako detaily, ale v celku jsou dost důležité. Podívejme krátce na pár z nich.

Délka kabelu je klíčová, pokud jste vybrali vysavač do auta s kabelem do zásuvky. Určitě se vyhněte zařízení, které nemá kabel aspoň 2 metry a může se hodit i delší pokud máte větší auto a budete chtít vysávat zavazadlový prostor.

Pohotovostní
Compass CAR 12V

Mokré vysávání patří mezi funkce, které by měl Váš autovysavač splňovat. Bude se Vám hodit, když se Vám do auta nanosí sníh nebo se rozlije kafe či limonáda. Než se do vysávání kapalin pustíte, tak se ujistěte, že to Váš vysavač zvládne. Pokud na to není stavěn a nádrž na odpad není dobře izolována od zbytku, dojde ke zkratu a v lepším případě jste přišli jen o vysavač.

Sací hubice a nástavce pomůžou se dostat do úzkých štěrbin, kterých je v autě mnoho, například pod sedadly apod. Hodit se budou i nástavce v podobě kartáčů k vyčištění nečistot, které se už tzv. zažraly do potahů, čalounění nebo koberečků.

LED diody pomůžou, když vysáváte v autě na místech, kde není dobře vidět, takže si můžete vysavačem přisvítit a LEDky mají naprosto mizivou spotřebu energie, takže se doopravdy vyplatí!

S kompresorem
Road Star 2005

Obal na autovysavač, do kterého se vejde i kabel a zmíněné nástavce je skvělý, protože máte vše pohromadě, nelítá Vám to v kufru auta, a když má obal našité i suché zipy, tak ho můžete upnout ke stěně zavazadlového prostoru.

Výrobci

V hodnocení autovysavačů se pravidelně na vysokých příčkách umísťují značky jako Hoover, Compass, Black & Decker, Road Star nebo Bosch. Samozřejmě na trhu najdete i známé značky, které produkují i domácí spotřebiče, tedy Sencor, Roventa apod.

Ceny

Vysavač do auta není nijak nákladná investice, a pokud zvolíte správně, tak Vám vydrží dlouho, takže se Vám investice časem vrátí.

Kompaktní
Xiaomi CarVacu FD-WVCny Cyclonic Power PRO-B

Do 500 Kč pořídíte autovysavač, který je levný a není příliš výkonný (do 30 W). Tyto typy jsou nejčastěji s akumulátorem, který nemá dlouhou výdrž. Tyto vysavače se moc nehodí na pravidelné čištění celého vozu, ale spíš na takové rychlé vyčištění, když dojde k nehodě.

500 až 1000 Kč je zlatá střední cesta. S touto cenovkou se prodávají zařízení s lepšími akumulátory, které by měly vydržet vysátí celého vozu nebo výkonnější vysavače (50 W a více) s napájením ze 12 V zásuvky. U těch dražších typů se najde i lepší provedení s LED podsvícením a schopnost vysávat mokré povrchy.

1000 Kč a více stojí autovysavače, které jsou maximálně výkonné, mají dlouhý kabel. Zvládnou vysát tekutiny i ten nejjemnější prach. K tomu dostanete kompletní sadu násad, kartáčů a to vše zabaleno v praktickém obalu. Jednoduše řečeno, budete se těšit na vysávání svého plechového miláčka!

Výkonný
Heyner Germany Cyclonic Power PRO

Otázky a odpovědi

Co je antibakteriální vysavač?

Antibakteriální vysavače tvoří speciální kategorii, kterou ocení zejména osoby trpící alergiemi. Tyto modely vysavačů jsou vybaveny buď dezinfekční UV lampou nebo kvalitní filtrací. Obojí pak slibuje likvidaci i těch nejmenších částeček prachu, bakterií, roztočů nebo jiných patogenů a to s účinností až 99,9%.

Jak jsou vysavače hlučné?

Některé vysavače jsou vybaveny tichým chodem, jehož hlasitost je v ideálním případě 60 dB. Často se setkáte s modely, které tuto hodnotu udávají okolo 70 dB. Jestliže nechcete do tichého chodu investovat velký obnos z vašeho rozpočtu, budete se muset smířit s tím, že hlučnost bude vyšší, přesněji řečeno okolo 80 dB a více.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Akumulátorový
Mokré vysávání
Pohotovostní
S kompresorem
Kompaktní
Výkonný
Flexibilní
Na hrubé nečistoty
Image
Produkt
ETA Verto 0442
Black & Decker PD 1200 AV
Compass CAR 12V
Road Star 2005
Xiaomi CarVacu FD-WVCny Cyclonic Power PRO-B
Heyner Germany Cyclonic Power PRO
Black & Decker PV 1200 AV
BOSCH EasyVac 12
Hmotnost
1.39 kg
1.9 kg
0.58 kg
0.56 kg
0.85 kg
1 kg
Objem sáčku/nádoby na prach
0.5 l
0.56 l
0.6 l
0.5 l
0.44 l
0.38 l
Délka přívodového kabelu
5 m
4 m
3 m
4 m
5 m
Doba provozu
15 min
30 min
12 min
30 min
22 min
Cena ca. 800 CZK ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 600 CZK ca. 1 500 CZK ca. 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.