Kompresor do auta

Autokompresor do auta i garáže.

ca. 1 400 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat kompresor do auta

  • Autokompresory patří mezi malé přístroje vhodné pro použití v garážích, domácnostech nebo při cestování.
  • Z hlediska napájení lze rozlišit dva základní typy a to akumulátorové a klasické s nabíjením přes kabel.
  • Tento typ kompresorů se hodí spíše k méně náročným úkonům, o čemž svědčí i výčet kladů a záporů těchto přístrojů.
  • Z dalších parametrů lze zmínit maximální délku provozu nebo pracovní tlak. Kvalitnější modely mohou být vybaveny i dalším příslušenstvím.

Dva způsoby napájení

Před nákupem je třeba zvážit k jakému účelu a při jakých příležitostech bude kompresor nejčastěji používán. To zpravidla ovlivní i výběr modelu z hlediska jeho napájení.

Akumulátor

Jedná se o univerzální kompresory, které je možné používat doma, ale i na cestách, protože nejsou díky baterii nijak omezeny. U těchto modelů je ale třeba počítat s nižším výkonem. Také je nutné ohlídat stav baterie a před odjezdem nezapomenout kompresor patřičně nabít.

Maximální tlak 8 bar
Scheppach Air Force 5

Kabel

Kompresory vybavené klasickým kabelem jsou vhodné jako vybavení garáží, domácností nebo pro používání v automobilech. Kompresor se nabíjí přímo z autozapalovače a není tedy třeba sledovat stav baterie. Tyto kompresory se hodí zejména pro kontrolu tlaku v pneumatikách. Je třeba myslet na to, že u větších vozů bude vhodnější výkonnější model. Také je nutné zvážit samotnou délku kabelu, protože zejména u větších vozidel standardní rozměry, které se pohybují mezi 2 až 3 metry, nemusí být dostačující.

Víte, že…?

Pomocí malých kompresorů je možné např. dofouknout pneumatiku auta nebo duši kola. Využít je lze i při nafukování matrací, lehátek, míčů apod. Kvalitnější modely disponují přednastavenými programy, které k těmto účelům slouží. Součástí mohou být i různé nástavce na různé ventily.

Výhody a nevýhody

Také u malých kompresorů lze najít klady a zápory, které lze před nákupem zvážit. Přehled v tabulce níže.

Vestavěný pneuměřič
Compass 07194 12/230V BLOCK
Výhody Nevýhody
Malá velikost Absence vzdušníku omezuje využití v dílenském provozu
Nízká váha Nižší výkon
Snadná manipulace Maximální hodnoty tlaku jsou zpravidla neobjektivní
Možnost vozit kamkoli s sebou  
Není nutná speciální údržba  
Příznivá cena  

Maximální délka provozu

Maximální délka provozu je hodnota, kterou je nutné respektovat, protože při delším používání by mohlo dojít k přehřátí přístroje a jeho poškození. U těchto malých modelů bývá nejčastěji uváděna doba 15 minut. Po té je nutné přístroj vypnout a nechat vychladnout. Také je nutné počítat s tím, že např. pneumatiky, které mají velký objem, se budou nafukovat podstatně déle než pláště jízdních kol s menším objemem.

Maximální pracovní tlak

Tento parametr udává to, jakou silou se vtlačuje vzduch. Hodnota je důležitá zejména při huštění pneumatik, kde je tlak daný. U autokompresorů je nejčastěji udáván maximální tlak do 10 barů. Najdou se ale i výjimky s vyššími hodnotami. Je nutné si ale uvědomit, že se jedná o maximální hodnoty za ideálních podmínek, kterých je ale málokdy dosaženo. V praxi to znamená, kompresory s maximálním tlakem přes 10 barů, dofouknou pneumatiku jen 2 až 3 bary.

Doplňkové vybavení

Doplňkové vybavení není u těchto malých kompresorů samozřejmostí. Setkat se s ním lze spíše u dražších propracovanějších modelů. Za doplňkové vybavení lze považovat:

Automatické vypínání
Black & Decker ASI 300
  • Digitální displej
  • Svítilna – umožňuje s přístrojem pracovat i za horších světelných podmínek
  • Automatické tlakování
  • Řízené upouštění vzduchu – funkce vhodná při pravidelném udržování správného tlaku pneumatik; funkce častější u velkých domácích modelů

Náhradní nástavce vhodné pro různé druhy ventilů

Výrobci a ceny

Mezi výrobce kompresorů do auta patří Extol, Compass, Bottari, Alca, Kraft&Dele a další.
Cenově lze tyto přístroje rozdělit do tří základních kategorií, přičemž u akumulátorových modelů je nutné v některých případech ještě přičíst cenu baterie. Ta totiž nemusí být vždy součástí kompresoru.

Kompaktní
DeWalt DCC018N

Do 500 Kč

Jedná se o nejlevnější modely. Jejich cena začíná na cca 200 Kč. Cena ovšem odpovídá kvalitě, která je zpravidla velmi nízká. Největším problémem bývají nepřesné manometry a nízký výkon. Tyto kompresory se více než na tlakování pneumatik hodí na nafouknutí matrací, duší kol apod.

Rozmezí 500 Kč až 1000 Kč

V tomto cenovém rozpětí lze koupit většinu 12 V kompresorů. U horní hranice lze narazit i na akumulátorové modely. Tyto kompresory již mají poměrně dobrý výkon. Jsou tedy využitelné u většiny vozů včetně menších dodávek.

Nad 1000 Kč

Tyto kompresory jsou již propracovanější a také disponují poměrně širokou výbavou a automatickými funkcemi. Dále nabízí vysoký výkon a slušné dílenské zpracování. S těmito kompresory je možné snadno dohustit pneumatiky i malým dodávkám.

S LED světlem
Black & Decker BDCINF18N

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kompresor do auta?

Podle hlavního účelu používání je možné zvolit akumulátorový kompresor nebo modely s kabelem. U autokompresorů je třeba dát pozor na maximální pracovní tlak. Důležitá je také délka provozu.

K čemu lze autokompresory dále použít?

Kromě dofukování pneumatik je možné tyto malé kompresory použít i k dofouknutí duší u jízdních kol. Na dovolené se budou hodit k nafouknutí matrací, lehátek nebo např. míčů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Maximální tlak 8 bar
Vestavěný pneuměřič
Automatické vypínání
Kompaktní
S LED světlem
Rychlý digitální kompresor
Image
Produkt
Scheppach Air Force 5
Compass 07194 12/230V BLOCK
Black & Decker ASI 300
DeWalt DCC018N
Black & Decker BDCINF18N
OSRAM TYREinflate 1000
Hmotnost
1.9 kg
1.66 kg
2.77 kg
3.1 kg
2.1 kg
1.356 kg
Maximální tlak
8 bar
17 bar
11 bar
11 bar
11 bar
2,41 bar
Napětí napájení
230 V
12 V
12 V
12 V
Bezolejové
Maximální průtok
36.5 l/min
8 l/min
400 l/min
Cena ca. 1 400 CZK ca. 900 CZK ca. 1 500 CZK ca. 3 200 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena