Nejlepší kompresory do auta 2023 a jak vybrat
Autokompresor do auta i garáže.
Jak vybrat kompresor do auta
- Autokompresory patří mezi malé přístroje vhodné pro použití v garážích, domácnostech nebo při cestování.
- Z hlediska napájení lze rozlišit dva základní typy a to akumulátorové a klasické s nabíjením přes kabel.
- Tento typ kompresorů se hodí spíše k méně náročným úkonům, o čemž svědčí i výčet kladů a záporů těchto přístrojů.
- Z dalších parametrů lze zmínit maximální délku provozu nebo pracovní tlak. Kvalitnější modely mohou být vybaveny i dalším příslušenstvím.
Kompresor do auta - náš výběr




Kompresory do auta Osram
Kompresory do auta Compass





Kompresory do auta Heyner



Jak vybrat kompresor do auta
- Autokompresory patří mezi malé přístroje vhodné pro použití v garážích, domácnostech nebo při cestování.
- Z hlediska napájení lze rozlišit dva základní typy a to akumulátorové a klasické s nabíjením přes kabel.
- Tento typ kompresorů se hodí spíše k méně náročným úkonům, o čemž svědčí i výčet kladů a záporů těchto přístrojů.
- Z dalších parametrů lze zmínit maximální délku provozu nebo pracovní tlak. Kvalitnější modely mohou být vybaveny i dalším příslušenstvím.
Dva způsoby napájení
Před nákupem je třeba zvážit k jakému účelu a při jakých příležitostech bude kompresor nejčastěji používán. To zpravidla ovlivní i výběr modelu z hlediska jeho napájení.

Kompresor využijete nejen při péči o vozidlo, iStock /Andrei310
Akumulátor
Jedná se o univerzální kompresory, které je možné používat doma, ale i na cestách, protože nejsou díky baterii nijak omezeny. U těchto modelů je ale třeba počítat s nižším výkonem. Také je nutné ohlídat stav baterie a před odjezdem nezapomenout kompresor patřičně nabít.
Kabel
Kompresory vybavené klasickým kabelem jsou vhodné jako vybavení garáží, domácností nebo pro používání v automobilech. Kompresor se nabíjí přímo z autozapalovače a není tedy třeba sledovat stav baterie. Tyto kompresory se hodí zejména pro kontrolu tlaku v pneumatikách. Je třeba myslet na to, že u větších vozů bude vhodnější výkonnější model. Také je nutné zvážit samotnou délku kabelu, protože zejména u větších vozidel standardní rozměry, které se pohybují mezi 2 až 3 metry, nemusí být dostačující.
Víte, že…?
Pomocí malých kompresorů je možné např. dofouknout pneumatiku auta nebo duši kola. Využít je lze i při nafukování matrací, lehátek, míčů apod. Kvalitnější modely disponují přednastavenými programy, které k těmto účelům slouží. Součástí mohou být i různé nástavce na různé ventily.
Výhody a nevýhody
Také u malých kompresorů lze najít klady a zápory, které lze před nákupem zvážit. Přehled v tabulce níže.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Malá velikost | Absence vzdušníku omezuje využití v dílenském provozu |
Nízká váha | Nižší výkon |
Snadná manipulace | Maximální hodnoty tlaku jsou zpravidla neobjektivní |
Možnost vozit kamkoli s sebou | |
Není nutná speciální údržba | |
Příznivá cena |
Maximální délka provozu
Maximální délka provozu je hodnota, kterou je nutné respektovat, protože při delším používání by mohlo dojít k přehřátí přístroje a jeho poškození. U těchto malých modelů bývá nejčastěji uváděna doba 15 minut. Po té je nutné přístroj vypnout a nechat vychladnout. Také je nutné počítat s tím, že např. pneumatiky, které mají velký objem, se budou nafukovat podstatně déle než pláště jízdních kol s menším objemem.
Maximální pracovní tlak
Tento parametr udává to, jakou silou se vtlačuje vzduch. Hodnota je důležitá zejména při huštění pneumatik, kde je tlak daný. U autokompresorů je nejčastěji udáván maximální tlak do 10 barů. Najdou se ale i výjimky s vyššími hodnotami. Je nutné si ale uvědomit, že se jedná o maximální hodnoty za ideálních podmínek, kterých je ale málokdy dosaženo. V praxi to znamená, kompresory s maximálním tlakem přes 10 barů, dofouknou pneumatiku jen 2 až 3 bary.

Používání kompresoru by mělo být jednoduché, iStock /valiantsin suprunovich
Doplňkové vybavení
Doplňkové vybavení není u těchto malých kompresorů samozřejmostí. Setkat se s ním lze spíše u dražších propracovanějších modelů. Za doplňkové vybavení lze považovat:
- Digitální displej
- Svítilna – umožňuje s přístrojem pracovat i za horších světelných podmínek
- Automatické tlakování
- Řízené upouštění vzduchu – funkce vhodná při pravidelném udržování správného tlaku pneumatik; funkce častější u velkých domácích modelů
Náhradní nástavce vhodné pro různé druhy ventilů
Výrobci a ceny
Mezi výrobce kompresorů do auta patří Extol, Compass, Bottari, Alca, Kraft&Dele a další.
Cenově lze tyto přístroje rozdělit do tří základních kategorií, přičemž u akumulátorových modelů je nutné v některých případech ještě přičíst cenu baterie. Ta totiž nemusí být vždy součástí kompresoru.
Do 500 Kč
Jedná se o nejlevnější modely. Jejich cena začíná na cca 200 Kč. Cena ovšem odpovídá kvalitě, která je zpravidla velmi nízká. Největším problémem bývají nepřesné manometry a nízký výkon. Tyto kompresory se více než na tlakování pneumatik hodí na nafouknutí matrací, duší kol apod.
Rozmezí 500 Kč až 1000 Kč
V tomto cenovém rozpětí lze koupit většinu 12 V kompresorů. U horní hranice lze narazit i na akumulátorové modely. Tyto kompresory již mají poměrně dobrý výkon. Jsou tedy využitelné u většiny vozů včetně menších dodávek.
Nad 1000 Kč
Tyto kompresory jsou již propracovanější a také disponují poměrně širokou výbavou a automatickými funkcemi. Dále nabízí vysoký výkon a slušné dílenské zpracování. S těmito kompresory je možné snadno dohustit pneumatiky i malým dodávkám.