Balanční míč

Pro posilování celého těla.

ca. 1 500 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 3 500 CZK

Jak vybrat balanční míč

  • Balanční míč je také označovaný jako bosu či půl míč
  • Na podobném principu fungují také balanční podložky
  • Je určen všem věkovým skupinám

Typy

Celogumové balanční podložky

Tyto půl míče mají podobu celogumových desek s menším průměrem, které na sobě mají masážní vroubky. Jsou skladné a lze je nafouknout a vyfouknout dle vlastní potřeby a měnit tím pádem obtížnost cviků. Mohou být rovné či mají vyklenutý tvar. Rovné jsou vhodné pro získávání rovnováhy při sezení. S vypouklými se lépe procvičíte. Jestliže se jedná o míče menších velikostí, můžete jich při cvičení použít více, například jednu na každou nohu.

Klasické balanční míče

Balanční míče umožňují širší škálu cviků. Balanční míč neboli bosu, lze položit plochou základnou nebo vypouklou, záleží na výběru daného cviku. Jestliže položíte podložku na plochou stranu, poskytne vám tím nestabilní stranu ke cvičení, ale zároveň zůstane ukotvená na zemi. Jestliže však položíte bosu na zaoblenou stranu, získáte tím velmi nestabilní plochu k balančnímu tréninku. Většina uživatelům používá tímto způsobem bosu pro zlepšení koordinace pohybu, stability ramen pomocí kliků a dalších podobných cvičeních. Bosu může být opatřen masážními vroubky určené ke stimulaci akupresurních bodů. Záleží na vás, zda byste využili míč s masážními vroubky či je pro vás lepší hladký.

POWER SYSTEM
Power System BALANCE TRAINER ZONE

Balanční desky

Balanční desky jsou většinou pevní balanční disky s vyklenutou spodní stranou. Fungují na podobném principu jako nafukovací podložky. Jsou vhodné pro trénink, co se rovnováhy týče. Udržet rovnováhu na balanční desce je většinou složitější než na balanční podložce, jelikož je povrch desky tvrdý a nepřizpůsobivý.

Příslušenství

K míčům a balančním podložkám jsou dodávány pumpičky, díky kterým míč můžete ihned používat. Některý typ podložek může být doplněn madly, které umožňují různé cviky na posilování rukou.

Velikosti

Balanční míče se vyrábí v různých velikostech, záleží na podmínkách prostoru, ve kterém budete cvičit. Jestliže máte malý byt a chystáte se používat balanční míč, je vhodné zvolit menší velikost. Také se vám s ním bude lépe manipulovat, díky její menší velikosti. Ideálně by měla mít kruhová podložka průměr 63,5 cm a nafouklá kopule by měla být výšku 22 cm.

S expandery
Power System Balance Ball 2

Materiál

Materiál je poměrně důležitou součástí kvality míče. Důležité je, aby měl spodní část protiskluzovou a vám se s ním tedy lépe manipulovalo a bezpečně se na něm cvičilo. Na trhu jsou různé levné varianty míčů, ale ty nejsou mnohdy tou nejlepší volbou.

Využití

Každý má jiný cíl a jinou představu, díky které si balanční míč pořizuje. Mezi nejčastější důvody pořízení balančního míče patří.

  • Zpevnění středu těla či posílení celého těla
  • Podpůrná léčba po úrazu – rehabilitace
  • Správný sed
  • Zlepšení rovnováhy
Profesionální
HMS Premium BSX Pro

Cílová skupina

Balanční míče jsou určeny všem věkovým skupinám. Od dětí po seniory.

Děti

Především děti, které mají problém s koordinací pohybu, chůzi po špičkách, hrbení v zádech, je výborná podpůrná léčba právě cvičení na balančním míč, jelikož se posiluje střed těla a některé děti mají mnohdy oslabené břišní svalstvo, které se různými cviky na balančním míči dají hezky napravit.

Senioři

Balanční míče mohou seniorům pomoci s rehabilitací či jistotě v rovnováze. Cvičení je vhodné pro pacienty s po endoprotézách kyčle či kolene. Vždy je třeba se především u seniorů zabývat doporučením svého lékaře.

Všestranná cvičební pomůcka
Toorx BOSU Pro

Zdraví i nemocní

Cvičit mohou lidé zdraví, ale také nemocní, cvičení na balančním míči je vhodné i pro pacienty po mozkové příhodě a dalšími nemocemi. Vždy je vhodné konzultovat cvičení s fyzioterapeut nebo trenér. Záleží, zda máte nějaká zdravotní omezení či nikoliv

Cena

Cena balančních pomůcek se může lišit velikostí, hmotností a příslušenstvím. Příklad odlišných cen naleznete v tabulce.

Druh Vlastnosti Cena
Profi balanční míč/bosu Jedna z nejkvalitnějších balančních míčů 4 500,-
  Oboustranná  
  Nevýhoda je vysoká cena  
  protiskluzová  
Balanční míč/bosu s úchyty vysoká nosnost 1 700,-
  protiskluzová  
  madla pro více cviků  
Celogumová balanční podložka lze nafouknout dle potřeby 200,-
  nejlevnější podložka na trhu  
  všestranné využití  

Otázky a odpovědi

Co si zjistit před koupí?

Jedním z nejpodstatnějších faktorů je velikost a nosnost balančního míče. Jestliže už teď víte, že balanční míč budete využívat jen vy, tak si pořiďte určený pro vaši váhu. Jestliže jej budete užívat celá rodina, automaticky kupujte míč s vyšší zátěží.

Jak vybrat balanční míč?

Důležitým aspektem je maximální hmotnost míče a jeho velikost. Mezi další podstatné informace před výběrem patří, z jakého materiálu je balanční míč vyroben a zda je oboustranný či jednostranný. Někoho může zaujmout i možnost úpravy obtížnosti cviků.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
POWER SYSTEM
S expandery
Profesionální
Všestranná cvičební pomůcka
Nosnost 136.0kg
Image
Produkt
Power System BALANCE TRAINER ZONE
Power System Balance Ball 2
HMS Premium BSX Pro
Toorx BOSU Pro
BOSU Build Your Own
Výrobce
Power System
Power System
HMS
Toorx
BOSU
Nosnost
100 kg
150 kg
250 kg
136 kg
Průměr podložky
60 cm
58 cm
62 cm
58 cm
63.5cm
Cena ca. 1 500 CZK ca. 1 500 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 700 CZK ca. 3 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena