20 nejlepších časových spínačů 2023

Automatické ovládání spotřebičů i světel

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Solight DT06
88 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat časový spínač

  • Do bytu můžete koupit mechanický, digitální nebo tepelný spínač.
  • Stupeň krytí udává zvýšenou odolnost spínače proti prachu a vlhkosti, která je označována IPxx, kde se za písmena x dosazují konkrétní čísla.
  • Dnešní doba přináší také možnost zkombinovat časový spínač s chytrou domácností. Některé typy jsou totiž vybaveny Wi-Fi konektivitou.

Časový spínač - náš výběr

Časové spínače pod vypínač

Mechanické časové spínače

Emos P5502
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Určení: do zásuvky
Typ: mechanické
Emos P5503
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Určení: do zásuvky
Typ: mechanické
Emos TS-MD3
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Určení: do zásuvky
Typ: mechanické
Geti MF1
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Určení: do zásuvky
Typ: mechanické

Digitální časové spínače

Zobrazit kompletní nabídku časových spínačů

Jak vybrat časový spínač

Typy

Na trhu najdete několik základních druhá časových spínačů, což znamená, že není nijak obtížné se v nich zorientovat a díky tomuto přehledu si jistě brzy vyberete právě ten vhodný typ pro vaše potřeby.

Pokud se rozhodnete pořídit časový spínač, vězte, že vybírat můžete ze tří základních druhů, které se liší možnostmi či určením. K dispozici jsou klasické mechanické, moderní digitální a nakonec tepelné časové spínače.

Časový spínač
Solight DT06

Mechanický spínač

Nejjednodušší a rovněž nejlevnější cesta k časovému spínači. Zařízení připomíná hodiny, na kterých nastavíte kdy a na jak dlouho má být zařízení spuštěné. Někomu však mohou chybět nějaké pokročilejší funkce.

Digitální snímač

Digitální snímače vypadají podobně jako mechanické, ale místo otočného tlačítka k nastavení intervalu jsou vybaveny digitálním displejem a nezbytnými tlačítky. Zpravidla si na nich můžete nastavit hned několik různých intervalů sepnutí a vypnutí, přičemž není problém vše rychle přenastavit dle aktuálních potřeb.

Tepelné snímače

Tepelné snímače jsou vhodné pro využití s přímotopy či sálavými panely. Na první pohled vypadají jako digitální snímače, avšak jsou vybaveny termostatem. Dle vašeho nastavení dojde k sepnutí při zvolené okolní teplotě, přičemž jemnost regulace činí 0,5 °C.

Časové spínače pod vypínač
Elektrobock CS3-4

Spínač do 12V zásuvky

Menší kategorií jsou spínače pracující s 12V zásuvkou, kterou naleznete například v automobilech. Hodí se však všude tam, kde není klasická elektrická síť. Jako zdroj energie může být použita kupříkladu baterie z auta.

Vysvětlení pojmů

  • Délka nastaveného intervalu: označuje nejkratší čas, od kterého může dojít k zapnutí či vypnutí zásuvky. Hodí se například na odložené starty konkrétních spotřebičů
  • Maximální zatížení: označuje maximální příkon připojitelného zařízení, které můžete využít.
  • Stupeň krytí: udává zvýšenou odolnost spínače proti prachu a vlhkosti, která je označována IPxx, kde se za písmena x dosazují konkrétní čísla.

Víte, že…?

Stupeň krytí se snaží hodnotou za zkratkou IP. Například IP20 chrání spínač proti vniknutí větších předmětů, IP44 již i proti stříkající vodě a IP66 nabídne zařízení odolné proti vodě i prachovým částečkám.

Mechanické časové spínače
Emos P5502
Typ spínače výhody nevýhody
mechanický spínač nízká cena, jednoduché nastavení chybí podrobnější volby
digitální spínač přehledný displej, podrobné nastavení vyšší cena
tepelný snímač obsahuje termostat chudší výběr modelů

Chytré spínače

Dnešní doba přináší také možnost zkombinovat časový spínač s chytrou domácností. Některé typy jsou totiž vybaveny Wi-Fi konektivitou, díky které na sobě nemusí mít vůbec žádné ovládání formou displeje, tlačítek či koleček. Spínač s Wi-Fi se jednoduše zapojí do zásuvky a veškeré ovládání obstaráte pomocí speciální aplikace ve vašem chytrém telefonu nebo tabletu. Výhodou tohoto řešení je možnost vše ovládat na dálku.

Značky

Časové spínače nejsou nijak složitá zařízení a zpravidla není natolik nutné hledět, který výrobce stojí za konkrétním modelem. Lze říci, že nikdy neuděláte chybu a orientovat se je nutné dle vašich preferencí tak, aby požadované funkce spínač nabídl.

Pozornost si zaslouží již zmíněné spínače s Wi-Fi, u kterých se vyplatí zjistit, jak zpracovanou mají nezbytnou mobilní aplikace. Právě ergonomie ovládání může výběr do značné míry usnadnit.

Digitální časové spínače
Geti GDT02

Cena

  • Časové spínače jsou velmi dostupný prodejním artiklem. Základní mechanické spínače pořídíte již od hranice 100 Kč. Jednoduše je zapojíte do zásuvky a otočným kolečkem nastavíte vámi požadovaný interval.
  • O něco dražší jsou časovače s pokročilejšími funkcemi. Ať už hovoříme o digitálních s displeji, případně modelech s termostatem, pohybuje se jejich cena v řádech několika set korun. Například částky 500 Kč již pořídíte skutečně kvalitní a funkcemi nabitý časovač.
  • Mezi nejdražší časové spínače se řadí buď ty nejvyspělejší digitální, případně modely kombinované s Wi-Fi modulem, jejichž cena se může vyšplhat až 1 000 Kč. U takovýchto variant však platí, že po nich sáhněte v případě, že jste skutečně nároční na funkce a časový spínač budete využívat takřka každý den.
Časový spínač
Elektrobock DH7

Otázky a odpovědi

V čem jsou časové spínače výjimečné?

Časové spínače jsou šikovná zařízení pro všechny z vás, kteří potřebují, aby se konkrétní spotřebič zapnul v daný čas, případně aby byl v provozu pouze ve vámi zvolený časový interval. Hodí se tedy například v době vaší nepřítomnosti, kdy se v domě či bytě automaticky rozsvítí světla, případně lze prostřednictvím časového spínače ovládat také vytápění.

Jak vybrat časový spínač?

Důležitou roli hraje to, co od spínače očekáváte. Nenároční uživatelé si vystačí s mechanickým spínačem, modernější jsou spínače digitální a nejnáročnější pravděpodobně zvolí chytrý spínač.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku časových spínačů