Čerpadlo do sudu

Jednoduché zalévání užitkovou vodou.

ca. 1 100 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat čerpadlo do sudu

  • Při výběru čerpadla do sudu vás zajímá především jeho výkon. Ten se pohybuje od 300 do 500 W a ovlivňuje veškeré fungování zařízení.
  • Sudová čerpadla se skládají ze dvou částí – příjmová část s hadicí nebo teleskopickou trubkou, která nasává vodu. Ta se dodává společně s čerpadlem. Na přístroj napojíte výpustní hadici, která umožňuje čerpání nebo zalévání.
  • S čerpadly do sudu se nejčastěji setkáte při zalévání a přečerpávání vody do nádrží. Ta výkonnější využijete i při rychlém odčerpávání vody z bazénů. Nehodí se naopak pro čerpání silně znečištěné vody.

Sudová čerpadla patří k základním způsobům čerpání vody z jednoho místa na druhé. Nemají speciální kalové filtry, hodí se tak hlavně pro čerpání vody s malým množstvím pevných částic. Ve své podstatě fungují jako elektrická vodní pumpa – čerpají vodu maximálně z deseti metrů a nedisponují vysokým tlakem. I tak ale v nabídce současných výrobců najdeme zajímavé kousky, které jsou určené pro náročnější využití.

Typ

Existují tři druhy čerpadel do sudu. Ty se liší svým ovládáním a napájením:

Třída ochrany I
Proteco Čerpadlo do sudu 250 W

Manuální

Nejběžnější typ sudové čerpadla je manuální. Ten zapojíte do zásuvky a následně čerpáte vodu. Při ukončení zalévání musíte čerpadlo opět vypnout. Pokud přístroj nemá plovák, je nutné i hlídání hladiny vody v nádrží.

Automatické

Automatické čerpadlo sepne při otevření ventilu na výpustní hadici. Jednoduše řečeno – když zaléváte, čerpadlo funguje, jakmile zavřete ventil hadice (nebo stříkací pistole), čerpadlo se automaticky vypne.

Akumulátorové

Speciálním typem jsou akumulátorová čerpadla do sudu. Ty se nejčastěji využívají na chalupách a místech bez připojení k elektrické síti. AKU čerpadla mají nižší výtlak a hodí se například pro naplnění kropicích konví a krátké zalévání.

S plovákovým spínačem
XTline do sudu 400W Q400118 XT11250

Výkon

Alfa a omega při výběru čerpadla do sudu je jeho výkon. Ten ovlivňuje další parametry jako výtlak a počet přečerpané vody za jednotku času.
Pokud sháníte čerpadlo na občasné zalévání, stačí vám čerpadlo s výkonem kolem 300 W. Taková čerpadla disponují dostatečným výtlakem na klasické zalévání a práce s nimi vás nezdržuje.

Průtok

Větší představu o rychlosti čerpání vody vám dá průtok. Výrobci tuto veličinu udávají v tisících litrů za hodinu. Pro běžné zalévání vám přitom stačí průtok přibližně od 2 do 4 tisíců litrů vody za 60 minut. Pokud plánujete čerpání většího množství vody, doporučujeme větší investici a pořízení čerpadla s průtokem alespoň 4 000 litrů vody za hodinu.

Výtlak

Jestliže mluvíme o výtlaku čerpadla, myslí se tím maximální délka hadice, do které vytlačíte vodu. Čerpadla do sudu mají výrazně nižší výtlak než ta ponorná či kalová. Výtlak je ovlivňovaný výkonem čerpadla a tak běžná zařízení na zalévání zahrady dosáhnou do 10 metrů od zdroje vody.

Teleskopická výtlačná trubice
Güde RFP 12-201-04 58492

Víte, že…?

Při výpočtu výtlaku zohledněte i jeho směr. U sudových čerpadel se obecně nedoporučuje čerpání vody do kopce – výrazně se tím snižuje výtlak a místo silného proudu vody z hadice může vytéct pouze pár kapek.

Výkon Průtok Výtlak Využití
Do 200 W Do 3 tisíc litrů za hodinu Méně než 7 metrů Zalévání malé zahrady, plnění konví a menších nádob
200 – 400 W 5 až 7 tisíc litrů za hodinu Přibližně 10 metrů Běžné zalévání kolem domu
500 W Přes 10 tisíc litrů za hodinu Více než 10 metrů Zalévání větších ploch, vypouštění vody z bazénu

Hmotnost

Počítejte s tím, že čerpadlo do sudu budete přenášet z místa na místo. Pořiďte si tedy takové, které není zbytečně těžké. Běžná zařízení váží od 2 do 4 kg. Hmotnost ovlivňuje především zpracování jednotlivých součástek a délka čerpací hadice nebo trubky.

Víte, že…?

Hmotnost čerpadla do sudu vám leccos napoví. Podezřele lehké stroje jsou zpravidla vyrobené z plastových součástek. Ty se po několikerém využití opotřebují a rychle se sníží účinnost a životnost zařízení.

Mimořádně výkonné
Gardena 4700/2 inox automatic 1766-20

Značky

Čerpadlo do sudu najdete v běžných hobby marketech a prodejnách nářadí. Jejich výrobě se věnují firma jako Kärcher, Asist a Fieldmann. Pokud sháníte výkonné čerpadlo pro náročný provoz, nic nezkazíte s osvědčenou značkou Gardena.

Cena

Pořízení čerpadla do sudu není nákladná záležitost. Ta nejlevnější s výkonem kolem 200 W seženete už kolem 1 tisíce korun. Výkonnější stojí přitom mezi 2 až 3 tisíci, ani silnější stroj vám tak díru do peněženky neudělá.

Otázky a odpovědi

Na co si dát pozor při výběru čerpadla do sudu?

Výkon, to je oč tu běží! Nejprve si řekněte, k čemu vlastně čerpadlo pokračujete. Jestli plánujete občasné zalévání, stačí vám méně výkonný stroj a budete spokojeni. Výkon ale přímo ovlivňuje rychlost čerpání vody – pokud od čerpadla vyžadujete i odčerpání vody z bazénu, sáhněte raději po silnějším kousku.

Má vliv umístění nádrže na výkon čerpadla?

Umístění nádrže s vodou výkon a rychlost čerpání nepřímo ovlivňuje. V první řadě je nutné si uvědomit, že běžné čerpadlo disponuje výtlakem do 10 metrů. Jestliže máte velkou zahradu, potřebujete tak nádrží hned několik. Pokud tlačíte vodu do kopce, počítejte se sníženým výkonem. Nádrž tak umístěte ideálně do vyšší polohy s dosahem na kritická místa na zahradě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Třída ochrany I
S plovákovým spínačem
Teleskopická výtlačná trubice
Mimořádně výkonné
Praktické a oblíbené
Inovativní čerpadlo
Image
Produkt
Proteco Čerpadlo do sudu 250 W
XTline do sudu 400W Q400118 XT11250
Güde RFP 12-201-04 58492
Gardena 4700/2 inox automatic 1766-20
Fieldmann FVC 3002-ED
Kärcher BP 1 Barrel Set 1.645-465.0
Druh čerpadla
ponorná
ponorná
ponorná
ponorná
ponorná
ponorná
Maximální ponorná hloubka
5 m
11 m
1 m
7 m
8 m
7 m
Výrobce
Proteco
XTline
GÜDE
GARDENA
Fieldmann
Kärcher
Výtlačná výška (výtlak)
9 m
11 m
11 m
23 m
9 m
11 m
Maximální čerpané množství
2500 l/hod
4000 l/hod
1.5 l/hod
4700 l/hod
2000 l/hod
3800 l/hod
Příkon
250 W
400 W
550 W
250 W
400 W
Cena ca. 1 100 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.