Čerpadlo na olej

Ani kapka nepřijde nazmar.

ca. 600 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 600 CZK
ca. 3 200 CZK

Jak vybrat čerpadlo na olej

Někdy se může stát, že budete potřebovat odsát olej ze sekačky, automobilu či jiného stroje a vyplatí se mít po ruce vhodné zařízení, než se doma pokoušet o „hokus pokus“, který jednak zabere čas, a nakonec se vám tekutinu možná ani nepodaří vysát. Jak si vybrat správné čerpadlo a na co se zaměřit nabízí dnešní příspěvek.

Druhy čerpadel na olej

Pro odsátí oleje potřebujete rozhodně jiné čerpadlo, než je čerpadlo na vodu, to určitě všichni víte, ale možná nevíte, že pro odčerpání oleje se dá použít stejné čerpadlo, které se používá na naftu, pokud výrobce neuvádí, že je výhradně na naftu. Nicméně pojďme se nyní podívat na dělení čerpadel z hlediska potřebného pohonu.

Ruční čerpadlo na olej

Čerpadlo je menších rozměrů, ale pro odsátí menšího množství tekutiny dostatečné. Pro odsátí se používá jednoduchá páka, kterou pohybujete tam a zpět. Čerpadlo lze umístit i na sud a z něj olej přečerpat do jiného zařízení.

Rotační
YATO YT-07115 rotační Al na olej 21l/min
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Elektrické čerpadlo na olej

Elektrická čerpadla jsou z hlediska výkonu silnější a mají větší průtok oleje za minutu. K provozu vyžadují připojení do elektrické sítě 230 V či připojení na autobaterii 12 V/24 V.

Víte, že…?

Některá elektrická čerpadla na olej disponují malou vychytávkou zvanou „by-pass“. To je přetokový ventil, který hlídá hladinu oleje či jiné kapaliny, aby nepřetekla.

Průtok oleje

Technický parametr, který byste v žádném případě neměli opomenut, je průtok. Udává, kolik litrů kapaliny čerpadlo přečerpá během časového limitu jedné minuty.

Malé elektrické
Zipper ZI-DOP600
ca. 3 600 CZK
Aktuálni cena

Ručním čerpadlem dokáže protéct až 60 l oleje. Záleží však na rychlosti ovládání páky.
Průtok elektrického čerpadla na olej začíná na 40 l/min., ale silné stroje zvládnou i 80 l za minutu.

Příkon čerpadla na olej

S průtokem úzce souvisí i příkon čerpadla, který samozřejmě nesledujeme u ručního čerpadla. Nicméně obecně platí, že čím vyšší příkon, tím rychlejší průtok.

Pro příklad uvádíme elektrické čerpadlo na olej, které má příkon 0,15-0,25 kW a průtok 40 l/min a silnější čerpadlo, kde je příkon až 3krát vyšší (0,75 kW) a průtok se o polovinu zdvojnásobil na 80 l/min.

Ruční
GEKO G01018
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Příslušenství čerpadla

Samotné čerpadlo na olej si s kapalinou neporadí. Potřebujete k tomu správné vybavení. Výhodou je, že většina prodejců nabízí ke koupi celé sety, a vy se během nákupu nemusíte o nic dalšího starat. Pokud ale vámi vybrané čerpadlo v setu není, nezapomeňte dokoupit také následující příslušenství.

Příslušenství Popis
Olejový filtr Nedovolí průtok pevných látek (písku či jiných nečistot) do čerpadla a průtokoměru.
Plnicí pistole Slouží k přečerpání oleje ze sudu např. do auta.
Průtokoměr Má za úkol počítat, kolik litrů bylo čerpadlem přečerpáno.
Výtlačná hadice Pro její výrobu se používá pryž, která je velmi odolná vůči oleji či jiným mastným kapalinám.
Sací hadice Rovněž vyrobena z pryže. Vybavena sacím košem a zpětným ventilem.

Víte, že…?

U plnicí pistole si ověřte, zda má automatický závěr, jenž nedovolí dále čerpat kapalinu, když nádrž stroje je už plná.

Hmotnost čerpadla

Protože s čerpadlem budete pravděpodobně často manipulovat, vyplatí se sledovat i jeho hmotnost. Lehčí budou vždy čerpadla ruční. Nemají motor, který by jim přidával na váze. Jejich hmotnost se však pohybuje kolem 3 kg. Naopak elektrická čerpadla mohou být i větších rozměrů, nicméně tam hmotnost většinou nepřesahuje 6 kg.

Přípojka na autobaterii
Compass 07248 na odsávání oleje a nafty 12V
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Nejznámější značky

Pro každý typ čerpadla na olej je většinou typická jiná značka. V případě ručních čerpadel se tedy nejčastěji setkáte s názvem Aquacup, a naopak u elektrických čerpadel narazíte na Dambat. Ale i jeden výrobce může vyrábět oba druhy jako například Tecalemit.

Cena

Dalo by se očekávat, že tam kde končí cena ručních čerpadel na olej bude začínat cena elektrických čerpadel, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Cena do 2 5000 Kč

Obyčejná ruční čerpadla na olej jsou vyrobena z kovu tak, aby dlouhodobě odolávala působení olejových látek. Proto se nemusíte bát použít čerpadlo i na naftu či jiná paliva nebo nemrznoucí směs.

Výkonné elektrické
GEKO 600W 230V G01025
ca. 3 200 CZK
Aktuálni cena

Cena od 2 500 Kč do 5 000 Kč

I v této cenové kategorii můžete narazit ještě na ruční čerpadla na olej, ale převážně se zde objevují elektrické varianty. Jejich průtok bývá většinou 60 l/min, mají příkon 0,37 kW a zapojují se do elektrické sítě 230 V.

Cena nad 5 000 Kč

Za vyšší cenu jsou již k dispozici čerpadla na olej s větším průtokem a se zapojením do elektrické sítě či na autobaterii. Ti nerozhodní z vás jistě ocení i takový produkt, který lze zapojit jedním i druhým způsobem. Cena sady se pak může vyšplhat až na hodnotu vyšší než 15 000 Kč, ale zkontrolujte si, zda je v sadě obsažen i průtokoměr.

Jméno
Rotační
Malé elektrické
Ruční
Přípojka na autobaterii
Výkonné elektrické
Image
Produkt
YATO YT-07115 rotační Al na olej 21l/min
Zipper ZI-DOP600
GEKO G01018
Compass 07248 na odsávání oleje a nafty 12V
GEKO 600W 230V G01025
Hmotnost
1.7 kg
12.5 kg
1.25 kg
12 kg
Cena ca. 600 CZK ca. 3 600 CZK ca. 400 CZK ca. 600 CZK ca. 3 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena