Nejlepší chladící podložky 2023 a jak vybrat

Pod počítač i notebook.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Chladící podložka C-Tech Zefyros (GCP-01R) (PC)
10 %
★★★★★
★★★★★

Jak hledat chladící podložku

 • Chladící podložky jsou určeny pro různé přenosné počítače, proto není překvapením, že je často najdete také označené jako chladiče pro notebooky.
 • U chladících podložek se můžete setkat v zásadě se dvěma typy chlazení.
 • Velikost chladící podložky vybírejte dle přesné velikosti vašeho notebooku.
 • Na trhu naleznete zpravidla dva druhy chladících podložek, a to plastové a kovové.

Chladící podložka - náš výběr

Chladící podložky podstavec

LED chladící podložky

Chladící podložky se 4 ventilátory

Zobrazit kompletní nabídku chladících podložek

Jak hledat chladící podložku

 • Chladící podložky jsou určeny pro různé přenosné počítače, proto není překvapením, že je často najdete také označené jako chladiče pro notebooky.
 • U chladících podložek se můžete setkat v zásadě se dvěma typy chlazení.
 • Velikost chladící podložky vybírejte dle přesné velikosti vašeho notebooku.
 • Na trhu naleznete zpravidla dva druhy chladících podložek, a to plastové a kovové.

Typ chlazení

U chladících podložek se můžete setkat v zásadě se dvěma typy chlazení.

Větráčky

Největšího efektu docílíte s aktivními chladícími podložkami, které jsou vybaveny větráčky. Je však nutné se s mířit s tím, že tento typ chladících podložek je kvůli větráčkům těžší, hlučnější a také o něco dražší.

Pasivní chlazení

Alternativou k aktivním chladícím podložkám jsou pasivní chladící podložky. Ty nejsou vybaveny větráčky a spíše se snaží zvýšit účinnost větráčků v noteboocích. Zpravidla totiž notebook nadzvednou a tím zlepší cirkulaci vzduchu, který je nezbytný ke chlazení. Ve srovnání s aktivními chladícími podložkami jsou ty pasivní výrazně lehčí, tiché a levnější. Na druhou stranu ale rozhodně méně účinné.

Manželský pár s počítačem na pohovce

Díky chladící podložce můžete počítač používat kdekoliv, iStock / fizkes

Velikost

Chladící podložka
Chladící podložka C-Tech Zefyros (GCP-01R) (PC)

Zdánlivě důležitý parametr, u kterého však příliš času nestrávíte. Velikost chladící podložky vybírejte dle přesné velikosti vašeho notebooku. Podložka by na něj měla padnou víceméně přesně tak, aby dodatečné chlazené probíhalo co nejefektivněji.

Velikost větráčků

Aktivní chladící podložky jsou vybaveny větráčky. Jejich umístění by mělo v co největší míře korespondovat s umístěním větráčků na vašem notebooku. Teoreticky záleží také na velikosti, respektive průměru větráčku.

 • Obvykle se vše láme na průměru 120 milimetrů. Do tohoto průměru se jedná spíše o malé větráčky, které bývají hlučnější.
 • Nad 120 milimetrů jde o větší větráčky, o kterých takřka nebudete vědět.
Ventilátor chlazení

Chlazení zajišťují ventilátory, iStock / JNemchinova

Použitý materiál

Na trhu naleznete zpravidla dva druhy chladících podložek, a to plastové a kovové.

 • Plastové chladící podložky jsou velmi běžné. Vynikají velmi nízkou hmotností, což se u doplňkového příslušenství pro přenosný počítač jistě hodí. Výhodou je rovněž cenová dostupnost.
 • Oproti tomu kovové chladící podložky jsou přeci jen mnohem odolnější než plastové. Počítat však musíte s vyšší hmotností i pořizovací cenou.
TypVýhodyNevýhody
pasivní chlazenínízká hmotnost, nižší cenamenší účinnost chlazení
aktivní chlazeníefektivní chlazenítěžší, vyšší cena

Napájení

Chladící podložky podstavec
Evolveo Ania 5R, chladicí podstavec pro notebook, červené podsvícení ANIA5R

U aktivních chladících podložek je samozřejmě nezbytné napájení. To je řešeno prostřednictvím USB kabelu, který zapojíte přímo do vašeho notebooku. Napájení slouží nejen k pohonu větráčků, ale někdy také k podsvícení podložky formou několik LED diod.

Víte, že…?

další možností, jak bezpečně používat notebook, je koupě speciálního stolku na notebook. I zde najdete výrobky vybavené větráčky, které se postarají o dodatečné chlazení.

Ceny

 • Pořízení chladící podložky není nijak cenově nákladnou záležitostí. Vůbec nejlevnější modely s aktivním chlazením, tedy menšími větráčky, začínají již pod hranicí 300 Kč. Přitom jsou určeny pro většinu notebooků s úhlopříčkou do 16 palců. Zde dodejme, že typický notebook mívá 15,4palcový displej.
 • Zhruba od 400 Kč již mají chladící podložky výrazně větší větráčky, například o průměru 140 milimetrů, což znamená tišší chod a vyšší komfort při práci, kdy kladete důraz na ticho ve svém okolí. Tyto chladící podložky mají také polohovatelnou konstrukci.
 • Kolem hranice 1000 Kč již najdete chladící podložky, které mají skládací nožky a lze například notebook dostat až do výšky několika desítek centimetrů. Těmto podložkám nechybí stojánky, a to nejen pro například mobilní telefon, ale také pro myš. U těchto podložek je zpravidla možné umístit i největší notebooky s úhlopříčkou displeje kolem 17 palců.
 • Nejdražší modely mohou stát i více než 2 tisíce korun a většinou si již připlácíte za kvalitnější a hodnotné kovové materiály.

Otázky a odpovědi

Proč mít chladící podložku?

Chladící podložky jsou určeny pro různé přenosné počítače, proto není překvapením, že je často najdete také označené jako chladiče pro notebooky. Lze namítnout, že notebook by se měl stíhat chladit sám, ale ne vždy je vše tak perfektní, jak by mělo. Ať už se vám váš notebook občas přehřívá, případně s ním pracujete v extrémnějších podmínkách nebo jen vytěžujete procesor na maximum, může vám přijít vhod chladící podložka.

Jak vybrat chladící podložku?

Při výběru vhodné chladící podložky může rozhodovat drobnosti a detaily, které však mohou výrazně usnadnit používání. Velmi praktickou vlastností je možnost nastavit si náklon. Chladící podložka tedy nejen sníží teplotu vašeho notebooku, ale rovněž vám jej dokáže naklopit pod úhlem několika stupňů. To pomůže například při dlouhodobějším psaní. Vhod přijdou i nožičky s pogumovanými plochami. Ty zajistí pevné stání podložky, která tak nebude měnit svou polohu ani na kluzkých površích. Některé podložky jsou také vybaveny doplňkovými stojánky, kam můžete umístit váš mobilní telefon a mít jej tak při práci pohodlně na očích.
Zobrazit kompletní nabídku chladících podložek