DVB-T anténa

Sledujte Váš oblíbený pořad bez přerušení a ve vysoké kvalitě.

ca. 2 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 400 CZK
ca. 800 CZK
ca. 800 CZK
ca. 500 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat DVB-T anténu

I přes výrazné rozšíření počtu poskytovatelů satelitních a internetových televizí i dnes jednoznačně dominuje příjem pozemního vysílání. V souvislosti s nahrazením stařičkých analogů moderními digitálními formáty DVB-T (v nejbližší době DVB-T2), již není jediným argumentem pouze bezplatnost, ale i vysoká kvalita zobrazení. Pojďme se nyní společně podívat na kritéria pro nákup DVB-T antény.

K čemu slouží?

Účel antén jistě chápou i laici. Hlavní úkol spočívá v zisku digitálního signálu z vysílače a jeho převodu do televizoru. V zásadě tak plní stejnou roli jako parabola u satelitů nebo optické kabely u kabelových televizí. Na kvalitě jejich provedení, povětrnostních podmínkách a terénu závisí úroveň obrazu. Nedostatečný signál se projevuje kostičkováním, výpadky či rovnou nedostupností některých kanálů.

Víte, že…?

Jistě jste již slyšeli o přechodu na modernější formát DVB-T2. U antén se však nic nemění a funkčnost starších kousků DVB-T zůstává zachována. V principu se totiž nemění charakter signálu, ale pouze způsob jeho kódování, s nímž si musí poradit televizor, případně set-top box.

Venkovní super výkonná
Televes DAT BOSS LR TFORCE LTE
ca. 2 200 CZK
Aktuálni cena

Rozdělení

Vstoupili jste do specializovaného obchodu s anténní technikou a máte problém se zorientovat? V prvé řadě byste měli zvolit jeden ze dvou základních typů zařízení. Hlavní rozdíl spočívá v efektivitě, s jakou jsou schopny signál zachytit:

 • Pokojové antény – slabší, pro místa blízko vysílačů a velká města, mnohdy nutno doplnit zesilovači
 • Venkovní antény – silnější, pro menší města či vesnice a horské oblasti vzdálené od vysílačů

Žijete-li v horských údolích či místech s komplikovaným terénem, vyplatí se investovat do venkovní antény. Pokojové kousky jsou určeny pouze do rovinatých oblastí se skvělou viditelností na vysílač.

Pokojová přenosná
Mascom DA6350
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Frekvence a počet kanálů

Máte celou řadu oblíbených kanálů a nechcete o ně přijít ani po přestěhování? Potom během nákupu sledujte, zda zvolená anténa pokrývá co nejširší škálu frekvencí. Každý kanál totiž operuje v trochu jiném pásmu a může se stát, že zejména levnější kousky zrovna daný počet Hertzů nepodporují.

Obecně televize pracují ve frekvencích od 48 do 860 MHz, v našich podmínkách je za standard považováno 482–786 MHz a kanály 21–69. Počítejte s tím, že takto široké rozpětí pokryjí pouze nákladnější modely.

Zisk

Mezi nejdůležitější kritéria pro správný výběr antény řadíme i zisk udávaný v dB. V zásadě se jedná o výkon informují o tom, jak kvalitně je přístroj schopen signál rozpoznat a předat televizoru. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 5 do 20 dB. Platí, že se stoupající vzdáleností od vysílače byste měli sáhnout po anténách s vyšším ziskem.

Venkovní základní
Solight CX-4
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Zaujal vás model, jehož výrobce inzeruje zisk až 25 dB? Ruce pryč. S největší pravděpodobností se bude jednat o bezcenný kus, který se snaží namísto reálné kvality nalákat na nereálné sliby a proklamace. Snažte se držet pouze v hodnotách do 20 dB, které odpovídající skutečnosti.

Víte, že…?

Pozor si dávejte též na rozdíl mezi dBi a dBd. Výrobci standardně uvádějí první jmenované, ačkoliv skutečný vliv na kvalitu obrazu má druhý parametr. Důvodem je fakt, že dBi je o 2 jednotky vyšší než dBd. A 17 je pro marketing lepší než 15.

Polarizace

V tomto případě nejde tolik o vlastnost samotného přístroje jako spíše způsob jeho instalace. Polarizace vyjadřuje, v jaké rovině signál kmitá. Možnosti jsou logicky dvě:

Pokojová kompaktní
Thomson ANTUSB300
ca. 400 CZK
Aktuálni cena
 • Vertikální – vhodnější do měst (odraz od výškových budov)
 • Horizontální – ideální pro venkov (lepší šíření signálu v otevřeném prostoru)

Konektory

Chystáte se zapojit nový anténní přijímač ke svému stařičkému televizoru? Raději si předem ověřte, jakými konektory je vybaven, abyste nebyli zklamáni. V současné době se používají dva základní systémy:

 • IEC konektor – přímé zapojení do televize nebo set-top boxu, nižší kvalita signálu a mechanická odolnost
 • F konektor – připojení ke koaxiálnímu kabelu, který je se zapojuje do televize, stabilnější příjem a vyšší odolnost
Venkovní do odlehlých míst
Emme Esse 45SLC
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Dodatečné funkce

Čím skončit? Přeci doplňkovými funkcemi, kterými se výrobci snaží své zákazníky přilákat ke koupi. Na trhu s anténami sice disponují jen omezenými možnostmi, přesto lze na trhu nalézt celou řadu libůstek. Pojďme se podívat na seznam těch nejvýznamnějších:

 • 4G/LTE filtr – potlačení rušení ze strany přenosu mobilních dat
 • Příjem FM – možnost příjmu rádiového vysílání
 • Příjem DAB – digitální rádiové vysílání
 • Kloubové otáčení – možnost změny směru podle potřeby pomocí otočného kloubu
 • Pasivní režim – nižší spotřeba za cenu slabšího zisku
 • Podpora 4K/UHD – moderní obraz ve vysokém rozlišení

Nejvýznamnější značky

Vyrobení antény nepředstavuje pro zdatnějšího řemeslníka vážnější problém. Stačí několik správně ohnutých kovových drátů, které stahují signál z prostoru a koncentrují jej do požadovaného místa. Na první pohled je tento fakt pozitivní, protože znamená nižší cenu nabízených přístrojů. Na straně druhé je zapotřebí velká dávka obezřetnosti tak, abyste nezaplatili několik stovek za zařízení o skutečně hodnotě ve výši desítek korun.

Pokojová pro náročné
Philips SDV6222/12
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Co tedy dělat? Stačí si dobře prohlédnout název a logo výrobce na krabici. Následně pomůže krátké hledání na internetu, počtení uživatelských recenzí a seznámení se s celkovým počtem modelů, které firma prodává. Projde-li váš zástupce tímto testem, můžete nad jeho koupí začít směle uvažovat. Chybu rozhodně neuděláte se značkami Emos, Evolveo, Thomson, Philips, Nedis nebo König.

Cena

Plánujete se vydat na nákupy a nevíte, kolik peněz budete potřebovat? Začtěte se pozorně do následujících řádků a všechno se dozvíte. Během výběru se snažte o co nejlepší vyvážení poměru cena/výkon, bez kterého to zkrátka nejde.
Nám se podařilo objevit dvě základní cenové skupiny:

 • Do 500 Kč
 • Nad 500 Kč
Univerzální
Tesla TE-1000
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Cena do 500 Kč

Bydlíte v oblasti dostatečně pokryté televizním signálem, případně vlastníte televizory s vlastními zesilovači, které nebojují o každý decibel navíc? Nachystejte si finanční částku do 500 korun a pusťte se do hledání levnějšího modelu. V nabídce naleznete povětšinou pokojové zástupce, nechybí však ani venkovní antény určené do náročnějších podmínek.
Pozor si dávejte hlavně na zisk nižší než 17 dB, který v této skupině rozhodně není výjimkou. U takovýchto zařízení nemůžete počítat s udržením stability při zhoršených povětrnostních podmínkách.

Cena nad 500 Kč

Bojujete celý život s nedostatečným signálem a kostičkovaným obrazem? Nachystejte si alespoň 500 Kč a pusťte se do hledání výkonnější antény. V této třídě se již obvykle nemusíte obávat nějakým neznačkových produktů, které se snaží lákat na nadnesené hodnoty a příliš dobrou cenu. Asi správně tušíte, že venkovní antény zde jednoznačně dominují, i když při troše snahy naleznete i pokojové kousky.

Zisk signálu obvykle plně dostačuje k zajištění stability a koukatelnosti obrazu. Stejně tak počítejte s řadou doplňků dále zvyšujících efektivitu antény, mezi než patří třeba filtry mobilních signálů.

Pokojová kompaktní
Emos EM-9086
ca. 900 CZK
Aktuálni cena
Jméno
Venkovní super výkonná
Pokojová přenosná
Venkovní základní
Pokojová kompaktní
Venkovní do odlehlých míst
Pokojová pro náročné
Univerzální
Pokojová kompaktní
Image
Produkt
Televes DAT BOSS LR TFORCE LTE
Mascom DA6350
Solight CX-4
Thomson ANTUSB300
Emme Esse 45SLC
Philips SDV6222/12
Tesla TE-1000
Emos EM-9086
Zisk antény
19 dB
35 dB
36 dB
17 dB
48 dB
27 dB
49 dB
4G/LTE filtr
Frekvenční pásma
VHF/UHF
VHF/UHF
UHF
VHF/UHF
FM/VHF/DAB/UHF
Cena ca. 2 200 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 400 CZK ca. 800 CZK ca. 800 CZK ca. 500 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena