12 nejlepších elektronických klavírů 2023

Klavír do každé rodiny.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Janod dřevěný elektronický klavír s reálným zvukem Confetti s písničkami

Jak vybrat elektronický klavír

 • Elektronický nebo také digitální klavír má mnoho podob. Dražší klavíry můžete používat stejně jako klasické klavíry.
 • U kláves je velmi důležitý jejich materiál, počet a klaviatura.
 • Zvukový proces je srdcem každého digitálního piana. Díky němu jsou produkované tóny kvalitní.
 • Konektivita je velkou výhodou. Svoje elektronické piano můžete připojit k počítači nebo jinému chytrému zařízení.

Elektronický klavír - náš výběr

Elektronický klavír s mikrofonem

Elektronický klavír schubert

Zobrazit kompletní nabídku elektronických klavírů

Jak vybrat elektronický klavír

Digitální piano  
Výhody Nevýhody
Není třeba ladit Nižší kvalita zvuku
Nízká hmotnost a rozměry Slabší autenticita provedení
Zvuk neruší okolí Nikdy se nevyrovnají akustickým hudebním nástrojům
Možnost připojení k PC a přímého nahrávání  
Klasický klavír  
Výhody Nevýhody
Dlouhá životnost Zvuk může rušit okolí
Autentický zvuk Není možné připojit k PC a přímo nahrávat
Klasický vzhled Vysoká hmotnost a rozměry
  Vyžaduje ladění

Klávesy

Mluvíme o jedné z nejdůležitějších věcí, které byste si měli při výběru všímat. U kláves je velmi důležitý jejich materiál, počet a klaviatura.

Výrobní materiál kláves

Jednou ze základních věcí u kláves je právě jejich povrchová úprava, čili materiál. Protože právě na tyto plochy budete sahat a je důležité, aby vám během hraní byly komfortní a pohodlné. Vybírat můžete ze dvou základních druhů:

elektronický klavír
Janod dřevěný elektronický klavír s reálným zvukem Confetti s písničkami
 • Matové klávesy – Objevují se zejména u levnějších digitálních pian. Někomu mohou vyhovovat, ale pro jiného mohou být spíše překážkou. Většinou nejsou správnou volbou pro ty, kteří mají suchou kůži na prstech. Těm totiž musí prsty klouzat hladce, jak je potřeba.
 • Lesklé klávesy – Tento materiál připomíná svým vzhledem slonovinu a u pian se s ním setkáte velmi často. Pórovitý povrch saje pot a hraní na tyto klávesy je rozhodně pohodlnější. Pokud zvolíte tento typ kláves, měli byste ale počítat s vyšší pořizovací cenou. Než se rozhodnete pro určitý materiál, měli byste jej vyzkoušet na vlastní kůži.

Samotné klávesy mohou být buď plastové, nebo kombinovat plast a dřevo. Druhá varianta je dražší, ovšem dřevo je klasický materiál, který kromě krásného pocitu ze hry přináší i dobré vlastnosti. Bohužel je ale nestálý, což je zase výhoda plastu. Ideální je tedy kombinace těchto materiálů.

elektronický klavír s mikrofonem
Elektronický klavír s mikrofonem

Počet kláves

Většina elektronických klavírů disponuje 88 klávesami, které pokrývají široké rozpětí tónů, od hlubokých, až po ty vysoké. Pokud narazíte na menší počet kláves, jedná se spíše o keyboardy nebo základní elektronická piana.

Klaviatura

Klaviatura u digitálního piana je trochu jiná, než u klasického klavíru, je zde trochu jiný kladívkový mechanismus. Kladívka totiž neťukají do strun, ale dochází ke spuštění nahraného zvuku. Tento zvuk by měl být co nejpodobnější skutečnému klavíru, což do značné míry ovlivňují dynamické stupně. Čím bude stupňů více, tím lépe. Na celkové věrohodnosti se podílí i řada dalších funkcí, jsou jimi:

 • Key-off – Tato funkce zajišťuje to, že jakmile zvednete prst z klávesy, dojde k jemnému dozvuku stejně tak, jako u klasického klavíru.
 • Stereo Sunstain – Simuluje sešlápnutí pravého pedálu na klasickém pianu, čímž dochází k protažení tónů.
 • Smooth Release – Funkce, která vám zaručí jemný dozvuk při lehkém zvednutí kláves. Díky ní můžete hrát i jazzové nebo klasické skladby.
 • Escapement – Jedná se o technologie, která posune hru na digitální piano blíže k reálné hře na běžný klavír. Pokud nestisknete klávesy úplně, ale třeba jen do poloviny, nedočkáte se potřebného tónu.
elektronický klavír schubert
Schubert Etude 450 USB

Víte, že…?

Než se dostaneme k jednotlivým parametrům, pojďme si porovnat výhody a nevýhody digitálního piana a klasického klavíru. Pokud ještě váháte, kterou variantu pořídit, následující tabulky vám mohou být nápomocné.

Zvukový procesor

Zvukový proces je srdcem každého digitálního piana. Díky němu jsou produkované tóny kvalitní. Jestli vaše hra na piano bude autentická, záleží právě na tom, jaký zvolíte zvukový procesor. Levnější variant digitálních pian mají v databázi pouze základní klaviaturu, naopak ty nejdražší modely jsou schopny prezentovat špičkový zvukový projev koncertních typů klavírů a pian. Se zvukovým procesorem se pojí řada praktických funkcí, které můžete využívat při hraní. Dvě nejpopulárnější jsou:

 • Keyboard Split – Umožňuje rozdělení klaviatury. Můžete nastavit pro každou z nich jiný zvuk. Například výšky budou hrát jako klavír, ale basy budou znít jako varhany.
 • Dual Tone – Umožní vytvořit duální zvuk po stisknutí klávesy. Když zmáčknete na jednu klávesu, může se ozývat nejen klavír, ale klidně i housle nebo jiný hudební nástroj.
elektronický klavír
SCHUBERT Carnegie-61

Polyfonie

Polyfonie je vlastně schopnost přehrát více zvuků najednou. U nejlevnějších digitálních pian je 48 hlasů, což se může zdát dostačující, ale pokud se rozhodnete kombinovat svoje hraní a začnete přidávat doprovody, zjistíte, že toto číslo je opravdu nedostačující. Jako ideální hodnota je označováno 64 hlasů. Kvalitní modely pro náročné hudebníky mohou mít třeba 128 hlasů a ty nejdražší kousky pak polyfonii prezentují v počtu 192 nebo 256 hlasů.

Víte, že…?

Mezi další oblíbený klávesový nástroj patří klávesy s dynamikou.

Připojení

Konektivita je velkou výhodou. Svoje elektronické piano můžete připojit k počítači nebo jinému chytrému zařízení. Nástroj je vybaven řadou konektorů, obvykle je to MIDI nebo USB. Můžete tak nahrávat přímo do počítače. Samozřejmostí je i připojení sluchátek a reproduktorů. Nejčastějším typem konektorů jsou:

 • MIDI – Díky němu můžete propojit piano s počítačem, do kterého můžete nahrávat skladby, následně je upravovat a pomocí speciálních programů je lze dokonce ovládat také jako samotný nástroj.
 • USB – Podobné funkce jako MIDI.
 • 6,3 mm stereo jack (2 mono 6,3jack) – Zajišťuje připojení sluchátek.
 • StereoRCA (cinch) – Slouží k připojení dalších přístrojů, jako například mixážního pultu.
 • XLR – Pro připojení ozvučovací soustavy nebo mixážního pultu.
elektronický klavír s mikrofonem
Elektronický klavír s mikrofonem MS-013

Víte, že…?

Mezi příslušenství, které se vám může hodit patří stolička ke klavíru.

Cena

Pokud toužíte po kvalitním zvuku a bohatších možnostech využití, tak si za digitální pisano připlatíte. Během vybírání tohoto hudebního nástroje se zaměřte na kvalitní výrobce, kterými jsou například Yamaha, Kawai, Casio nebo Roland.

 • Do 10 000 Kč – Za tuto cenu pořídíte spíše dětské modely digitálních pian s 25 klávesami a polyfonií 48 hlasů. Přesto ale tyto nástroje splní svůj účel a pro základní nauku úplně postačí.
 • 10 000 – 30 000 Kč – Zde už se pohybuje řada modelů s plnohodnotným počtem kláves a s polyfonií až do 128 hlasů. Tyto výrobky už vypadají jako skutečná piana, jsou vybaveny pedály a přináší i řadu dalších funkcí.
 • 30 000 – 60 000 Kč – Značkové modely pian jsou vybaveny bohatou nabídkou funkcí, konektivity a většinou jsou v sadě s dalším příslušenstvím. Polyfonie dosahuje až 256 hlasů.
 • Nad 60 000 Kč – Zde už se vyskytují značkové modely pro profesionální hráče. Není problém za tuto cenu zakoupit i křídlový klavír v digitálním provedení. Ceny těchto digitálních křídlových klavírů šplhají až k půl milionu korun.

Otázky a odpovědi

Kdy pořídit elektronický klavír?

Nezáleží na tom, jestli na klavír hrajete dlouhá léta nebo jste teprve začátečník, či se hudbě věnujete profesionálně, elektronický klavír nebo také digitální piano je skvělým alternativním řešením ke klasickému klavíru.

Jak vybrat elektronický klavír?

Elektronický klavír vybírejte podle toho, jak často ho budete používat. Začátečníkům postačí méně levnější méně vybavený klavír, pokročilejší pak mohou sáhnout po dražších a vybavenějších nástrojích.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku elektronických klavírů