Elektrické struhadlo na zeleninu

Rychlé zpracování zeleniny.

ca. 900 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat elektrické struhadlo na zeleninu

 • Elektrická struhadla na zeleninu pomohou nejen usnadnit práci, ale proces strouhání učiní mnohem bezpečnějším.
 • Jednoznačnou výhodou je také časová úspora při přípravě různých pokrmů.
 • Pozornost věnujte výkonu, který by se měl pohybovat ideálně kolem 800 W.

Konstrukce

Elektrická struhadla na zeleninu jsou v dnešní době zcela nejčastěji vyráběna z plastových materiálů. Alternativu představují dražší modely, na jejíchž těle dochází ke kombinaci plastových a kovových částí. Výrobci se zaměřují na možnosti vlastní personalizace a tak se například jeden model může nabízet v nespočtu barevných variant, ze kterých si vybere každý. Důležitá je samozřejmě část, kam se vkládá zelenina, kterou chcete strouhat. Ta je taktéž plastová, avšak v drtivé většině případů průhledná, abyste měli neustálý přehled o stavu strouhání.

Příslušenství

 • Elektrické struhadlo na zeleninu by měla být vybavena protiskluzovými nožičkami, aby elektrické struhadlo na zeleninu vždy bylo pevně na svém místě, zpravidla na kuchyňské lince. Jde především o bezpečnost práce, kdy není žádoucí, aby se struhadlo samovolně pohybovalo.
 • Ve výbavě by se mohly objevit také doplňky v podobě dalších nádob, případně boxu na uložení napájecího kabelu.
 • Kvalitní elektrické struhadlo na zeleninu by rovněž mělo být vybaveno bezpečnostní pojistkou, která zafunguje v případě, že se do procesu strouhání dostane nežádoucí předmět, případně ve chvílích, kdy by hrozilo přehřátí elektrického struhadla na zeleninu.
 • Mezi příslušenstvím k elektrickému struhadlu na zeleninu by nemělo chybět pěchovadlo, kterým můžete zeleninu lépe dostat ke strouhací části a tím zajistit, že nebude nikde nic zbývat, například po obvodu nádoby.
 • Vhod může přijít také miska, kam padá nastrouhaná zelenina, avšak v tomto případě jsou preference uživatelů značně rozdílné. Miska je praktická, ale nemusí být dostatečně velká. V takovém případě je nutné ji často měnit a nastrouhanou surovinu odsypávat.
Oblíbená značka
Elektrické struhadlo /krouhač, kráječ/ na ovoce, zeleninu, sýry Sencor SSG 3504RD červené

Výkon struhadla

U každého elektrického zařízení se většinou hledí na výkon motoru a nejinak tomu je i v případě elektrického struhadla na zeleninu. Jde o velmi důležitý parametr, který musí uvádět každý výrobce a vždy se jedná o hodnotu ve wattech.

 • Cenově dostupná a malá elektrická struhadla na zeleninu mohou mít výkon jen kolem 150 W. Jde o nízkou hodnotu, která vás bude limitovat při snaze strouhat delší dobu, případně s tvrdší zeleninou.
 • Doporučuje se proto vybírat modely s výkonem alespoň 800 W, které zastanou spolehlivě takřka jakýkoliv výkon.
 • Jste-li však skutečně nároční a chcete mít vždy i výkonnostní rezervu, volte elektrická struhadla s výkonem nad 1 000 W.
Výkon elektrického struhadla Využití    
Kolem 100 W Měkčí zelenina, jen občasné použití    
Do 800 W Ideální pro strouhání všech druhů zeleniny i těch tvrdších    
Nad 1 000 W Pro nejnáročnější uživatele, vhodné i na nejtvrdší druhy zeleniny  

Strouhací kotouče

Kotouče jsou u elektrického struhadla na zeleninu velmi zásadní částí. Jsou vyrobeny z nerezu a mnohdy bývají výměnné.

Kvalitní
Elektrické struhadlo /krouhač, kráječ/ na ovoce, zeleninu, sýry s výrobníkem zmrzliny Sencor SSG 4500WH
 • Liší se vzorem svých otvorů, což znamená, že každý kotouč bude zeleni nebo ovoce strouhat trochu jinak.
 • Odlišovat se mohou výsledné tvary nebo hrubost nastrouhané směsi. Při zvažování elektrického struhadla na zeleninu proto vybírejte spíše modely, které již v základním příslušenství nabízí několik kotoučů.

Víte, že…?

Elektrické struhadlo na zeleninu šetří čas i námahu a proto nad ním neváhejte zejména v případech, kdy klasickým strouháním trávíte v kuchyni desítky minut takřka každý den.

Ceny

V případě pořizovací ceny si elektrická struhadla na zeleninu stojí poměrně dobře a dokáží uspokojit nenáročného i náročného zákazníka.

Oblíbené
Elektrické struhadlo /krouhač, kráječ/ na ovoce, zeleninu, sýry Sencor SSG 3501GR zelené
 • Zhruba kolem hranice 800 Kč naleznete menší a základní struhadla na zeleninu s nižším výkonem. Pokud však obvykle strouháte jen měkčí zeleninu, budou i tyto modely plně postačující.
 • Kolem hranice 1 000 Kč už rychle roste výkon elektrických struhadel na zeleninu a stávají se z nich mnohem komplexnější zařízení, která vám zvládnou nastrouhat takřka cokoliv, bez ohledu na to, jak moc tvrdá daná zelenina je.
 • Na trhu však najdete i výrazně dražší modely elektrických struhadel, která jsou designově specifičtější, mohou mít vyšší výkon nad hranicí 1 000 W a například i bohatší příslušenství. Jejich cena může být i vyšší než 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat elektrické struhadlo na zeleninu?

Elektrické struhadlo na zeleninu volte ve chvíli, kdy strouháte často a manuální struhadlo je pro vás již nedostačující, případně s ním ztrácíte spoustu času a energie. V daný moment za vás veškerou práci elektrické struhadlo udělá. Při výběru se zaměřte na velikost, ergonomii a samozřejmě rovněž na výkon.

Hraje při výběru výkon velkou roli?

Ano, výkon u elektrického struhadla na zeleninu hraje opravdu významnou roli. Modely s nižším výkonem například nezvládnou dlouhé strouhání, obtíže jim může dělat také tvrdší zelenina. Vždy tak záleží, jaký druh zeleniny obvykle strouháte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.