Elektrické topení

Nohy v teple.

ca. 600 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat elektrické topení

 • Elektrické topení má řadu podob, rozhodně, který typ pro Vás bude tím pravím
 • Druhým nejdůležitějším parametrem je výkon topení, za minimum se považuje výkon 80 W na m2 plochy
 • Nevýhodou elektrického topení je vysoká spotřeba elektrické energie, to, na kolik vás tento způsob vytápění vyjde si dopředu velmi dobře spočítejte

Přímotop nebo topení?

Rozklikli jste si příslušené internetové stránky a jste zmateni, když se o elektrickém topení hovoří jako o přímotopech? Vězte, že oba termíny označují jednu a tu samou věc. Škála topidel vyžadujících ke svému chodu elektřinu v poslední řadě výrazně narostla. Představujete-li si tedy pod pojmem „topení“ pouze radiátory, hovoříte pouze o jediné z několika variant.

Každý druh elektrického topidla se vyznačuje jinými vlastnostmi a hodí se do jiných podmínek. Z toho důvodu se vyplatí dobře si promyslet, k čemu vlastně budete přímotopy potřebovat.

Vytápění menších prostor
Güde GEH 2000 P 85122

Typ

Z řádků výše vyplývá, že začít byste měli důkladnou rozvahou. Plánujete elektřinu užívat jako hlavní zdroj tepla nebo naopak chcete pouze rychle ohřát koupelnu předtím, než v zimě vstoupíte do sprchy? Hledáte vhodný doplněk ke svému kotli na tuhá paliva, který by zastal jeho roli v momentě, kdy není zapotřebí vytápět na plné obrátky? Pro všechny případy naleznete v nabídce svého favorita. Více o nich informuje následující tabulka:

Typ přímotopu Charakteristika Výhody Nevýhody Kam se hodí?
Radiátor Klasická žebra naplněná speciálním olejem, jenž se působením elektřiny zahřívá Vysoká akumulační schopnost, nevíří prach, tichý chod, snadný přesun z místa na místo pomocí koleček Vysoká spotřeba, výrazná hmotnost, delší doba nahřívání Náhrada ústředního topení, všechny místnosti v domácnosti
Horkovzdušné topidlo Přímý převod elektřiny na teplo pomocí odporových článků Okamžitý náběh, vysoká intenzita tepla, nízká cena, malá hmotnost a drobné rozměry Rychlé vychladnutí, víření prachu, hlučnost, Ohřátí určitého místa nebo malého pokoje, jako doplněk k hlavnímu topení
Konvektor Studený vzduch nasáván ve spodní části, ohříván topným tělesem a vypouštěn vrchem ven Nízká cena, tichý chod, nízká hmotnost, možnost instalace na zeď Pomalý náběh, víření prachu, přesušování vzduchu (hrozí požár), vysoká teplota spirály Pro malé místnosti, doplněk k hlavnímu topnému systému
Infrazářič Ohřátí předmětů a osob silným krátkovlnným teplem Rychlé a intenzivní teplo, sálavý systém, okamžitý náběh, nevíří prach, tichý chod, rozumná cena Okamžité vychladnutí, zahřívá pouze ve směru natočení, vysoká spotřeba energie Pro krátkodobé vyhřátí menších místností, typicky koupelen
Topný panel Elektřina přeměněna na vlnění vysoké sálavosti Intenzivní teplo, tichý chod, vysoký výkon, malá spotřeba, nevíří prach, možno instalovat na stěnu Obrovská pořizovací cena Jako náhrada ústředního topení s výraznějšími pořizovacími náklady
Krb Sálavé teplo doprovázeno imitací plamene vytvářenou žárovkou Zajímavý vzhled, romantický charakter krbu, dostatečná intenzita tepla Vysoká pořizovací cena, hlučnost ventilátorů rozvádějících vzduch po pokoji (v případě teplovzdušných krbů) Do obývacích pokojů

Víte, že…?

Jestliže jste se přeci jen rozhodli nahradit klasické ústřední topení přímotopy, doporučujeme investovat do topných panelů. Zejména karbonová topidla totiž spotřebují výrazně méně energie než klasické radiátory. Po přihlédnutí k pořizovacím cenám počítejte, že oproti plynu přeplatíte dvojnásobek a tuhá paliva vás vyjdou dokonce třikrát levněji.

Výkon a spotřeba energie

Zakoupili jste si luxusně vyhlížející přímotop, ale stále je vám zima, i když jede na plné obrátky? Patrně jste si před výběrem špatně spočetli potřebný výkon ve Wattech. Za minimum je považováno alespoň 80 W na m2 plochy. Doporučujeme si zachovat mírnou rezervu, neboť nikdy nevíte, kam topidlo povezete. Na trhu se vyskytují modely o síle od 500 do 3 000 W. Čím větší místnost potřebujete ohřát, tím více jich samozřejmě potřebujete.

Elektrický krb
EXTOL LIGHT 43420

Berte na vědomí i fakt, že s počtem Wattů úměrně stoupá i energetická náročnost daného zařízení. I z toho důvodu se vyplatí zachovávat si jen mírnou rezervu. Jestliže potřebujete 1 000 W a zakoupíte model o síle 2 000 W, onu tisícovku navíc sice zaplatíte, ale výsledný efekt nebude prakticky žádný. Možná jen přesušený vzduch v místnosti a následná alergie.

Bezpečnost a příslušenství

Žádné moderní zařízení nemůže existovat bez praktických doplňků. Vzhledem k tomu, že ohřívače pracují i v momentě, kdy nikdo není doma, musí být osazeny bezpečnostními pojistkami. Mezi ty hlavní řadíme:

 • Termostat – regulace teploty přesně podle potřeb domácnosti
 • Ochrana proti mrazu – automatické zapnutí při dosažení kriticky nízké teploty
 • Pojistka proti přehřátí – okamžité vypnutí zařízení při překročení hraniční teploty
 • Ochrana proti převrhnutí – vypnutí po pádu nebo převržení
 • Voděodolnost – ochrana proti stříkající vodě, ale i nadměrné vlhkosti
Nástěnný konvektor
Stiebel Eltron CNS 50 TREND U 236545

Výrobci nespoléhají jen na sílu své značky a reklamních proklamací. Doplňují své výtvory o celou řadu praktického příslušenství. Některé napomáhá efektivně hospodařit se spotřebou, jiné zase zvyšuje komfort svého vlastníka:

 • Časovač – možnost navolit si přesnou dobu sepnutí a vypnutí
 • Dálkové ovládání – řízení zařízení na dálku
 • Mobilní aplikace – možnost řídit provoz prostřednictvím mobilního telefonu

Víte, že…?

Ačkoliv bývají topidla mnohdy navržena jako voděodolná, věnujte dostatečnou pozornost jejich vhodnému umístění. Dopřejte jim dostatek volného prostoru, nikdy je nezakrývejte a držte je dál od vody.

Elektrický přímotop
DESCON DA-T200

Nejvýznamnější značky

Procházíte se po uličkách hypermarketu a vaši pozornost upoutala zajímavě vypadající krabice ukrývající přímotop? Neznámý výrobce slibuje vedle obrovského výkonu a dlouhých let spolehlivého provozu i náležitou bezpečnostní výbavu? Nedaří se vám jej však vystopovat ani když jeho jméno zadáváte do všech vyhledávačů světa? Patrně se jedná o neznámou firmu pocházející odněkud z Asie, která se snaží zaujmout nízkou cenou. Možná, že její produkt bude fungovat skvěle, stejně pravděpodobná je ale i možnost, že jej prostě a jednoduše ani nezapnete.

My doporučujeme poohlížet se po výtvorech dobře známých společností. Sice obvykle nehýří superlativy a jsou o něco málo dražší, za jejich funkčnost však můžete dát ruku do ohně. Renomované firmy totiž nemají zapotřebí kazit své dobré jméno prodejem zmetků. Samozřejmostí je i široká škála bezpečnostních opatření, díky nimž se nemusíte obávat nechat topidlo bez dozoru třeba při procházce se psem. Do rodiny exkluzivních značek řadíme kupříkladu AEG, Klarstein, Blumfeldt, Moel, Nobo, Dimplex, Simfer nebo Veito.

Cena

Pořízení elektrického topidla není ani zdaleka tak nákladnou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. O co horší je to ovšem s výdaji za jeho provoz! Chcete-li si důkladně pokrýt všechny místnosti v bytě, zaplatíte mnohem méně, než kdybyste investovali do nového ústředního topení s kotlem. My jsme jednotlivé druhy a konkrétní modely rozčlenili do několika skupin podle ceny, jež za jejich pořízení zaplatíte:

 • Do 2 000 Kč
 • 2 000–4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč

Cena do 2 000 Kč

Za cenovku nepřesahující 2 000 Kč zakoupíte zejména horkovzdušné ventilátory, konvektory a méně výkonné infrazářiče. Jejich výkon jen zřídka přesáhne hranici 2 000 W, i tak dostačují pro většinu místností standardních rozměrů. Díky hmotnosti do 3 kilogramů se snadno přesunují z místa na místo a velkou překážkou nebudou ani schody.
Od nabízených druhů rozhodně neočekávejte pravidelné topení na zimu. Jako pomocníci pro krátkodobé ohřátí vzduchu nebo zatopení na přelomu zimy a jara poslouží skvěle.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Ve střední třídě jednoznačně dominují elektrické radiátory, konvektory a infrazářiče. Výkonově se pohybují okolo 2 500 W. Oproti svým levnějším protějškům jsou o něco málo těžší, jejich váha začíná na 5 kilogramech. Výjimkou nejsou ani těžší modely vážící přes 10 kg, takže pokud plánujete jejich přesun do patra, připravte se na menší tělocvik.

Cena nad 4 000 Kč

Nejdražší elektrická zařízení začínají okolo 4 000 korun, přičemž jejich horní hranice dosahuje až pětinásobku. V této skupině najdete zástupce všech zmíněných druhů, včetně luxusních karbonových topných panelů. Ty lze s klidným svědomím užít jako hlavní topidlo v zimním období, jelikož jejich náklady na elektřinu jsou velmi podobné klasickému vytápění plynem.
Z hlediska výkonu a hmotnosti je váš výběr prakticky neomezený. Můžete si zakoupit drobné 1 000W topidlo do komory, stejně jako mohutný panel, jenž vyprodukuje 5 000 W a s přehledem vytopí obývací pokoj s jídelnou.

Otázky a odpovědi

Jaký typ topení je vhodný pro starý nezateplený dům?

Do starého domu, na chatu či chalupu se doporučuje pořídit sálavý přímotop, který kombinuje výhody infrapanelu a přímotopného konvektoru. Toto topení produkuje vysoký podíl sálání a určitý podíl výkonu je využit na konvekční ohřev vzduchu.

Které topení je nejlevnější?

Z hlediska pořizovací ceny je to klasický přímotop. Jeho předností je i rychlé vytopení místnosti na požadovanou teplotu, nevýhodou je však vysoká spotřeba. Proto ho není možné využít jako jediný zdroj topení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Vytápění menších prostor
Elektrický krb
Nástěnný konvektor
Elektrický přímotop
Image
Product
Güde GEH 2000 P 85122
EXTOL LIGHT 43420
Stiebel Eltron CNS 50 TREND U 236545
DESCON DA-T200
Výrobce
GÜDE
EXTOL
STIEBEL ELTRON
Dedra
Příkon
2000 W
500 W
2000W
Hmotnost
1.9 kg
5.22 kg
4 kg
0.002 kg
Cena ca. 600 CZK ca. 2 500 CZK ca. 2 800 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.