12 nejlepších elektrických brousků na nože 2023

Pro snadné, rychlé a bezpečné broušení.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Elektrický brousek nožů Orava
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat elektrický brousek na nože

 • Každý nůž se používáním dříve nebo později ztupí. Proto, aby vám sloužil co nejdéle, je třeba o nože patřičně pečovat.
 • K základním úkonům patří právě broušení nožů. K tomuto účelu slouží nejrůznější brousky a brusky.
 • Provoz elektrických brousků bývá zpravidla zajišťován přímo z elektrické sítě s běžným napětím 230 V. Existují ale i modely, které nabízí napájení brousku AA bateriemi.

Elektrický brousek na nože - náš výběr

Elektrické brousky na nože a nůžky

Elektrické brousky na nože Orava

Zobrazit kompletní nabídku elektrických brousků na nože

Jak vybrat elektrický brousek na nože

Typy

Typů ostřičů nože je několik. Přehled těch nejzákladnější možností najdete níže.

Elektrický

Tyto brousky jsou vhodné jak pro použití doma, tak v nejrůznějších profesních sférách. Vyznačují se především jednoduchostí při používání. Jsou vybaveny vodícími drážkami, které svedou čepel nože do požadovaného úhlu broušení. Samotné broušení pak obstará elektromotor. Mezi nevýhody patří:

Elektrický brousek na nože
Elektrický brousek nožů Orava
 • Vyšší pořizovací cena
 • Větší rozměry
 • Ve většině případů nutnost mít na dosah zásuvku jako zdroj napájení

Mechanický

Mechanické brousky na nože jsou již klasikou, kterou najdete téměř ve všech domácnostech. Tuto variantu ocení hlavně méně nároční uživatelé, ale také ti, co s broušením nožů nemají mnoho zkušeností. Mechanické brousky jsou vhodné pro hladké i zubaté čepele nebo např. kuchyňské nůžky. Výhodou jsou nejen menší rozměry, ale také nízká pořizovací cena.

Ocílka

Jedná se o kulatou kovovou tyč s rukojetí, která se spíše než k broušení používá k ostření tupého nože. Dá se říct, že k broušení můžete používat ocílku s hrubším povrchem. Ocílky jsou oblíbenou pomůckou především u profesionálů. Její používání vyžaduje jistý grif, takže pro nezkušeného uživatele může být broušení s její pomocí náročnější.

Elektrické brousky na nože a nůžky
Deminas | Elektrický brousek na nože a nůžky

Brusný kámen

Zde se sice jedná o velmi jednoduchý nástroj, ale samotné broušení s jeho pomocí je celkově zdlouhavé a náročné. Brusné kameny používají zejména lidé, pro které je broušení nožů opravdový koníček nebo se mu věnují profesionálně.

Víte, že…?

Mezi broušením a ostřením nože je rozdíl. Broušení spočívá v tom, že dáváte noži požadovaný tvar. Naopak ostřením dochází k rovnání hrotu ostří, které může být po broušení tenké, roztřepené nebo zvlněné. Ostření tedy hrot ostří nože zpevňuje.

Napájení

Provoz elektrických brousků bývá zpravidla zajišťován přímo z elektrické sítě s běžným napětím 230 V. Existují ale i modely, které nabízí napájení brousku AA bateriemi. Tato varianta je praktičtější, protože nepotřebujete mít v dosahu zásuvku.

Elektrické brousky na nože Orava
Orava BN-44 černá / Multifunkční elektrický brusek / 60W / Dvoustupňový ostřící systém / Vodicí drážky pro čepel (BN-44)

Materiál

Jako brusný materiál, který je součástí elektrických brousků může být následující:

 • Karbid – k hrubému broušení, zaostření tupých hran
 • Keramika – jemné broušení, pravidelné ostření čepele; vhodná i pro vlnité nebo zubaté ostří
 • Diamant – diamantové kotouče jsou součástí téměř všech profi brousků na nože, ale najdete je i u levnějších variant

Funkce

Některé modely, zpravidla kvalitnější a dražší, mohou být opatřeny také různými praktickými doplňkovými funkcemi:

Elektrický brousek na nože
Elektrický multifunkční brousek Powermat
 • Vysoušení
 • Sterilizace prostřednictvím UV záření
 • Integrovaný držák na nože

Víte, že…?

Broušení nožů elektrickými brousky může probíhat i ve třech fázích. Tu první představuje vytahování ostří, druhým stupněm je jeho dočištění a ve třetím dojde k jeho leštění.

Použití

Některé modely Elektrických brousků jsou určeny pouze na konkrétní typ nože. Existuje ale varianty, které nabízí širší okruh používání. Kromě broušení nožů různých tvarů i velikostí je můžete využít i na broušení např.:

Elektrické brousky na nože a nůžky
Deminas | Kvalitní elektrický brousek na nože a nůžky
 • Nůžek
 • Malých i velkých šroubováků
 • Zahradních nástrojů
 • Sekáčků
 • Jiného drobného nářadí

Samostatnou kapitolou jsou keramické nože. Některé modely profi brusek na nože umožňuje broušení i tohoto typu materiálu.

Bezpečnost

Při broušení nožů je třeba dodržovat alespoň základní pravidla bezpečnosti. Přece jen pracujete s ostrými předměty, takže může snadno dojít k poranění. Elektrické brousky mohou mít následující bezpečnostní prvky:

Elektrické brousky na nože Orava
Elektrický brousek nožů Orava BN-40
 • Protiskluz – většinou se jedná o gumové nožky nebo pogumovanou spodní hranu brousku; brání případnému klouzání po ploše, na které je umístěn
 • Bezpečnostní spínač – zajišťuje vypnutí přístroje, ve chvíli, kdy používáte přílišný tlak na brusné kotouče, nebo chrání před přehřátím okrajů nožů

Výrobci a ceny

Nejlevnější elektrické brousky mohou stát jen několik set korun. Jedná se ale o výrobky pro domácí a občasné používání, které nejsou nijak zvlášť kvalitní. Na druhé straně najdete profesionální brousky a brusky na nože, které se mohou pohybovat i kolem 50000 Kč.

Značka Popis Ceny elektrických brousků
Domo Tato značka je na evropském trhu již několik desítek let. Je symbolem inovace. Stále vyvíjí a vylepšuje sortiment výrobků, které jsou zaměřeny na moderní domácnost. Kolem 500 Kč
Wüsthof Tradiční německý výrobce nožířských produktů. Původně z rodinného podniku se postupem času stala jedna z nejvýznamnějších světových firem. Hlavním cílem je dosažení nejvyšší kvality, ale při zachování výrobního procesu šetrného k životnímu prostředí. Od 4800 do 5200 Kč
EdgeCraft Corporation Společnost vyrábí brousky značky Chef’s Choice a to v elektrické, ale i ruční variantě. Jsou vyráběny pokročilou technologií, takže se vyznačují vysokou kvalitou. Brousky této značky se prodávají a používají v celém světě. Od 1900 Kč do 12000 Kč

Otázky a odpovědi

Jak jsou elektrické brousky výkonné?

Příkon přístrojů se pohybuje mezi 20 a 180 W. Jako u všech jiných přístrojů i zde platí, čím větší příkon, tím výkonnější brousek bude.

Jak vybrat elektrický brousek na nože?

Elektrický brousek byste měli kupovat vždy od kvalitního výrobce. Díky němu budete mít jistotu, že koupíte kvalitní brousek. Dobře zvolte materiál brusného materiálu. Hodit se vám mohou i některé funkce, které brousky nabízí. o

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku elektrických brousků na nože