Nejlepší elektrické brousky na nože 2024 a jak vybrat

Pro snadné, rychlé a bezpečné broušení.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Elektrický brousek nožů Orava
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat elektrický brousek na nože

 • Každý nůž se používáním dříve nebo později ztupí. Proto, aby vám sloužil co nejdéle, je třeba o nože patřičně pečovat.
 • K základním úkonům patří právě broušení nožů. K tomuto účelu slouží nejrůznější brousky a brusky.
 • Provoz elektrických brousků bývá zpravidla zajišťován přímo z elektrické sítě s běžným napětím 230 V. Existují ale i modely, které nabízí napájení brousku AA bateriemi.

Elektrický brousek na nože - náš výběr

Elektrický brousek nožů Orava
přečíst recenzi
Výrobce: Orava
Elektrické: ano
Druh: brousky
Zobrazit více
Orava je elektrický brousek nožů s brusnými kotouči vyrobenými z safíru. Dvoustupňový systém ostření nabízí hrubé a jemné přebroušení. Jeho výkon je 40 W, rozměry jsou 9 x 21 x 15 cm a délka přívodního kabelu je 130 cm. Obsahuje vodící drážky pro udržení potřebného úhlu čepele.
Zobrazit méně
Verk Elektrický brousek Swifty Sharp
přečíst recenzi
Výrobce: Verk
Elektrické: ano
Druh: brousky
Zobrazit více
Swifty Sharp je elektrický brousek na nože poháněný čtyřmi tužkovými bateriemi. Toto zařízení je navrženo tak, aby ostřilo různé druhy nožů, šroubováků, zahradních nástrojů a sekáčků. Je kompakt, s rozměry 14 x 8,5 x 6,5 cm a váhou kolem 220 g. Zpracování vyžaduje pouhé vložení nástroje do drážky a táhnutí.
Zobrazit méně

Elektrické brousky na nože a nůžky

Deminas | Elektrický brousek na nože a nůžky
přečíst recenzi
Elektrické: ano
Druh: brusný kámen
Zobrazit více
Elektrický brousek na nože a nůžky od Deminas má drážky pro precizní broušení různých nástrojů. Jeho rozsah použití zahrnuje kůže na chléb, nůžky, šroubovák a další. Disponujerostřím kamenem a nabíjí se pomocí 4 AA baterií. Jeho rozměry jsou 14 x 8,5 x 6,5 cm. Další funkcí je zachycení pilin do vnitřní nádobky.
Zobrazit méně
Deminas | Kvalitní elektrický brousek na nože a nůžky
přečíst recenzi
Elektrické: ano
Druh: brusný kámen
Zobrazit více
Elektrický brousek na nože Deminas je vybaven přesnými drážkami pro broušení různých druhů nožů a nůžek. Systém broušení využívá brusné kameny. Zařízení také zahrnuje plastovou nádobu pro zachycení pilin a využívá napájení 230V. Jeho konstrukce je kompaktní a je vyrobeno z plastu, kovu a brusného kamene.
Zobrazit méně

Elektrické brousky na nože Orava

Orava BN-30 černá / Elektrický brousek na nože 2v1 (BN-30)
Výrobce: Orava
Zobrazit více
Orava BN-30, elektrický brousek na nože 2v1, je zařízení v černé barvě. Jde o model, který umožňuje dvojí broušení, jak naznačuje označení 2v1. Konkrétní technické parametry vstupního textu nebyly poskytnuty.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Elektrický brousek na nože

Jak vybrat elektrický brousek na nože

Typy

Typů ostřičů nože je několik. Přehled těch nejzákladnější možností najdete níže.

Elektrický

Tyto brousky jsou vhodné jak pro použití doma, tak v nejrůznějších profesních sférách. Vyznačují se především jednoduchostí při používání. Jsou vybaveny vodícími drážkami, které svedou čepel nože do požadovaného úhlu broušení. Samotné broušení pak obstará elektromotor. Mezi nevýhody patří:

 • Vyšší pořizovací cena
 • Větší rozměry
 • Ve většině případů nutnost mít na dosah zásuvku jako zdroj napájení
Ruce brousí nož na elektrickém brousku

Výhodou elektrického broušení je rychlost a kvalita, iStock / Ольга Симонова

Mechanický

Mechanické brousky na nože jsou již klasikou, kterou najdete téměř ve všech domácnostech. Tuto variantu ocení hlavně méně nároční uživatelé, ale také ti, co s broušením nožů nemají mnoho zkušeností. Mechanické brousky jsou vhodné pro hladké i zubaté čepele nebo např. kuchyňské nůžky. Výhodou jsou nejen menší rozměry, ale také nízká pořizovací cena.

Ocílka

Elektrický brousek na nože
Elektrický brousek nožů Orava

Jedná se o kulatou kovovou tyč s rukojetí, která se spíše než k broušení používá k ostření tupého nože. Dá se říct, že k broušení můžete používat ocílku s hrubším povrchem. Ocílky jsou oblíbenou pomůckou především u profesionálů. Její používání vyžaduje jistý grif, takže pro nezkušeného uživatele může být broušení s její pomocí náročnější.

Brusný kámen

Zde se sice jedná o velmi jednoduchý nástroj, ale samotné broušení s jeho pomocí je celkově zdlouhavé a náročné. Brusné kameny používají zejména lidé, pro které je broušení nožů opravdový koníček nebo se mu věnují profesionálně.

Víte, že…?

Mezi broušením a ostřením nože je rozdíl. Broušení spočívá v tom, že dáváte noži požadovaný tvar. Naopak ostřením dochází k rovnání hrotu ostří, které může být po broušení tenké, roztřepené nebo zvlněné. Ostření tedy hrot ostří nože zpevňuje.

Napájení

Elektrické brousky na nože a nůžky
Deminas | Elektrický brousek na nože a nůžky

Provoz elektrických brousků bývá zpravidla zajišťován přímo z elektrické sítě s běžným napětím 230 V. Existují ale i modely, které nabízí napájení brousku AA bateriemi. Tato varianta je praktičtější, protože nepotřebujete mít v dosahu zásuvku.

Materiál

Jako brusný materiál, který je součástí elektrických brousků může být následující:

 • Karbid – k hrubému broušení, zaostření tupých hran
 • Keramika – jemné broušení, pravidelné ostření čepele; vhodná i pro vlnité nebo zubaté ostří
 • Diamant – diamantové kotouče jsou součástí téměř všech profi brousků na nože, ale najdete je i u levnějších variant
Brousek na nože

Levnější variantou jsou ruční brousky nožů, iStock / kb79

Funkce

Některé modely, zpravidla kvalitnější a dražší, mohou být opatřeny také různými praktickými doplňkovými funkcemi:

 • Vysoušení
 • Sterilizace prostřednictvím UV záření
 • Integrovaný držák na nože

Víte, že…?

Elektrické brousky na nože Orava
Orava BN-30 černá / Elektrický brousek na nože 2v1 (BN-30)

Broušení nožů elektrickými brousky může probíhat i ve třech fázích. Tu první představuje vytahování ostří, druhým stupněm je jeho dočištění a ve třetím dojde k jeho leštění.

Použití

Některé modely Elektrických brousků jsou určeny pouze na konkrétní typ nože. Existuje ale varianty, které nabízí širší okruh používání. Kromě broušení nožů různých tvarů i velikostí je můžete využít i na broušení např.:

 • Nůžek
 • Malých i velkých šroubováků
 • Zahradních nástrojů
 • Sekáčků
 • Jiného drobného nářadí

Samostatnou kapitolou jsou keramické nože. Některé modely profi brusek na nože umožňuje broušení i tohoto typu materiálu.

Bezpečnost

Elektrický brousek na nože
Verk Elektrický brousek Swifty Sharp

Při broušení nožů je třeba dodržovat alespoň základní pravidla bezpečnosti. Přece jen pracujete s ostrými předměty, takže může snadno dojít k poranění. Elektrické brousky mohou mít následující bezpečnostní prvky:

 • Protiskluz – většinou se jedná o gumové nožky nebo pogumovanou spodní hranu brousku; brání případnému klouzání po ploše, na které je umístěn
 • Bezpečnostní spínač – zajišťuje vypnutí přístroje, ve chvíli, kdy používáte přílišný tlak na brusné kotouče, nebo chrání před přehřátím okrajů nožů

Výrobci a ceny

Nejlevnější elektrické brousky mohou stát jen několik set korun. Jedná se ale o výrobky pro domácí a občasné používání, které nejsou nijak zvlášť kvalitní. Na druhé straně najdete profesionální brousky a brusky na nože, které se mohou pohybovat i kolem 50000 Kč.

ZnačkaPopisCeny elektrických brousků
DomoTato značka je na evropském trhu již několik desítek let. Je symbolem inovace. Stále vyvíjí a vylepšuje sortiment výrobků, které jsou zaměřeny na moderní domácnost.Kolem 500 Kč
WüsthofTradiční německý výrobce nožířských produktů. Původně z rodinného podniku se postupem času stala jedna z nejvýznamnějších světových firem. Hlavním cílem je dosažení nejvyšší kvality, ale při zachování výrobního procesu šetrného k životnímu prostředí.Od 4800 do 5200 Kč
EdgeCraft CorporationSpolečnost vyrábí brousky značky Chef’s Choice a to v elektrické, ale i ruční variantě. Jsou vyráběny pokročilou technologií, takže se vyznačují vysokou kvalitou. Brousky této značky se prodávají a používají v celém světě.Od 1900 Kč do 12000 Kč

Otázky a odpovědi

Jak jsou elektrické brousky výkonné?

Příkon přístrojů se pohybuje mezi 20 a 180 W. Jako u všech jiných přístrojů i zde platí, čím větší příkon, tím výkonnější brousek bude.

Jak vybrat elektrický brousek na nože?

Elektrický brousek byste měli kupovat vždy od kvalitního výrobce. Díky němu budete mít jistotu, že koupíte kvalitní brousek. Dobře zvolte materiál brusného materiálu. Hodit se vám mohou i některé funkce, které brousky nabízí. o
Zobrazit kompletní nabídku Elektrický brousek na nože