Nejlepší elektrické brousky na nože 2025 a jak vybrat
Pro snadné, rychlé a bezpečné broušení.
Jak vybrat elektrický brousek na nože
- Každý nůž se používáním dříve nebo později ztupí. Proto, aby vám sloužil co nejdéle, je třeba o nože patřičně pečovat.
- K základním úkonům patří právě broušení nožů. K tomuto účelu slouží nejrůznější brousky a brusky.
- Provoz elektrických brousků bývá zpravidla zajišťován přímo z elektrické sítě s běžným napětím 230 V. Existují ale i modely, které nabízí napájení brousku AA bateriemi.
Elektrický brousek na nože - náš výběr
Elektrické brousky na nože a nůžky
Jak vybrat elektrický brousek na nože
Typy
Typů ostřičů nože je několik. Přehled těch nejzákladnější možností najdete níže.
Elektrický
Tyto brousky jsou vhodné jak pro použití doma, tak v nejrůznějších profesních sférách. Vyznačují se především jednoduchostí při používání. Jsou vybaveny vodícími drážkami, které svedou čepel nože do požadovaného úhlu broušení. Samotné broušení pak obstará elektromotor. Mezi nevýhody patří:
- Vyšší pořizovací cena
- Větší rozměry
- Ve většině případů nutnost mít na dosah zásuvku jako zdroj napájení
Mechanický
Mechanické brousky na nože jsou již klasikou, kterou najdete téměř ve všech domácnostech. Tuto variantu ocení hlavně méně nároční uživatelé, ale také ti, co s broušením nožů nemají mnoho zkušeností. Mechanické brousky jsou vhodné pro hladké i zubaté čepele nebo např. kuchyňské nůžky. Výhodou jsou nejen menší rozměry, ale také nízká pořizovací cena.
Ocílka
Jedná se o kulatou kovovou tyč s rukojetí, která se spíše než k broušení používá k ostření tupého nože. Dá se říct, že k broušení můžete používat ocílku s hrubším povrchem. Ocílky jsou oblíbenou pomůckou především u profesionálů. Její používání vyžaduje jistý grif, takže pro nezkušeného uživatele může být broušení s její pomocí náročnější.
Brusný kámen
Zde se sice jedná o velmi jednoduchý nástroj, ale samotné broušení s jeho pomocí je celkově zdlouhavé a náročné. Brusné kameny používají zejména lidé, pro které je broušení nožů opravdový koníček nebo se mu věnují profesionálně.
Víte, že…?
Mezi broušením a ostřením nože je rozdíl. Broušení spočívá v tom, že dáváte noži požadovaný tvar. Naopak ostřením dochází k rovnání hrotu ostří, které může být po broušení tenké, roztřepené nebo zvlněné. Ostření tedy hrot ostří nože zpevňuje.
Napájení
Provoz elektrických brousků bývá zpravidla zajišťován přímo z elektrické sítě s běžným napětím 230 V. Existují ale i modely, které nabízí napájení brousku AA bateriemi. Tato varianta je praktičtější, protože nepotřebujete mít v dosahu zásuvku.
Materiál
Jako brusný materiál, který je součástí elektrických brousků může být následující:
- Karbid – k hrubému broušení, zaostření tupých hran
- Keramika – jemné broušení, pravidelné ostření čepele; vhodná i pro vlnité nebo zubaté ostří
- Diamant – diamantové kotouče jsou součástí téměř všech profi brousků na nože, ale najdete je i u levnějších variant
Funkce
Některé modely, zpravidla kvalitnější a dražší, mohou být opatřeny také různými praktickými doplňkovými funkcemi:
- Vysoušení
- Sterilizace prostřednictvím UV záření
- Integrovaný držák na nože
Víte, že…?
Broušení nožů elektrickými brousky může probíhat i ve třech fázích. Tu první představuje vytahování ostří, druhým stupněm je jeho dočištění a ve třetím dojde k jeho leštění.
Použití
Některé modely Elektrických brousků jsou určeny pouze na konkrétní typ nože. Existuje ale varianty, které nabízí širší okruh používání. Kromě broušení nožů různých tvarů i velikostí je můžete využít i na broušení např.:
- Nůžek
- Malých i velkých šroubováků
- Zahradních nástrojů
- Sekáčků
- Jiného drobného nářadí
Samostatnou kapitolou jsou keramické nože. Některé modely profi brusek na nože umožňuje broušení i tohoto typu materiálu.
Bezpečnost
Deminas | Kvalitní elektrický brousek na nože a nůžky
Při broušení nožů je třeba dodržovat alespoň základní pravidla bezpečnosti. Přece jen pracujete s ostrými předměty, takže může snadno dojít k poranění. Elektrické brousky mohou mít následující bezpečnostní prvky:
- Protiskluz – většinou se jedná o gumové nožky nebo pogumovanou spodní hranu brousku; brání případnému klouzání po ploše, na které je umístěn
- Bezpečnostní spínač – zajišťuje vypnutí přístroje, ve chvíli, kdy používáte přílišný tlak na brusné kotouče, nebo chrání před přehřátím okrajů nožů
Výrobci a ceny
Nejlevnější elektrické brousky mohou stát jen několik set korun. Jedná se ale o výrobky pro domácí a občasné používání, které nejsou nijak zvlášť kvalitní. Na druhé straně najdete profesionální brousky a brusky na nože, které se mohou pohybovat i kolem 50000 Kč.
Značka | Popis | Ceny elektrických brousků |
---|---|---|
Domo | Tato značka je na evropském trhu již několik desítek let. Je symbolem inovace. Stále vyvíjí a vylepšuje sortiment výrobků, které jsou zaměřeny na moderní domácnost. | Kolem 500 Kč |
Wüsthof | Tradiční německý výrobce nožířských produktů. Původně z rodinného podniku se postupem času stala jedna z nejvýznamnějších světových firem. Hlavním cílem je dosažení nejvyšší kvality, ale při zachování výrobního procesu šetrného k životnímu prostředí. | Od 4800 do 5200 Kč |
EdgeCraft Corporation | Společnost vyrábí brousky značky Chef’s Choice a to v elektrické, ale i ruční variantě. Jsou vyráběny pokročilou technologií, takže se vyznačují vysokou kvalitou. Brousky této značky se prodávají a používají v celém světě. | Od 1900 Kč do 12000 Kč |