Jak vybrat eliptický trenažér
- Při koupi eliptického trenažéru je nutné zohlednit, kdo bude na stroji cvičit. Ačkoli jeden model může vyhovovat pouze rekreační a kondiční aktivitě, druhý je naopak uzpůsoben pro trénink aktivních sportovců.
- Orbitrek patří mezi kardio stroje, které napomáhají ke zvýšení či udržení fyzické kondice.
- Již na první pohled můžete rozeznat čtyři typy konstrukcí od té, která vystačí pro vaše domácí cvičení, až po profesionální stroje s kterými se setkáte v posilovnách.
- Stejně jako u jiných strojů, kde je současní setrvačník, tak i zde dělíme různé brzdové systémy.
Eliptický trenažér - náš výběr





Bluetooth Eliptické trenažéry





Eliptické trenažéry s ručními senzory





Skládací eliptické trenažéry




Eliptické trenažéry nosnost 150 kg





Jak vybrat eliptický trenažér
Využití eliptického trenažéru
Orbitrek patří mezi kardio stroje, které napomáhají ke zvýšení či udržení fyzické kondice. Prováděné aerobní cvičení má pozitivní vliv na dýchací cesty, srdce a cévy. Díky správnému a pravidelnému pohybu můžete zhubnout, jelikož tělo při tomto druhu sportovní aktivity účinněji spaluje tuky. Protože „jízda“ na elipticalu připomíná rychlou chůzi, běh, jízdu na kole ale i chůzi po schodech, jde o přirozený pohyb, který nezatěžuje klouby a můžete jej provozovat každý téměř v jakémkoli věku.
Konstrukce a tvar
Již na první pohled můžete rozeznat čtyři typy konstrukcí od té, která vystačí pro vaše domácí cvičení, až po profesionální stroje s kterými se setkáte v posilovnách. Záleží na různém rozložení setrvačníku a nášlapů a tomu se budeme nadále věnovat.
Setrvačník v zadní části
Dva druhy ze čtyř mají umístěný setrvačník vzadu, liší se však rozmístěním pedálů, zda jsou podél či před ním.
- Podélné pedály: Rotační zařízení je umístěno vzadu a vedle něj jsou šlapací pedály. Využití najde zejména v domácnostech, kde bude sloužit ke kondičnímu cvičení. Tato konstrukce se ještě dělí na dvě velikosti podle délky kroku. Menší krok má označení 30 cm a delší pak 40 cm. Oba typy jsou však ideální pro postavu kolem 170 cm. Výhodou je nízká cena a menší rozměry, oproti dále uvedeným typům. Nevýhodou je však výškové omezení, kdy malé osoby budou více zatěžovat klouby a to není cílem efektivního cvičení a naopak vysoké postavě nemusí ergonomicky vyhovovat pohyblivá madla.
- Pedály před setrvačníkem: Tímto typem bývají nejčastěji vybavena kvalitní fitness centra. Konstrukce trenažéru je silná a cvičit na ní bez problémů mohou i osoby s větší vahou. Mezi výhody lze zařadit kratší vzdálenost mezi pedály, to znamená, že nohy jsou blízko u sebe a pohyb je přirozenější. Ovšem cena elipticalu začíná na 25 000 Kč.
Setrvačník v přední části
Pedály jsou v tomto případě umístěny hned za setrvačníkem. Díky tomu můžou eliptický trenažér využívat i osoby, které trpí nadváhou nebo mají robustnou konstrukci těla. Váha se neopírá o rám, ale o pedály. Nicméně právě díky tomuto „lepšímu“ provedení začíná cena stroje na 20 000 Kč.
Variabilní nastavení kroku
Na český trh se postupně dostávají i stroje, u kterých je možné nastavit si úroveň kroku. Jednoduše řečeno, na jednom stroji lze využít až pět druhů pohybu přes chůzi až po rotoped. Bohužel je již z funkčnosti jasné, že cena není úplně příznivá. Kvalitní značkové stroje se pohybují od 45 000 Kč.
Šlapací střed
Stejně jako u rotopedu, i zde záleží na druhu šlapacího systému. Dnešní eliptické trenažéry jsou vybaveny buď miskovým, nebo ložiskovým středem.
- Miskový střed: Nejčastěji se s ním setkáte u levných typů. Bohužel na úkor nízké ceny vyžaduje pravidelnou údržbu a je hlučnější.
- Ložiskový střed: Najdete ho naopak u dražších typů a jeho velkou výhodou je tichý chod.
Kloubní spoj
Opět budeme rozlišovat použití u levných a drahých strojů.
- Kluzné pouzdro: Díky nízké ceně se o něj budete muset více starat. Zejména promazávání kloubu. Jinak vaše cvičení bude doprovázet nepříjemné vrzání a časem by došlo k úplnému poškození.
- Slitinové pouzdro: Jeho velkou výhodou je, že nevyžaduje žádnou péči, cena je ovšem vyšší, ale za to vám vydrží delší čas.
- Ložiskové pouzdro: Setkáte se s ním jen u profesionálních strojů. Pro domácí použití je tento typ kloubního spoje zbytečným finančním nákladem.
Víte, že…?
Pro pravidelnou údržbu vašeho eliptického trenažeru doporučujeme zakoupit vysoce kvalitní olej ve spreji značky WD-40, který seženete za pár korun.
Brzdný systém
Stejně jako u jiných strojů, kde je současní setrvačník, tak i zde dělíme různé brzdové systémy.
- Pásková brzda: Převážně u levných typů, přičemž se rychle opotřebuje a má bohužel hlasitý chod.
- Indukční brzda: Často označována i jako elektromagnetická, funguje na základě cívky, kterou probíhá elektrický proud. Vestavěný počítač pak řídí onen proud a sílu magnetického pole.
-Magnetická brzda: Reaguje na základě vašeho pohybu nohou. Výhodou je dlouhodobá životnost a tichý chod. Ideální pro domácí cvičení.
Nosnost
Nosnost rámu je nejdůležitější z hlediska bezpečnosti, zejména díky pohybu, který na stroji budete provozovat a také v závislosti na tom, kdo bude na eliptickém trenažéru cvičit. Pro kondiční trénink si vystačíte s elipticalem, který váží 30-40 kg. Jedná se převážně o levné přístroje se setrvačníkem vzadu a pedály podél něj. Ale pozor, zcela jistě nebude vyhovovat pro vysoké postavy. Tam vzniká riziko převážení.
Plánujete-li využití orbitreku pro celou rodinu, volte univerzálnější typ s vahou 50-60 kg. Ten bude bez problému vyhovovat osobám vážícím do 100 kg. Profesionální modely určené pro silový trénink váží minimálně 80 kg.
Při koupi však doporučuje prohlédnout si konstrukci rámu, z kterého materiálu je stroj vyroben a rovněž jakou má hmotnost. Nejjednodušší je si na vámi vybraném typu vyzkoušet i pohyb a otestovat jednak jeho nosnost, ale i stabilitu.
Víte, že…?
Vzhledem k velké hmotnosti dbejte na zabudovaná kolečka pro jednoduchý přesun zařízení, ať už z místnosti do místnosti nebo jen po pokoji.
Kroky
Můžete mít sebelepší stroj, ale pokud budete dělat kratší nebo naopak delší kroky, než je obvyklé, bude pro vás cvičení nepohodlné. Krok člověka bývá běžně kolem 50 cm s tímto údajem je třeba nadále pracovat.
Zapomeňte na stroje, které mají rozmezí 20-30 cm. Tělo se brzy unaví a cvičení se rázem stane neefektivním. Ideální vzdáleností je 35-40 cm. Tento pohyb připomíná chůzi a pro člověka je přirozený. I levné modely již nabízejí střední vzdálenost. Opět nesmíme opomenout i vyšší osoby, pro které bude pohodlnější logicky delší krok.
Na správném držení těla závisí také vzdálenost nášlapů. Tento parametr je nutné hlídat zejména u eliptických trenažérů, které mají umístěný setrvačník vzadu, protože pedály jsou v tomto případě daleko od sebe. Dejte si pozor, aby vzdálenost nebyla příliš. Mohla by vás po cvičení trápit bolest kyčlí.
Nastavení zátěže
Nastavení zátěže lze provést dvojím způsobem. Opět se dělí na běžné a profesionální stroje.
- Otočným regulátorem: Na hlavní tyči rámu, na kterém jsou připevněna pevná řídítka je plastové kolečko s jednotlivými stupni zátěže.
- Pomocí tlačítek plus a mínus: Lépe vybavené přístroje mají chytrý vestavěný počítač, který umožňuje mimo jiné i přepínání zátěže.
Hmotnost setrvačníku
Jeho váha ovlivňuje plynulost šlapání a brání nechtěnému přerušení pohybu. Platí zde jednoduché pravidlo, že pokud je vaše váha vyšší a vy chcete cvičit při vysoké zátěži, budete potřebovat těžší setrvačník. Jednotlivé rozdělení vám poskytne naše tabulka.
Hmotnost setrvačníku | Stupeň aktivity |
---|---|
5 až 7 kg | Lehká zátěž pro drobné osoby |
10 až 15 kg | Střední zátěž pro udržení kondice |
15 kg a více | Vysoká zátěž pro aktivní sportovce |
Měření aktivity
Každý eliptický trenažér je vybaven vestavěným počítače, který je schopen zobrazit čas aktivity, počet km, spálené kalorie aj. Dražší modely nabízí i měření tepové frekvence buď za pomoci snímačů anebo hrudního pásu, který je s počítačem propojen bezdrátovou technologií Bluetooth. Rovněž sbírá více údajů, které si pak díky jednoduchému propojení můžete přenést např. do vašeho notebooku.
Nejznámější značky
Levný neznačkový eliptical seženete v každém obchodě se sportovními doplňky, ale nezapomeňte hlídat důležité parametry, které jsme si v dnešním článku představili. Možná se vám podaří sehnat i kvalitní neznačkový stroj od noname, ale určitě nebude za nízkou cenu. Pokud však chcete dát přednost ověřeným výrobcům, porozhlédněte se po značkách Kettler, HMS, HOUSEFIT či TUNTURI.
Cena
Cenu jsme naznačili již v úvodu článku, ale nyní si ji rozebereme podrobněji pro lepší orientaci v produktech.
Cena do 4 999 Kč
Do pěti tisíc korun pořídíte trenažery v levné kategorii. Setrvačník je umístěn vzadu s páskovou brzdou, která je bohužel hlasitá. Uchycení rámu je pomocí kluzného spoje, jenž vyžaduje pravidelnou péči. Vzhledem k malé hmotnosti konstrukce má nižší nosnost a stroj využijí lidé s drobnou postavou pro občasné cvičení.
Cena do 5 000 Kč do 19 999 Kč
Dostáváme se do kategorie univerzálních orbitreků s délkou kroku kolem 42 cm, magnetickou brzdou, která zajišťuje tichý chod. Setrvačník je však u většiny strojů v tomto cenovém rozpětí stále umístěn v zadní části a pedály jsou vedle něho.
Cena nad 20 000 Kč
Hranice 20 000 Kč se dá považovat za bod zlomu mezi umístěním setrvačníku. Samozřejmě stále na něj narazíte i v zadní části, nicméně nášlapy již nebudou podél něj, ale před ním, což vede k přirozenějšímu pohybu a snadnému cvičení. Vysoce profesionální model s několika dalšími funkcemi, které vás v první chvíli ani nenapadnou se může v konečné fázi vyšplhat až na necelý půl milion korun.
Otázky a odpovědi
Co je eliptický trenažér?
Kdy se trenažer hodí?
Různé typy produktů porovnejte zde.