Nejlepší folie na skleník 2024 a jak vybrat

Jednoduchý fóliovník pro pěstování zeleniny i bylin.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Říjen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Bublinková fólie 20cm x 100m
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat folii na skleník

  • Skleníky a fóliovníky jsou nedílnou součástí mnohých zahrádek.
  • Umožňují vám nejen pěstovat ovoce, zeleninu nebo třeba i bylinky, ale hlavně urychlovat jejich růst.
  • Fóliovník je varianta jednodušší na sestavení. Bohužel se jedná o sezónní záležitost a je nutné ho před zimou vyčistit, osušit a uklidit.
  • Během používání se také může poškodit krycí fólie a tu je pak třeba vyměnit.

Bublinkové fólie na skleník - náš výběr

Bublinková fólie 20cm x 100m
přečíst recenzi
Zobrazit více
Bublinková fólie má rozměry 20 cm x 100 m s bublinkami o průměru 1 cm a výšce 0,5 cm naplněnými vzduchem. Může sloužit jako ochrana pro zásilky, nábytek, sklo nebo i izolace v sklenících. Je tvárná, řezaťelná a recyklovatelná, přitom lehká a dostupná. Její nevýhodou je větší prostorová náročnost.
Zobrazit méně
Bublinková fólie 100cm x 100m
přečíst recenzi
Zobrazit více
Bublinková fólie 100 cm x 100 m disponuje malými bublinkami o průměru 1 cm a výšce 0,5 cm, naplněnými vzduchem. Je vhodná pro balení a ochranu zásilek, nábytku, skla či izolaci skleníků. Nabízí hlukovou a tepelnou izolaci. Fólie je recyklovatelná, přizpůsobivá a cenově dostupná, avšak zabírá více prostoru.
Zobrazit méně
Era-pack Bublinková fólie Rozměr: 40 µm, 1 000 mm x 100 m
Zobrazit více
Bublinková fólie Era-pack má rozměry 40 µm, 1 000 mm x 100 m. Je určená pro ochranu zboží před poškozením, především skla, elektroniky a porcelánu. Nabízí pružnou odolnost vůči protržení. Vyrobeno s průhledným designem, je k dispozici v různých šířkách a návinech.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Folie na skleník

Jak vybrat folii na skleník

Opláštění

Skleník, fóliovník, pařeniště – tři typy zahradních staveb, které pomáhají při pěstování nejrůznějších plodin. Každá má své výhody a nevýhody. To jaký materiál opláštění zvolíte, by mělo zohlednit i účel samotné stavby, typ rostlin v ní pěstované apod. Máte na výběr z několika možností a to sklo, polykarbonát a fólie.

 VýhodyNevýhody
Sklo
Optimální propustnost světla Odolnost proti působení chemických látek Dlouhá životnostMalá odolnost proti nárazu, mechanickému poškození Špatná teplená izolace
PolykarbonátOptimální teplená izolace Rozptyluje světlo Poměrně dobrá odolnost proti nárazu, mechanickému poškození OhebnostZanášení dutinek Menší životnost Materiál není odolný vůči UV záření
FólieNízká cena Rozptyluje světlo Typ nafukovací fólie má lepší izolační vlastnosti než např. skloMalá odolnost vůči nárazům, mechanickému poškození, protržení Nižší životnost materiálu

Víte, že…?

Fóliovníky se hodí především k pěstování zeleniny. Pokud jste začínající zahradník, jsou pro vás jednoznačně nejlepší volba. Alespoň si ověříte, jestli bude dostatečně využíván. Pokud se osvědčí, můžete zainvestovat do dražší varianty a tou je skleník.

Fóliovník na zahradě

Fólie můžete zakoupit v několika podobách, každá má trochu jiné vlastnosti, iStock / beekeepx

Typy

Náhradní fólie se vyrábí v několika barevných variantách. Každá z nich má pak své specifické vlastnosti:

  • Zelená – mírní účinky slunečního záření; láme UV paprsky a tím chrání rostliny před spálením
  • Modrá – snižuje přehřívání fóliovníku
  • Bílá – nutnost častého větrání; může dojít ke spálení rostlin
Bublinkové fólie na skleník
Bublinková fólie 20cm x 100m

Kromě barevného rozlišení najdete v nabídkách také tyto typy fólií:

  • Fólie s UV ochranou – tato úprava zvyšuje životnost materiálu
  • Perlinka – perlinková vazba je řidší, což zajišťuje dostatečný průchod světla; vyznačuje se nulovou navlhavostí; vyrábí se v bílé a zelené variantě
  • Kašírovaná fólie – výztuha fólie je tvořena speciální mřížkou; má vyšší hmotnost a vysokou mechanickou pevnost; propustnost UV záření je přiměřená
  • Dvojitá nafukovací fólie – do tohoto typu fólie se vhání vzduch; zajišťuje dobrou teplenou izolaci
  • Vícevrstvé fólie – vyrábí se z třívrstvého polyetylenu; nejkvalitnější z výše uvedených

Materiál

Jako základní materiál pro tento typ výrobku se používá tkaná polyetylenová (PE) fólie. Základní vlastnosti těchto fólií jsou zajištěny díky vyztužené armovací mřížce. Zesílené okraje pak jednak usnadňují montáž, ale také brání roztržení fólie.
Kromě PE fólií můžete narazit na označení LDPE tkané folie. Jedná se o nízko hustotní polyetylen.

Víte, že…?

Používáním chemických prostředků proti škůdcům, můžete zásadně ovlivnit životnost PE fólii. Pokud použitý postřik z fólie nesmyjete, dochází v kombinaci se slunečním zářením k narušení struktury tkaniny a následně ke snížení její životnosti.

Vlastnosti

Bublinkové fólie na skleník
Bublinková fólie 100cm x 100m

Mezi žádané vlastnosti u plachet určených na výrobu fóliovníku patří:

  • UV stabilizace – Jedná se o speciální úpravu, díky které je zajištěna delší životnost při vystavení slunečnímu záření
  • Dobrá průchodnost světla
  • Co nejnižší navlhavost
  • Odolnost proti povětrnostním vlivům
  • Odolnost proti mechanickému poškození
Salát ve fóliovníku

Fóliovník si můžete na zahradě postavit na jakémkoliv místě, iStock / AVRORRA

Velikost

Každý výrobce nabízí několik možností

  • Plachta o konkrétním rozměru
  • Plachta pro daný typ fóliovníku (obloukový, klasický)
  • Plachty vyráběné na míru – tkané do konkrétního tvaru dle vašich požadavků
  • Metráž – konkrétní rozměr si volíte sami podle potřeby

Výrobci a ceny

Flobal je český výrobce fólií a plachet jak pro vnitřní, tak venkovní použití. Věnuje se výrobě na míru i prodeji hotových výrobků. Tato značka nabízí optimální poměr kvality a ceny.
HCV group, a.s. je česká firma s pevným místem na našem trhu, která se specializuje mimo jiné na výrobu montovaných fóliovníků. Vyznačuje se vysokou kvalitou.
KONSTRUKCE SCHWARZ s.r.o. má letité zkušenosti se stavbami fóliovníků. Kromě výstavby se věnuje i rekonstrukcím starších fóliovníků.
Ceny jednotlivých fólií se liší s ohledem na zvolený materiál, gramáž, případně další úpravy, které zvyšují jejich životnost. Dalším kritériem, který významně ovlivňuje cenu, je potřebný rozměr. Mezi nejlevnější materiál patří např. perlinka s gramáží 110g/m2, zaplatíte kolem 36,- Kč za m². Nejdražší pak budou plachty vyráběné přesně na míru konkrétní konstrukci.

Otázky a odpovědi

Jak zvolit gramáž?

Tento parametr udává hmotnost dané textilie. Obvykle se jedná o jeden m² převedený na gramy. Nejlevnější produkty mají gramáž okolo 110g/m². Nejvyšší je pak uváděna 230g/m². Čím větší gramáž je u produktu uvedena, tím větší odolnost materiálu.

Jak dlouho fólie vydrží?

Životnost fólie se odvíjí od kvality zvoleného materiálu a uvádí se mezi jedním až pěti lety. Mezi další faktory patří také péče o ni, tzn. vhodné uskladnění před zimou nebo zamezení působení chemických látek (postřiky). Co pravděpodobně neovlivníte je počasí, které může mít na životnosti také svůj podíl. Nejkratší dobou používání se vyznačují tenké fólie o tloušťce cca 0,1 mm, uvádí se zhruba jeden rok. O něco lépe jsou na tom fólie s UV ochranou, která životnost zvyšuje na dva roky. Nejdéle vám pak vydrží kašírované a vícevrstvé fólie, uvádí se až 5 let.
Zobrazit kompletní nabídku Folie na skleník