Folie na skleník

Jednoduchý fóliovník pro pěstování zeleniny i bylin.

Jak vybrat folii na skleník

Skleníky a fóliovníky jsou nedílnou součástí mnohých zahrádek. Umožňují vám nejen pěstovat ovoce, zeleninu nebo třeba i bylinky, ale hlavně urychlovat jejich růst. Fóliovník je varianta jednodušší na sestavení. Bohužel se jedná o sezónní záležitost a je nutné ho před zimou vyčistit, osušit a uklidit. Během používání se také může poškodit krycí fólie a tu je pak třeba vyměnit.

Opláštění

Skleník, fóliovník, pařeniště – tři typy zahradních staveb, které pomáhají při pěstování nejrůznějších plodin. Každá má své výhody a nevýhody. To jaký materiál opláštění zvolíte, by mělo zohlednit i účel samotné stavby, typ rostlin v ní pěstované apod. Máte na výběr z několika možností a to sklo, polykarbonát a fólie.

  Výhody Nevýhody
Sklo Optimální propustnost světla Odolnost proti působení chemických látek Dlouhá životnost Malá odolnost proti nárazu, mechanickému poškození Špatná teplená izolace
Polykarbonát Optimální teplená izolace Rozptyluje světlo Poměrně dobrá odolnost proti nárazu, mechanickému poškození Ohebnost Zanášení dutinek Menší životnost Materiál není odolný vůči UV záření
Fólie Nízká cena Rozptyluje světlo Typ nafukovací fólie má lepší izolační vlastnosti než např. sklo Malá odolnost vůči nárazům, mechanickému poškození, protržení Nižší životnost materiálu

Víte, že…?

Fóliovníky se hodí především k pěstování zeleniny. Pokud jste začínající zahradník, jsou pro vás jednoznačně nejlepší volba. Alespoň si ověříte, jestli bude dostatečně využíván. Pokud se osvědčí, můžete zainvestovat do dražší varianty a tou je skleník.

Dostupná
Gutta gitterfolie (řez na míru) Skleníková fólie Gitterfolie (řez na míru) – cena za m2 2,0 m

Typy

Náhradní fólie se vyrábí v několika barevných variantách. Každá z nich má pak své specifické vlastnosti:

 • Zelená – mírní účinky slunečního záření; láme UV paprsky a tím chrání rostliny před spálením
 • Modrá – snižuje přehřívání fóliovníku
 • Bílá – nutnost častého větrání; může dojít ke spálení rostlin

Kromě barevného rozlišení najdete v nabídkách také tyto typy fólií:

Oblíbená
Skleníková fólie Gitterfolie (řez na míru) 1,5 m, cena za m2
 • Fólie s UV ochranou – tato úprava zvyšuje životnost materiálu
 • Perlinka – perlinková vazba je řidší, což zajišťuje dostatečný průchod světla; vyznačuje se nulovou navlhavostí; vyrábí se v bílé a zelené variantě
 • Kašírovaná fólie – výztuha fólie je tvořena speciální mřížkou; má vyšší hmotnost a vysokou mechanickou pevnost; propustnost UV záření je přiměřená
 • Dvojitá nafukovací fólie – do tohoto typu fólie se vhání vzduch; zajišťuje dobrou teplenou izolaci
 • Vícevrstvé fólie – vyrábí se z třívrstvého polyetylenu; nejkvalitnější z výše uvedených

Materiál

Jako základní materiál pro tento typ výrobku se používá tkaná polyetylenová (PE) fólie. Základní vlastnosti těchto fólií jsou zajištěny díky vyztužené armovací mřížce. Zesílené okraje pak jednak usnadňují montáž, ale také brání roztržení fólie.
Kromě PE fólií můžete narazit na označení LDPE tkané folie. Jedná se o nízko hustotní polyetylen.

Víte, že…?

Používáním chemických prostředků proti škůdcům, můžete zásadně ovlivnit životnost PE fólii. Pokud použitý postřik z fólie nesmyjete, dochází v kombinaci se slunečním zářením k narušení struktury tkaniny a následně ke snížení její životnosti.

Okna se síťkou
ZOLTA zahradní skleník skleníková fólie FOIL 3x2x2 6m2 0000008684

Vlastnosti

Mezi žádané vlastnosti u plachet určených na výrobu fóliovníku patří:

 • UV stabilizace – Jedná se o speciální úpravu, díky které je zajištěna delší životnost při vystavení slunečnímu záření
 • Dobrá průchodnost světla
 • Co nejnižší navlhavost
 • Odolnost proti povětrnostním vlivům
 • Odolnost proti mechanickému poškození

Gramáž

Tento parametr udává hmotnost dané textilie. Obvykle se jedná o jeden m² převedený na gramy. Nejlevnější produkty mají gramáž okolo 110g/m². Nejvyšší je pak uváděna 230g/m². Čím větší gramáž je u produktu uvedena, tím větší odolnost materiálu.

Vyztužená
Skleníková fólie, GITTERFOLIE 2000 x 50000 mm, balení 1 m

Velikost

Každý výrobce nabízí několik možností

 • Plachta o konkrétním rozměru
 • Plachta pro daný typ fóliovníku (obloukový, klasický)
 • Plachty vyráběné na míru – tkané do konkrétního tvaru dle vašich požadavků
 • Metráž – konkrétní rozměr si volíte sami podle potřeby

Životnost

Životnost fólie se odvíjí od kvality zvoleného materiálu a uvádí se mezi jedním až pěti lety. Mezi další faktory patří také péče o ni, tzn. vhodné uskladnění před zimou nebo zamezení působení chemických látek (postřiky). Co pravděpodobně neovlivníte je počasí, které může mít na životnosti také svůj podíl.
Nejkratší dobou používání se vyznačují tenké fólie o tloušťce cca 0,1 mm, uvádí se zhruba jeden rok. O něco lépe jsou na tom fólie s UV ochranou, která životnost zvyšuje na dva roky. Nejdéle vám pak vydrží kašírované a vícevrstvé fólie, uvádí se až 5 let.

Výrobci a ceny

Flobal je český výrobce fólií a plachet jak pro vnitřní, tak venkovní použití. Věnuje se výrobě na míru i prodeji hotových výrobků. Tato značka nabízí optimální poměr kvality a ceny.
HCV group, a.s. je česká firma s pevným místem na našem trhu, která se specializuje mimo jiné na výrobu montovaných fóliovníků. Vyznačuje se vysokou kvalitou.
KONSTRUKCE SCHWARZ s.r.o. má letité zkušenosti se stavbami fóliovníků. Kromě výstavby se věnuje i rekonstrukcím starších fóliovníků.
Ceny jednotlivých fólií se liší s ohledem na zvolený materiál, gramáž, případně další úpravy, které zvyšují jejich životnost. Dalším kritériem, který významně ovlivňuje cenu, je potřebný rozměr. Mezi nejlevnější materiál patří např. perlinka s gramáží 110g/m2, zaplatíte kolem 36,- Kč za m². Nejdražší pak budou plachty vyráběné přesně na míru konkrétní konstrukci.