Nejlepší frézovací stolky 2024 a jak vybrat

Pro horní i ruční frézku.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Cmt Frézovací stolek C99911000

Jak vybrat frézovací stolek

  • Jde o žádaný doplněk pro ruční či horní frézku.
  • Frézovací stolky obecně slouží pro přesné frézování frézami větších průměrů.
  • Mezi velké výhody frézovacích stolků patří například výškově nastavitelná upínací deska.

Frézovací stolek - náš výběr

Cmt Frézovací stolek C99911000
Zobrazit více
Frezařský stůl CMT C99911000 je navržen pro řemeslníky a kutily, kteří upřednostňují standardní vybavení. Pracovní plocha má rozměry 80 x 60 x 2,5 cm a je vyrobena z MDF laminátu. Kovový stojan s výškově nastavitelnýma nohama zajišťuje výšku 90 cm. Stůl umožňuje upnutí různých frézek a je vybaven pravítkem, přítlačným hřebenem, úhlovými pravítky a odsáváním prachu. Celková hmotnost činí 26,5 kg.
Zobrazit méně
Jet JRT-1 Frézovací stolek 121-JRT-1M
Zobrazit více
JRT-1 frézovací stolek od Jet je vybaven bezpečnostním vypínačem, určený pro horní frézky s výkonem až 1600W. Stolek zaručuje přesné frézování s frézami průměrů do 50mm. Rozměry stolu činí 610 x 360mm, rozšíření na 1030mm. Odsávání 70mm (57mm). Ideální pro kutily, hmotnost 10 kg.
Zobrazit méně
Cmt Industrio Frézovací stolek C99950001
Zobrazit více
CMT INDUSTRIO frézovací stolek je určen pro profesionální každodenní použití. Jeho konstrukce umožňuje upnutí nástrojů až do průměru 89mm. Stolek je rozdělen na 3 části, je možné je zakoupit jednotlivě. Výškově nastavitelná upínací deska z tvrzeného plastu je součástí stolu, na kterém je profil s T-drážkami pro přesné vedení doplňků. Dodáván však bez elektro-STOP vypínače, horní frézky a zobrazených fréz.
Zobrazit méně
Kreg PRS2100 kvalitní frézovací stolek
Zobrazit více
Frezovací stolek Kreg PRS2100 se vyznačuje hliníkovým podélným pravítkem s nastavitelnými MDF lícnicemi a výměnnou 9,5 mm vložkou z tvrdého plastu. Lícnicová hloubka je nastavitelná v rozmezí 1,4-2,4 mm. Stolek má otočné nožičky a stabilní konstrukci díky křížovým výztuhám a třem vkládacím kroužkům o průměrech 25,4, 30 a 67 mm.
Zobrazit méně

Frézovací desky pro stolek

Kreg PRS4038 frézovací deska pro horní frézku
Zobrazit více
Frézovací deska Kreg PRS4038 je určena pro horní frézky a má rozměry 235 x 298 mm. Je vyrobena z plastového polymeru o síle 9,5 mm. Na desce lze snadno upevnit frézku díky značkám pro vycentrování a otvorům pro montáž. Součástí desky jsou středové kroužky Level-Loc (25 mm, 30 mm a 67 mm) pro změnu velikosti otvoru.
Zobrazit méně
Univerzální průhledná frézovací deska IGM FRB170
Zobrazit více
Produkt, který analyzujeme, je univerzální frézovací deska IGM FRB170 vyrobená z průhledného PETG plastu o průměru 170 mm. Deska je určena pro upnutí IGM kopírovacích kroužků k frézám s průměry 8-12 mm. Vhodné pro různé typy horních frézek. V balení je tředící trn S8/S12 mm a 2x zašroubovací šroub M5x8.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Frézovací stolek

Jak vybrat frézovací stolek

  • Jde o žádaný doplněk pro ruční či horní frézku.
  • Frézovací stolky obecně slouží pro přesné frézování frézami větších průměrů.
  • Mezi velké výhody frézovacích stolků patří například výškově nastavitelná upínací deska.

Kdy se hodí

Frézovací stolek najde své využití nejen v profesionálních dílnách, ale také v domácím použití, pakliže častěji pracujete se dřevem a již doma máte například horní či ruční frézku. Frézovací stolek je primárně určen ke stabilnímu upevnění zmiňovaných nástrojů a ve výsledku mnohem přesnějším frézováním. Často je využíván pro vytváření lišt či žlábků, nebo pro tvorbu prahů do dveří. Samotný frézovací stolek přináší výhody v podobě větší stability, jistoty a bezpečnosti při práci. Pokud tedy již v současné době častěji využíváte horní frézku, je doporučeno si pořídit i frézovací stolek.

Muž opracovává dřevo pomocí frézky

Frézovací stolek je nezbytný zejména pro profesionály, iStock / timltv

Parametry

Před výběrem frézovacího stolku je nutné si zodpovědět několik otázek a zaměřit na pár důležitých parametrů, které vám pomohu se lépe zorientovat v nabídce a současně zvolit vhodný model přesně pro vaše využití.

Kompatibilita

Zcela nejdůležitější je, abyste si frézovací stolek nekupovali předem. Snadno by se mohlo stát, že následně nepořídíte vhodnou frézku a stolek by vám byl bohužel k ničemu. Frézovací stolky totiž zpravidla mívají předem předvrtané otvory pro uchycení frézek.

Četnost používání

Frézovací stolek
Cmt Frézovací stolek C99911000

Velmi důležité rovněž je, rozmyslet si, jak často budete frézovací stolek využívat. Pokud pouze občas, ale současně víte, že oceníte jeho výhody, postačí vám koupit cenově dostupnější typ. Dostanete sice jen pomyslný základ bez spousty doplňků, ale pro základní činnosti bohatě postačí. Naopak ušetříte nemalé peníze. V opačné situaci, kdy již nyní víte, že by bude frézovací stolek v každodenním využití, se vám větší investice rozhodně vrátí. Snazší práce a ušetřený čas při práci ocení každý.

Velikost

Opracovávané materiály vám napoví, jak velká pracovní deska by se vám hodila. Obecně lze říci, že čím větší, tím lepší. Získáte cenný prostor pro manipulaci i s většími předměty a nejste takřka nijak limitováni. Na druhou stranu je potřeba stůl také umístit a ne každá dílna nabízí dostatek prostoru. Profesionální stoly mívají délku až 800 milimetrů. Při každodenním využití je však komfort naprostou prioritou. Běžné frézovací stolky mívají poloviční délku, tedy 400 milimetrů a snadněji se vejdou i do domácí dílny. Poskytují přitom dostatečný komfort.

Výška

Výška frézovacího stolku se odvíjí od vaší frézky. Tu je potřeba vždy bezpečně upevnit a proto musí jít nastavit samotná výška do dostatečných hodnot. Klasické frézovací stolky z kategorie hobby mívají nastavitelnou výšku v rozmezí od 250 milimetrů do 350 milimetrů. Mezi hobby variantou a profesionálními frézovacími stolky je vždy zásadní rozdíl, a proto nepřekvapí výška až 800 milimetrů u těch profesionálních.

Typ stolkuVelikostVyužitíVyužitý materiál
Pro méně náročnéDélka více než 250 mmMéně častéLisované desky
ProfesionálníDélka kolem 800 mmKaždodenníHliník nebo ocel
Muž pracuje s malou frézkou

Frézovací stolek najde svíé využití i v domácí dílně, iStock / Cucurudza

Zpracování

Frézovací desky pro stolek
IGM Fachmann FRT Frézovací deska plast pro stolek - 306x229x6mm, D30/66/98mm PLAST

Nabídka frézovacích stolů se od sebe liší také svým zpracováním, které do velké míry určuje materiál, ze kterého je frézovací stůl vyroben. Cenově dostupné typy bývají vyrobeny z lisovaných desek. Ty však postupem času podléhají opotřebení. Pakliže však frézovací stůl nebudete používat denně, není to až takový problém. Potěší také nižší hmotností, naopak je nutné počítat s tím, že nejsou tak špičkově stabilní. Bytelnější frézovací stolky jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. Pokud jste skutečně nároční, preferujte hliníkový model, neboť při skvělé stabilitě nabídne ve srovnání s ocelí nižší hmotnost.

Víte, že…?

Hliníkové frézovací stolky jsou doporučovány nejen pro svou stabilitu a nízkou hmotnost, ale například i tím, že ve vlhčím prostředí nepodléhají korozi, což se u ocelových variant časem může stát.

Ceny

Frézovací stolky mají široké cenové rozpětí. Základní hobby modely používající obyčejnější pracovní desku lze pořídit zhruba od 2 500 Kč. Cena následně roste s velikostí desky, ale obecně lze říci, že pro domácí použití pořídit frézovací stolku v řádech nižších tisíců korun. Naopak profesionálnější frézovací stolky bývají samozřejmě dražší. Ceny začínají přibližně od hranice 10 000 Kč, ale není výjimkou, že velká plocha cenu zvedne až na více než dvojnásobek.

Otázky a odpovědi

Pro koho je určen frézovací stolek?

Frézovací stolek ocení všichni, kteří často pracují a opracovávají dřevo. Zejména pokud už vlastní ruční či horní frézku, bude se jim hodit možnost ji pohodlně připevnit na pracovní desku frézovacího stolku.

Je lepší ocelový nebo hliníkový model?

Ocelový i hliníkový frézovací stolek vynikají svou bytelností. Hliníková varianta je však výrazně lehčí a současně nepodléhá korozi, tudíž ji můžete mít i ve vlhkém prostředí.
Zobrazit kompletní nabídku Frézovací stolek