Jak vybrat frézovací stolek
- Jde o žádaný doplněk pro ruční či horní frézku.
- Frézovací stolky obecně slouží pro přesné frézování frézami větších průměrů.
- Mezi velké výhody frézovacích stolků patří například výškově nastavitelná upínací deska.
Frézovací stolky pro horní frézku - náš výběr
Frézovací desky pro stolek
Jak vybrat frézovací stolek
Kdy se hodí
Frézovací stolek najde své využití nejen v profesionálních dílnách, ale také v domácím použití, pakliže častěji pracujete se dřevem a již doma máte například horní či ruční frézku. Frézovací stolek je primárně určen ke stabilnímu upevnění zmiňovaných nástrojů a ve výsledku mnohem přesnějším frézováním. Často je využíván pro vytváření lišt či žlábků, nebo pro tvorbu prahů do dveří. Samotný frézovací stolek přináší výhody v podobě větší stability, jistoty a bezpečnosti při práci. Pokud tedy již v současné době častěji využíváte horní frézku, je doporučeno si pořídit i frézovací stolek.

Frézovací stolek je nezbytný zejména pro profesionály, iStock / timltv
Parametry
Před výběrem frézovacího stolku je nutné si zodpovědět několik otázek a zaměřit na pár důležitých parametrů, které vám pomohu se lépe zorientovat v nabídce a současně zvolit vhodný model přesně pro vaše využití.
Kompatibilita
Zcela nejdůležitější je, abyste si frézovací stolek nekupovali předem. Snadno by se mohlo stát, že následně nepořídíte vhodnou frézku a stolek by vám byl bohužel k ničemu. Frézovací stolky totiž zpravidla mívají předem předvrtané otvory pro uchycení frézek.
Četnost používání
Velmi důležité rovněž je, rozmyslet si, jak často budete frézovací stolek využívat. Pokud pouze občas, ale současně víte, že oceníte jeho výhody, postačí vám koupit cenově dostupnější typ. Dostanete sice jen pomyslný základ bez spousty doplňků, ale pro základní činnosti bohatě postačí. Naopak ušetříte nemalé peníze. V opačné situaci, kdy již nyní víte, že by bude frézovací stolek v každodenním využití, se vám větší investice rozhodně vrátí. Snazší práce a ušetřený čas při práci ocení každý.
Velikost
Opracovávané materiály vám napoví, jak velká pracovní deska by se vám hodila. Obecně lze říci, že čím větší, tím lepší. Získáte cenný prostor pro manipulaci i s většími předměty a nejste takřka nijak limitováni. Na druhou stranu je potřeba stůl také umístit a ne každá dílna nabízí dostatek prostoru. Profesionální stoly mívají délku až 800 milimetrů. Při každodenním využití je však komfort naprostou prioritou. Běžné frézovací stolky mívají poloviční délku, tedy 400 milimetrů a snadněji se vejdou i do domácí dílny. Poskytují přitom dostatečný komfort.
Výška
Výška frézovacího stolku se odvíjí od vaší frézky. Tu je potřeba vždy bezpečně upevnit a proto musí jít nastavit samotná výška do dostatečných hodnot. Klasické frézovací stolky z kategorie hobby mívají nastavitelnou výšku v rozmezí od 250 milimetrů do 350 milimetrů. Mezi hobby variantou a profesionálními frézovacími stolky je vždy zásadní rozdíl, a proto nepřekvapí výška až 800 milimetrů u těch profesionálních.
Typ stolku | Velikost | Využití | Využitý materiál |
---|---|---|---|
Pro méně náročné | Délka více než 250 mm | Méně časté | Lisované desky |
Profesionální | Délka kolem 800 mm | Každodenní | Hliník nebo ocel |

Frézovací stolek najde svíé využití i v domácí dílně, iStock / Cucurudza
Zpracování
Nabídka frézovacích stolů se od sebe liší také svým zpracováním, které do velké míry určuje materiál, ze kterého je frézovací stůl vyroben. Cenově dostupné typy bývají vyrobeny z lisovaných desek. Ty však postupem času podléhají opotřebení. Pakliže však frézovací stůl nebudete používat denně, není to až takový problém. Potěší také nižší hmotností, naopak je nutné počítat s tím, že nejsou tak špičkově stabilní. Bytelnější frézovací stolky jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. Pokud jste skutečně nároční, preferujte hliníkový model, neboť při skvělé stabilitě nabídne ve srovnání s ocelí nižší hmotnost.
Víte, že…?
Hliníkové frézovací stolky jsou doporučovány nejen pro svou stabilitu a nízkou hmotnost, ale například i tím, že ve vlhčím prostředí nepodléhají korozi, což se u ocelových variant časem může stát.
Ceny
Frézovací stolky mají široké cenové rozpětí. Základní hobby modely používající obyčejnější pracovní desku lze pořídit zhruba od 2 500 Kč. Cena následně roste s velikostí desky, ale obecně lze říci, že pro domácí použití pořídit frézovací stolku v řádech nižších tisíců korun. Naopak profesionálnější frézovací stolky bývají samozřejmě dražší. Ceny začínají přibližně od hranice 10 000 Kč, ale není výjimkou, že velká plocha cenu zvedne až na více než dvojnásobek.