Frézovací stolek

Pro horní i ruční frézku.

ca. 19 500 CZK
ca. 20 200 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 19 900 CZK

Jak vybrat frézovací stolek

  • Jde o žádaný doplněk pro ruční či horní frézku.
  • Frézovací stolky obecně slouží pro přesné frézování frézami větších průměrů.
  • Mezi velké výhody frézovacích stolků patří například výškově nastavitelná upínací deska.

Kdy se hodí

Frézovací stolek najde své využití nejen v profesionálních dílnách, ale také v domácím použití, pakliže častěji pracujete se dřevem a již doma máte například horní či ruční frézku. Frézovací stolek je primárně určen ke stabilnímu upevnění zmiňovaných nástrojů a ve výsledku mnohem přesnějším frézováním. Často je využíván pro vytváření lišt či žlábků, nebo pro tvorbu prahů do dveří. Samotný frézovací stolek přináší výhody v podobě větší stability, jistoty a bezpečnosti při práci. Pokud tedy již v současné době častěji využíváte horní frézku, je doporučeno si pořídit i frézovací stolek.

Parametry

Před výběrem frézovacího stolku je nutné si zodpovědět několik otázek a zaměřit na pár důležitých parametrů, které vám pomohu se lépe zorientovat v nabídce a současně zvolit vhodný model přesně pro vaše využití.

Profi
Cmt Industrio Frézovací stolek C99950001

Kompatibilita

Zcela nejdůležitější je, abyste si frézovací stolek nekupovali předem. Snadno by se mohlo stát, že následně nepořídíte vhodnou frézku a stolek by vám byl bohužel k ničemu. Frézovací stolky totiž zpravidla mívají předem předvrtané otvory pro uchycení frézek.

Četnost používání

Velmi důležité rovněž je, rozmyslet si, jak často budete frézovací stolek využívat. Pokud pouze občas, ale současně víte, že oceníte jeho výhody, postačí vám koupit cenově dostupnější typ. Dostanete sice jen pomyslný základ bez spousty doplňků, ale pro základní činnosti bohatě postačí. Naopak ušetříte nemalé peníze. V opačné situaci, kdy již nyní víte, že by bude frézovací stolek v každodenním využití, se vám větší investice rozhodně vrátí. Snazší práce a ušetřený čas při práci ocení každý.

Velikost

Opracovávané materiály vám napoví, jak velká pracovní deska by se vám hodila. Obecně lze říci, že čím větší, tím lepší. Získáte cenný prostor pro manipulaci i s většími předměty a nejste takřka nijak limitováni. Na druhou stranu je potřeba stůl také umístit a ne každá dílna nabízí dostatek prostoru. Profesionální stoly mívají délku až 800 milimetrů. Při každodenním využití je však komfort naprostou prioritou. Běžné frézovací stolky mívají poloviční délku, tedy 400 milimetrů a snadněji se vejdou i do domácí dílny. Poskytují přitom dostatečný komfort.

Odolný
CMT Orange Tools CMT INDUSTRIO Frézovací stolek, AKCE

Výška

Výška frézovacího stolku se odvíjí od vaší frézky. Tu je potřeba vždy bezpečně upevnit a proto musí jít nastavit samotná výška do dostatečných hodnot. Klasické frézovací stolky z kategorie hobby mívají nastavitelnou výšku v rozmezí od 250 milimetrů do 350 milimetrů. Mezi hobby variantou a profesionálními frézovacími stolky je vždy zásadní rozdíl, a proto nepřekvapí výška až 800 milimetrů u těch profesionálních.

Typ stolku velikost využití využitý materiál
Pro méně náročné délka více než 250 mm méně časté lisované desky
Profesionální délka kolem 800 mm každodenní hliník nebo ocel

Zpracování

Nabídka frézovacích stolů se od sebe liší také svým zpracováním, které do velké míry určuje materiál, ze kterého je frézovací stůl vyroben. Cenově dostupné typy bývají vyrobeny z lisovaných desek. Ty však postupem času podléhají opotřebení. Pakliže však frézovací stůl nebudete používat denně, není to až takový problém. Potěší také nižší hmotností, naopak je nutné počítat s tím, že nejsou tak špičkově stabilní. Bytelnější frézovací stolky jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. Pokud jste skutečně nároční, preferujte hliníkový model, neboť při skvělé stabilitě nabídne ve srovnání s ocelí nižší hmotnost.

Víte, že…?

Hliníkové frézovací stolky jsou doporučovány nejen pro svou stabilitu a nízkou hmotnost, ale například i tím, že ve vlhčím prostředí nepodléhají korozi, což se u ocelových variant časem může stát.

Dostupný
HOLZMANN OFT102 FRÉZOVACÍ STOLEK

Ceny

Frézovací stolky mají široké cenové rozpětí. Základní hobby modely používající obyčejnější pracovní desku lze pořídit zhruba od 2 500 Kč. Cena následně roste s velikostí desky, ale obecně lze říci, že pro domácí použití pořídit frézovací stolku v řádech nižších tisíců korun. Naopak profesionálnější frézovací stolky bývají samozřejmě dražší. Ceny začínají přibližně od hranice 10 000 Kč, ale není výjimkou, že velká plocha cenu zvedne až na více než dvojnásobek.

Otázky a odpovědi

Pro koho je určen frézovací stolek?

Frézovací stolek ocení všichni, kteří často pracují a opracovávají dřevo. Zejména pokud už vlastní ruční či horní frézku, bude se jim hodit možnost ji pohodlně připevnit na pracovní desku frézovacího stolku.

Je lepší ocelový nebo hliníkový model?

Ocelový i hliníkový frézovací stolek vynikají svou bytelností. Hliníková varianta je však výrazně lehčí a současně nepodléhá korozi, tudíž ji můžete mít i ve vlhkém prostředí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.