Fritéza bez oleje

Zdravé smažení bez připalování.

Jak vybrat fritézu bez oleje

Smažené jídlo sice není zdravé, ale rozhodně patří mezi nejoblíbenější a pro většinu lidí i nejchutnější, jaké je možné si připravit. Dnešní doba ale přeje zdravému životnímu stylu, tedy i kvalitnímu stravování. Ve vývoji fritéz došlo také k jistému pokroku. Přepálenému oleji odzvonilo a na řadu se hlásí tzv. horkovzdušné fritézy.

Druhy

Na našem trhu najdete čtyři druhy fritéz

 • Fritézy se skrytým topným tělesem – do spotřebiče nalejete několik litrů oleje, ten se po zapnutí termostatu rozehřeje, následně vložíte pokrm a smažíte
 • Fritézy s topným tělesem ponořeným v oleji – funguje stejně jako výše uvedené, ale součástí je drátěný koš, do kterého vkládáte jídlo a v něm pak smažíte
 • Rotační fritéza – funguje na stejném principu jako ta s topným tělesem ponořeným v oleji, ale oleje použijete podstatně méně; po vložení koše se fritéza uzavírá a koš v ní rotuje, tím zajistí rovnoměrnou přípravu pokrmu i přesto, že jídlo je ponořeno jen částečně
 • Horkovzdušná fritéza
S otočným grilem
SOGO SS-10465

Horkovzdušná fritéza

Tento typ fritéz nevyužívá k přípravě olej, jako je tomu u klasických fritéz, ale horký vzduch. To znamená, že jídlo, které budete v tomto spotřebiči připravovat, bude mnohem zdravější. Výrobci uvádí, že na přípravu pokrmu, budete potřebovat asi lžičku oleje, díky tomu se sníží kalorická hodnota jídla.
Existuje několik typů:

 • Halogenové – používá halogenové světlo, které vytváří teplo, díky kterému dochází k přípravě potravin; přípravu lze sledovat přes průhledné víko (pokud ho má); tento typ je zpravidla dražší
 • Statické – k přípravě jídla dochází působením horkého vzduchu, který koluje kolem; mívají nižší pořizovací cenu; může docházet k nerovnoměrnému smažení (lze během přípravy koš vyjmout a suroviny promíchat)
 • Dynamické – mají integrované rameno, to se během přípravy točí a promíchává potraviny; rovnoměrná příprava potravin

Víte, že…?

Cirkulace horkého vzduchu ve fritéze je rovnoměrná, díky tomu je možné přístroj použít i k jiným účelům. Někteří výrobci nabízí funkce jako je pečení, zapékání, grilování nebo vaření.

Velký objem
Delimano Air Fryer Pro 3,5l

Výhody a nevýhody

Zdá se, že horkovzdušné fritézy mají jen samé výhody, ale není tomu tak. Nicméně silné stránky zcela jistě převažují.

Klady Zápory
Rychlá příprava (nahřátí vzduchu trvá podstatně méně než oleje) Vyšší cena
Širší škála přípravy jídel Chuť není typicky „smažená“
Nízká kalorická hodnota jídel (absence oleje)  
Snadná údržba  

Objem

U horkovzdušných fritéz udává objem velikost fritovacího koše. Od toho se odvíjí množství potravin, které lze v rámci jednoho cyklu přípravy, do něj vložit. Většinou se uvádí objem 1,3 l – 2,5 l, ale najdete fritézy s menším i větším objemem.

Velikost/hmotnost

Velikost i hmotnost přístroje přímo souvisí s jeho objemem. Čím objemnější fritéza, tím bude těžší i větší. Tyto parametry jsou důležité především pro ty z vás, kteří máte menší kuchyň. Pokud nebude mít fritéza své stále místo a vy ji budete muset po každé přípravě uklízet, bude pro vás stěžejní, jestli není příliš těžká a jestli se vejde právě do té nebo oné skříňky.

Peče i griluje
Tefal EY 201815

Výkon

Nejčastěji se setkáte s výkonem mezi 1400 – 1800 W. Výkon je důležitý pro přípravu pokrmů, především pro konečný výsledek. Zcela jistě nekupujte fritézu, která má výkon nižší než 1300 W.

Funkce

Každý model bude mít svá specifika a také rozdílnou nabídku funkcí. Zaměřit se můžete na:

 • Vyjímatelný koš
 • Mytí v myčce
 • Regulace teploty – využijete především u náročnějšího smažení/vaření/pečení
 • Průhledné víko – usnadní vám kontrolu připravovaných pokrmů
 • Displej – zobrazuje funkce a programy
 • Přednastavené programy
 • Časovač
 • Pojistka proti nechtěnému vytáhnutí koše
Rychlé nahřátí
De Gusto AF 105

Příslušenství

U některých přístrojů se můžete setkat i s doplňkovým příslušenstvím, díky kterému se z fritézy stane multifunkční pomocník, který vám vaření usnadní i zpříjemní. Některé fritézy mívají příslušenství jako součást balení, jindy je možnost jeho dokoupení. Součástí výbavy může být:

 • Nízká pečící pánev
 • Rošt, grilovací mřížky
 • Rukojeť na vyjmutí koše
 • Kleště

Víte, že…?

U některých fritéz nebudete olej potřebovat vůbec, někde se uvádí použití asi lžičky oleje. Praktickou alternativou je olej ve spreji, který se rovnoměrně rozprostře na připravovaných potravinách.

Automatické programy
TESLA AirCook Q60 XL

Výrobci a ceny

Ceny jsou zpravidla závislé na objemu, velikosti přístroje, funkcích případně konkrétní značce výrobku. Nejlevnější fritézu koupíte zhruba za 1000,- Kč, nejdražší se pohybují kolem částky 8000,- Kč.
Do 1500,- Kč koupíte pravděpodobně fritézu statickou s menším objemem. Také nabídka funkcí bude omezená. Nicméně i v této cenové relaci najdete kvalitní přístroj, zvláště pokud ho nebudete používat každý den. Tyto fritézy vyrábí např. Tristar nebo Profi Cook.
Fritézy do 3000,- Kč již nabízí, kromě smažení, funkce jako vaření, pečení nebo zapékání. Mohou být opatřeny displejem, alespoň některé části budete moci dát do myčky. Také objem bude větší. V nabídce je mají např. značky Domo a Klarstein.
Pokud vaříte opravdu často a víte, že budete fritézu používat téměř denně, jistě se vyplatí investovat víc a sáhnout po dražších variantách. Tady už se zpravidla jedná o opravdu multifunkční přístroje s širokým příslušenstvím a nabídkou nejrůznějších funkcí. Z výrobců lze uvést např. Tefal a Philips.

Jméno
S otočným grilem
Velký objem
Peče i griluje
Rychlé nahřátí
Automatické programy
Nastavitelný termostat
Image
Produkt
SOGO SS-10465
Delimano Air Fryer Pro 3,5l
Tefal EY 201815
De Gusto AF 105
TESLA AirCook Q60 XL
DOMO DO 513 FR
Výrobce
Sogo
Delimano
Tefal
De Gusto
Tesla
Domo
Regulace teploty
Objem nádoby
10 l
3.5 l
4.2 l
2.6 l
6 l
5.5 l
Příkon
1400 W
1400 W
1500 W
1300 W
1500 W
1800 W
Cena ca. 4 600 CZK ca. 200 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 700 CZK ca. 2 700 CZK ca. 2 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena