Fritéza bez oleje

Zdravé smažení bez připalování.

ca. 2 500 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat fritézu bez oleje

 • Horkovzdušná fritéza připraví pokrmy s minimem oleje, vše je připravováno zdravým způsobem, bez připalování i zápachu.
 • Díky všemožnému příslušenství je možné fritézu považovat za multifunkční zařízení.
 • Vybírat můžete mezi halogenovou, statickou a dynamickou fritézou

při výběru fritézy zohledněte velikost, výkon a funkce, kterými fritézy disponují

Druhy

Na našem trhu najdete 4 druhy horkovzdušných fritéz:

Nastavitelný termostat
DOMO DO 513 FR
 • Fritézy se skrytým topným tělesem – do spotřebiče nalejete několik litrů oleje, ten se po zapnutí termostatu rozehřeje, následně vložíte pokrm a smažíte
 • Fritézy s topným tělesem ponořeným v oleji – funguje stejně jako výše uvedené, ale součástí je drátěný koš, do kterého vkládáte jídlo a v něm pak smažíte
 • Rotační fritéza – funguje na stejném principu jako ta s topným tělesem ponořeným v oleji, ale oleje použijete podstatně méně; po vložení koše se fritéza uzavírá a koš v ní rotuje, tím zajistí rovnoměrnou přípravu pokrmu i přesto, že jídlo je ponořeno jen částečně
 • Horkovzdušná fritéza

Horkovzdušná fritéza

Tento typ fritéz nevyužívá k přípravě olej, jako je tomu u klasických fritéz, ale horký vzduch. To znamená, že jídlo, které budete v tomto spotřebiči připravovat, bude mnohem zdravější. Výrobci uvádí, že na přípravu pokrmu, budete potřebovat asi lžičku oleje, díky tomu se sníží kalorická hodnota jídla.
Existuje několik typů:

 • Halogenové – používá halogenové světlo, které vytváří teplo, díky kterému dochází k přípravě potravin; přípravu lze sledovat přes průhledné víko (pokud ho má); tento typ je zpravidla dražší
 • Statické – k přípravě jídla dochází působením horkého vzduchu, který koluje kolem; mívají nižší pořizovací cenu; může docházet k nerovnoměrnému smažení (lze během přípravy koš vyjmout a suroviny promíchat)
 • Dynamické – mají integrované rameno, to se během přípravy točí a promíchává potraviny; rovnoměrná příprava potravin
Digitální dotykový displej
SILVERCREST SHFD 1350 A1

Víte, že…?

Cirkulace horkého vzduchu ve fritéze je rovnoměrná, díky tomu je možné přístroj použít i k jiným účelům. Někteří výrobci nabízí funkce jako je pečení, zapékání, grilování nebo vaření.

Výhody a nevýhody

Zdá se, že horkovzdušné fritézy mají jen samé výhody, ale není tomu tak. Nicméně silné stránky zcela jistě převažují.

Klady Zápory
Rychlá příprava (nahřátí vzduchu trvá podstatně méně než oleje) Vyšší cena
Širší škála přípravy jídel Chuť není typicky „smažená“
Nízká kalorická hodnota jídel (absence oleje)  
Snadná údržba  

Objem

U horkovzdušných fritéz udává objem velikost fritovacího koše. Od toho se odvíjí množství potravin, které lze v rámci jednoho cyklu přípravy, do něj vložit. Většinou se uvádí objem 1,3 l – 2,5 l, ale najdete fritézy s menším i větším objemem.

Teplotní rozsah 40 až 200 ° C
XIAOMI MI Smart Air Fryer 3.5L

Velikost/hmotnost

Velikost i hmotnost přístroje přímo souvisí s jeho objemem. Čím objemnější fritéza, tím bude těžší i větší. Tyto parametry jsou důležité především pro ty z vás, kteří máte menší kuchyň. Pokud nebude mít fritéza své stále místo a vy ji budete muset po každé přípravě uklízet, bude pro vás stěžejní, jestli není příliš těžká a jestli se vejde právě do té nebo oné skříňky.

Výkon

Nejčastěji se setkáte s výkonem mezi 1400 – 1800 W. Výkon je důležitý pro přípravu pokrmů, především pro konečný výsledek. Zcela jistě nekupujte fritézu, která má výkon nižší než 1300 W.

Funkce

Každý model bude mít svá specifika a také rozdílnou nabídku funkcí. Zaměřit se můžete na:

Automatické programy
TESLA AirCook Q60 XL
 • Vyjímatelný koš
 • Mytí v myčce
 • Regulace teploty – využijete především u náročnějšího smažení/vaření/pečení
 • Průhledné víko – usnadní vám kontrolu připravovaných pokrmů
 • Displej – zobrazuje funkce a programy
 • Přednastavené programy
 • Časovač
 • Pojistka proti nechtěnému vytáhnutí koše

Příslušenství

U některých přístrojů se můžete setkat i s doplňkovým příslušenstvím, díky kterému se z fritézy stane multifunkční pomocník, který vám vaření usnadní i zpříjemní. Některé fritézy mívají příslušenství jako součást balení, jindy je možnost jeho dokoupení. Součástí výbavy může být:

 • Nízká pečící pánev
 • Rošt, grilovací mřížky
 • Rukojeť na vyjmutí koše
 • Kleště
Peče i griluje
Tefal EY 201815

Víte, že…?

U některých fritéz nebudete olej potřebovat vůbec, někde se uvádí použití asi lžičky oleje. Praktickou alternativou je olej ve spreji, který se rovnoměrně rozprostře na připravovaných potravinách.

Výrobci a ceny

Ceny jsou zpravidla závislé na objemu, velikosti přístroje, funkcích případně konkrétní značce výrobku. Nejlevnější fritézu koupíte zhruba za 1000 Kč, nejdražší se pohybují kolem částky 8000 Kč.

 • Do 1500 Kč koupíte pravděpodobně fritézu statickou s menším objemem. Také nabídka funkcí bude omezená. Nicméně i v této cenové relaci najdete kvalitní přístroj, zvláště pokud ho nebudete používat každý den. Tyto fritézy vyrábí např. Tristar nebo Profi Cook.
 • Fritézy do 3000 Kč již nabízí, kromě smažení, funkce jako vaření, pečení nebo zapékání. Mohou být opatřeny displejem, alespoň některé části budete moci dát do myčky. Také objem bude větší. V nabídce je mají např. značky Domo a Klarstein.
Multifunkční
TESLA AirCook Q30 bílá

Pokud vaříte opravdu často a víte, že budete fritézu používat téměř denně, jistě se vyplatí investovat víc a sáhnout po dražších variantách. Tady už se zpravidla jedná o opravdu multifunkční přístroje s širokým příslušenstvím a nabídkou nejrůznějších funkcí. Z výrobců lze uvést např. Tefal a Philips.

Otázky a odpovědi

Co vše je možné ve fritéze připravit?

V současné době jsou na trhy fritézy, které mohou připravit prakticky cokoliv. Kromě pokrm z brambor to jsou jídla v trojobalu, ryby, kuře. Některé fritézy jsou vhodné i pro přípravu moučníků a dezertů.

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu?

Nejprve se ujistěte, co vše budete chtít ve fritéze připravovat a kolik peněz chcete do fritézy investovat. Velkou roli hraje také velikost a ocenit můžete některé funkce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nastavitelný termostat
Digitální dotykový displej
Teplotní rozsah 40 až 200 ° C
Automatické programy
Peče i griluje
Multifunkční
Image
Produkt
DOMO DO 513 FR
SILVERCREST SHFD 1350 A1
XIAOMI MI Smart Air Fryer 3.5L
TESLA AirCook Q60 XL
Tefal EY 201815
TESLA AirCook Q30 bílá
Objem nádoby
5.5 l
2.5 l
3.5 l
6 l
4.2 l
3.8 l
Časovač
Příkon
1800 W
1350 W
1500 W
1500 W
1500 W
1300 W
Regulace teploty
Rozměry
32 x 36 x 36.5 cm
26.5 x 31 x 31 cm
3.35 x 2.52 x 3.04 cm
30 x 41 x 34 cm
27 x 35 x 33 cm
Vyjímatelná nádoba
Termostat
Cena ca. 2 500 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 700 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.