20 nejlepších generátorů ozonu 2023

Nejúčinnější způsob desinfekce.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Yoelbaer CAR III
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat generátor ozonu

  • Na našem trhu narazíte na přístroje, které generují ozon buď ve formě roztoku, nebo plynu.
  • Použití, nebo přesněji řečeno typ prostředí, ve kterém budete generátor ozonu používat. Z tohoto pohledu lze ozonizéry rozdělit na několik typů.
  • Výkon generátoru je třeba volit podle velikosti prostor, ve kterých bude používán.
  • Doba provozu přímo souvisí s výkonem generátoru. Konkrétní časy jsou přesně dány výrobcem.

Generátor ozonu - náš výběr

Profesionální generátory ozonu

Generátory ozonu Ulsonix

Generátory ozonu Trotec

Zobrazit kompletní nabídku generátorů ozonu

Jak vybrat generátor ozonu

Typy

Na našem trhu narazíte na přístroje, které generují ozon buď ve formě roztoku, nebo plynu.

Roztok

Ozon ve formě roztoku vytváří vodní ozonizéry. Takto upravená voda se aplikuje pomocí rozprašovače. Koncentrace je poměrně nízká, navíc neuniká do ovzduší, takže žádným způsobem neohrožuje lidské zdraví. Důležité ale je, vyhnout se přímému kontaktu s tímto roztokem. Ozonizovaná voda dokáže už po 5 minutách působení zlikvidovat téměř všechny bakterie rozličných druhů.

Generátor ozonu
Yoelbaer CAR III

Plyn

Jedná se o klasickou formu generátorů. Ozon je vytvářen nasátím vzdušného kyslíku, který je následně vystaven vysokému napětí. Plynný ozon je vždy nebezpečný a je nutné zamezit přístupu osob i zvířat. Vhodné je také odstranění rostlin z místnosti.

Použití

Použití, nebo přesněji řečeno typ prostředí, ve kterém budete generátor ozonu používat. Z tohoto pohledu lze ozonizéry rozdělit na:

  • Malé přenosné přístroje – vhodné pro použití v domácnostech nebo v automobilech
  • Střední cesta – Určené pro firmy, hotely, ordinace – obecně větší místnosti nebo více zatěžované, respektive takové, kde se vyskytuje větší množství osob v průběhu dne
  • Průmyslové generátory – používají se v opravdu velkých prostorách (např. haly) nebo tam, kde dochází k velkému znečištění, zápachu (např. prostředky hromadné dopravy)
Profesionální generátory ozonu
Profi Ozon GO-7000

Výkon

Při tomto typu dezinfekce je cílem vyplnit daný prostor takovou koncentrací ozonu, která zajistí účinnou likvidací všech patogenů. Výkon generátoru je třeba volit podle velikosti prostor, ve kterých bude používán. Uvádí se, že na 100 m2 je ideální výkon kolem 10000 mg ozonu za hodinu. Také ale platí, že čím je přístroj výkonnější, tím bude proces rychlejší. Výkon generátorů se pohybuje mezi 3500 – 25000 mg/h.

Provoz

Doba provozu přímo souvisí s výkonem generátoru. Konkrétní časy jsou přesně dány výrobcem. V tabulce níže najdete příklady výkonu použitého v daném prostoru a časové rozpětí procesu dezinfekce.

  Vozidla 50 m2 100 m2 200 m2
3500 – 5000 mg/h 30 min 1 hod 2 – 3 hod 2 hod, dva cykly
5000 – 10000 mg/h 20 min 1 hod 1 – 2 hod 2 – 3 hod
10000 – 15000 mg/h 15 min; Nízký výkon 1 hod; Nízký výkon 1 hod 2 hod
Nad 25000 mg/h 10 – 15 min; Nízký výkon 30 min – 1 hod Nízký výkon 1 – 2 hod Nízký výkon 1 – 2 hod

Víte, že…?

V tomto případě rozhodně neplatí, že více znamená lépe. Pamatujte si, že přespříliš ozonu může silně zapáchat. Tento zápach pak v místnosti vydrží i několik týdnů. Navíc vysoká koncentrace negativně působí na citlivé materiály, může způsobit oxidaci.

Generátory ozonu Ulsonix
Ulsonix Ozonový generátor 15000 MG/H 160 wattů

Ozonové desky

Při nákupu generátoru ozonu se také informujte o možnosti výměny ozonové desky. U některých přístrojů zvládnete tento úkon samy, u jiných typů pak případně zajišťuje servis. Postup výměny by měl být popsán v uživatelském manuálu.
Životnost této důležité součásti generátoru se pohybuje kolem 5000 hodin. Výměnu zvažte v případě, že přístroj přestane produkovat uváděné množství ozonu. Ozonové desky jsou vždy kompatibilní s konkrétním modelem od konkrétního výrobce.

Certifikace

Každý výrobek by měl být kvalitní a bezpečný. To, jestli tomu tak je, by mělo být doloženo prostřednictvím certifikátu CE. Tato značka je zárukou, že výrobek splňuje evropské technické standardy. Spadají sem předpisy ohledně zdraví, bezpečnosti, ale i ochrany životního prostředí v rámci Evropy.

Víte, že…?

Dezinfekční schopnosti ozonu jsou opravdu široké. Likviduje bakterie (např. Listeria monocytogenes, zlatý stafylokok), viry (např. enteroviry, rhinoviry, koronaviry) a kvasinky (Candida albicans). Pomůže vám v boji proti roztočům, parazitům i hmyzu. Účinně odstraní zápach různého původu.

Generátory ozonu Trotec
Trotec Airozon Supercracker

Výrobci a ceny

Mezi výrobce ozonizérů patří např. Diamond Air, MB Systems, OzonAIR nebo DEZIOL

  • Generátory ozonu se pohybují v poměrně širokém cenovém rozpětí. Přístroje nejzákladnější řady stojí kolem 500,- Kč. Za nejdražší přístroje zaplatíte i stovky tisíc. Cena generátoru ozonu roste úměrně s jeho výkonem.
  • Do 4000 Kč koupíte jednoduché, cenově dostupné přístroje vhodné pro domácí užití nebo jiné menší prostory.
  • Zlatý střed, tedy přístroje určené pro středně velké místnosti najdete v cenové kategorii mezi 4000 Kč a 10000 Kč.

Generátory ozonu dražší než 10000 Kč využijete v komerčních prostorách, jiných větších místnostech nebo tam, kde se vyskytuje větší kumulace lidí.

Generátor ozonu
ATWFS Ozonový generátor 32 G brava nerez

Otázky a odpovědi

K čemu slouží generátor ozonu?

Dezinfekce ozonem patří mezi nejúčinnější způsob jak bojovat se škodlivinami, které ovlivňují vaše zdraví. Ozonem je možné čistit jak vzduch, tak vodu. Kromě dezinfekce dokáže odstranit zápach, ale především bakterie a plísně. Generátor ozonu patří k moderním technologiím, které zajišťují prevenci před celou řadou onemocnění.

Mají generátory další funkce?

Časovač je prakticky jediná, ale velmi důležitá funkce tohoto přístroje. Během procesu dezinfekce nesmí být v místnosti žádná osoba, zvíře ani rostliny. Proto se přístroj zapíná právě prostřednictvím nastaveného časovače. Po ukončení procesu také hned nevstupujte do místnosti, ale počkejte dobu doporučenou výrobcem a následně ještě prostor důkladně vyvětrejte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku generátorů ozonu