Nejlepší generátory ozonu 2024 a jak vybrat

Nejúčinnější způsob desinfekce.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Yoelbaer CAR III
78 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat generátor ozonu

  • Na našem trhu narazíte na přístroje, které generují ozon buď ve formě roztoku, nebo plynu.
  • Použití, nebo přesněji řečeno typ prostředí, ve kterém budete generátor ozonu používat. Z tohoto pohledu lze ozonizéry rozdělit na několik typů.
  • Výkon generátoru je třeba volit podle velikosti prostor, ve kterých bude používán.
  • Doba provozu přímo souvisí s výkonem generátoru. Konkrétní časy jsou přesně dány výrobcem.

Generátor ozonu - náš výběr

Yoelbaer CAR III
přečíst recenzi
Výrobce: UVtech
Zobrazit více
Generátor ozónu Yoelbaer CAR III je praktické zařízení s dvěma funkcemi: ozonovým generátorem a ionizátorem vzduchu. Ozonový generátor s výkonem 50mg/h sterilizuje vzduch ve vozidle během 20 minut. Druhá funkce ionizátoru umožňuje čištění vzduchu od prachu a alergenů. Baterie o kapacitě 2000mAh umožňuje bezkabelové použití.
Zobrazit méně
Platinium Dezinfekční lampa UV CLEAN 3,8W XD66
přečíst recenzi
Výrobce: Platinium
Zobrazit více
Dezinfekční lampa UV CLEAN se využívá pro čištění vnitřních prostor použitím UV záření, které eliminuje až 99,9% bakterií a virů. Přenosný design a Li-Ion baterie 3,7 V 1000 mAh nabízí jednoduchou manipulaci. Je napájena USB konektorem (s adaptérem) a má funkci automatického vypnutí. Rozměr: 50 x 120 x 50 mm.
Zobrazit méně
Powermat PM-GOZ-28T
přečíst recenzi
Výrobce: Powermat
Zobrazit více
Tento generátor ozonu pracuje s napájecím napětím 230V / 50Hz a spotřebou energie 120W. Jeho koncentrační kapacita činí 28 g/h čili 28 000 mg/h a disponuje časovačem s rozsahem provozní doby od 1 do 60 minut. Hlavní uplatnění nalezne v eliminaci bakterií, virů a nepříjemných pachů z různých prostředí.
Zobrazit méně
Malatec 10700 600 mg/h bílý
přečíst recenzi
Výrobce: Malatec
Zobrazit více
Generátor ozónu Malatec 10700 je kompaktní zařízení pro dezinfekci vzduchu, vody a potravin. S účinností 400 mg/h využívá technologii korónového výboje a redukuje ionty. Disponuje dotykovým panelem s časovačem a je vhodný pro domácnost i kancelář. Rozměry činí 19x28 cm a hmotnost 1,40 kg.
Zobrazit méně

Profesionální generátory ozonu

Profi Ozon GO-7000
přečíst recenzi
Výrobce: Profi Ozon
Zobrazit více
Generátor ozonu Profi Ozon GO-7000 je zařízení schopné vytvářet ozon ve dvou úrovních výkonu (3500 a 7000 mg/hod). Je určeno pro soukromé i profesionální použití v prostorech o objemu až 250 m3. Disponuje vestavěným časovačem nastavitelným od 20 do 180 minut a váží 2,9 kg.
Zobrazit méně
Kolimax Ozonový generátor o3gen
Výrobce: KOLIMAX
Zobrazit více
Generátor ozonu Kolimax o3gen je určen pro profesionální dezinfekci v domácnostech, hotelech, kancelářích, ordinacích či dopravních prostředcích. Funguje na napájení 220V i 12V, což umožňuje jeho širokou použitelnost. Jeho výkon činí 7g O3 za hodinu, což zaručuje efektivní čištění vzduchu.
Zobrazit méně
Profi Ozon GO-30000
Výrobce: Profi Ozon
Zobrazit více
Generátor ozonu Profi Ozon GO-30000 je výkonné zařízení pro odstraňování zápachů a dezinfekci prostor až do objemu 1300 m3. Dosahuje produkce ozonu 15000 nebo 30000 mg/hod s možností nastavení časovače pro intervaly od 20 do 180 minut. Hmotnost generátoru je 4,5 kg, rozměry Š20,5xV18xD26 cm a spotřeba 240 W.
Zobrazit méně

Generátory ozonu Ulsonix

Ulsonix Ozonový generátor 7000 MG/H 98 wattů
Výrobce: Ulsonix
Zobrazit více
Ulsonix Ozonový generátor 7G má ozonovou kapacitu 7 000 mg/hod, integrovanou UV lampu a ventilátor s průtokem 170 m³/hod. Obsahuje tři režimy a přednastavené programy s možností úpravy času provozu a pauz. Je navržen pro profesionální použití, například v autodílnách nebo sanitárních zařízeních. V balení je i dálkové ovládání a časovač.
Zobrazit méně
Ulsonix Ozonový generátor 5 000 mg/h 65 W
Výrobce: Ulsonix
Zobrazit více
Produkt: Ulsonix Ozonový generátor 5 000 mg/h 65 W Tento ozonový generátor Ulsonix AIRCLEAN 5G-WL se zaměřuje na neutralizaci vzduchu v místnostech s intenzivním zápachem. Vhodný pro použití v autodílnách, hotelích, sanitárních zařízeních či vozidlech. S výkonem 5 000 mg/h a spotřebou 65 W se hodí i pro rekonstrukční práce či odstranění zápachu po záplavách či požárech.
Zobrazit méně

Generátory ozonu Trotec

Trotec Zerozon 200
Výrobce: Trotec
Zobrazit více
Trotec Zerozon 200 je generátor kyslíku, který rozkládá zbytkový ozón v místnostech až 30krát rychleji než přirozený rozpad. Pracuje s průtokem vzduchu 680 m³/h, spotřebou energie 175 W a je navržen pro kombinované použití se zařízeními Airozon Professional Series.
Zobrazit méně
Trotec Airozon 14 ECO
Výrobce: Trotec
Zobrazit více
Generátor ozonu Airozon® 14 ECO od společnosti Trotec je zaměřen na lokální neutralizaci zápachu a dezinfekci povrchů či vnitřního vzduchu. Pomocí oxidačního procesu tento přístroj řeší eliminaci nepříjemných pachů a hygienické problémy. Technické parametry zahrnují ekonomickou spotřebu energie a praktickou manipulaci.
Zobrazit méně
Trotec Airozon 28 ECO
Výrobce: Trotec
Zobrazit více
Generátor ozonu Airozon 28 ECO od firmy Trotec nabízí čtyřstupňový výstup ozónu a časovač s rozsahem 0 až 135 minut pro efektivní neutralizaci zápachu a dezinfekci. Využití nalezne například v hotelích, dopravních službách či autopůjčovnách. S průtokem vzduchu 288 m³/h a kapacitou ozonu 28 000 mg/h umožňuje odstranění nepříjemných pachů.
Zobrazit méně
Trotec AirgoPro 8
Výrobce: Trotec
Zobrazit více
Generátor ozonu Trotec AirgoPro 8 je ionizátor plazmatického pole, který pracuje s průtokem vzduchu 120 m³/h. Spotřebuje max. 20 W při napětí 230 V. Technické parametry zahrnují časovač, provozní hodiny a předvolbu tří ventilátorů a pěti intenzitních úrovní. Primárně produkuje kyslík a málo ozónu. Při správném použití je netoxický. Hmotnost: 4,1 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Generátor ozonu

Jak vybrat generátor ozonu

Typy

Na našem trhu narazíte na přístroje, které generují ozon buď ve formě roztoku, nebo plynu.

Roztok

Ozon ve formě roztoku vytváří vodní ozonizéry. Takto upravená voda se aplikuje pomocí rozprašovače. Koncentrace je poměrně nízká, navíc neuniká do ovzduší, takže žádným způsobem neohrožuje lidské zdraví. Důležité ale je, vyhnout se přímému kontaktu s tímto roztokem. Ozonizovaná voda dokáže už po 5 minutách působení zlikvidovat téměř všechny bakterie rozličných druhů.

Plyn

Jedná se o klasickou formu generátorů. Ozon je vytvářen nasátím vzdušného kyslíku, který je následně vystaven vysokému napětí. Plynný ozon je vždy nebezpečný a je nutné zamezit přístupu osob i zvířat. Vhodné je také odstranění rostlin z místnosti.

Generátor ozónu

Generátor ozonu odstraní ze vzduchu bakterie a jiné škodliviny, iStock / Cristina Zamanillo Delgado

Použití

Generátor ozonu
Yoelbaer CAR III

Použití, nebo přesněji řečeno typ prostředí, ve kterém budete generátor ozonu používat. Z tohoto pohledu lze ozonizéry rozdělit na:

  • Malé přenosné přístroje – vhodné pro použití v domácnostech nebo v automobilech
  • Střední cesta – Určené pro firmy, hotely, ordinace – obecně větší místnosti nebo více zatěžované, respektive takové, kde se vyskytuje větší množství osob v průběhu dne
  • Průmyslové generátory – používají se v opravdu velkých prostorách (např. haly) nebo tam, kde dochází k velkému znečištění, zápachu (např. prostředky hromadné dopravy)

Výkon

Při tomto typu dezinfekce je cílem vyplnit daný prostor takovou koncentrací ozonu, která zajistí účinnou likvidací všech patogenů. Výkon generátoru je třeba volit podle velikosti prostor, ve kterých bude používán. Uvádí se, že na 100 m2 je ideální výkon kolem 10000 mg ozonu za hodinu. Také ale platí, že čím je přístroj výkonnější, tím bude proces rychlejší. Výkon generátorů se pohybuje mezi 3500 – 25000 mg/h.

Generátor ozónu v místnosti

Výkon volte s ohledem na velikost místností, které budete desinfikovat, iStock / Kwangmoozaa

Provoz

Doba provozu přímo souvisí s výkonem generátoru. Konkrétní časy jsou přesně dány výrobcem. V tabulce níže najdete příklady výkonu použitého v daném prostoru a časové rozpětí procesu dezinfekce.

 Vozidla50 m2100 m2200 m2
3500 – 5000 mg/h30 min1 hod2 – 3 hod2 hod, dva cykly
5000 – 10000 mg/h20 min1 hod1 – 2 hod2 – 3 hod
10000 – 15000 mg/h15 min; Nízký výkon1 hod; Nízký výkon1 hod2 hod
Nad 25000 mg/h10 – 15 min; Nízký výkon30 min – 1 hod Nízký výkon1 – 2 hod Nízký výkon1 – 2 hod

Víte, že…?

Profesionální generátory ozonu
Profi Ozon GO-7000

V tomto případě rozhodně neplatí, že více znamená lépe. Pamatujte si, že přespříliš ozonu může silně zapáchat. Tento zápach pak v místnosti vydrží i několik týdnů. Navíc vysoká koncentrace negativně působí na citlivé materiály, může způsobit oxidaci.

Ozonové desky

Při nákupu generátoru ozonu se také informujte o možnosti výměny ozonové desky. U některých přístrojů zvládnete tento úkon samy, u jiných typů pak případně zajišťuje servis. Postup výměny by měl být popsán v uživatelském manuálu.
Životnost této důležité součásti generátoru se pohybuje kolem 5000 hodin. Výměnu zvažte v případě, že přístroj přestane produkovat uváděné množství ozonu. Ozonové desky jsou vždy kompatibilní s konkrétním modelem od konkrétního výrobce.

Výměna desek generátoru

Generátory vyžadují měnit ozónové desky, iStock / Iryna Imago

Certifikace

Každý výrobek by měl být kvalitní a bezpečný. To, jestli tomu tak je, by mělo být doloženo prostřednictvím certifikátu CE. Tato značka je zárukou, že výrobek splňuje evropské technické standardy. Spadají sem předpisy ohledně zdraví, bezpečnosti, ale i ochrany životního prostředí v rámci Evropy.

Víte, že…?

Generátory ozonu Ulsonix
Ulsonix Ozonový generátor 7000 MG/H 98 wattů

Dezinfekční schopnosti ozonu jsou opravdu široké. Likviduje bakterie (např. Listeria monocytogenes, zlatý stafylokok), viry (např. enteroviry, rhinoviry, koronaviry) a kvasinky (Candida albicans). Pomůže vám v boji proti roztočům, parazitům i hmyzu. Účinně odstraní zápach různého původu.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce ozonizérů patří např. Diamond Air, MB Systems, OzonAIR nebo DEZIOL

  • Generátory ozonu se pohybují v poměrně širokém cenovém rozpětí. Přístroje nejzákladnější řady stojí kolem 500,- Kč. Za nejdražší přístroje zaplatíte i stovky tisíc. Cena generátoru ozonu roste úměrně s jeho výkonem.
  • Do 4000 Kč koupíte jednoduché, cenově dostupné přístroje vhodné pro domácí užití nebo jiné menší prostory.
  • Zlatý střed, tedy přístroje určené pro středně velké místnosti najdete v cenové kategorii mezi 4000 Kč a 10000 Kč.

Generátory ozonu dražší než 10000 Kč využijete v komerčních prostorách, jiných větších místnostech nebo tam, kde se vyskytuje větší kumulace lidí.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží generátor ozonu?

Dezinfekce ozonem patří mezi nejúčinnější způsob jak bojovat se škodlivinami, které ovlivňují vaše zdraví. Ozonem je možné čistit jak vzduch, tak vodu. Kromě dezinfekce dokáže odstranit zápach, ale především bakterie a plísně. Generátor ozonu patří k moderním technologiím, které zajišťují prevenci před celou řadou onemocnění.

Mají generátory další funkce?

Časovač je prakticky jediná, ale velmi důležitá funkce tohoto přístroje. Během procesu dezinfekce nesmí být v místnosti žádná osoba, zvíře ani rostliny. Proto se přístroj zapíná právě prostřednictvím nastaveného časovače. Po ukončení procesu také hned nevstupujte do místnosti, ale počkejte dobu doporučenou výrobcem a následně ještě prostor důkladně vyvětrejte.
Zobrazit kompletní nabídku Generátor ozonu