Hoverboard

Pohyb je hra.

ca. 5 200 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat hoverboard

  • Hoverboard je oblíbený prostředek, ideální na rychlejší cestu ucpaným městem.
  • Hoverboard se podobá Segwayi, který můžete znát převážně ze světových metropolí, kde se na nich dělají i prohlídky městem.
  • Hoverboard však nemá sedátko a ani držátko, jednoduše stojíte na kusu plastu, který vás veze.
  • Před samotným nákupem zvažte, kam budete chtít vaši novou dopravní pomůcku využívat. V současné době totiž na trhu existují tři hlavní kategorie, z nich každá je speciálně upravena.

Typy hoverboardů

Před samotným nákupem zvažte, kam budete chtít vaši novou dopravní pomůcku využívat. V současné době totiž na trhu existují tři hlavní kategorie, z nich každá je speciálně upravena.

Standardní hoverboard

Tento typ je určen převážně pro použití na rovném povrchu. Je jedno zda jej budete požívat v exteriéru či interiéru. Vzhledem k použití na hladkých cestách má menší průměr kol, který se pohybuje kolem 17 cm, na rozdíl od ostatních druhů, jak uvidíte později. Na jedno nabití vydrží vzdálenost 15 až 20 km při maximální rychlosti 12 km/h. Pokud by se vám uprostřed cesty vybila baterie, počítejte s tím, že ponesete váhu 12 kilogramů.

S reproduktorem
Eljet Offroad E1 Graffiti

Offroad hoverboardy

Elektrická dvoukolka určená do mírného stoupání (cca 10 %). Nezalekne se ani travnatého povrchu, pokud byste zabloudili v parku. Vzhledem k tomu, že ji nevadí ani nerovnosti na komunikaci, nepřekvapí vás ani nepříjemná díra v asfaltu po zimě. Díky charakteristickým vlastnostem je nutné počítat s vyšším profilem a robustnější konstrukcí.
Kola jsou vzhledem k terénním možnostem z klasické pneumatiky. Ano, můžete tedy píchnout. Průměr kol je 21–26 cm.

Jejich největší výhodou je, že pokud najedete na kamínek nebo do malé prohlubně, neztratíte balanc. Mezi další plusové body lze zahrnout i rychlost, která u tohoto modelu dosahuje až 15 km/h. O něco málo se i prodlužuje dojezdová vzdálenost na 20 až 22 km. Ovšem pokud by tomuto mazlíčkovi došla baterie v půlce cesty, zde se opravdu pronesete. Jeho váha je přibližně 25 kg.

Prémiové hoverboardy

Prémiová věc je vždy pro někoho, komu nestačí standardní řešení. A není tomu jinak ani u hoverboardů. Tyto modely nabízejí větší výkon a s tím související i rychlost a dojezdovou vzdálenost. Konstrukce je mimo jiné robustnější a přináší tak ještě lepší stabilitu.

Stylová
Kolonožka Offroad E1 Fire

Výhody a nevýhody

To zda je či není hoverboard moderní kousek, který nutně potřebujete, necháme čistě na vás. Rádi bychom vám však představili jeho výhody a nevýhody.

Co se týče jeho pozitivních vlastností, můžeme si zcela jistě dovolit zahrnout rychlejší přesun z místa na místo díky průměrné rychlosti až 15 km/h. Vyberete si z několika modelů, které jsou určeny na silnici i do terénu ve vašich oblíbených barvách. Při plynulé jízdě bez problémů ujedete vzdálenost až 20 km.

Mezi jeho nevýhody bychom mohli zahrnout vyšší hmotnost, pokud budete muset hoverboard přenášet, dojde-li baterie. Tak, jako je omezení pro maximální hmotnost, tak je bohužel i pro hmotnost minimální. Vyrábí se i dětské modely, nicméně minimální hmotnost musí být 20 kg, aby byla dodržena bezpečnost. Další nevýhodou, která se ovšem nevztahuje ke konstrukci, může být zákaz vjezdu s elektrickým vozítkem, jako to již některé země či města mají.

Mohutná kola
Hoverboard offroad modrý galaxy

Konstrukce hoverboardu

Je pro všechny modely téměř stejná. Skládá se ze dvou koleček a nášlapů. V konstrukci je rovněž ukryt stabilizační systém a elektromotor s baterií. Výrobním materiálem nášlapové části je plast, který musí být vysoce odolný proti nejrůznějším škrábancům od kamenů aj.

Finální podobu vaše gyroskopu si můžete jednoduše upravit přídavnými doplňky pro pohodlnější jízdu. Díky nim se na něm budete cítit i bezpečněji.

  • Hoverboard se sedátkem: Svým vzhledem spíše připomíná malou motokáru, jelikož na hlavní část se připevňuje sedátko, které je doplněno o ovládací tyče, kterými můžete jednoduše zatáčet. Těžiště se tak posouvá na sedací část a jízda je mnohem stabilnější.
Nový koncept
Magnetico H1 3,6 černý
  • Hoverboard s kolenní opěrkou: Tento typ je mnohem více známý mezi kolonožkami. Svým vzhledem je nejblíže k tradičnímu vozítku Segway. Stroj pak ovládáte opěrkou mezi koleny.

Výhodou hoverboardu je, že na něm díky jeho pevné konstrukci mohou jezdit jak děti, tak i dospělí. Je ovšem nutné sledovat jeho nosnost, která u většiny vozítek dosahuje až 130 kg. Samozřejmě čím vyšší nosnost, tím pevnější konstrukce, ale také bohužel i jeho hmotnost.

Víte, že…?

Začátečníkům doporučuje zakoupit doplňkovou středovou tyč, která vás v prvních dnech ochrání před nepříjemnými pády, než si zvyknete na chování a správné ovládání hoverboardu.

Do města
Berger Hoverboard City XH-6C žlutý

Pohon hoverboardu

Hoverboard je elektrické vozítko, které potřebuje být něčím poháněno, aby vás dovezlo tam, kam potřebujete. A právě k tomu slouží integrovaná baterie.

Pokud pomineme ty nejlevnější a neznačková vozítka, setkáme se s Li-Ion akumulátorem, který má dostatečnou kapacitu, rychle se nabíjí, zároveň dlouho vydrží, co se týče jízdy, ale i jeho celkové životnosti. Nejoblíbenějšími a nejkvalitnějšími výrobci baterií jsou společnosti Samsung a LG. Velkým obloukem se vyhněte jakýmkoliv čínským kopiím, aby váš dopravní prostředek jednou neskončil v plamenech.

Doba nabití baterie je u každého modelu jiná, ovšem obecně se setkáte s průměrnou dobou 2 až 3 hodiny. Pokud byste však volili typ hoverboardu s vysokokapacitní baterií, počítejte s delší dobou nabití. Bonusem pak je i delší jízda.

Víte, že…?

Nabíjení probíhá speciální nabíječkou, ta by v ideálním případě měla mít ochranu proti přebíjení, jinak se baterie bude přehřívat. Nezapomeňte tedy i tento parametr sledovat u vámi vybraného vozítka.

Výkon

Když už jsme se věnovali baterii, měli bychom pomalu přejít i k samotnému výkonu zabudovaného elektromotoru. Ten uvede vozítko do pohybu, a jakou rychlost vyvine, záleží mimo jiné i na hmotnosti jezdce.

V technických parametrech jednotlivého produktu se setkáte s označení 2x před hodnotou výkonu. Např. 2×350 W. A to proto, že se výkon udává na každém kole zvlášť, ačkoliv výkon kol je stejný. Rozpětí výkonu u gyroboardů je od 250 až do 800 W.

Výkon Pro koho je hoverboard určen
do 2×250 W Tento výkon stačí pro dětské modely.
2×350 W Hoverboard pro běžné použíti, bez problému uveze dospělého člověka s optimální hmotností
2×800 W Na tento výkon narazíte jen prémiových kolonožek. Disponují jednak vyšší rychlostí, ale uvezou i těžšího člověka

Rychlost a dojezd

Maximální rychlost úzce souvisí s výkonem, kterého je elektromotor schopen dosáhnout. U většiny gyroboardů je však rychlost do 16 km/h. Taková rychlost je bezpečná jednak pro jezdce, ale i pro osoby v okolí. Ovšem při zvykání si na váš nový moderní kousek na maximální rychlost ani nedosáhnete.

Co se týče dojezdové vzdálenosti, tak ta opět souvisí s druhem baterie. Protože čím bude vyšší kapacita baterie, tím bude i delší vzdálenost. Standardní hoverboardy udávají maximální dojezd 20 km. Počítejte vždy však s menší vzdálenost, jelikož záleží i na terénu, zda projíždíte mezi výmoly, kalužemi či po jemném kamení. A maximální ujeté kilometry vám sníží i stoupání, kdy ho kolonožky zvládnou pouze do 25°. Primárně jsou totiž určeny pouze pro jízdu na rovném povrchu.

Ovládaní

Konečně se dostáváme k vysvětlení, proč se hoverboardu říká gyroboard. Důvod je jednoduchý. Vozítko má uvnitř těla zabudovaný gyroskop, který vyrovnává stabilitu a napomáhá k jeho ovládání, aniž byste se museli křečovitě snažit udržet balanc. Ovládání je jednoduché. Postačí vám pouze chodidla, jimiž stoupnete na nášlapy. Dejte si ale pozor na první nastupování, aby vám kolonožka neujela pryč.

Rychlost a směr pak určujete intuitivně. Náklon dopředu znamená zrychlení, a naopak záklon zpomalení. Směr měníte přenášením váhy z jedné strany na druhou. Jednoduché že? Po prvních 5 minutách ho již zvládnete ovládat a na to, abyste si byli jisti, vám postačí jeden den.

Vzhledem k tomu, že na ovládání potřebujete skutečně jen nohy, je potřeba zvážit svůj zdravotní stav. Hoverboard určitě není vhodný pro někoho, koho trápí bolesti kloubů, aj.

Zákaz hoverboardů

Elektronická vozítka vyvíjejí dostatečně velkou rychlost a neopatrností může dojít k nepříjemné srážce, ať už s chodcem nebo jiným účastníkem dopravního provozu. Některé země zakazují hoverboard používat na veřejnosti, a dokonce jen trestají pokutou. Pokud si tedy budete chtít vzít vozítko s sebou, nezapomeňte si ověřit, jak je tolerováno v cizí zemi.

V České republice tomu tak naštěstí prozatím ale není, jen při jízdě na chodníku musíte přizpůsobit rychlost chůzi. Naopak na cyklostezkách žádné omezení není. Pokud se však již pohybujete na takové komunikace, nezapomeňte na základní bezpečnostní prvky, kterými jsou chrániče a helma. Máte-li zájem najít si podmínky používaní v českém zákoně, hledejte poslední novelu zákona 361/2000 Sb. o osobním přepravníku.

Příslušenství hoverboardu

Co by to bylo za přístroj, který by neměl žádné vybavení či jiné doplňky, které ho posunou na jinou úroveň. Ať už to jsou zkrášlující či praktické doplňky, vždy si najdou svého kupce.

Dálkové ovládání

Zapomeňte na dálkové ovládání, které se dodává k dětským hračkám. Toto ovládání spíše připomíná klíčky od osobního automobilu a díky němu můžete kolonožku zamknout či odemknout. Můžete použít i tlačítko na alarm a kontrolu. Ovládání nemusí být součástí balení. Pokud nebudete chtít investovat do dálkového ovladače, můžete použít mobilní aplikaci, která je k dostání na Google play i App store.

Přepravní taška

Využijete ji, pokud se vám v půlce cesty vybije baterie. Není totiž jednoduché nést 12 či 25 kg. Taška na první pohled připomíná klasickou sportovní tašku s uchem. Prodávají se různé velikosti podle jednotlivých hoverboardů.

Ochranný obal

Má jednak funkci ochrannou, ale i designovou. Jedná se o silikonový kryt, který chrání povrch kolonožky před poškrábáním. Můžete ho tedy využít v začátcích, když se na novém vozítku budete učit, ale lze měnit i vzhled a klidně často, ať se to neokouká.

Přehrávač hudby

Některé druhy dokáží přehrát i hudbu na základě technologie Blueetooth.

Nálepky

Můžete zcela jistě použít i obyčejné nálepky, ale originální mají přesné rozměry. Lze je nalepit kamkoliv, ať už na blatník či jakoukoliv stranu.

Nejznámější značky

Ceně se sice budeme věnovat později, ale už nyní bychom vás rádi upozornili, abyste se vyhnuli těm nejlevnějším a neznačkovým. Pro kvalitu volte raději následující značky.

  • GoClever: V jejím portfoliu najdete inovativní a moderní produkty spotřební elekroniky. Filozofií značky je poskytnout co nejlepší kvalitu za příznivou cenu.
  • Eswing: Od roku 2011 se věnují výrobě balančních vozítek a díky několikaletým zkušenostem si drží prvenství v oblasti vývoje a inovací.
  • Nilox: Italská společnost vyrábějící outdoorové sportovní produkty. Jejich tváří je například známý cyklista Peter Sagan.
  • Segway: Všemi známá značka, o které se v naší metropoli neustále diskutuje.

Cena

Jelikož cena elektrické vozítka je poměrně vysoká, nezapomeňte být při správném výběru co nejvíce obezřetní. Dbejte na kvalitní a pevné provedení desky, a hlavně na výkon, ať z té jízdy taky něco máte.

Cena do 5 999 Kč

Cena základních značkových modelů začíná na 4 000 Kč. Jedná se především o modely s rychlostí 12 km/h, maximální dojezd je 15 km s výkon 2x350W. Tyto modely bez problémů uvezou člověka o hmotnosti až 100 kg.

Cena od 6 000 Kč do 9 999 Kč

Ve střední kategorii již máte neomezený výběr z různých barev a motivů. Rychlost dosahuje až 16 km/h s dojezdem 15 km. Nosnost se v tomto případě pohybuje v rozmezí 100-120 kg. U některých modelů lze narazit i na možnost přehrávání hudby. Známí prodejci občas dělají speciální slevové akce, kdy při koupi obdržíte například i přepravní tašku zdarma.

Cena nad 10 000 Kč

Za větší náklady pořídíte offroadový typ, s kterým se nemusíte bát vjet do terénu. Jejich konstrukce je silnější a stabilnější. Kolem 10 000 Kč je výkon motoru 350 W, nicméně pokud si připlatíte, můžete dosáhnout i vyšší výkon, který jak již víte, může být až 800 W. Rychlost začíná na 12 km/h s dojezdem 20 km.

My se stále držíme v cenové hladině pro běžného uživatele, není ale výjimkou pořídit elektrické vozítko za cenu 350 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je hoverboard?

Možná si říkáte, co je vlastně ten hoverboard, kolonožka či gyroskop? Pro jednoduchou představu je to podobné Segwayi, který můžete znát převážně ze světových metropolí, kde se na nich dělají i prohlídky městem. Jenže takový hoverboard nemá ani sedátko a ani držátko, jednoduše stojíte na kusu plastu, který vás veze. Zní to jako sci-fi? Kdepak. V dnešní době již velmi oblíbená pomůcka např. při dopravě do zaměstnání.

Je každý hoverboard osvětlen?

Osvětlení je bezpečnostní doplněk, který není na každém modelu. Doporučuje vám připlatit si za model, který světla má. Oceníte je zejména v podvečer. Při rovné jízdě světla svítí, a pokud hoverboard zatáčí, rozsvítí se vždy ta strana, na kterou se přenáší váha.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S reproduktorem
Stylová
Mohutná kola
Nový koncept
Do města
Image
Produkt
Eljet Offroad E1 Graffiti
Kolonožka Offroad E1 Fire
Hoverboard offroad modrý galaxy
Magnetico H1 3,6 černý
Berger Hoverboard City XH-6C žlutý
Dojezd
20 km
15-20 km
10 km
10-12km
10 km
Max rychlost
15 km/h
16 km/h
15 km/h
15 km/h
12 km/h
Max. váha jezdce
100 kg
120 kg
120 kg
120 kg
80 kg
Bluetooth
Doba nabíjení
3 h
1-2 h
2 h
2-3 h
Hmotnost
14 kg
14 kg
13 kg
8 kg
Max. úhel stoupání
15 °
15 °
20 °
11 °
Cena ca. 5 200 CZK ca. 5 200 CZK ca. 3 800 CZK ca. 2 500 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.