Hrnec

Dobrý hrnec je základ kuchyně.

ca. 1 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 700 CZK
ca. 800 CZK
ca. 600 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat hrnec?

  • Hrnce se liší velikostí i výrobním materiálem.
  • Nerezové hrnce, jak už název napovídá, nerezaví – jsou totiž velmi odolné proti korozi.
  • Dražším kouskem do kuchyně mohou být titanové hrnce, jejich odstín je bílý až šedý a jejich pořizovací cena je vyšší.
  • Hliníkové nádobí není zdraví škodlivé, jak se někteří domnívají, ale moderní hliníkové nádobí je z obou stran kryté lakem a nepřilnavou vrstvou a navíc je jodizované.
  • Litina patří mezi klasické materiály do kuchyně už od dob našich prababiček. Litina je velmi odolná a při dobrém a správném zacházení dokáže vydržet i několik desetiletí.
  • Smaltované hrnce známe z dob našich babiček a prababiček, ozdobně malované rendlíky, které doplňují stejně zdobené pokličky.

Typy hrnců

Výběr takového hrnce není jen otázkou peněz a vzhledu, i když na tom samozřejmě také záleží. Hrnec by měl především sloužit a to kvalitně a dlouho. Při výběru hrnce byste měli mít na zřeteli, že jde o tyto kritéria: materiál (nerez, titan, smalt,litina, sklo, mikrokeramika , hliník nebo měď) velikost a možnost umýt v myčce.

Víte, že…?

Myslete při výběru hrnce také na to, na čem vaříte, a jak často. Je to důležitý rozhodující prvek.

Hrnec, pánev i pekáč
Tescoma Kastrol PRESIDENT Stone s poklicí pr. 24 cm 4.5 l 780335

Nerezové hrnce

Nerezové hrnce, jak už název napovídá, nerezaví – jsou totiž velmi odolné proti korozi. Nerez je znám pro svou dlouhou životnost, výborně drží teplo a je snadné je umýt. Nerez je také velmi odolný proti poškrábání (nemusíte se bát vzít na něj kovové náčiní) a pachům.

Při výběru nerezového nádobí si dávejte pozor na to, jakou tloušťku má dno – tedy zda je sendvičové a složeno z materiálů jako je hliník, křemík či magnézium (pomáhají vést teplo rovnoměrně po dně hrnce).

Víte, že…?

Nejvyšší kvalitu nerezu poznáte podle označení hrnce číslem 18/8, 18/10 či 18/12. Čísla označují legování – přidání dalšího kovu – niklu pro lepší vodivost tepla.

Prvotřídní nerezavějící ocel
LAMART LT1159 KASTROL 18X10,5CM SHAPE
  • Dalším prvkem, na který je dobré si dát pozor, je hmotnost nerezového hrnce.
  • Zprvu se vám může zdát těžký, ale čím těžší, tím kvalitnější.
  • Určitě se vyvaruje nerezového nádobí, které se kombinuje s plastovými úchyty.
  • Nelze jej totiž dát například do trouby, aby maso uvnitř došlo.

Nerezové hrnce jsou vhodné na všechny typy vaření a pečení a není problém v nich maso orestovat a nechat podusit v troubě či zavařit marmeládu.

Značky, které vyrábějí nerezové hrnce, jsou například Tescoma, Banquet, Tefal nebo Lamart.

Originální tvar
Belis + poklice Queen Line Litina 26cm

Titanové hrnce

Dražším kouskem do kuchyně mohou být titanové hrnce, jejich odstín je bílý až šedý a jejich pořizovací cena je vyšší. Ne, však tolik, jak uváděly nedávno předváděcí akce, kterým už je díkybohu, konec.

Titanové hrnce se vytváří metodou gravitačního ručního lité do kokilové formy. Tělo těchto hrnců je tvořeno slitinou hliníku (dno silné 8 – 10 mm a stěna 3 – 5 mm) nebo ve více cyklech (1 – 4) a to z vrstvy plazmy – tedy kombinace keramiky a titanu. Nádobí je pak ještě ošetřeno protikorozní protioxidační povrchovou úpravou, která je ještě vytvrzena titanem.

Dejte si pozor na cenu u titanového hrnce – příliš nízká může napovídat, že se jedná o nekvalitní produkt. Tady platí – čím vyšší cena, tím vyšší kvalita produktu.

Se smaltovým povrchem
Belis STABIL EXTRA SFINX 24cm 5 l s poklicí

Titanové hrnce dostanete v obchodech značek WOLL, ETA nebo Tefal či SCANPAN.

Hliníkové hrnce

Hliníkové nádobí není zdraví škodlivé, jak se někteří domnívají, ale moderní hliníkové nádobí je z obou stran kryté lakem a nepřilnavou vrstvou a navíc je jodizované. Tyto úpravy zamezují jakýmkoliv chemickým reakcím, které by mohly být zdraví škodlivé. Hliníkové hrnce jsou velmi lehké a po mědi je nejlepším vodičem tepla. Hliník tedy ručí za ekonomický provoz a rychlý ohřev. Hrnce z hliníku lze mít ve dvou verzích a to z hliníku lisovaného (tenčí stěny) či litého, který je vybaven ještě povrchovou úpravou pro přípravu pokrmů bez tuku. Hlinkové hrnce ovšem nelze dát ani do trouby, ani do myčky nádobí.

Mezi nejznámější výrobce hliníkových hrnců lze zahrnout třeba firmy Lamart, WOLL a BALLARINI, které nabízejí širokou nabídku hrnců i sad.

S mramorovým povrchem
BERLINGERHAUS Kastrol s mramorovým povrchem 24 cm Shiny Black Collection 2 poklice

Litinové hrnce

Litina patří mezi klasické materiály do kuchyně už od dob našich prababiček. Litinový hrnec je velmi odolný a při dobrém a správném zacházení dokáže vydržet i několik desetiletí. Litina je pevný materiál, který výborně odolává vysokým teplotám a dobře vede teplo. Hodí se tedy především pro přípravu pokrmů, které vyžadují čas. A nezáleží na tom, zda daný pokrm budete vařit, či péct nebo dusit.

Litina je specifická tím, že čím déle ji bude využívat, tím je práce s ní rychlejší a lepší. Oleje, které se při přípravě jídla vytvářejí, pak na povrchu utvoří vrstvu, která je nepřilnaví. Vaření a smažení se tak stává zdravější, protože k přípravě již nepotřebujete takové množství tuky a časem třeba také žádný.

Víte, že…?

Litinu je dobré před prvním použitím vypálit. Pro takové vypálení vydrhněte povrch nové pánve drátěnkou, abyste odstranili ochrannou vrstvu, a pak ji jednoduše umyjte v mýdlové vodě. Poté povrch potřete rostlinným olejem a vypalujte ji v troubě po dobu 2 hodin při 120 °C.

Nerezový
Banquet Nerezový LIVING 11,1 l

Výrobou litinových hrnců se zaobírá například LAVA Metal nebo švédský výrobce Skeppshult.

Smalt

Smaltované hrnce známe z dob našich babiček a prababiček, ozdobně malované rendlíky, které doplňují stejně zdobené pokličky. Jeho místo je ale i v moderní kuchyni a to především díky kompatibilnosti s indukční varnou deskou. Smalt není snadné poškrábat a je odolný i vůči mechanickému poškození. Navíc není problém dát smaltovaný hrnec do trouby či myčky. Smalt je také velmi vhodný pro alergiky.

Smalt je ale náchylný k otloukání zvenku – odlupuje se a neměl by se nadále používat. Jeho tepelné vlastnosti jsou také horší – pomalu se nahřívá. Smalt nikdy nepoužívejte na plynovém vařiči.

Lamart LT1143 Rock 16cm

Smaltované nádobí dostanete koupit například u společnosti BELIS.

Sklo

Skleněné nejsou jen konvice na čaj nebo zapékací mísy, ale dneska není problém narazit i na skleněné hrnce. Skleněné hrnce jsou vyrobeny z boritokřemičitého varného skla, které je odolné proti vysokým teplotám. Tyto typy hrnců mají široké užití a lze v nich vařit, péct nebo následně jídlo uchovat v lednici. Sklo je odolné a vydrží mytí v my
ce. Nespornou výhodou je, že pokrm můžete při vaření sledovat, aniž byste museli sundávat poklici. Což je velmi zajímavý vizuální zážitek. Ekologicky smýšlejícím udělá radost skutečnost, že rozbitý hrnec lze vytřídit do skla.

Skleněné hrnce vyrábí např. Simax.

Mikrokeramika

Keramické nádobí má stoletou historii, ale v tomto případě nejde o keramiku, jak ji znáte. Mikrokeramika jsou v podstatě kovové pánve – kvalitní jodizovaný hliník, které jsou nastříkány nanokeramickým nástřikem. Toto nádobí se vypaluje za nízké teploty v pecích.

Keramika by měla v ideálním případě mít hladký povrch – čím je hladší, tím lepší má hodnoty v porovnání s adhezivním teflonem.

Keramika snese vysoké teploty, a proto je ideální pro pečení nebo dlouhé dušení třeba hovězího masa.
Tento materiál se hodí na všechny typy varných desek, pouze s ohledem na indukci je třeba využít protektor, který pomáhá s vedením tepla.

Měděné hrnce

Není to jen otázkou historie, ale měděné hrnce mají svoje místo v kuchyni i v dnešních dnech. Především pod rukama profesionálních kuchařů se to míhá mědí. Jako příklad lze uvést Ruffoni, které vyrábí tyto hrnce přímo ve slunné Itálii.

Měděné nádobí již není celé z mědi jako ve středověku, ale je potahováno z vnitřní strany cínem nebo nerezovou ocelí, zvnějšku je ponechána měď a dochází tak k optimální tepelné vodivosti. Měděné nádobí je velmi odolné proti baktériím a díky dlouhé životnosti se na něj můžete spolehnout. Také je známkou luxusu a určitě oceníte, že díky změně teploty mění i měď barvu, takže snadno poznáte, že je jídlo ohřáté.

Typy hrnců Výhody Nevýhody
Nerezové Hodí se na všechny typy vaření, dá se dát do trouby. Je třeba vždy použít tuk, jinak se pokrm přichytne
Titanové Nepřilnavé, drží dobře a dlouho stejnou teplotu. Těžší na manipulaci. Nelze mýt v myčce.
Hliník Velmi lehké, levné. Rychle se ohřeje. Nelze dát do trouby, nelze mýt v myčce.
Smalt Vhodný pro alergiky. Není problém dát jej do trouby. Při špatné manipulaci se může začít loupat.
Sklo Je vidět dovnitř bez otevírání. Sklo lze dát i do mikrovlné trouby. Je zcela recyklovatelné. Dá se lehce rozbít. Nelze použít na indukci.
Litina Ideální pro pomalé vaření. Dobře drží stálou teplotu. Před použitím je lepší ji vypálit. (viz. výše). Těžká na manipulaci.
Mikrokeramika Ideální do vysokých teplot. Na indukci je třeba použít protektor.
Měděné Mění barvu dle teploty. Vydrží navěky. Vyšší pořizovací cena.

Ceny hrnců

Ceny jdou ruku v ruce s materiálem a složitostí samotné výroby. Nejlevnější hrnec je smaltový. Smalt lze pořídit i za méně než 250,- průměrný klasický hrnec. Cenové podobně je na tom hliníkový hrnec, který lze koupit už za necelých 300,- korun. Sklo se také pohybuje v této cenové hladině. Střední cestou pak jdou hrnce z nerezu, které jsou zhruba dvakrát dražší. Nejdražšími kousky jsou jednoznačně měděné, litinové a titanové hrnce, tady není problém dát za jeden kousek do kuchyně i několik tisíc korun. Specifické jsou mikrokeramické hrnce, které seženete za 500 korun, ale i za 2 500,- tady jde také hodně o značku výrobce a výše zmiňované technologické postupy. Zvažte jakou investici, chcete do hrnců dát a podle toho vybírejte.

Velikost hrnce

Klasická sada hrnců spočívá ve třech velikostech, a sice v rendlíku – 16 cm, středním hrnci 20 cm a větším hrnci 24 cm. Pokud si kupujete hrnec jen jeden, zvolte střední velikost, uvaříte v něm jak vaječinu, tak porci brambor nebo i polévku. Záleží, také na tom kolik budete mít strávníků.

Ať už si k vaření vyberete jakýkoliv typ hrnce, vždy mějte na paměti, aby vám jeho používání co nejvíce usnadnilo život – tedy, aby šel hrnec umýt v myčce, dát se do trouby na dotažení pokrmu. Vždy dbejte také na to, jakou máte varnou plochu – zda plyn nebo indukci, či elektriku. Ne každý hrnec je totiž ideální na všechny povrchy a do všech teplot.

Samozřejmě, že otázkou je i finanční stránka věci – tedy kolik do nádobí chcete investovat a na jak dlouho plánujete jeho používání. Pokud jej chcete do začátku do pronájmu nebo jako provizorní, určitě neprohloupíte s levnějším typem, ale pozor na některé kazy, které vás do budoucna čekají jako je – vyboulené dno, nefunkční ucha nebo snad propálené dno. A určitě můžeme doporučit také, abyste si udělali čas a dojeli se na hrnce podívat na živo (je to zcela něco jiného než vybírat přes internet). Ono je to totiž něco zcela jiného, když si přečtete, že litinový hrnec je těžký, než, když jej skutečně držíte v ruce – notabene plný třeba jen pouhé vody.

Přejeme vám při výběru hrnců šťastnou ruku a mnoho společných příjemných a chutných zážitků z kuchyně. A vařit vás bude zase bavit!

Otázky a odpovědi

Jaké výhody má litinový hrnec?

Litinové nádobí je obecně velmi populární. Obrovskou výhodou oproti klasickému nádobí je totiž v jeho vlastnostech. Litina je odolný a vodivý materiál, který dokáže dostatečnou dobu udržet teplotu. Díky tomu vydrží pokrm déle teplý a připravený k servírování. Litina se používá např. na výrobu pekáčů, grilů, ale také hrnců, které jsou určeny k běžnému vaření.

Jaký hrnec na indukci?

Vaření na indukční desce má celou řadu výhod jako je rychlost, přesnost, bezpečnost. Navíc disponuje jednoduchým ovládáním a snadným čištěním. V případě výběru nádobí je ale třeba být obezřetní. Základem je, aby měly hrnce feromagnetické dno. To ověříte tak, že ke dnu přiblížíte magnet. Když se přichytí, je možné nádobí používat k vaření na indukci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Hrnec, pánev i pekáč
Prvotřídní nerezavějící ocel
Originální tvar
Se smaltovým povrchem
S mramorovým povrchem
Nerezový
Image
Product
Tescoma Kastrol PRESIDENT Stone s poklicí pr. 24 cm 4.5 l 780335
LAMART LT1159 KASTROL 18X10,5CM SHAPE
Belis + poklice Queen Line Litina 26cm
Belis STABIL EXTRA SFINX 24cm 5 l s poklicí
BERLINGERHAUS Kastrol s mramorovým povrchem 24 cm Shiny Black Collection 2 poklice
Banquet Nerezový LIVING 11,1 l
Lamart LT1143 Rock 16cm
Výrobce
TESCOMA
Lamart
Belis
Belis
Berlingerhaus
Banquet
Lamart
Objem
4.5 l
2.6 l
4.5 l
5 l
4.1 l
11.1 l
1.1 l
Indukce
Materiál
nerezové
nerezové
litinové
smaltované
mramor
nerezové
hliníkové
Cena ca. 1 600 CZK ca. 400 CZK ca. 1 100 CZK ca. 700 CZK ca. 800 CZK ca. 600 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena