Impregnace

V suchu za každého počasí.

ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
 
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat impregnaci

Turistika je krásná, ale zároveň někdy i nebezpečná věc. Chůzí po horách lze získat nejen krásné výhledy, ale i promoklé oblečení. Zejména právě v horských oblastech, kdy se počasí mění z minuty na minutu, se musíte spolehnout na suchý přístřešek. Co když je ale v nedohlednu? Ideálním řešením je ošetřit turistické oblečení a obuv kvalitní impregnací. Jak na to a jaký přípravek vybrat přinášíme v dnešním článku.

Důvod impregnace

Základní impregnace na speciálním oblečení je již od jeho výrobce. Nicméně časem dochází k její ztrátě vzhledem k vlivům počasí a samotnému působení vody. Je jedno, zda se jedná o textil, syntetiku či kůži. Vždy se snažte nanášet impregnaci v pravidelných intervalech. A to zejména proto, že oblečení tak získá delší životnost. Nejvíce se to však týká právě kožených bot. Ty mohou časem z důvodu vysychání popraskat.

Princip impregnace

Hlavním smyslem impregnace je zadržet vodu na povrchu obuvi či oblečení tak, aby se nevsákla, ale stekla. Toho dosáhne slabá neviditelná ochranná vrstva. Pro správný efekt je třeba impregnovat v pravidelných intervalech 2-3 týdnů u svrchní části a ideálně 2x ročně u obuvi. Kdo by také chtěl chodit po horách v mokrých ponožkách, že?

Ekologická
Collonil nanopro 400 ml
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Materiál, který se používá k výrobě obuvi, se nazývá useň. Jedná se o kůži zpracovanou v koželužnách. Pro výrobu bot se takřka vždy používá hovězina, kdy je useň získaná z krav či býků.

Druhy impregnace

Impregnační přípravky se na trhu vyskytují hned v několika podobách. Účel použití by měl být však vždy stejný. Dělíme je na:

  • Sprej
  • Roztok
  • Tuk či vosk
  • Nanotechnologická impregnace
Na stan
Tagal spray 300 ml
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Na následujících řádcích si představíme jednotlivé a dostupné druhy, jenž se mimo jiné liší chemickým složením, ale i způsobem nanášení.

Impregnace ve spreji

Nejznámějším typem impregnace je sprej. Jeho nanášení je velmi jednoduché, ovšem materiál musí být vždy suchý a čistý, aby byla zaručena co největší účinnost. Velkou výhodou je univerzálnost použití, lze ji tedy použít jak na obuv, tak i textil. Snadněji proniká do tkanin materiálu a zároveň nebrání odvádění tělesných par.
Spreje, jsou nejčastěji vyráběny ve dvojím provedení. A to na bázi silikonu či fluorokarbonu.

Druh Popis
Silikon: Vlastností silikonu je vysoká schopnost odpuzování vody. Bohužel však neodpuzují přírodní a syntetické tuky. Vyniká rovněž dobrou adhezi k povrchu obuvi či textilu. Pyšnit se může i dlouhou dobou životnosti. Sprej se na každém povrchu chová jinak, např. nubuk, semiš a velur má po aplikaci matný vzhled. Jeho nevýhodou je naopak snižování prodyšnosti u membránové obuvi. Proto se při nákupu ujistěte, zda je impregnace pro takovou obuv vhodná.
Fluorokarbon: Na rozdíl od výše zmíněného silikonu dokáže fluorokarbon odpudit jak vodu, tak i přírodní a syntetické tuky. Jeho nanášení usnadňuje voda, proto se impregnace provádí na vlhkou obuv či textil. Velkou nevýhodou je častý proces aplikace. Ideálně by měla být v intervalech 1x týdně. Stejně jako silikon, tak i fluorokarbon zanechává matný vzhled u nubuku aj.

Impregnační roztok

Jednodušší metodou impregnování oblečení je namočení do speciálního roztoku. Samotný proces většinou probíhá při praní oblečení. Používají se jednak, gely, prášky ale i speciální roztoky, které se přidávají do aviváže. Díky spojení s vodou je velmi účinný a pronikne do celé struktury materiálu. Pro dosažení správného efektu musí boty dostatečně vyschnout.

Sprej na obuv
NANOPROTECH Inproducts Premium200 ml

Impregnační tuky a vosky

Tuky a vosky jsou na bázi živočišného či rostlinného původu. Z výše uvedených jsou spolehlivější z hlediska ochrany a výživy usně. Nehodí se ale pro textil ani nubuk, jelikož vytváří lesklý povrch a slepují textilní vlákna. Zabraňují tak odvodu tělesných par.

Nanotechnologická impregnace

Tento typ je jakousi třešinkou na dortu po hloubkovém ošetření. Impregnace na bázi nanotechnologie neproniká do hloubky usně. Proto tvoří jakousi druhou vrstvu například po použití tuku či vosku, který se hůře roztírá. Nevýhodu je mechanické odstraňování během používání obuvi. Životnost této impregnace je přibližně 12 dní.

Víte, že…?

Pro urychlení impregnace zapomeňte na použití fénu či jiného tepelného prostředku. Horký vzduch může poničit obuv, ať už její materiál či lepené spoje. Navíc některé přípravky obsahují těkavá rozpouštědla, která se právě při vysokých teplotách uvolňují.

Prací gel
Nikwax Loft Tech Wash 300 ml
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Kvalita impregnačních prostředků

Kvalita použitých prostředků se bude vždy u každého prodejce lišit. Záleží na samotném složení produktu. Mimo základní impregnační látku se do směsi mimo jiné přidávají stromové oleje či živočišné tuky, které mohou ovlivnit celkovou schopnost impregnace.

Ideálním výrobkem, jenž poskytne vysokou ochranu, je ten, který má atest. Nejznámější atest uděluje společnost Gore. Toto označení zásadně ulehčí výběr. Pokud narazíte na zkušeného prodejce, pravděpodobně vám ještě poskytne informace o dvou základních ukazatelích. Prvním je měření vodopropustnosti a nasákavostí na různých typech materiálu ať už bez impregnace či s ní. Druhým ukazatelem je měření propustnosti tělesných par usní. Ideálně také při použití impregnačních prostředků a bez nich.

Cena

Impregnačními přípravky je trh doslova zavalen. O pár řádků výše jsme přiblížili, jakým způsobem rozpoznat kvalitní výrobek. Obecně však lze říci, že kvalita je většinou přímo úměrná ceně produktu. Doporučujeme ale v tomto případě nešetřit. Na cestách se vám to několikanásobně vrátí, zejména pokud vás zastihne průtrž mračen ve volném prostoru.

Na kůži
Atsko SnoSeal 100g
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Sázkou na kvalitu je volit známé produkty. Mezi ty osvědčené patří značka Collonil, která se specializuje i na impregnace módních doplňků či koženého nábytku. Dále Toko, v jeho portfoliu jsou převážně prací roztoky a či Hanibal, jenž nabízí impregnační spreje.

Cena do 100 Kč

V nejlevnější cenové kategorii se nachází impregnace na jedno použití. Většinou se jedná o tekuté prací gely, prášky či krémy s malým množstvím. Jedná se jak o levné méně kvalitní výrobky, ale i vzorky dražších produktů.

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Impregnační prostředky do 300 Kč jsou převážně ve formě spreje. Jejich použití je univerzální a poskytují celoroční péči o obuv. Chrání ji proti vodě, sněhu, posypové soli, ale i nechtěným skvrnám. Objem přípravků bývá do 200 ml.

Nanotechnologie
Tarrago HighTech Nano Protector 400 ml
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Cena nad 300 Kč

Dražší produkty zaručují větší kvalitu. Objevují se zde již známé a spolehlivé produkty. Mimo základních impregnačních prostředků jako vosky, tuky či silikony se v této cenové kategorii nachází i impregnace na nanotextil na bázi rozpouštědel s objemem 400 ml. Samozřejmostí jsou i velká balení, zejména prací gely o objemu 1 litru.

Jméno
Ekologická
Na stan
Sprej na obuv
Prací gel
Na kůži
Nanotechnologie
Sprej na oděvy
Na merino vlnu
Image
Produkt
Collonil nanopro 400 ml
Tagal spray 300 ml
NANOPROTECH Inproducts Premium200 ml
Nikwax Loft Tech Wash 300 ml
Atsko SnoSeal 100g
Tarrago HighTech Nano Protector 400 ml
Nikwax TX. Direct Spray-On 300 ml
Nikwax Wool Wash 300 ml
Cena ca. 300 CZK ca. 100 CZK   ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena