Nejlepší nafukovací matrace 2024 a jak vybrat

Do stanu i pro návštěvy.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Intex Standard Downy Air Mattress Twin 99 x 191 x 25 cm 64757
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nafukovací matraci

 • Nafukovací matrace je vhodná pro občasné přespávání.
 • Materiál hraje zdaleka nejdůležitější roli. Základem je tvrzené PVC, které kromě odolnosti vůči vnějšímu provedení zaručuje i dostatečnou pevnost a pružnost lůžka.
 • Minimální nosnost začíná zhruba od 90 kilogramů, ale na trhu naleznete i výrobek, který unese klidně 300 kilogramů živé váhy.

Nafukovací matrace - náš výběr

Nafukovací matrace jednolůžko

Nafukovací matrace dvoulůžko

Nafukovací matrace nosnost 300 kg

Bestway 203x152x28cm 67226
přečíst recenzi
Výrobce: Bestway
Velikost: dvoulůžko
Šířka: 152 cm
Nosnost: 300 kg
Délka: 203 cm
Bestway 67681
přečíst recenzi
Výrobce: Bestway
Šířka: 137 cm
Nosnost: 300 kg
Délka: 191 cm
Bestway 67630
přečíst recenzi
Výrobce: Bestway
Šířka: 152 cm
Nosnost: 300 kg
Délka: 203 cm

Dětské nafukovací matrace

Intex COZY KIDZ AIRBED 88 x 157 x 18 cm 66803NP
Výrobce: Intex
Dětské: ano
Šířka: 88 cm
Nosnost: 65 kg
Délka: 157 cm
Intex Nafukovací dětská postel Hello Kitty 48775NP
Výrobce: Intex
Dětské: ano
Šířka: 88 cm
Délka: 157 cm
Zobrazit kompletní nabídku nafukovacích matrací

Jak vybrat nafukovací matraci

 • Nafukovací matrace je vhodná pro občasné přespávání.
 • Materiál hraje zdaleka nejdůležitější roli. Základem je tvrzené PVC, které kromě odolnosti vůči vnějšímu provedení zaručuje i dostatečnou pevnost a pružnost lůžka.
 • Minimální nosnost začíná zhruba od 90 kilogramů, ale na trhu naleznete i výrobek, který unese klidně 300 kilogramů živé váhy.

Nafukovačky ano nebo ne

Ačkoliv se nafukovacím pohovkám přisuzuje jen omezená využitelnost, nacházejí uplatnění v celé řadě činností. Mohou sloužit hned několika způsoby:

 • Jako nouzové lůžko pro návštěvu
 • Pro zajištění dokonalého přespání ve stanu
 • Jako trvalá postel
Nafukovací matrace na pláži

Nafukovací matrace není vhodná pro každodenní spaní, ale využít ji můžete mnoha způsoby, iStock /Leonid Eremeychuk


Dobře si však promyslete, zda plánujete opravdu matraci používat třetím zmíněným způsobem, tedy jako trvalou postel. K tomu není ani v nejmenším navržena a dlouhodobé přespávání po čase vyvolá bolesti zad, a dokonce může páteř nenávratně deformovat. Při přespávání ve stanu naopak počítejte s tím, že nafukovačka od země spíše chladí, než aby tepelně izolovala. Přibalte si raději teplou deku pod sebe.

Použitý materiál

Materiál hraje zdaleka nejdůležitější roli. Základem je tvrzené PVC, které kromě odolnosti vůči vnějšímu provedení zaručuje i dostatečnou pevnost a pružnost lůžka. Jiných materiálů se dnes prakticky nevyužívá, neboť žádný se svými vlastnostmi nemohl s PVC rovnat.

Povrchová vrstva může být provedena ze dvou materiálů:

 • Guma
 • Semiš

Guma

Nafukovací matrace
Intex Standard Downy Air Mattress Twin 99 x 191 x 25 cm 64757

S vrchní vrstvou tvořenou gumou se setkáte u levnějších neznačkových výrobků. Jistě vám nemusíme připomínat, jak guma reaguje na chlad nebo naopak na vysoké teploty? Ano, v zimě se bude klepat chladem, protože povrch vůbec neizoluje. Naopak při spaní v tropických letních nocích se zase budete k matraci nepříjemně lepit a každý pohyb bude doprovázen nepříjemnou bolestí.

Semiš

Jakostní produkty jsou potaženy semišovou vrstvou. Řešení, někdy zvané velur, pomáhá zásadním způsobem eliminovat negativní vlastnosti gumového povrchu. Příznivě ovlivňuje izolaci tepla a zároveň se nemusíte bát, že by se vaše zpocené tělo neustále lepilo. Připravte se však, že za pořízení tohoto druhu matrace zaplatíte odpovídající finanční obnos.

Víte, že…?

Jestliže se vám materiál zdá na první pohled poškrábaný, slabý nebo jinak poškozený, určitě se nákupu takového produktu vyhněte. S největší pravděpodobností ležel obchodu dlouho na skladě a časem mohlo dojít k jeho deformaci.

Rozměry

Nafukovací matrace jednolůžko
Intex Classic Downy Blue Dura-Beam Serie Cot Size 76 x 191 x 25 cm 64756

Co by to bylo za postel, kdyby vám z ní čouhaly nohy? Její rozměry zkrátka musí sedět přesně postavě toho, kdo na ní spí. Výrobci samozřejmě pamatují na to, že každý z nás je jinak vysoký, a tak je škála dostupných velikostí opravdu široká.

 • Minimální délka matrace se pohybuje okolo 180 cm, výjimkou ovšem nejsou ani modely nabízející prostor i pro dvoumetrového jedince. Šířka se odvíjí od počtu osob plánujících postel sdílet. Jedinec si plně vystačí s 90 cm, milenecká dvojice se může těšit i na 190 cm.
 • Jestliže se chystáte na dlouhou túru, jistě vás bude zajímat, jak velká matrace vlastně je ve složeném stavu. Délka se smrskne na 20–50 cm, šířka dosáhne zhruba 11–39 cm, záleží, na rozměrech ve složeném stavu. Bohužel počítejte s vyšší hmotností dosahující až 5 kilogramů. Za ten komfort to ovšem stojí.
Muž nakupuje nafukovací matraci

Nafukovací matraci byste měli vybírat opravdu pečlivě, iStock /sergeyryzhov

Tloušťka

Pohodlí zdaleka nejvíce ovlivňuje tloušťka matrace. Obecně platí, že čím je matrace tlustší, tím lépe se na ní spí. Právě na tomto parametru se nejvíce projevuje její určení:

 • Pro spaní ve stanu – 10–20 cm – lehká a skladná, vhodná jen pro jednorázové přespání
 • Pro domácí použití – 20–22 cm – dostatečná pro uložení návštěv
 • Pro pravidelné využití – 25–47 cm – dostatečný komfort i pro několik nocí za sebou

Víte, že…?

Kupujete-li matraci pro případné hosty, vyplatí se volit co největší rozměry. Jedině tak budete mít jistotu, že se na ní vyspí i vyšší hosté. Z praktických důvodů doporučujeme nakupovat samostatné postele pro jednotlivce.

Nosnost

Nafukovací matrace dvoulůžko
Intex Air Bed Ultra Plush Queen dvoulůžko 152 x 203 x 46 cm 64428

Jednu noc unese matrace i jedince, který váhově výrazně přesahuje její maximální nosnost. Překračování těchto limitů však vede k rychlému oslabování materiálů a postel pravděpodobně přestane sloužit dříve, než se nadějete. Proto vždy respektujte uvedené informace a svůj výběr směřujte podle nejtěžších nocležníků.

 • Minimální nosnost začíná zhruba od 90 kilogramů, ale na trhu naleznete i výrobek, který unese klidně 300 kilogramů živé váhy.
 • U matraci pro dvě osoby bývá maximální hranice ještě o 100 kg vyšší, takže výběr je skutečně bohatý.

Počet komor

Plánujete-li zakoupit matraci pro dvě osoby, zvažte pořízení dvoukomorového modelu. Při spánku na jednokomorové posteli se totiž jakýkoliv pohyb přenáší celou nafukovačkou. Hrozí, že se budete v noci navzájem rušit. Dvoukomorové matrace se skládají ze dvou stejně velkých částí, které se nafukují zvlášť. Nějaký pohyb sice stále ucítíte, nebude však tak výrazný, aby vás při spánku rušil.

Příslušenství

Věříte si, že matraci zvládnete nafouknout ústy? Tak dávejte dobrý pozor, abyste si nepřivodili srdeční příhodu. Zaplnění tak velkého prostoru vzduchem totiž není vůbec jednoduché, jak se zdá. V každém případě se vyplácí mít po ruce odpovídající příslušenství. Nožní pumpička či elektrický kompresor práci odvedou mnohem rychleji a efektivněji.

 • Pro případ, že by se přeci jen něco nepříjemného přihodilo, vyplatí se mít s sebou lepení. Ačkoliv jsou moderní materiály velice odolné, stačí chvilka nepozornosti a gumový povrch je roztržen. Kvalitní lep se však postará o rychlé a spolehlivé zahlazení stop, díky čemuž budete moci matraci používat jako předtím.
 • Běžnou součástí postelí bývají i nafukovací polštářky, jež samozřejmě přispívají k dalšímu zvýšení vašeho komfortu. Jestliže se chystáte pod stan v chladnějším období, nezapomeňte ani na teplou deku, kterou položíte na chladný povrch matrace.

Nejvýznamnější značky

Nafukovací matrace nosnost 300 kg
Bestway 203x152x28cm 67226

Na rozdíl od Spojených států není u nás trh s nafukovacími matracemi příliš rozšířen. Na cestách se velké oblibě stále ještě těší klasické karimatky a pro hosty máme připravený rozkládací gauč. S nástupem moderních způsobů cestování se však dá očekávat, že se i nafukovačky začnou hlásit o slovo.
V současné době se na trhu vyskytují produkty tří značek, jež lze považovat za jakýsi etalon kvality:

 • Bestway
 • Intex
 • Coleman

Bestway

Společnost Bestway byla založena roku 1994 a od počátků své existence se zabývá výrobou potřeb pro náruživé rybáře. Spolu s nafukovacími čluny se věnuje i produkci matrací založených na podobném principu. Velký důraz klade na používání ekologických materiálů a postupů. I přes vysokou kvalitu svých výrobků patří mezi nejlevnější značky na trhu.

Intex

Ještě o 16 let déle existuje firma Intex. Řadí se mezi nejvýznamnější hráče v oblasti produktů pro vnitřní i venkovní rekreaci. Ve změti vířivek a bazénů neopomíná ani své nafukovačky. Všechny její produkty splňují velmi přísné bezpečnostní normy.
V obchodech se můžete setkat i s označením Marimex. Jedná se o exkluzivní značku, která spadá také do skupiny Intex.

Coleman

Dětské nafukovací matrace
Intex COZY KIDZ AIRBED 88 x 157 x 18 cm 66803NP

Asi nikdo ovšem nepřekoná tradici, jíž se těší chicagská společnost Coleman. Její historie totiž sahá až do roku 1902, kdy vznikla jako výrobci potřeb pro milovníky kempování. Nafukovacím postelím se věnuje také, řadíme je do střední třídy podle kvality.

Cena

Částka, kterou za pořízení nafukovací postele zaplatíte, úzce souvisí se všemi kritérii, která jsme zmínili. Kterékoliv z nich má totiž zásadní vliv na kvalitu a využitelnost produktu. Na základě analýzy trhu jsme identifikovali tři základní hladiny, v nichž budete s největší pravděpodobností lovit:

 • Do 400 Kč
 • 400 Kč – 800 Kč
 • Nad 800 Kč

Rozdíly mezi nimi dodáváme v přehledné tabulce:

Cenová kategorieZnačkySvrchní materiálRozměryNosnostJedna/dvě komory
Do 400 KčBestway, IntexGuma, semišDélka do 191 cm, šířka do 150 cmMax. 230 kgJedna
400–800 KčIntex, ColemanSemišDélka do 203 cm, šířka do 157 cmMax. 300 kgJedna/dvě
Nad 800 KčIntex, ColemanSemišDélka do 229 cm, šířka do 200 cmMax. 300 kgDvě

Otázky a odpovědi

Jaké jsou přednosti nafukovacích matrací?

Velkou výhodou matrace je její nenáročnost na prostor. Zkrátka ji po každém použití vyfouknete a srolujete. Může být připravena ve skříni pro případ použití, aniž by vám jakkoliv vadila. Při nákupu kvalitního kusu potěší i jednoduchá údržba. Povrch lůžka stačí jednou za čas omýt vlhkým hadříkem a hned bude vypadat jako nová.

Jaká je životnost nafukovacích matrací?

U značkových výrobků se neobávejte ani životnosti. Při šetrném používání zvládne sloužit i několik dlouhých let. Materiály jsou odolné proti protržení a rozbití, okolí ventilu je navíc speciálně vyztuženo. Riziko úniku vzduchu či protržené podložky při nešikovném nafukování je minimální.
Zobrazit kompletní nabídku nafukovacích matrací