Infrasauna

Udělejte něco pro své zdraví.

ca. 44 000 CZK
ca. 35 000 CZK
ca. 48 000 CZK
ca. 35 000 CZK
ca. 16 700 CZK

Jak vybrat infrasaunu?

Saunování se stalo oblíbeným způsobem relaxace mnoha lidí všech genarací. Pokud mezi ně patříte možná už Vás napadlo, jaké by to bylo mít vlastní saunu? Bylo by to skvělé! Můžete se saunovat v pohodlí domova a kdykoliv budete mít náladu. Možná si říkáte, že pořízení takové sauny je náročné ať už po finanční nebo technické stránce, ale i na tento problém je tady odpověď – infrasauna.

Výhody infrasauny

Když se řekne sauna, většina lidí si vybaví klasikou finskou saunu, ze které se po otevření vyvalí vodní pára. Infrasauna je modernější variantou jak se saunovat a dosáhnout stejného, ne-li lepšího výsledku. Rozdíl mezi klasickou finskou sanou a infrasaunou spočívá ve způsobu ohřívání vzduchu. Finská sauna se vytápí pomocí kamen na dřevo se žhavými kameny. Na druhé straně infrasaunu se vytápí za pomocí infračerveného záření. Tento způsob výtápění přináší tyto výhody:

 • rychlejší ohřev
 • žádné dřevo k vytápění
 • žádná pára a vlhkost
 • efektivita při nižších teplotách a kratším čase saunování
 • nižší spotřeba energie
 • snadnější údržba
 • menší rozměry, jde umístit do bytu.
S DUO zářiči
Home Deluxe Redsun Plus
ca. 44 000 CZK
Aktuálni cena

Výhody infrasaunu jsou nesporné, jak tedy vybrat tu pravou právě pro Vás? Uvažujte při výběru o těchto klíčových parametrech.

Velikost infrasauny

V první řadě záleží na tom, jak velký máte prostor, kam chcete saunu umístit. Pokud chcete saunu do bytu, tak jste určitě mnohem více limitování než v rodinném domě, ale i do malého bytu se dá pořídit sauna alespoň pro jednu osobu, nejmenší sauny se pohybují kolem rozměru 1x1m.

Při hledání odpovědi na otázku, jak velkou infrasaunu vybrat uvažujte o tom, kolik lidí se bude v sauně běžně společně saunovat. Výrobci většinou udávají rozměry sauny a počet osob, ale určitě je dobré si saunu před pořízením prohlédnout osobně, tak abyste viděli, jak je řešená a jestli se výrobcem udávaný počet lidí doopravdy může pohodlně saunovat.

Nadčasová
Belatrix Vista 2
ca. 35 000 CZK
Aktuálni cena

Nejčastěji se potkáte s infrasaunou pro 1-3 osoby. Na prostoru nešetřete, pamatujte na to, že v sauně chcete relaxovat, a ne se mačkat jako v přeplněném autobuse. Samozřejmě s velikostí infrasauny roste spotřeba energie na její vytopení, ale spotřeba energie u infrasauny není taková, aby Vás trocha pohodlí stála majlant.

Spotřeba energie

Infrasauna potřebuje pro svůj provoz přísun elektrické energie. Zapojíte ji do běžné zásuvky s 230V. Spotřeba elektřiny vychází z výkonu sauny, kterou si pořídíte. Pro jednoduchost můžeme infrasauny dle výkonu rozdělit do tří kategorií:

 • úsporné s výkonem do 1700W
 • standardní s výkonem od 1700W do 2000W
 • výkonné s výkonem nad 2000W.
Německá kvalita
KARIBU FAURIN
ca. 48 000 CZK
Aktuálni cena

U běžné infrasauny pro 1-3 osoby by Vám měla bohatě stačit zlatá střední cesta. Při tomto výkonu se Vám sauna nahřeje během 15 – 20 minut, dosáhnete vybraných teplot a za elektřinu zaplatíte jako například u automatické pračky.

Úsporné varianty mohou být vhodné pro malé infrasauny pro jednoho člověka. Jinak se jim raději vyhněte, protože by se Vám mohlo stát, že než se sauna nahřeje, tak Vás chuť na saunu přejde a nebo se Vám nepodaří ji nahřát tak, aby byla přinesla kýžený efekt.

Nejvýkonnější saunu je vhodné pořídit v případě, že jedná o saunu pro více osob a nebo máte potřebu vyhřívat se v sauně doslova do pár minut po zapnutí a nevadí Vám vyšší účet za elektřínu.

Regulovatelná
Belatrix Benton 2
ca. 35 000 CZK
Aktuálni cena

Typ zářiče

Infrasauny jsou vytápěny zářiči, které vydávají infračervené záření, které je pohlcováno objekty, tedy těmi kteří se právě oddávají saunování. Při pořízení infrasauny budete stát před otázkou, jaký typ infrazářiče si vybrat z těchto tří typů:

 • Karbonové (uhlíkové) infrazářiče
 • Keramické infrazářiče
 • Světelné keramické infrazářiče (tzv. Red Light topidla)

Výhody a nevýhody každého z typů můžete porovnat v následující tabulce:

Jednoduchá
HealthLand Economical 2001 Car
ca. 16 700 CZK
Aktuálni cena
Typ zářiče Výhody Nevýhody Vhodné pro:
Karbonové zářiče Rovnoměrné a efektivní nahřívání Nízká spotřeba Dlouhá životnost (až 12000 hodin provozu) Pomalejší ohřev Vyšší cena Časté využívání infrasauny Větší infrasauny
Keramické zářiče Nižší cena Rychlý ohřev Vyšší spotřeba Kratší životnost (až 8000 hodin provozu) Vhodné pro menší sauny
Světelné keramické zářiče Rychlý ohřev Vysoké teploty Produkují červené světlo Vysoká spotřeba Kratší životnost (až 8000 hodin provozu) Léčené účely díky červenému záření

Největší výběr je mezi infrasaunami s karbonovými zářiči. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale počáteční vyšší vklad se Vám vrátí díky nižší spotřebě. Infrasauna není spotřební zboží, které budete kupovat pravidelně, ale pořizujete si ji na dlouhou dobu. Pokud se budete saunovat třikrát týdnně po dvou hodinách, počítáno i s nahříváním sauny, tak Vám karbonový zářič může vydržet až 40 let. Za tu dobu se Vám na ušetřené spotřebě elektřiny bohatě vrátí počáteční vyšší investice.

Při pořízení infrasauny se zajímejte i o délku vlnového záření zářiče. Dlouhé vlny Vás zahřejí na povrchu kůže a působí spíše relaxačně. Na druhé straně kratší vlny působí hlouběji pod kůži a působí blahodárně na Váš organismus. Výrobci uvádějí, že infrasauny s krátkým vlnovým zářením prohřívají tělo až 4 cm pod kůži.

Materiál

Co se materiálu týče, tak u sauny dominuje dřevo. U nejlevnějších typů můžete narazit na imitaci dřeva. Největší výběr saun je ze dřeva z kanadské jedle, tzv. hemlock. Toto dřevo se používá, protože nepouští pryskyřici, tudíž se k sauně nepřilepíte a nevypouští ani aroma. Pro dřevo hemlock by se dalo použít označení kvalita za rozumnou cenu.
Dražší variantovou je infrasauna z cedrového dřeva. Toto dřevo je aromatické a tak Vám bude sauna vonět, což někdo uvítá a někdo zase ne, je to tedy individuální. Nevýhodou cedrového dřeva je měkkost, tudíž sauna vyžaduje opatrné zacházení, abyste si v dřevě neudělali rýhy apod.

Víte, že…?

Pokud máte rádi vůni dřeva, ale nechcete utrácet za cedrovou saunu nebo máte strach, že se Vám vůně dřeva „přejí“, tak i do sauny z nearomatického dřeva si můžete dokoupit esence a tak i vůně střídat.

Tyto dva typy dřeva jsou „mainstream“ v nabídce infrasaun, pak samozřejmě najdete další varianty jako různé druhy smrku, osika nebo abachi. Poslední zmíněný typ dřeva je exotický, ale je zajímavý v tom, že málo vodí teplo, takže se hodí pro místa, kterých se v sauně budete dotýkat.
Další materiál, který je pro výrobu infrasauny využit, je sklo. Jelikož infrasauny často instalujete do interiéru, tak můžete zvolit s velké části prosklené infrasauny. Tato varianta je nejen otázkou designu, ale také opticky zvětší prostor.

Umístění infrasauny

Při výběru infrasauny hraje svou významnou roli i její umístění. Dvě základní varianty umístění jsou:

 • v interiéru
 • v exteriéru.

Pokud jste dopředu rozhodnuti pro interiér, tak máte méně starostí. Infrasaunu můžete umístit téměř kdekoliv, kde máte zavedenou elektřinu. Většina uživatelů volí koupelnu, ale nemusí to být nejšťastnější řešení. Pamatujte na to, že infrasauna je zapojena do elektřiny a vlhkost v koupelně není v kombinaci s elektrickým proudem dobrá kombinace. Pokud už saunu plánujete umístit do koupelny, ujistěte se, že elektronické díly jsou dobře izolované.

Stejně tak se o tom ujistěte, pokud plánujete mít saunu venku. V tomto případě informujte prodejce již dopředu, že hledáte infrasaunu do exteriéru. A to i v případě, že infrasaunu budete mít pod střechou. Exteriérové infrasauny mají elektronické části chráněny před vlhkostí a prudkými změnami teplot při ohřívání. Pokud umístíte interiérovou infrasaunu ven, tak ji můžete velice rychle odepsat. Naopak pokud si pořídíte exteriérovou, tak máte volnost v tom, že ji můžete libovolně přesouvat i dovnitř obydlí a zase ven.

Vybavení infrasauny

Při koupi infrasauny se zajímejte i o její vybavení. Je to podobné jako při koupi auta, můžete koupit levnější variantu, očesanou na nezbytné minimum, kde Vám časem začne ledasco chybět a nebo variantu v plné výbavě, kde si každý pobyt v infrasauně náramně užijete. Na jaké detaily se zaměřit?

Ovládání infrasauny

Ideální varianta je ta, kdy se infrasaunu dá ovládat ze vnitř i zvenčí. Pokud má infrasauna ovládání pouze venku, tak například změna teploty počas saunování znamená vyjít ven a zbytečně se ochladit. Vítaným bonusem může být dálkové ovládání.

Osvětlení infrasauny

V infrasauně nejspíš nebudete potřebovat extrémně zářivé světlo, ale spíše tlumené světlo, které je pro relaxaci vhodnější. U dražších variant sauny se můžete setkat s možností nastavit intenzitu osvětlení.
Vnější osvětlení oceníte především, pokud si vyberete infrasaunu do exteriéru. Zajímavou funkcí je také tzv. světelná terapie, kdy podsvícení sauny mění barevné tóny. Jednak to velice dobře vypadá a také to přispívá k relaxaci v sauně.

Střešní odvětrání

Možnost pustit do infrasauny čerstvý vzduch se může hodit ke konci saunovaní, pokud se chcete postupně ochlazovat a aklimatizovat na pokojovou teplotu. Navíc ho můžete nechat otevřené i po samotném saunování a nechat vyvětrat a vypařit to, co jste vypotili a neodnesli v osušce.

Přehrávač hudby

K dobrému prožitku z relaxace může výrazně přispět přítomnost přehrávače, kde si můžete pustit rádio nebo své oblíbené MP3. Poslech relaxační hudby nebo zajímavé audioknihy může zážitek pobytu v sauně posunout opět o kus dál.

Ostatní vybavení

Pohodlí v sauně pomůže pokud je v ní zabudovaný věšák, police nebo držáky pití nebo opěrky hlavy, pokud se rozhodnete relaxovat vleže. Ionizátor a ozónový generátor zlepší ovzduší v sauně a ničí bakterie.

Výrobci a ceny infrasauny

Na trhu se objevují infrasauny od mnoha výrobců, konkurence a nabídka na tomto poli je doopravdy velká. To je výhoda pro Vás jako zákazníka, protože si můžete vybrat z mnoha typů podle svých představ. Bylo by na dlouho vypisovat všechny výrobce infrasaun, na které můžete narazit. Za zmínku určitě stojí přední výrobci jako zahraniční France La Provance, z domácích výrobců jsou rozšířené sauny značky Marimex či Belatrix, které lze pořídit v hobby marketech. Vlastní infrasauny vyrábí Mountfield.

Infrasaunu můžete rovněž pořídit od menšího lokálního výrobce, který je schopen ji pro Vás vyrobit na míru dle Vašich představ a možností. Infrasauna z místního zdroje má také výhodu, že k ní můžete dostat pravidelný servis. Samozřejmě infrasauna na míru, od menšího výrobce bude dražší než podobná sériově vyráběna.

Ceny infrasaun se pohybují v hodně širokém spektru, dostanete se i pod 20 000 Kč, ale také najdete luxusní infrasauny v ceně kolem 100 000Kč. Pro jednodušší orientaci můžeme ceny rozdělit do tří pásem:

 • levné infrasauny do 20 000 Kč
 • standardní infrausany od 20 000 do 40 000 Kč
 • luxusní infrasauny od 40 000 Kč.

I v první kategorii levnějších infrasaun můžete najít také kvalitní výrobky, především v menším provedení pro 1-2 osoby. Většinou se jedná o infrasauny s nižším výkonem a základní výbavou, ale pro nenáročného uživatele můžou být to pravé.

V druhé cenové kategorii najde většina zájemců o infrasaunu to co hledá. Tyto infrasauny mívají výkon kolem 2000W, vejdou se do nich 3 – 4 osoby a určitě najdete takovou, která splní všechna očekávání, která máte ohledně ideální výbavy. U těch výrobků, které se blíží horní hranici této cenové kategorie se potkáte i s kvalitním cedrovým dřevem.

Luxusní infrasauny většinou zahrnují všechny možné doplňky dohromady, vysoký výkon, rychlé nahřívání a bývají i s větší kapacitou pro více než 4 osoby. Tyto typy jsou vyrobeny z nejlepších materiálů, často jsou to desénové výrobky, nabízejí světelnou terapii a nebo nabízejí kombinaci infrasauny s klasickou finskou saunou, o které byla řeč na začátku.

Nomination
S DUO zářiči
Nadčasová
Německá kvalita
Regulovatelná
Jednoduchá
Image
Product
Home Deluxe Redsun Plus
Belatrix Vista 2
KARIBU FAURIN
Belatrix Benton 2
HealthLand Economical 2001 Car
Materiál
kanadský jedlovec
kanadský jedlovec
severský smrk
kanadský jedlovec
kanadský jedlovec
Šířka
1200 mm
1200 mm
1700 mm
1200 mm
900 mm
Výška
1900 mm
1900 mm
1980 mm
1900 mm
1850 mm
Hloubka
1050 mm
1150 mm
1510 mm
1050 mm
Cena ca. 44 000 CZK ca. 35 000 CZK ca. 48 000 CZK ca. 35 000 CZK ca. 16 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena