Bruska na nože

Pro vždy perfektně ostrý nůž.

ca. 1 600 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 600 CZK
ca. 18 100 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat brusku na nože

  • Velice důležitý je vždy materiál samotných nožů, od kterého by se měl odvíjet i materiál samotné brusky na nože.
  • Na trhu naleznete nespočet různých brusek na nože a lze říci, že je rozdělujeme na několik základních typů.
  • Velmi důležitou vlastností všech brusek je jejich zrnitost, nebo-li také hrubost brusky.

Základní typy

Na trhu naleznete nespočet různých brusek na nože a lze říci, že je rozdělujeme na několik základních typů. Ty pomáhají snadné orientaci a každý si může zvolit, jaký typ mu bude při ostření čepelí nožů více vyhovovat.

Keramické

Dnes velmi oblíbené jsou keramické brusky na nože, které mají oproti těm nejobyčejnějším jemnější tvary. Keramika navíc disponuje mnohem delší životností, což je vlastnost, kterou ocení každý. Zpravidla můžete vybírat ze dvou variant, a to kulatý či oválný tvar brusky.

Pomaluběžná
Ferm FSMC-200/150

Oboustranné

Velmi oblíbeným typem brusek na nože je i takzvaný oboustranný druh. Jak již napovídá samotný název, nože můžete brousit ze dvou různých stran, přičemž na jedné je zrnitost jemnější pro citlivější ostření, na opačné straně je zrnitost hrubší pro rychlejší a základní ostření.

Outdoorové

Speciální kategorií jsou outdoorové brusky na nože, které vynikají tím, že jsou většinou velmi kompaktní a snadno přenositelné. Nic tudíž nebrání tomu, je mít neustále při sobě i když jste například mimo civilizaci a veškeré věci máte na zádech ve vašem batohu. Outdoorové modely mívají také praktická pouzdra či ochranu brusné části tak, aby nedošlo při častém přenášení k jejímu nechtěnému poškození.

Elektrické

Elektrické brusky na nože mají velmi všestranné využití a lze je zpravidla využít nejen pro broušení nožů, ale také nůžek či šroubováků. Elektrické typy mívají otočnou brusnou hlavu, díky čemuž lépe nastavit potřebný úhel pro daný typ broušení. U elektrických brusek je na místě věnovat pozornost tomu, jakým počtem stupňů broušení disponují. Čím více jich je, tím jemněji jde nastavit intenzita broušení. Nože můžete nabrousit i pomocí elektrického brousku na nože.

Stolní
Extol Craft 410120
Typ brusky na nože Výhody  
keramické dlouhá živostnost, praktičtější tvar  
oboustranné dvě různé zrnitosti  
outdoorové praktické na cesty  
elektrické jednoduché broušení  

Víte, že…?

V obchodech můžete kromě brusek narazit také na ocilky. Ty na rozdíl od brusky nebrousí, ale pouze mírně přeostřují nože. Z tohoto důvodu je ocilky možné využít před každým použitím nože, zatímco brusky pouze jednou za čas.

Zrnitost

Velmi důležitou vlastností všech brusek je jejich zrnitost, nebo-li také hrubost brusky. Vyplatí se mít více možnosti zrnitosti pro co nejdokonalejší broušení. Hrubost brusné plochy, respektive brusných kamenů je udávána v jednotce zvané grit. Ta vám řekne, jaký je počet pórů v kameni na ploše jednoho palce. Zmíněnými póry následně propadávají obroušené piliny z nožů či nůžek. Brusná plocha je tvořeno buď přírodním nebo umělým materiálem.

Přírodní

V případě nasazení přírodních materiálů se na brusce můžete setkat s například s korundem, smirkem nebo křemenem.

Univerzální
Güde GUS 1100

Umělé

Oproti přírodním materiálům jsou v případě brusek s umělým materiálem nasazeny karbid křemíku, nitrid bóru nebo také diamant.

Ceny

  • Pro potřeby kuchyňských nožů si nenároční uživatelé mohou vystačit i s opravdu velice levnými bruskami, jejichž cena občas začíná již pod hranicí 100 Kč. V tomto případě však jde o obyčejné typy s plastovou konstrukcí. Doporučit lze například produkty značky Toro Easy Line, které se pohodlně drží a nehrozí nebezpečí při broušení nože.
  • Praktický je pohodlný úchop. Kolem cenové hladiny 300 Kč již naleznete modely se dvěma typy brusných čepelí, a to například keramickou a diamantovou. Díky tomu můžete brousit širší spektrum nožů a dalších nástrojů.
  • Náročnější uživatelé mohou sáhnout například pro značkách Guzzanti. Tyto modely brusek na nože vynikají kvalitním zpracováním a zvládají broušení ocelových i keramických nožů. Nabízí se kolem hranice 1 500 Kč. Za podobnou částku můžete sehnat i elektrické brusky na nože, přičemž dnešní modely elektrických brusek jsou vybaveny akumulátorem, který snadno dobijete skrze USB konektor.
Víceúčelová
Proteco 51.01-BU-65

Otázky a odpovědi

Proč nože brousit bruskou?

Základem pohodlného používání nožů je jejich dostatečná ostrost. I ten nejdražší a nejkvalitnější nůž se časem otupí a bude nutné jej přebrousit. V daný moment se vaším nedocenitelným pomocníkem stane bruska na nože. Pouze ostrým nožem totiž uříznete vždy vše lehce a snadně, ať už jde o potraviny v kuchyni, nebo materiály ve vaší dílně.

Jak vybrat brusku na nože?

Před samotnou koupí brusky na nože je nutné si říci, k čemu ji budete používat, respektive jaké nože budete chtít ostřit. Velice důležitý je vždy materiál samotných nožů, od kterého by se měl odvíjet i materiál samotné brusky na nože. Pakliže je čepel vašeho nože z opravdu tvrdého materiálu, je nezbytné zvolit i tvrdší brusku. Důležité je zmínit, že chcete-li mít co nejostřejší čepel, vybírejte brusky s co nejjemnější zrnitostí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pomaluběžná
Stolní
Univerzální
Víceúčelová
Mokré broušení
Diamantový kotouč
Image
Produkt
Ferm FSMC-200/150
Extol Craft 410120
Güde GUS 1100
Proteco 51.01-BU-65
Tormek T-8
Güde GUS 650
Výrobce
Ferm
Extol
GÜDE
Proteco
Tomek
GÜDE
Hmotnost
9.5 kg
4.3 kg
1.96 kg
1.9 kg
18 kg
2.25 kg
Příkon
250 W
150 W
110 W
65 W
200 W
65 W
Cena ca. 1 600 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 200 CZK ca. 600 CZK ca. 18 100 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.