20 nejlepších kapodastrů 2023

Hudebníkům pomůže rozšířit repertoár.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Musedo MC-2
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat kapodastr

 • Díky kapodastru dokážete zahrát to, co se vám možná do dnešního dne nepovedlo, nebo to alespoň částečně usnadní vaše hraní. ¨
 • Kapodastr funguje jako nultý pražec neboli ořech, který ulehčuje kompozici.
 • Základní dělení kapodastrů, s kterými se můžete v obchodech s hudebninami nebo na internetu setkat, je pouze na dva druhy.
 • Mechanismus upínání není nic jiného než způsob, rychlost a pohodlnost uchycení kapodastru.

Kapodastr - náš výběr

Kapodastr na klasickou kytaru

Kapodastr na ukulele

Kapodastr shubb

Zobrazit kompletní nabídku kapodastrů

Jak vybrat kapodastr

Historie kapodastru

Ačkoliv první patent získal kapodastr až v roce 1850, používal se při hraní na hudební nástroj už v roce 1640. Jeho podoba se od toho dnešního významně změnila, nicméně funkci plní stále stejnou. Jde zkrácení délky struny a s tím související ulehčení transpozice, pokud se nemění prstoklad.

Dnešní podoba se odvíjí od pomůcky používané ve Španělsku na konci 17. století. Otočný kolík přitahoval provázek a ten tlačil na blok u strun. Později byl provázek nahrazenou pružinou a roku 1973 k ní přibyl celý plastový kapodastr, jak ho známe dnes.

kapodastr
Musedo MC-2

Funkce kapodastru

Kapodastr, na první pohled obyčejný hák, se mimo jiné také nazývá posuvný pražec. To vám částečně napovídá, že funguje jako nultý pražec neboli ořech, který ulehčuje kompozici. Ale použití záleží na každém hudebníkovi, co komu vyhovuje.

 • Například někteří si za pomoci kapodastru ulehčují akordové hry, protože na co tlačí kapodastr, nemusíte tlačit vy. Dále se kytaristé snaží vyhnout hraní barré akordů. Někdo ho však může použít i v případě, chce-li svou kytaru na chvíli proměnit v loutnu či mandolínu.
 • U některých not se pak můžete setkat s označením např. kapo 2. To znamená, že kapodastr byste měli nasadit na druhý pražec. Ale nevadí, pokud ho dáte i na jiném pražci, důležité je, abyste píseň dokázali sami vyzpívat.
kapodastr na klasickou kytaru
Fire & Stone na klasickou kytaru

Víte, že…?

Pokud v kapele hrají dvě kytary, hrají většinou stejně. To je dáno tím, že hrají ve stejné poloze. Proto se právě v tomto případě doporučuje použít kapodastr, abyste zamezili vzniku stejného tónu, jako například v případě unisona.

Typy kapodastrů

Základní dělení kapodastrů, s kterými se můžete v obchodech s hudebninami nebo na internetu setkat, je pouze na dva druhy. Na následujících řádících se na ně podíváme podrobněji.

Kapodastr s pevným spojem

I přesto, že se jedná o kapodastr s pevným strojem, lze regulovat přítlak na hmatník. Dochází k tomu za pomoci šroubu. Druhý typ je ovšem neregulovatelný a pevně nastavený za pomoci pružiny. Tu ovládá pákový mechanismus. Díky tomu ho lze jednoduše a hlavně rychle ovládat. Pokud je místo šroubu pružina, oceníte zejména manipulaci pouze jednou rukou. Bohužel, jak z uvedeného vyplývá, není možné regulovat tlak pružiny.

kapodastr na ukulele
Flight FC-SV

Kapodastr s pružným nebo nepružným řemenem

Na rozdíl o prvního typu patří tento k nejoblíbenějším, ale také nejrozšířenějším. To způsobuje zejména ještě jednodušší a rychlá obsluha, ale pro jeho zapojení počítejte s tím, že budete potřebovat obě ruce. Tvoří ho 3 části – přítlačná část, kotvicí část a spojovací řemen. A právě proto můžete u tohoto kapodastru částečně či dokonce i celkově regulovat tlak na struny. Hlavně z důvodu nastavitelné délky řemene, jenž se obmotává kolem krku hudebního nástroje.

Tvar kapodastru

Vybrat kapodastr není jednoduché. Základní poučku, kterou byste však měli dodržovat je dělení na plochý a zaoblený hmatník.

 • Plochý hmatník = klasická kytara
 • Zaoblený hmatník = akustická kytara s kovovými strunami nebo elektrická kytara
kapodastr shubb
Shubb C1
 • Jakmile víte, jaký kapodastr potřebujete, musíte se zaměřit i na jeho mechanismus. Nejlepší je vyzkoušet si ho na vlastní kůži, a hlavně na kytaru. Proto doporučuje upřednostnit návštěvu obchodu s hudebninami před e-shopem, zejména pokud je to vaše první hudební pomůcka.
 • Kapodastr, který je tvarovaný nebo zdobený, působí na první pohled hezky, nemusí všem vyhovovat, protože každý má jinou techniku hraní a někomu může při hraní překážet.

Mechanismus upínání

Mechanismus upínání není nic jiného než způsob, rychlost a pohodlnost uchycení kapodastru. S tím ovšem souvisí i samotná regulace přítlaku. Doporučujeme se tedy zamyslet nad tím, co od této hudební pomůcky očekáváte.

Typ mechanismu Vlastnosti
Dunlop Mezi hudebníky patří k nejoblíbenějším. Můžete s ním jednoduše manipulovat, jelikož je malý a nepřekáží při chytání akordů pod ruce. Nebude vás obtěžovat ani jeho hmotnost a zaručí vám dokonalý přednes.
Russel Ideální pro plochý hmatník. Snadno se používá a díky páskovému upínání neponičíte lak na krku kytary. Bonusem je nastavitelná velikost pro různě velké krky nástroje. Rovněž nevyniká velikostí, tudíž opět nebrání prstokladu.
Šroubovací typ Tento typ je nejrozšířenější ve Španělsku. Nejvíce se však hodí pro folk či country. Jeho nevýhodou je velikost, kde jeho součástí je právě v celku velký šroub.
Excentrový typ Je svou velikostí podobný šroubovacímu typu, akorát místo šroubu je v zadní části utahovací packa, která opět někomu může překážet v hraní.

Výrobní materiál

Nejčastěji používaným a oblíbeným materiálem je velmi lehká slitina hliníku. Lehká musí být zejména proto, aby nedocházelo k poškození strun na nástroji. Součástí kapodastru je pak již zmíněná pružinka. Na tu by ovšem hliník byl moc měkký, proto se používá ocel. Výjimkou pro kapodastry není ani plastové či páskové provedení.

kapodastr
Guitto GGC-06

Ovšem nejdůležitější věcí této pomůcky je část, která se dotýká strun. Nazývá se raménko a nejčastěji je vyrobeno z korku, teflonu či polotvrdého PVC. To ovšem vyžaduje vaši velkou pozornost a to zejména proto, že po delší době používání dochází k vymačkání drážek strunami. Takové nerovnosti pak dokážou změnit výsledný zvuk, ale mohou ovlivnit i ladění. V takovém případě lze u některých typů kapodastrů ramínko jen otočit, v horším případě vyměnit.

Víte, že…?

Ať už se jedná o jakýkoliv materiál, vždy je možné ho barevně přizpůsobit. Není tak problém zakoupit i kapodastr, který imituje přírodní materiál, například dřevo, jenž bude dokonale ladit s akustickou kytarou.

Správné nasazení

Nasadit kapodastr si může troufnout znalec a někdo, kdo má za sebou již pár zkušeností s kytarou či jiným hudebním strunným nástrojem. V opačném případě poproste někoho, ať vám poradí, nebo se svěřte do rukou oborníků. Hlavní věcí, kterou byste si však měli uvědomit je, že tlak kapodastru se rovná stisku struny prstem.

kapodastr na klasickou kytaru
Bush na klasickou kytaru
 • První rada, které byste se měli držet, je umístění hned za pražec. Druhá rada se týká jeho utažení, které by v žádném případě nemělo být na maximum. Pokud obě výše zmíněné rady nedodržíte, dopustíte se základní chyby.
 • Kapodastr umístěný jinde než za pražcem, například mezi nimi, vyžaduje větší sílu k uchycení. Na základě toho pak dochází k většímu natahování strun a to vede k rozladění nástroje. Ideální způsob, jak si přidělat práci.

Nejznámější značky

Nyní už se dostáváme k méně technické věci a tím jsou nejznámější značky kapodastrů. Jen bychom vás zde chtěli upozornit, abyste upřednostnili známé značky, ať si zbytečně neponičíte vašeho hudebního společníka.

 • Dunlop: Malá rodinná firma byla založena v Kalifornii roku 1965. Mimo kapodastrů nabízí další příslušenství ke kytarám včetně všestranných strun pro drsné hraní, ale i lehké brnkání.
 • Musedo: Patří k nejmladším značkách v oblasti hudebnin. Založena byla v roce 2005 a už dnes má více jak 400 zaměstnanců. Stala se partnerem značky Cherub Technology a prodává ladičky, metronomy, tónové generátory aj.
 • Shubb: Další kalifornská firma, kterou v roce 1974 založil Rick Shubb, který sám hrál na banjo. Jeho výrobky jsou symbolem kvality a působí inteligentním designem. Potěší zejména hudebníky, kteří si potrpí na kvalitu.
 • Razzor: Mimo kapodastrů tato značka vyrábí také mikrofony, stojany na noty i klávesy. Nicméně jejich kapodastry vynikají odolným, avšak vysoce šetrným použitým materiálem.
kapodastr na ukulele
ISUZI DW-UC1

Cena

Pokud chcete dosáhnout toho nejlepšího efektu, zapomeňte na levné produkty. Ať už s ohledem na výsledný zvuk, ale hlavně šetrnost k vašemu hudebnímu nástroji. Jelikož levný produkt může v závěru nadělat víc škody než užitku.

Cena do 100 Kč

Za tak nízkou cenu se dá pořídit páskový kapodastr vyrobený z elastického materiálu, nejčastěji z nylonu. Takový se dokonale hodí pro elektrickou, ale i akustickou kytaru. K dispozici je dále také pákový kovový kapodastr, jenž nejvíce využijí hráči na akustickou westernovou kytaru.

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Univerzální kapodastry pro rovný hmatník jsou k dispozici ve střední cenové třídě. Nechybí výběr z mnoha různých barevných provedeních tak, abyste byli schopni si tento nový hudební doplněk dokonale přizpůsobit k vašemu hudebnímu nástroji.

kapodastr shubb
SHUBB C1 Standard

Cena nad 300 Kč

Produkty nad 300 Kč vynikají zejména designem a kvalitním propracováním. Nejčastěji se nad tím podepsal produktový designér Ned Steinberger. Mimo takové kousky lze za vyšší cenu zakoupit i balení 10 kapodastrů v různém barevném provedení.

Otázky a odpovědi

Má kapodastr nějaké nevýhody?

Časté používání kapodastru se může časem projevit na životnosti strun, ale i pražců. Není to samozřejmě nijak závratné, ale určitý vliv to mít bude. Strunnému nástroji nesvědčí ani dlouhodobé uchycení kapodastru, proto se doporučuje ho hned po hraní sundat. Pokud byste tak neudělali, můžete si poškodit lak na krku nástroje. Dokonce samotní výrobci upozorňují na zbytečně dlouhý dotyk plastu a syntetického materiálů na strunu, pražec i hmatník.

Kdy kapodastr použít?

Nejčastěji se tato pomůcka používá k jednoduché transpozici. To znamená, že píseň může být složena v hluboké tónině, kdy nejste schopni ji zazpívat. Proto se používá kapodastr, kdy se přitiskne k hmatníku a zvýší tak ladění kytary.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku kapodastrů