Jak vybrat kladkový luk
- Kladkové luky patří obecně k dražším lukům, takže je třeba si dát při jejich výběru opravdu záležet.
- Lateralita nebo-li určení správného držení luku pro praváky nebo leváky by mělo být prvotní kritérium při výběru.
- U velikosti lze rozlišit dva základní parametry.
- Šípy jsou nedílnou součástí každého luku. Při výběru můžete zohlednit několik parametrů.
Kladkový luk - náš výběr
Kladkové luky pro začátečníky
Profesionální kladkové luky
Jak vybrat kladkový luk
Typy
Luků je celá řada a obecně je lze rozdělit do tří základních typů.
Tradiční
Jiné označení pro tento typu luk je „holé“. Luky jsou opatřeny dřevěným nebo kovovým madlem. Střelba probíhá bez použití zaměřovače, což je považováno jako jeden z nejnáročnějších způsobů. Původně se používaly k lovu, v dnešní době je najdete na závodech 3D. Do kategorie tradičních luků se řadí:
- Lovecké luky jednodílné, skládací
- Dlouhé anglické luky
- Maďarské a asijské jezdecké luky
Sportovní
Materiál těchto luků výrazně ovlivňuje např. přesnost střelby nebo cenu luku. Základní modely mají kovové středy a dřevěná ramena. Naproti tomu nejlepší závodní luky mají středy vyrobené z odlehčeného kovu nebo karbonu. Ramena pak mohou být z nano karbonových materiálů. Do základní výbavy sportovních luků, které zajišťují vysokou přesnost střelby, patří:
- Zaměřovač
- Stabilizátor
- Základka šípu
- Boční opěrka
Kladkové
Kladkové luky se primárně používají ke sportovní střelbě. Obecně patří mezi nejpřesnější ze všech deklarovaných typů a to především díky zaměřovači a dalším doplňkům, kterými jsou vybaveny. Pro samotnou střelbu se využívá kombinace kladek a také pružných ramen. Společně umožňují vyvinutí opravdu vysoké výstřelové rychlosti, která může dosáhnout i 300 ft/s.
Lateralita
Lateralita nebo-li určení správného držení luku pro praváky nebo leváky by mělo být prvotní kritérium při výběru. Luky bývají zpravidla označeny následovně:
- RH – označuje luky pro praváky; luk se drží levou rukou, tětiva se napíná rukou pravou
- LH – jedná se o luky pro leváky; držení je opačné
- Univerzální luky – vhodné pro obojí držení; zpravidla bývá u dětských luků nebo modelů pro začátečníky (umožňují vyzkoušení, která ruka bude vhodnější k držení a která k napínání tětivy)
Velikost
U velikosti lze rozlišit dva základní parametry:
- Délka luku
- Napínací délka
Obojí je udáváno v palcích (1 palec = 2,54 centimetrů). Samotné délky se prolínají, tzn., s rostoucí napínací délkou roste i samotná délka luku. V tabulce níže najdete několik příkladů délek.
Napínací délka (v palcích) | Délka luku (v palcích) |
---|---|
Do 25 | 62 – 64 |
Do 28 | 66 |
Do 30 | 68 |
Nad 30 | 70 |
Víte, že…?
Délku nátahu můžete určit pomocí následující metody. Po natažení ruky před sebe se změří délka od konečku prstů po bradu. Naměřená hodnota určuje optimální délku nátahu, ale také délku šípů.
Síla nátahu
Hodnota se udává v librách (Ibs) a říká, jakou sílu je třeba vyvinout k optimálnímu napnutí tětivy a následnému vystřelení šípu. Z tohoto ohledu se rozlišují tři základní kategorie:
- Dětské luky – cca 20 – 25 Ibs
- Luky určené ženám – cca 30 – 35 Ibs
- Luky pro muže – hodnoty nad 30 Ibs
Tuto hodnotu není radno podceňovat, protože pokud budete muset vyvíjet nadměrnou sílu na natažení tětivy, nebudete se moci správně koncentrovat na přesné míření. Uvádí se, že pro nátah je ideální využít cca 75% maximální síly.
Víte, že…?
Pokud s lukostřelbou teprve začínáte, volte sílu nátahu spíše menší. To zaručí, že si osvojíte správnou techniku střelby. Teprve později je vhodné přejít k lukům silnějším.
Šípy
Jsou nedílnou součástí každého luku. Při výběru můžete zohlednit několik parametrů:
- Délka – odpovídá délce nátahu tětivy – krátký šíp neumožní její dostatečné napnutí, dlouhý nebude mít adekvátní letové vlastnosti
- Tuhost – hodnoty se pohybují mezi 300 – 1600 (vyšší hodnoty označují měkčí šípy); tuhost ovlivňuje materiál, délka šípu
- Materiál – důležitý je materiál dříku (tyčka s hrotem); u kladkových luků se nejčastěji používají šípy duralové nebo karbonové
Víte, že…?
Nikdy nepouštěte nataženou tětivu bez šípu. Zvláště u kladkových modelů by se vám to nemuselo vyplatit, protože může dojít k poškození luku, v horším případě k vašemu poranění.
Příslušenství
Mezi základní příslušenství a doplňky patří:
- Tětiva – lanko, které je upevněno po obou koncích luku; liší se materiálem, délkou, tloušťkou; tětivy jsou vyráběné pro konkrétní modely luků
- Kolimátor – jinak řečeno zaměřovač, jeden z vhodných doplňků pro kladkové luky
- Základka – místo u rukojeti, kde se zakládá šíp; pomáhá natažení i vystřelení šípu
- Stabilizátor – cílem tohoto doplňku je spotřeba zbytkové energie při výstřelu šípu
- Pouzdro – poskytuje ochranu vašemu luku i všem dalším součástem
- Terčovnice – případně terče patří mezi součást lukostřeleckého vybavení
Výrobci a ceny
Mezi profesionální značky patří např. Bear Archery, Bowtech, PSE nebo Strongbow.
Samotnou cenu nejen kladkových luků ovlivňuje provedení, výrobní materiál a další parametry. Luky lze rozdělit do následujících kategorií:
- Do 10000 Kč – nejlevnější modely začínají na cca 1000 a jedná se o dětské nebo juniorské luky; obecně lze do této kategorie zařadit luky pro začátečníky
- 10000 Kč – 20000 Kč – Jedná se o kvalitnější modely pro muže i ženy
- 20000 Kč – 40000 Kč – Luky ze špičkových výrobních materiálů; v nabídkách jsou kompletní sady s širokým příslušenstvím; jedná se o luky pro náročné
- Nad 40000 Kč – Kladkové luky z nejkvalitnějších materiálů mohou stát i 60000 Kč.