Terčovnice

Kvalitní lukostřelecké vybavení.

ca. 0 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 400 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat terčovnici

 • Terčovnice případně terče patří mezi součást lukostřeleckého vybavení.
 • Při lukostřelbě můžete používat jak terče, tak terčovnice.
 • Hlavním cílem při volbě materiálu pro výrobu terčovnic je, aby nedošlo k poškození šípů.
 • Základní tvar terčovnic je čtverec nebo kruh. Můžete ale také narazit na kvádr nebo krychli. Specifickou skupinu pak tvoří 3D terčovnice ve tvaru a velikosti reálných zvířat.

Typy

Při lukostřelbě můžete používat jak terče, tak terčovnice.

Terče

Terče se zpravidla vyrábí z papíru (speciální papír s vlákny) nebo slámy a patří mezi levnější varianty tohoto vybavení. V podstatě slouží k zamíření na cíl a také umožní vyhodnocení zásahu. Pokud ale terč nepodložíte vhodným materiálem, může dojít k poškození šípů.

Papírově protkaný
JVD FITA 60cm

Terčovnice

Terčovnice zajišťuje plynulé zastavení šípu, při kterém nedochází k jeho poškození. Navíc jeho následné vytažení je velmi snadné. Terčovnic je celá řada druhů. Ty souvisí s používanou zbraní. Lze tedy rozlišit terčovnice pro:

 • Slabé cvičné luky
 • Kuše
 • Kladkové luky
 • Nácvik střelby v terénu atd.

Terčovnice se dále mohou dělit na modely pro začátečníky nebo profesionální lukostřelbu.

Pěnová terčovnice
BLACK HOLE Pěnový terč pro kladkový luk Field Logic

3D terčovnice, terče

Jedná se o specifickou skupinu terčovnic a terčů. Jsou vyrobeny trojrozměrně a ve většině případů napodobují zvířata v životní velikosti. Zpravidla se používají při tréninku lovu nebo při sportovní disciplíně, která je nazvaná 3D lukostřelba.

Víte, že…?

Lukostřelba se možná na první pohled zdá jako bezpečný sport. Nicméně je třeba si uvědomit, že i luk může být potenciálně nebezpečná zbraň. Běžná výstřelová rychlost luku přesahuje i 100 km/h, u některých modelů dokonce i více než 300 km/h. Při lukostřelbě tedy dbejte na bezpečnost svou, ale i všech okolo vás.

Materiál

Hlavním cílem při volbě materiálu pro výrobu terčovnic je, aby nedošlo k poškození šípů. Na jejich výrobu se používá:

Přenosná
Lazecký Přenosná terčovnice L
 • Hobra (dřevovláknitá deska)
 • Vlnitá lepenka
 • Pěnový polyetylen (mirelon)

Lisovaná sláma

K výrobě slaměných terčovnic se používá přírodní pšeničná sláma. Ta musí být suchá a samozřejmě nepoškozená. Při jejím správném zpracování vznikne terčovnice s poměrně dlouhou životností, která splňuje požadované vlastnosti – nedochází k poškození šípů, umožní jejich snadné vytažení

Polimix

Terčovnice z tohoto materiálu mají nejvyšší životnost z výše uvedených možností. Terčovnice je poskládaná z pruhů tohoto materiálu a ty jsou následně staženy v rámu. Ve chvíli, kdy dojde k prostřílení středové části terčovnice, jednoduše povolíte rám a vyměníte pouze poškozené pruhy. Z nepoškozených zbytků, které vyřežete, můžete složit nový pruh a příště ho použít.

Dlouhá výdrž
YATE DOUBLE ISOMIX 90x90cm

Velikost, Tvar

Základní tvar terčovnic je čtverec nebo kruh. Můžete ale také narazit na kvádr nebo krychli. Specifickou skupinu pak tvoří 3D terčovnice ve tvaru a velikosti reálných zvířat.

 • Čtvercové terčovnice mají nejčastěji rozměry 60 x 60 cm, 80 x 80 nebo 90 x 90 cm.
 • Samozřejmě narazíte i na jiné varianty. Liší se také svou tloušťkou, která se může pohybovat mezi 7 – 22 cm. Kulaté terčovnice mají průměr mezi 65 a 120 cm. Hloubka může být i 30 cm.

Alternativy

Pořízení terčovnice není zrovna nejlevnější záležitostí. Pokud s lukostřelbou teprve začínáte, můžete si provizorní terčovnici vyrobit sami, alespoň do doby než zjistíte, že se tomuto sportu chcete opravdu věnovat.

Rekreační
inSPORTline Escuma 50x50x6cm
 • Polystyrenové desky – tyto desky se používají k izolaci domů a koupíte je ve stavebninách
 • Papírová krabice – tu je nutné naplnit větším množstvím papírů (čím více, tím lépe) a obalit stretchovou fólií; tu pak průběžně obnovujete podle míry poškození; jedná se o nejlevnější variantu

Stlačené, slisované plastové tašky nebo pytle, stretchové fólie

Víte, že…?

Pokud si chcete terčovnici vyrobit sami doma, můžete se jednoduše podívat na internet. Najdete spoustu kreativních námětů, ale i přesných popisů výroby jednoduchých ale efektivních terčovnic, které budou splňovat vše, co mají.

Set
YATE Chameleon

Výrobci a ceny

Cenové rozpětí je opravdu široké. Nejlevnější terčovnice určené pro začátečníky nebo zábavní lukostřelbu koupíte od ceny cca 500 Kč. Terčovnice pro profesionální lukostřelbu mohou stát i 7000 Kč. Nejdražší jsou pak 3D modely terčovnic. Zde se cena může vyšplhat i k 50000 Kč.

Značka Popis Cena terčovnic
YATE Tato ryze česká společnost původně vznikla jako obchodní, teprve později se začala věnovat výrobě nejrůznějších produktů z polyetylénové pěny, mezi které patří i terčovnice. Od 550,- Kč do 7000,- Kč
tercovnice.eu Jedná se o spolupráci dvou bratrských firem – obchodní a výrobní společnost manželů Varšových a Truhlářskou firmou Ing. Tomáše Lazeckého. Společně se věnují výrobě a prodeji luků, šípů, kuší a potřebného příslušenství. Jejich doménou jsou mimo jiné slaměné terčovnice. Od 550,- Kč do 1700,- Kč
SRT Jedná se o italského výrobce, který se specializuje na 3D terče a terčovnice pro střelbu z luků i kuší. Od 1700,- Kč do 49000,- Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat terčovnici?

Mimo jiné vybírejte terčovnici také podle výkonu vašeho luku. Pokud zvolíte nesprávný typ, může se stát, že se šíp vůbec nezapíchne nebo naopak dojde k jejímu průstřelu.

Jaký zvolit stojan?

Stojany jsou prakticky nedílnou součástí každé terčovnice. V nabídkách najdete varianty, které se liší zejména svou velikostí. Některé dokonce umožňují umístění až dvou terčovnic nad sebe. Z materiálů se nejčastěji používá dřevo nebo plast.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Papírově protkaný
Pěnová terčovnice
Přenosná
Dlouhá výdrž
Rekreační
Set
Image
Produkt
JVD FITA 60cm
BLACK HOLE Pěnový terč pro kladkový luk Field Logic
Lazecký Přenosná terčovnice L
YATE DOUBLE ISOMIX 90x90cm
inSPORTline Escuma 50x50x6cm
YATE Chameleon
Cena ca. 0 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 900 CZK ca. 400 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.