Jak vybrat terčovnici
- Terčovnice případně terče patří mezi součást lukostřeleckého vybavení.
- Při lukostřelbě můžete používat jak terče, tak terčovnice.
- Hlavním cílem při volbě materiálu pro výrobu terčovnic je, aby nedošlo k poškození šípů.
- Základní tvar terčovnic je čtverec nebo kruh. Můžete ale také narazit na kvádr nebo krychli. Specifickou skupinu pak tvoří 3D terčovnice ve tvaru a velikosti reálných zvířat.
Terčovnice - náš výběr
Terčovnice pro kuše
Slaměné terčovnice
Terčovnice Yate
Jak vybrat terčovnici
Typy
Při lukostřelbě můžete používat jak terče, tak terčovnice.
Terče
Terče se zpravidla vyrábí z papíru (speciální papír s vlákny) nebo slámy a patří mezi levnější varianty tohoto vybavení. V podstatě slouží k zamíření na cíl a také umožní vyhodnocení zásahu. Pokud ale terč nepodložíte vhodným materiálem, může dojít k poškození šípů.
Terčovnice
Terčovnice zajišťuje plynulé zastavení šípu, při kterém nedochází k jeho poškození. Navíc jeho následné vytažení je velmi snadné. Terčovnic je celá řada druhů. Ty souvisí s používanou zbraní. Lze tedy rozlišit terčovnice pro:
- Slabé cvičné luky
- Kuše
- Kladkové luky
- Nácvik střelby v terénu atd.
Terčovnice se dále mohou dělit na modely pro začátečníky nebo profesionální lukostřelbu.
3D terčovnice, terče
Jedná se o specifickou skupinu terčovnic a terčů. Jsou vyrobeny trojrozměrně a ve většině případů napodobují zvířata v životní velikosti. Zpravidla se používají při tréninku lovu nebo při sportovní disciplíně, která je nazvaná 3D lukostřelba.
Víte, že…?
Lukostřelba se možná na první pohled zdá jako bezpečný sport. Nicméně je třeba si uvědomit, že i luk může být potenciálně nebezpečná zbraň. Běžná výstřelová rychlost luku přesahuje i 100 km/h, u některých modelů dokonce i více než 300 km/h. Při lukostřelbě tedy dbejte na bezpečnost svou, ale i všech okolo vás.
Materiál
Hlavním cílem při volbě materiálu pro výrobu terčovnic je, aby nedošlo k poškození šípů. Na jejich výrobu se používá:
- Hobra (dřevovláknitá deska)
- Vlnitá lepenka
- Pěnový polyetylen (mirelon)
Lisovaná sláma
K výrobě slaměných terčovnic se používá přírodní pšeničná sláma. Ta musí být suchá a samozřejmě nepoškozená. Při jejím správném zpracování vznikne terčovnice s poměrně dlouhou životností, která splňuje požadované vlastnosti – nedochází k poškození šípů, umožní jejich snadné vytažení
Polimix
Terčovnice z tohoto materiálu mají nejvyšší životnost z výše uvedených možností. Terčovnice je poskládaná z pruhů tohoto materiálu a ty jsou následně staženy v rámu. Ve chvíli, kdy dojde k prostřílení středové části terčovnice, jednoduše povolíte rám a vyměníte pouze poškozené pruhy. Z nepoškozených zbytků, které vyřežete, můžete složit nový pruh a příště ho použít.
Velikost, Tvar
Základní tvar terčovnic je čtverec nebo kruh. Můžete ale také narazit na kvádr nebo krychli. Specifickou skupinu pak tvoří 3D terčovnice ve tvaru a velikosti reálných zvířat.
- Čtvercové terčovnice mají nejčastěji rozměry 60 x 60 cm, 80 x 80 nebo 90 x 90 cm.
- Samozřejmě narazíte i na jiné varianty. Liší se také svou tloušťkou, která se může pohybovat mezi 7 – 22 cm. Kulaté terčovnice mají průměr mezi 65 a 120 cm. Hloubka může být i 30 cm.
Alternativy
Pořízení terčovnice není zrovna nejlevnější záležitostí. Pokud s lukostřelbou teprve začínáte, můžete si provizorní terčovnici vyrobit sami, alespoň do doby než zjistíte, že se tomuto sportu chcete opravdu věnovat.
- Polystyrenové desky – tyto desky se používají k izolaci domů a koupíte je ve stavebninách
- Papírová krabice – tu je nutné naplnit větším množstvím papírů (čím více, tím lépe) a obalit stretchovou fólií; tu pak průběžně obnovujete podle míry poškození; jedná se o nejlevnější variantu
Stlačené, slisované plastové tašky nebo pytle, stretchové fólie
Víte, že…?
Pokud si chcete terčovnici vyrobit sami doma, můžete se jednoduše podívat na internet. Najdete spoustu kreativních námětů, ale i přesných popisů výroby jednoduchých ale efektivních terčovnic, které budou splňovat vše, co mají.
Výrobci a ceny
Cenové rozpětí je opravdu široké. Nejlevnější terčovnice určené pro začátečníky nebo zábavní lukostřelbu koupíte od ceny cca 500 Kč. Terčovnice pro profesionální lukostřelbu mohou stát i 7000 Kč. Nejdražší jsou pak 3D modely terčovnic. Zde se cena může vyšplhat i k 50000 Kč.
Značka | Popis | Cena terčovnic |
---|---|---|
YATE | Tato ryze česká společnost původně vznikla jako obchodní, teprve později se začala věnovat výrobě nejrůznějších produktů z polyetylénové pěny, mezi které patří i terčovnice. | Od 550,- Kč do 7000,- Kč |
tercovnice.eu | Jedná se o spolupráci dvou bratrských firem – obchodní a výrobní společnost manželů Varšových a Truhlářskou firmou Ing. Tomáše Lazeckého. Společně se věnují výrobě a prodeji luků, šípů, kuší a potřebného příslušenství. Jejich doménou jsou mimo jiné slaměné terčovnice. | Od 550,- Kč do 1700,- Kč |
SRT | Jedná se o italského výrobce, který se specializuje na 3D terče a terčovnice pro střelbu z luků i kuší. | Od 1700,- Kč do 49000,- Kč |