Koloběžka pro nejmenší

V zdravém těle zdraví duch.

ca. 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 900 CZK

Děti mají rády pohyb. Podporovat dítě v pohybových a sportovních aktivitách již od útlého dětství je jedině prospěšné. Jednou z možností, jak vést malé dítě k pohybu je pořídit mu koloběžku. Právě koloběžky pro nejmenší jsou velmi oblíbené. V následujícím článku se dozvíte, jak vybrat tu správnou koloběžku pro vaše dítě.

Věk

Pokud se jedná o koloběžky pro nejmenší sportovce, podle většiny výrobců jsou určeny pro děti ve věku již od 2 – 3 let. Vzhledem k věku mají většinou tři kola, která pomáhají udržet stabilitu a snadněji se ovládají.

Typy

Koloběžky rozdělujeme na 3 typy a to podle materiálu kol. Jedná se o koloběžky s nafukovacími koly, s gumovými koly a třetí variantou jsou koloběžky s plastovými koly. Pojďme si k jednotlivým druhům říci něco bližšího:

Koloběžka Scooter 32x70x66cm asst 4 druhy v krabici
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Koloběžky s nafukovacími koly

Výhodou nafukovacích kol je skvělé tlumení nerovností, takže jsou vhodné do terénu. Jízda na takové koloběžce je sice pohodlná, ale pokud vás někde v lese potká defekt, zřejmě vaše dítě s jízdou skončilo. Proto pokud zvolíte tento typ koloběžky, měli byste mít po ruce pumpičku a náhradní duši nebo alespoň náplast na opravení kola. Váha tohoto typu koloběžky se pohybuje okolo 7 kg.

Koloběžky s gumovými koly

Výhoda gumového typu kol je jednoznačná, nikdy je nepíchnete. Ovšem pokud už nějaký defekt nastane, pravděpodobně vás čeká výměna celého kola. Gumová kola sice netlumí nárazy, ale jsou o mnoho rychlejší než předchozí typ kol. Často jsou používány při klasických městských modelech koloběžek.

Koloběžky s plastovými koly

Plastová kolečka jsou tou nejlevnější variantou, ovšem nízká cena je opodstatněná. Jedná se o nejméně komfortní možnost. Kolečka z plastu navíc často vydávají nepříjemný hrkavý zvuk. Pokud požadujete kvalitu, zde se jí nedočkáte.

Micke Mouse Koloběžka TROJKOLKA pro nejmenší > varianta Mickey Mouse
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Průměr kol

Komfort a rychlost jízdy ovlivňuje právě průměr kol. Čím jsou kola větší, tím je jízda svižnější, ale i nebezpečnější. Nejmenší průměr nafukovacích kol je okolo 12 palců. Tato hodnota je naprosto optimální jak pro jízdu ve městě, tak i v terénu.

Typy brzd

Brzdy jsou nejdůležitějším bezpečnostním prvkem, který by neměl na koloběžce pro nejmenší chybět. Vybírat můžete ze dvou základních druhů, kterými jsou:

Typ brzdy Popis
Zadní (nášlapné) brzdy Jsou levné, ale přitom účinné. Nad zadním kolem je umístěn pevný blatník, který dokáže koloběžku zastavit, jakmile jej přitisknete nohou ke kolu. Měli byste mít jasno, jestli vaše dítě ve vypjaté situaci dokáže stát na jedné noze a druhou nohou brzdit.
Ruční brzdy s brzdovou páčkou Čelisťové – Tento typ je nejrozšířenější. Brzdy zde fungují stejně jako na kole. Jakmile zmáčknete páčku na řídítkách, čelistní brzdy se na pneumatice stisknou a začnou kolo brzdit. Brzdy může být aplikována jak na přední, tak i na zadní kolo. Kotoučové – Jsou nejúčinnější, ale také nejdražší. Ovládají se rovněž prostřednictvím páčky na řídítkách. Rozdíl je v tom, že brždění samotného kola probíhá pomocí kotoučů nikoliv čelistí. Tento typ je náročný na údržbu.

Víte, že…?

Důležitým parametrem při výběru je také nosnost. U dětských koloběžek pro nejmenší jezdce bývá nosnost kolem 20 kg. Pokud chcete, aby koloběžka vaší ratolesti vydržela déle, bohatě stačí, když pořídíte koloběžku s maximální nosností 75 kg. Při výběru nosnosti myslete na to, že vaše dítě mže vézt batoh nebo bude mít na koloběžce přidělané pití.

koloběžka Mimoňové / Mimoni, kovová
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Řídítka

V tom nejlepším případě vždy zvolte koloběžku, která má možnost nastavení výšky řídítek podle potřeby vašeho dítěte. Ruce by neměly být moc nízko ani moc vysoko. Nejlépe by dítě mělo mít ruce pokrčené v pravém úhlu a prsty by mělo pohodlně dosáhnout na brzdu.

Doplňky

Koloběžky pro nejmenší mohou být vybaveny dalšími různými doplňky, které dětem zpříjemní nebo obohatí jízdu. Jedná se o tyto doplňky:

  • Světla, blinkry, odrazky
  • Blatníky
  • Držák na pití
  • Zvonek
Koloběžka TROJKOLKA PRO NEJMENŠÍ -Disney princezny > varianta Disney Princezny
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Cena

Při pořizování koloběžky pro vaše dítě se nemusí bát nějakých závratných částek. Záleží ale na tom, jaké jsou vaše požadavky, a podle toho se cena bude odvíjet. Čím náročnější bude vaše představa, tím dražší bude koloběžka.

  • Do 1 000 Kč – Do tisícikoruny bez problémů vašemu dítěti pořídíte koloběžku, která ale bude tou nejobyčejnější variantou, která dlouho nevydrží. Kolečka jsou pouze plastová a nosnost je do 20 kg. Pozitivní je, že i za tuto cenu pořídíte koloběžku s možností nastavitelných řídítek.
  • 1 000 – 2 000 Kč – V tomto cenovém rozmezí se pohybují již kvalitní koloběžky, které mohou mít jak gumová, tak i nafukovací kola. Jejich nosnost je až do 75 kg. Mají i lépe propracovaný brzdový systém a také k nim mohou být i některé doplňky.
  • Nad 2 000 Kč – Pokud se rozhodnete investovat více než dva tisíce korun, pořídíte vašemu dítěti vysoce kvalitní koloběžku, od těch nejlepších výrobců. Nafukovací kola jsou zde samozřejmostí.