Kombinovaná bruska

Brusný pás i kotouč v jednom.

ca. 2 800 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 10 400 CZK

Jak vybrat kombinovanou brusku

 • Kombinované brusky patří k užitečnému vybavení pro kutily, modeláře, zahradníky, ale najdete je i v malých sériových výrobách.
 • V tomto typu brusky nejčastěji najdete spojení brusného pásu a kotouče poháněného jedním motorem.
 • Díky převodovce se navíc každý z brusných nástrojů pohybuje jinou rychlostí.
 • V jednom stroji tak získáte dva pomocníky, se kterým obrousíte zahradní nářadí, staré laky, nátěry a kovové obrobky.

Typ

Na trhu najdete dva druhy kombinovaných brusek – stojanovou a stolní. Ty se liší především svojí konstrukcí, ale rozdíl najdete i v ceně.

Stolní bruska

Konstrukce stolní kombinované brusky sestává z nožiček, které uchytíte k ponku nebo pracovní desce. Jedná se o častější variantu, kterou využívají kutilové a modeláři. Pořídíte ji za nižší cenu, která se pohybuje i v širším rozpětí. Oblíbená je zejména stolní pásová bruska.

Stolní
PowerPlus POWX1250

Stojanová

Stojanovou brusku najdete zejména v dílnách, kde slouží k sériové výrobě. Na rozdíl od stolní se neupíná k pracovní desce, ale disponuje vlastním pracovním stojanem. Ten velmi často doplňují i zásuvky pro pracovní nástroje. Oproti stolním bruskám se liší především vyšší kvalitou zpracování a vyšší cenou.

Materiál

Jak název napovídá, kombinovaná bruska v sobě snoubí několik druhů broušení. Nejčastěji s ní opracujete dřevo, plast a měkké kovy. Některé brusky ale disponují i brusným kotoučem pro broušení kovů a tvrdých materiálů. Na některých strojích najdete i brusné kartáče pro finální úpravy materiálů.

Víte, že…?

Při broušení kovů nezapomínejte na základní bezpečnostní pomůcky. Na brusku nainstalujte kryt zabraňující vniknutí kovových špon do očí. Při práci s bruskou si chraňte zrak i ochrannými brýlemi!

Pro různé materiály
Scheppach BTS 700

Výkon

Nejdůležitější parametr, který vás při výběru brusky zajímá, je její výkon. Ten udává sílu brusky a tedy i rychlost práce. Výkonnější brusky jsou díky kvalitnějšímu chlazení a odvodu vzduchu vhodné pro náročnější výrobu.

Výkon brusky v rozmezí Hodnocení Využití
Méně než 450 W Levné brusky pro kutily Pro příležitostné broušení. Hodí se spíše do dílny drobného kutila.
450 – 720 W Střední třída Vhodné pro jednoduchou sériovou výrobu. Zlatá střední cesta pro domácí kutily.
750 – 1 000 W Poloprofesionální brusky do výroby Brusky vhodné pro sériovou výrobu a modeláře. Nabízí širší možnosti příslušenství a doplňků.
Více než 1 000 W Profesionální brusky Kvalitní brusky určené pro náročné provozy. Najdete je ve stojanové formě. Nabízejí kvalitní chlazení.

Průměr kotouče

Kombinovaná bruska se skládá ze dvou částí. Kotouče, který rotuje kolem své osy, a nekonečného pásu. Průměr kotouče určuje jak široký obrobek s bruskou opracujete.

 • Nejmenší brusky disponují kotoučem o průměru 125 mm.
 • Na těch největších najdete kotouč o průměru až 180 mm.
Indukční motor
Güde GKS 150-25 55223

Šířka pásu

Druhou pracovní částí brusky je nekonečný pás. Na jeho šířce závisí preciznost vaší práce. Drobné pásy o šířce 6 až 20 mm nabízejí detailní broušení podobně jako s elektrickou rašplí nebo pilníkem.
U pásů se liší také uchycení.

 • Pásy do 20 mm vede bruska přes kladkový mechanismus.
 • Pro běžné broušení využijete pás o šíři 20 až 50 mm. Pás bruska vede v dráze ve tvaru klínu. Tento typ pásu vyměníte nejrychleji ze všech tří typů.
 • Největší brusky mají pásy široké až 105 mm a patří k bruskám určeným pro hrubé broušení a odstraňování laků. Takto silné pásy se uchycují mezi dvojicí válců.

Rychlost

Při výběru věnujte pozornost i rychlosti otáček brusky. Rychlé brusky umožňují rychlou práci, ale svoje výhody mají i brusky s nižšími otáčkami. Ty umožňují přesnější a detailnější práci a využívají je třeba modeláři.
Na rychlost otáček se zaměřte také v případě, že plánujete broušení plastů a podobných materiálů. Při broušení vzniká teplo, které deformuje broušený materiál. Kotouče na broušení kovu mají pro tento případ zabudované vaničky pro chlazení kapalinou.

Výkonná
Proma BP-100

Víte, že…?

Některé kombinované brusky využívají dvou rozdílných rychlostí díky odlišnému zpřevodování. Týká se to zpravidla brusek s kotoučem na broušení kovu. Výrobci těchto brusek udávají v technickém popisu dvě odlišné rychlosti.

Příslušenství

Jelikož se jedná o vyšší investici, výrobci kombinovaných brusek často nabízejí s bruskou i další příslušenství. To vám výrazně sníží počáteční náklady při nákupu.

 • Brusky s možností broušení kovu by měly mít v sadě vaničku na chlazení broušeného obrobku.
 • Vyrovnávač kovů využijete pokud potřebujete dosáhnout přesné roviny bez kovových otřepů a špon.
 • Někteří výrobci do sady k brusce přidávají i základní brusné kotouče a pásy. Ty se ale často vyznačují nižší kvalitou.
Tichá
Metabo BS 175

Cena

Na kvalitní kombinovanou brusku si připravte přibližně 5 000 Kč. V této relaci najdete brusky s dostatečným odvodem tepla určené i pro náročnější provozy. Nejlevnější a méně výkonné brusky seženete ale i mezi 1 000 až 2 000 Kč. Nejkvalitnější stojanové brusky stojí až 20 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kombinovanou brusku?

Pro kutily jsou k mání levnější stolní brusky. Výkon by měl být v rozmezí 500 - 700 W. Šířku kotouče budete vybírat podle toho, jaké výrobky budete pomocí brusky obrábět.

Jakou značku zvolit?

Na trhu se vyskytuje celá řada výrobců kombinovaných brusek. Mezi ty nejčastější patří značka Scheppach, která vyrábí kvalitní stroje do dílny i do provozu. Mezi levnější možnosti patří brusky Parkside, Güde a Holzmann.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stolní
Pro různé materiály
Indukční motor
Výkonná
Tichá
Image
Produkt
PowerPlus POWX1250
Scheppach BTS 700
Güde GKS 150-25 55223
Proma BP-100
Metabo BS 175
Výrobce
POWERPLUS
Scheppach
GÜDE
Proma
Metabo
Hmotnost
13 kg
7.2 kg
7.3 kg
17 kg
14.5 kg
Max. průměr kotouče
150.2 mm
125 mm
150 mm
150 mm
175 mm
Příkon
350 W
250 W
250 W
370 W
500 W
Cena ca. 2 800 CZK ca. 2 300 CZK ca. 1 800 CZK ca. 3 100 CZK ca. 10 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.