Jak vybrat kombinovanou brusku
- Kombinované brusky patří k užitečnému vybavení pro kutily, modeláře, zahradníky, ale najdete je i v malých sériových výrobách.
- V tomto typu brusky nejčastěji najdete spojení brusného pásu a kotouče poháněného jedním motorem.
- Díky převodovce se navíc každý z brusných nástrojů pohybuje jinou rychlostí.
- V jednom stroji tak získáte dva pomocníky, se kterým obrousíte zahradní nářadí, staré laky, nátěry a kovové obrobky.
Kombinovaná bruska - náš výběr





Kombinované brusky na dřevo





Stolní kombinované brusky





Kombinované brusky na mokré a suché broušení




Jak vybrat kombinovanou brusku
Typ
Na trhu najdete dva druhy kombinovaných brusek – stojanovou a stolní. Ty se liší především svojí konstrukcí, ale rozdíl najdete i v ceně.
Stolní bruska
Konstrukce stolní kombinované brusky sestává z nožiček, které uchytíte k ponku nebo pracovní desce. Jedná se o častější variantu, kterou využívají kutilové a modeláři. Pořídíte ji za nižší cenu, která se pohybuje i v širším rozpětí. Oblíbená je zejména stolní pásová bruska.
Stojanová
Stojanovou brusku najdete zejména v dílnách, kde slouží k sériové výrobě. Na rozdíl od stolní se neupíná k pracovní desce, ale disponuje vlastním pracovním stojanem. Ten velmi často doplňují i zásuvky pro pracovní nástroje. Oproti stolním bruskám se liší především vyšší kvalitou zpracování a vyšší cenou.
Materiál
Jak název napovídá, kombinovaná bruska v sobě snoubí několik druhů broušení. Nejčastěji s ní opracujete dřevo, plast a měkké kovy. Některé brusky ale disponují i brusným kotoučem pro broušení kovů a tvrdých materiálů. Na některých strojích najdete i brusné kartáče pro finální úpravy materiálů.
Víte, že…?
Při broušení kovů nezapomínejte na základní bezpečnostní pomůcky. Na brusku nainstalujte kryt zabraňující vniknutí kovových špon do očí. Při práci s bruskou si chraňte zrak i ochrannými brýlemi!
Výkon
Nejdůležitější parametr, který vás při výběru brusky zajímá, je její výkon. Ten udává sílu brusky a tedy i rychlost práce. Výkonnější brusky jsou díky kvalitnějšímu chlazení a odvodu vzduchu vhodné pro náročnější výrobu.
Výkon brusky v rozmezí | Hodnocení | Využití |
---|---|---|
Méně než 450 W | Levné brusky pro kutily | Pro příležitostné broušení. Hodí se spíše do dílny drobného kutila. |
450 – 720 W | Střední třída | Vhodné pro jednoduchou sériovou výrobu. Zlatá střední cesta pro domácí kutily. |
750 – 1 000 W | Poloprofesionální brusky do výroby | Brusky vhodné pro sériovou výrobu a modeláře. Nabízí širší možnosti příslušenství a doplňků. |
Více než 1 000 W | Profesionální brusky | Kvalitní brusky určené pro náročné provozy. Najdete je ve stojanové formě. Nabízejí kvalitní chlazení. |
Průměr kotouče
Kombinovaná bruska se skládá ze dvou částí. Kotouče, který rotuje kolem své osy, a nekonečného pásu. Průměr kotouče určuje jak široký obrobek s bruskou opracujete.
- Nejmenší brusky disponují kotoučem o průměru 125 mm.
- Na těch největších najdete kotouč o průměru až 180 mm.
Šířka pásu
Druhou pracovní částí brusky je nekonečný pás. Na jeho šířce závisí preciznost vaší práce. Drobné pásy o šířce 6 až 20 mm nabízejí detailní broušení podobně jako s elektrickou rašplí nebo pilníkem.
U pásů se liší také uchycení.
- Pásy do 20 mm vede bruska přes kladkový mechanismus.
- Pro běžné broušení využijete pás o šíři 20 až 50 mm. Pás bruska vede v dráze ve tvaru klínu. Tento typ pásu vyměníte nejrychleji ze všech tří typů.
- Největší brusky mají pásy široké až 105 mm a patří k bruskám určeným pro hrubé broušení a odstraňování laků. Takto silné pásy se uchycují mezi dvojicí válců.
Rychlost
Při výběru věnujte pozornost i rychlosti otáček brusky. Rychlé brusky umožňují rychlou práci, ale svoje výhody mají i brusky s nižšími otáčkami. Ty umožňují přesnější a detailnější práci a využívají je třeba modeláři.
Na rychlost otáček se zaměřte také v případě, že plánujete broušení plastů a podobných materiálů. Při broušení vzniká teplo, které deformuje broušený materiál. Kotouče na broušení kovu mají pro tento případ zabudované vaničky pro chlazení kapalinou.
PARKSIDE Kombinovaná bruska na mokré a suché broušení PNTS 250 Parkside 100246628 PARKSIDE Kombinovaná bruska na mokré a suché broušení PNTS 250
Víte, že…?
Některé kombinované brusky využívají dvou rozdílných rychlostí díky odlišnému zpřevodování. Týká se to zpravidla brusek s kotoučem na broušení kovu. Výrobci těchto brusek udávají v technickém popisu dvě odlišné rychlosti.
Příslušenství
Jelikož se jedná o vyšší investici, výrobci kombinovaných brusek často nabízejí s bruskou i další příslušenství. To vám výrazně sníží počáteční náklady při nákupu.
- Brusky s možností broušení kovu by měly mít v sadě vaničku na chlazení broušeného obrobku.
- Vyrovnávač kovů využijete pokud potřebujete dosáhnout přesné roviny bez kovových otřepů a špon.
- Někteří výrobci do sady k brusce přidávají i základní brusné kotouče a pásy. Ty se ale často vyznačují nižší kvalitou.
Cena
Na kvalitní kombinovanou brusku si připravte přibližně 5 000 Kč. V této relaci najdete brusky s dostatečným odvodem tepla určené i pro náročnější provozy. Nejlevnější a méně výkonné brusky seženete ale i mezi 1 000 až 2 000 Kč. Nejkvalitnější stojanové brusky stojí až 20 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat kombinovanou brusku?
Jakou značku zvolit?
Různé typy produktů porovnejte zde.