Kombinovaný sporák

Kombinovaný sporák - elektrická trouba s indukcí nebo plynem.

Jak vybrat kombinovaný sporák

Zařizujete novou kuchyň, nebo pouze měníte některé dosluhující spotřebiče a stále nevíte, jaký sporák vybrat? Preferujete spíše klasiku nebo raději moderní technologie? Pokud uvažujete o koupi kombinovaného sporáku, určitě neprohloupíte. Je ta nejlepší možnost, pokud si nejste jistí volbou mezi plynovým a elektrickým. Tato zlatá střední cesta patří zároveň k těm nejprodávanějším typům sporáků.

Proč kombinovaný sporák

Podle zdrojů, které máte v domácnosti k dispozici, se můžete rozhodnout, jaký typ spotřebiče můžete zvolit. Volit můžete mezi elektrickým, plynovým nebo kombinovaným. Kombinované sporáky představují sjednocení elektrické trouby a plynové varné desky v jednom spotřebiči. Hlavní důvod proč volit kombinovaný typ spotřebiče je spojení výhod plynových hořáků a elektrické trouby.

Typ spotřebiče Výhody Nevýhody Plynová trouba se špatně reguluje, mívají rozmezí mezi 150 – 260°C Ohřívají potraviny zespodu
Plynový Rychlost plotýnek a dobré regulovatelnost, okamžitý ohřev, úspora energie, bezpečnostní pojistka plynu Plynová trouba se špatně reguluje, mívají rozmezí mezi 150 – 260°C Ohřívají potraviny zespodu
Elektrické Dobrá regulovatelnost trouby 50 – 250°C, teplo v troubě je rovnoměrně rozložené, množství funkcí v troubě, sklokeramická, indukční nebo litinová deska Větší energetická náročnost
Kombinované Dobrá regulovatelnost a rychlost plynových plotýnek Výhody, které poskytuje elektrická trouba  

Volně stojící nebo vestavěný

Jestliže si zařizujete novou kuchyň, volte spíše vestavěný model. Ušetříte místo a spotřebič dobře zapadne do zvoleného designového provedení linky. Vyhnete se také volnému prostoru mezi skříňkami, což vám usnadní i samotnou údržbu.

Jednoduchý
Amica SPA 6110 TLW

V případě vestavěných modelů jde o dva spotřebiče. Je to samostatná trouba a deska. Každý model je pak zabudován na vámi určeném místě. Vestavěné spotřebiče nabízejí elegantní a originální řešení uspořádání vaší kuchyně.

V případě, že kupujete sporák do již vybavené kuchyně a nemáte možnost volit vestavěný model, poslouží vám volně stojící spotřebič. Výhodou je snadná manipulace a lze ho umístit kamkoliv, kde je zdroj energie. Volně stojící spotřebič je zpravidla také levnější.

Nejčastější šířka se pohybuje mezi 50 – 60 centimetry. Nevýhoda těchto typů je mezera, která zpravidla vzniká mezi sporákem a kuchyňskou linkou. Místo se i při sebevětší pečlivosti plní nepořádkem a údržba je složitá.

Samočistící
Mora K 152 BW

Plynové plotýnky

Říká se, že se nejlépe vaří na plynu. Potvrdí to snad každý kuchař. Pokud se vám zdá plynový sporák nebezpečný, pořiďte si desku s bezpečnostní pojistkou, která zajistí vypnutí plynu v případě, že plamen zhasne.

Počet plotýnek je parametr, který neurčuje pouze, kolik místa budete mít na vaření, ale především ovlivňuje celkové rozměry. Počet plotýnek tedy zvolíte, podle počtu osob v domácnosti a prostorových možností vaší kuchyně. K dostání jsou modely o 3 – 5 plotnách, základem jsou čtyři plotny.

Plynové plotýnky pořídíte v případě vestavěných i volně stojících spotřebičů. Plynové plotýnky jsou levnější na provoz a dosahují okamžitého ohřevu. Jsou dobře regulovatelné a mají minimální tepelné ztráty. Z praktických i bezpečnostních důvodů je sporák vybaven ochrannými mřížkami. Buď jsou v celku, nebo má každý hořák svoji vlastní mřížku.

Samočistící s indukcí
Electrolux EKI54950OX PlusSteam

I v případě plynových plotýnek máte na výběr z různých druhů provedení a nabízí i některé praktické funkce.

 • Automatické zapalování – staří otočit kolečkem a je hotovo. Nemusíte mít tedy po ruce sirky ani jiný zapalovač.
 • Pojistka plamene – zamezuje úniky plynu po zhasnutí plamene.
 • Rychlohořák
 • Krycí víko – v případě, že se jedná o volně stojící spotřebič, může být vybaven krycím poklopem.
 • LED podsvícení ovládacích prvků

Elektrická trouba

Nabízí širokou a přesnou regulaci teploty v rozmezí od 50 – 250 °C. Nabízí i více druhů programů, mezi kterými najdete spodní a horní ohřev, rozmrazování, gril, horký vzduch a ohřev s ventilátorem.

Plynový
Mora K 662 BW

Ovládání je mechanické nebo dotykové, samozřejmostí je přehledný displej.

Velikost trouby je zásadní a vnitřní objem je důležitý faktor při samotném výběru. Objem trouby musí vyhovovat požadavkům rodiny. Menší trouby s výškou 45 centimetrů a objemem od 40 do 70 litrů postačí úspornější domácnosti.

Standardní trouby, které mají výšku 60 centimetrů a více, mají objem 70 litrů a jsou vhodné pro větší rodiny.
Nerezová povrchová úprava – je nepraktická pokud se nachází v okolí tlačítek. Zůstávají po ní nevzhledné otisky prstů. Je tedy lepší volit model, který má v okolí tlačítek skleněný povrch.

S grilem
Electrolux EKK54950OX PlusSteam
 • Dvířka – všímejte si designu dvířek a také toho, jestli skrz ně uvidíte dovnitř trouby. Vhodné je také vyzkoušet, jaká je s nimi manipulace a zjistit byste měli, zda mají alespoň dvě vrstvy skla. Ty zabrání nadměrnému zahřívání vnějších částí trouby.
 • Isofront – čelní dvířka trouby jsou relativně chladná, jejich teplota dosahuje v maximech 70°C. To ocení především rodiny s malými dětmi. Další možnost je Isofront plus, kde teplota dvířek dosahuje maximálně 50°C a v případě Isofront top je teplota maximálně 40°C.
 • Ventilátor a kruhové topné těleso – umožňuje horkovzdušné pečení, které je výkonnější díky rovnoměrně rozloženému teplu. Ventilátor pouze rozhání vzduch, to vám umožní péct 2 plechy zároveň. V případě, že trouba nabízí kruhové topné těleso, proudí vzduch lépe a můžete péct ještě více plechů. Dokonalejší trouby obsahují obě tyto možnosti.
 • Samostatný horní a dolní ohřev – umožňují kombinaci horního a dolního ohřevu nebo každého způsobu zvlášť.
 • Rozmrazování – v provozu je pouze ventilátor a osvětlení. Potraviny se rozmrazují velmi pomalu, aby byl proces co nejšetrnější.
 • Aqua Clean – čištění pomocí páry, kdy vložíte do trouby nádobu s vodou a zapnete tuto funkci. Díky vlivu páry se nečistoty uvolní a je možné je setřít.
 • Teleskopické výsuvy – umožňují vysunout téměř celý pekáč. Nemusíte ho tedy přidržovat při kontrole připravovaného pokrmu. Bezpečnostní zámky nebo pojezdy takovou výhodu nemají a mohou vám naopak manipulaci s plechem znepříjemnit.
 • Gril – speciální spirála v horní části trouby. Lepší trouby jsou pak vybaveny otočným rožněm, který využijete při přípravě většího kusu masa, které napíchnete a to se otáčením ugriluje. Pokud zapnete i ventilátor, vznikne cirkulační grilování pro rovnoměrné prohřátí.
 • Displej – slouží k zobrazení času a zároveň díky němu můžete nastavit ukončení programu.
 • Teplotní sonda – speciální jehla, která se zapíchne do masa a to pak má uvnitř teplotu, kterou si nastavíte.
 • Osvětlení trouby

Pyrolytické a katalytické trouby

Tyto trouby zvládají samočištění a tím vám ušetří čas, které byste jinak trávili drhnutím vnitřních prostor trouby. Pyrolytické trouby pracují na principu zahřátí na vysokou teplotu, při které dochází ke spálení mastnoty i zbytků připáleného jídla. Díky těmto teplotám dochází k chemickým procesům, během kterých se nečistoty přemění na popel, který pouze setřete.

Katalytické trouby pracují obdobně. Povrch vnitřku trouby je vybaven porézní smaltovou úpravou, která zaručuje, že se při samočištění mastnoty a nečistoty vsakují a postupně rozpouštějí. Toto čištění většinou probíhá po pečení, kdy je trouba ponechána v chodu v režimu čištění. Nevýhodou je, že se musí každých 5 – 6 let měnit plechy v troubě.

Super rychlý ohřev
Amica SHM 586N W

Energetická třída a výkon

Energetická třída určující, kolik bude stát provoz, je jeho energetická náročnost. Setkat se můžete s označeními od A+++ do G. Energetický štítek, který se nachází na spotřebiči, vám pomůže při výběru. Podle energetické hodnoty budete vědět, jaké je energetická náročnost provozu spotřebiče. Na štítku najdete také informace o objemu trouby a spotřebě na jeden cyklus.

Rychlost vaření a spotřebu elektrické energie ovlivňuje výkon. Jeho výše se odvíjí od zvoleného typu sporáku. U kombinovaných si vystačíte s výkonem 4 kW, protože se zde jedná pouze o výkon trouby.

Design

Volit můžete také podle barvy a designu. Výrobci nabízí sporáky v klasické bílé nebo černé barvě. Samozřejmostí je také nerezové provedení. Design je moderní a spotřebič se hodí do jakékoliv kuchyně.

Údržba

Samočistící funkce zajistí snadnou údržbu. Je zde využita kombinace vysokých teplot a kvalitních vnitřních materiálů.

Bezpečností prvky

Základními prvky jsou čidla zabezpečující přívod plynu při zhasnutí plamene. Termostat pomůže zvýšit energetickou úsporu.

Výrobci

Kombinované sporáky nabízí mnoho známých značek. Mnoho typů mají značky Mora a Beko. Vybírat můžete také u značek Amica, AEG, Gorenje, Electrolux, Zanussi, Bosch…
Mora – nabízí široký sortiment kuchyňských spotřebičů, na které se můžete spolehnout. Výrobky mají zajímavý vzhled a také velmi příznivé ceny.
Amica – je dnes nejznámější a nejspolehlivější výrobce spotřebičů a svoje výrobky vyváží do celé Evropy. Při výrobě je kladen velký důraz na vysokou kvalitu a ekologickou nezávadnost. Díky tomu společnost získala mnoho ocenění i certifikáty.

Cena

V mnoha případech je cena rozhodujícím faktorem výběru. Není ale dobré hledět pouze na cenu, ale také na to, aby vám spotřebič dobře sloužil, byl praktický a bezpečný. Levný spotřebič může sice práci odvést dobře, ale nižší cena má vždy nějaký důvod. Nemusí jít pouze o kvalitu, na vině může být malý počet funkcí nebo příslušenství.

Na druhou stranu ani vysoká cena nezaručuje vyšší kvalitu. Při rozhodování se seznamte s recenzemi jednotlivých výrobků a vybírejte podle spokojenosti spotřebitelů vlastnících jednotlivé modely.

 • Výrobky, které zakoupíte pod 10 000 Kč, budou volně stojící spotřebiče. Nemají tolik funkcí, některé jsou vybaveny krycím víkem.
 • V cenovém rozpětí od 10 000 – 20 000 Kč najdete vysoce kvalitní kombinované sporáky jak samostatně stojící, tak vestavěné modely. Nabízí i větší počet varných ploch. Patří k energetickým třídám A+, A ++. Nabízí již řadu funkcí a jejich celkový objem může být 60 – 68 litrů.
 • Nad 20 000 Kč pak koupíte vysoce kvalitní spotřebiče v luxusním provedení. Naprostou samozřejmostí jsou veškeré dostupné funkce a objem trouby přesahuje i 69 litrů.

Víte, že…?

Informujte se, zda jsou plynové hořáky vybaveny pro ten druh plynu, kterým je zásobena vaše domácnost. Případně, zda je možné trysky vyměnit. Samotnou instalaci plynové varné desky musí vždy provádět odborník. Pro svoje pohodlí a bezpečnost dejte přednost výrobkům, které jsou vybaveny automatickým zapalováním.

Nomination
Jednoduchý
Samočistící
Samočistící s indukcí
Plynový
S grilem
Super rychlý ohřev
Image
Product
Amica SPA 6110 TLW
Mora K 152 BW
Electrolux EKI54950OX PlusSteam
Mora K 662 BW
Electrolux EKK54950OX PlusSteam
Amica SHM 586N W
Výrobce
Amica
MORA
Electrolux
MORA
Electrolux
Amica
Hmotnost
45 kg
37.1 kg
48 kg
37.1 kg
43 kg
43 kg
Displej
Energetická třída
A
A
A
A
A
A
Cena ca. 9 100 CZK ca. 5 300 CZK ca. 14 300 CZK ca. 6 200 CZK ca. 9 600 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena