Sporák na propan butan

Oblíbený plynový sporák.

ca. 4 900 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 4 400 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat sporák na propan butan

 • Moderní plynové sporáky jsou velmi oblíbené a mají co nabídnout. Dříve než začnete vybírat ten Váš vysněný kousek, zvolte si typ sporáku.
 • První možností je plynový sporák s plynovou troubou a druhou možností je kombinovaný sporák, tzn. plynový hořák a elektrická trouba.
 • Hlavním kritériem propan-butanových sporáků je samozřejmě bezpečnost. Současné sporáky jsou vybaveny celou řadou bezpečnostních prvků.
 • Pak už můžete vybírat sporák podle počtu plotýnek, rozměrů, objemu a funkcí sporáku

Typ sporáku

Jak bylo řečeno už výše, sporák budete vybírat ze dvou základních typů. Při výběru nezapomeňte zhodnotit možnosti připojení sporáku.

Plynový sporák s plynovou troubou

Možnost, kterou využijete především tam, kde není možnost připojit sporák do el. sítě a vy máte k dispozici pouze přípojku plynu, nebo propan-butanovou láhev.

Kombinovaný
Mora P 151 BW
 • Plynové sporáky s plynovou troubou mají sporák i troubu připojeny na plyn. Jedná se o nejlevnější způsob vaření a pečení. Obrovskou nevýhodou takového sporáku je plynová trouba.
 • Plynové trouby mají pouze spodní ohřev, a tak je uvnitř trouby teplota velice nerovnoměrná.
 • Plynový sporák s plynovou troubou je často volba chatařů a chalupářů, kteří nemají v chatě přívod elektřiny. Vaření a pečení řeší sporákem na propan-butanovou láhev.

Kombinovaný sporák

Je kombinací plynového hořáku (varné desky) a elektrické trouby. K zapojení takového sporáku je tedy potřeba přívod plynu i přívod elektřiny.

 • Kombinovaný sporák je velmi oblíbenou variantou sporáku. Pro svoje výhody nebyl posunut do pozadí ani moderními technologiemi. A jaké jsou tedy hlavní výhody kombinovaného sporáku?
 • Velmi jednoduchá obsluha.
 • Vysoký výkon a rychlá odezva na regulaci plamene.
 • Nižší pořizovací a provozní náklady.
 • Nemusíte řešit problém s nerovnoměrně pečící troubou.
Volně stojící
Gorenje KS5251CLI

Plynový sporák bez trouby

Málo rozšířená varianta, která šetří místo například v rekreačních objektech a malých bytech. Tento typ plynového sporáku ocení také menší domácnosti a lidé, kteří by troubu využívali jen velmi zřídka nebo ji nepotřebují vůbec.

Víte, že…?

Plynový sporák se vyrábí i jako vestavný spotřebič. Ušetří tak spoustu místa a šikovně můžete za kuchyňskou linku ukrýt i přívod plynu.

Bezpečnostní prvky sporáků

Máte obavy s prací s otevřeným ohněm? Nemusíte. Moderní plynové sporáky mají řadu bezpečnostních prvků a budete-li sporák používat správně, nehrozí Vám žádné nebezpečí.

Dostupný
Snaige SPS1501
 • Pojistky plynových hořáků – zabraňují úniku plynu při nechtěném zhasnutí plamene.
 • Tlačítko zapalovače – tlačítko přímo na ovládacím panelu sporáku, k zapálení plotýnky nepotřebujete zápalky ani zapalovač.
 • Pevné a nepropustné přívodní hadice plynu.
 • Litinová či smaltovaná mřížka – zajistí lepší stabilitu nádobí, usnadní čištění.
 • Vícevrstvé sklo dvířek trouby – minimalizuje možnost popálení a brání nežádoucímu úniku tepla.
 • Příklop – je-li zavřený, schová hořáky a vytvoří další pracovní plochu.
 • Integrovaný úložný prostor – ve spodní části sporáku slouží k ukládání plechů, pekáčů apod.

Víte, že…?

Nikdy se neměňte hadici k plynovému sporáku sami. Výměna plynové hadice u a zapojení plynového sporáku patří pouze do rukou odborníka.

Vzhled a funkce

Pokud vybíráte sporák do své kuchyně, bude Vás také zajímat, jak velký bude a „kolik toho na něm uvaříte.“ Tento údaj je důležitý i kvůli dispozicím vaší kuchyně.

Campingový vařič
Campingaz Camping Kitchen 2
 • Nejčastěji se setkáte s plynovými sporáky o šířce 50 cm, ale v nabídce naleznete i plynové sporáky se šířkou 60 cm.
 • Pro velké vaření existuje i varianta šířky 90 cm. Sporáky o šířce 50 – 60cm disponují čtyřmi hořáky, varianta 90 cm disponuje pěti.

To stejné bude platit i pro troubu. Zde sledujeme vnitřní objem trouby.

Počet členů domácnosti Vnitřní objem trouby
1 až 2 osoby 35 – 45 l
3 až 4 osoby 40 – 70 l
4 a více osob nad 70 l

Plynové sporáky samozřejmě vybírejte i podle jejich vzhledu. Pokud volíte volně stojící spotřebič, jsou nároky na design vyšší. Spotřebič musí ladit s kuchyňskou linkou a zapadat do celkového konceptu kuchyně.

Stolička
Meva Triglav 9 kW PB litinový GS18001
 • Nejčastěji se setkáte s bílým smaltovaným povrchem a nerezovým sporákem.
 • Bílý smalt se hodí do moderní i tradiční kuchyně. Dobře se čistí.
 • Nerezový plynový sporák je hitem posledních let, především pro svůj nadčasový design a čisté linie. Jeho údržba je o něco náročnější.

Výrobci

Mezi kvalitní české výrobce s dlouholetou tradicí patří Mora. Zahraničními výrobce neméně kvalitních spotřebičů jsou například Amica, Gorenje, Beko, Philco, Smeg,…

Cena

Cena se vždy liší nejen s ohledem k množství funkcí, ale také nabídky výrobce. Celoplynové sporáky patří k těm nejlevnějším variantám na trhu. Základní modely v různých kombinacích ohřevu seženete již od necelých 4000 Kč.
Za kombinované sporáky utratíte 4500 – 15000 Kč. Profesionální sporáky Vás ochudí o cca 25 – 30 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Je plynový sporák bezpečný?

Ano, nemusíte se obávat žádného nebezpečí. Zapojení sporáku musí být provedeno kvalifikovanou osobou. Musíte také pamatovat na pravidelné revize, které mohou odhalit případný únik plynu.

Vyžaduje plynový sporák elektrickou energii?

Ano, i v případě, že si zvolíte model s plynovou troubou, budete potřebovat elektrickou přípojku za integrovanou elektrickou jiskru.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kombinovaný
Volně stojící
Dostupný
Campingový vařič
Stolička
Image
Produkt
Mora P 151 BW
Gorenje KS5251CLI
Snaige SPS1501
Campingaz Camping Kitchen 2
Meva Triglav 9 kW PB litinový GS18001
Cena ca. 4 900 CZK ca. 13 000 CZK ca. 4 400 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.