Jak vybrat sporák na propan butan
- Moderní plynové sporáky jsou velmi oblíbené a mají co nabídnout. Dříve než začnete vybírat ten Váš vysněný kousek, zvolte si typ sporáku.
- První možností je plynový sporák s plynovou troubou a druhou možností je kombinovaný sporák, tzn. plynový hořák a elektrická trouba.
- Hlavním kritériem propan-butanových sporáků je samozřejmě bezpečnost. Současné sporáky jsou vybaveny celou řadou bezpečnostních prvků.
- Pak už můžete vybírat sporák podle počtu plotýnek, rozměrů, objemu a funkcí sporáku
Sporák na propan butan - náš výběr
Kombinované sporáky na propan butan
Sporáky na propan butan s plynovou troubou
Jak vybrat sporák na propan butan
Typ sporáku
Jak bylo řečeno už výše, sporák budete vybírat ze dvou základních typů. Při výběru nezapomeňte zhodnotit možnosti připojení sporáku.
Plynový sporák s plynovou troubou
Možnost, kterou využijete především tam, kde není možnost připojit sporák do el. sítě a vy máte k dispozici pouze přípojku plynu, nebo propan-butanovou láhev.
- Plynové sporáky s plynovou troubou mají sporák i troubu připojeny na plyn. Jedná se o nejlevnější způsob vaření a pečení. Obrovskou nevýhodou takového sporáku je plynová trouba.
- Plynové trouby mají pouze spodní ohřev, a tak je uvnitř trouby teplota velice nerovnoměrná.
- Plynový sporák s plynovou troubou je často volba chatařů a chalupářů, kteří nemají v chatě přívod elektřiny. Vaření a pečení řeší sporákem na propan-butanovou láhev.
Kombinovaný sporák
Je kombinací plynového hořáku (varné desky) a elektrické trouby. K zapojení takového sporáku je tedy potřeba přívod plynu i přívod elektřiny.
- Kombinovaný sporák je velmi oblíbenou variantou sporáku. Pro svoje výhody nebyl posunut do pozadí ani moderními technologiemi. A jaké jsou tedy hlavní výhody kombinovaného sporáku?
- Velmi jednoduchá obsluha.
- Vysoký výkon a rychlá odezva na regulaci plamene.
- Nižší pořizovací a provozní náklady.
- Nemusíte řešit problém s nerovnoměrně pečící troubou.
Plynový sporák bez trouby
Málo rozšířená varianta, která šetří místo například v rekreačních objektech a malých bytech. Tento typ plynového sporáku ocení také menší domácnosti a lidé, kteří by troubu využívali jen velmi zřídka nebo ji nepotřebují vůbec.
Víte, že…?
Plynový sporák se vyrábí i jako vestavný spotřebič. Ušetří tak spoustu místa a šikovně můžete za kuchyňskou linku ukrýt i přívod plynu.
Bezpečnostní prvky sporáků
Máte obavy s prací s otevřeným ohněm? Nemusíte. Moderní plynové sporáky mají řadu bezpečnostních prvků a budete-li sporák používat správně, nehrozí Vám žádné nebezpečí.
- Pojistky plynových hořáků – zabraňují úniku plynu při nechtěném zhasnutí plamene.
- Tlačítko zapalovače – tlačítko přímo na ovládacím panelu sporáku, k zapálení plotýnky nepotřebujete zápalky ani zapalovač.
- Pevné a nepropustné přívodní hadice plynu.
- Litinová či smaltovaná mřížka – zajistí lepší stabilitu nádobí, usnadní čištění.
- Vícevrstvé sklo dvířek trouby – minimalizuje možnost popálení a brání nežádoucímu úniku tepla.
- Příklop – je-li zavřený, schová hořáky a vytvoří další pracovní plochu.
- Integrovaný úložný prostor – ve spodní části sporáku slouží k ukládání plechů, pekáčů apod.
Víte, že…?
Nikdy se neměňte hadici k plynovému sporáku sami. Výměna plynové hadice u a zapojení plynového sporáku patří pouze do rukou odborníka.
Vzhled a funkce
Pokud vybíráte sporák do své kuchyně, bude Vás také zajímat, jak velký bude a „kolik toho na něm uvaříte.“ Tento údaj je důležitý i kvůli dispozicím vaší kuchyně.
- Nejčastěji se setkáte s plynovými sporáky o šířce 50 cm, ale v nabídce naleznete i plynové sporáky se šířkou 60 cm.
- Pro velké vaření existuje i varianta šířky 90 cm. Sporáky o šířce 50 – 60cm disponují čtyřmi hořáky, varianta 90 cm disponuje pěti.
To stejné bude platit i pro troubu. Zde sledujeme vnitřní objem trouby.
Počet členů domácnosti | Vnitřní objem trouby |
---|---|
1 až 2 osoby | 35 – 45 l |
3 až 4 osoby | 40 – 70 l |
4 a více osob | nad 70 l |
Plynové sporáky samozřejmě vybírejte i podle jejich vzhledu. Pokud volíte volně stojící spotřebič, jsou nároky na design vyšší. Spotřebič musí ladit s kuchyňskou linkou a zapadat do celkového konceptu kuchyně.
- Nejčastěji se setkáte s bílým smaltovaným povrchem a nerezovým sporákem.
- Bílý smalt se hodí do moderní i tradiční kuchyně. Dobře se čistí.
- Nerezový plynový sporák je hitem posledních let, především pro svůj nadčasový design a čisté linie. Jeho údržba je o něco náročnější.
Výrobci
Mezi kvalitní české výrobce s dlouholetou tradicí patří Mora. Zahraničními výrobce neméně kvalitních spotřebičů jsou například Amica, Gorenje, Beko, Philco, Smeg,…
Cena
Cena se vždy liší nejen s ohledem k množství funkcí, ale také nabídky výrobce. Celoplynové sporáky patří k těm nejlevnějším variantám na trhu. Základní modely v různých kombinacích ohřevu seženete již od necelých 4000 Kč.
Za kombinované sporáky utratíte 4500 – 15000 Kč. Profesionální sporáky Vás ochudí o cca 25 – 30 000 Kč.