Jak vybrat koženku
- Koženka, často také přezdívaná syntetická kůže /uměla kůže, se používá jako alternativa opravdové kůže
- Z koženky bývají často vyrobeny sedací soupravy či sedadla luxusních vozů
- Jako hlavní bod tohoto materiálu, je jeho údržba, díky níž vám koženka vydrží i mnoho let
Koženka - náš výběr
Koženky 140 cm
Koženky 145 cm
Koženky Grand Corporation
Koženky Tureček
Jak vybrat koženku
Kde se používá
Tento typ materiálu je daleko levnější variantou než pravá kůže, nelze ji ovšem považovat za něco nekvalitního. Koženku můžete naleznout také u výrobků vysoké odolnosti a kvality. Své uplatnění si našla hned v několika odvětvích.
- Módní průmysl
- Výroba nábytku
- Sedadla luxusních vozů
Jak se vyrábí
Zhotovení umělé kůže je velice odlišná od výroby kůže pravé. Především tento materiál ocení lidí, kteří nesnesou z jakéhokoliv důvodu pravou kůži, jako například lidé nakloněni veganství. V tomto materiálu nenaleznete stopy živočišného původu.
Koženka je dvouvrstvý materiál.
- Hlavní část, která tvoří její plochu, je tu především krycí vrstva, která je na základnu nanášena a se kterou se přichází do kontaktu.
- Vnitřní látkou bývá většinou textilie, která může být tkaná či netkaná.
Horní vrstva je vyrobena z PVC či z polyuretanu nebo kombinace těchto dvou materiálů či přidanými látkami. Tahle finální část pak vypadá, jako pravá kůže.
Design
Velkou výhodou a předností výrobků z koženky je velký výběr vzorů a barev. Nejčastějšími barvami jsou však hnědá, černá, krémová a další zemité odstíny. Naleznete snadno také pestřejší odstíny barev. Barva je přímo v materiálu od jeho výroby obsažena, kdežto u pravé kůže se musí použít přípravky pro napouštění a konzervování. V tomto případě syntetická kůže nabízí v porovnání s pravou kůží určité výhody:
- Nebarví
- Nepouští barvu ani po namočení
- Nezpůsobuje alergické reakce
- Nedráždí kůži
Funkce
Pravá kůže se od té syntetické dá na první pohled lehce zaměnit. Jejich vlastnosti jsou ale přeci jen odlišné. Mají jiný původ, jinou vnitřní strukturu, a především jsou vyrobeny jinak. Nejhlavnějším rozdílem mezi pravou a syntetickou kůží je v postupu při péči o materiál a v jejich propustnosti.
- Pravá kůže je více prodyšná
- Koženka nepropouští vzduch
Odolnost
Koženka, jak se již zmiňovalo výše, nevětrá, jako je tomu u pravé kůže.
- Z hlediska oděvů to může být jako jedna z mála nevýhod, které tento materiál nabízí.
Co se týče nábytku, čalounění sedaček, tak za velkou výhodu koženky i eko kůže se může považovat odolnost vůči vodě.
- Jsou zcela nepropustné. Jestliže v tomto případě srovnáte materiál látkový a koženkový, tak koženku jen otřete vlhkým hadříkem, kdežto látkový gauč byste museli celý vyčistit.
- Koženka je velice odolná vůči nepříjemným zápachům.
Tento materiál vám neabsorbuje žádné nelibé vůně.
Rozdíly
Koženka a pravá kůže, jsou považovány za podstatně stejný materiál, ale přeci jen to jsou dva rozdílné typy. Mají vlastnosti, kterými se navzájem odlišují. Aby vám koženka bez problému vydržela, je třeba ji zbytečně nevystavovat podnětům, co ji ničí. Proto je velice důležité rozlišovat, zda se jedná o koženku či pravou kůži. Při nesprávné péči, se vám může koženka začít loupat či praskat.
Koženka
Dříve byla koženka považována za nekvalitní materiál, dnes již toto není pravidlem. Je to vysoce odolný materiál srovnatelný s pravou kůži, ale je důležité o něj správně pečovat. Nejvíce ze všeho jí nesvědčí sůl.
Pravá kůže
Pro sedačky z pravé kůže je nejlepším místem interiér nikoli exteriér. Pro venkovní sezení jsou nevhodné, jelikož se brzy opotřebí. Na odstranění mastnoty je nejvhodnější technický benzín. V případě běžných nečistot postačí navlhčený hadřík. Správnou péčí si tento materiál zachová dlouhou životnost.
Materiál | Rozdíly |
---|---|
Koženka | Nejvíce ji vadí sůl (v chemikáliích, jídle či lidský pot) |
Zvládá mastnotu | |
Je vybavena UV stabilizací | |
Pravá kůže | Špatně snáší sluneční světlo a vysoké teploty (více než 25 C°) |
Nezvládá dlouhodobý mráz | |
Nesvědčí ji mastnota |
Víte, že…?
Na koženku byste neměli nikdy používat tvrdé kartáče a další podobná vlákna. Tento způsob údržby není ani tolik účinný, jako obyčejný hadřík.