Jak vybrat křížový laser
- Křížový laser je neocenitelným pomocníkem pro takřka všechny vášnivé kutily.
- Nejdůležitějším parametrem je přesnost měření.
- Křížový laser potřebuje ke svému fungování energii.
- Křížový laser budete využívat převážně v terénu, důležitá je tedy i odolnost přístroje.
- Rozhodovat se budete mezi červeným nebo zeleným paprskem.
Křížový laser - náš výběr


Zelené křížové lasery



Křížové lasery se stativem


Křížové lasery Bosch





Křížové lasery Stanley


Jak vybrat křížový laser
- Křížový laser je neocenitelným pomocníkem pro takřka všechny vášnivé kutily.
- Nejdůležitějším parametrem je přesnost měření.
- Křížový laser potřebuje ke svému fungování energii.
- Křížový laser budete využívat převážně v terénu, důležitá je tedy i odolnost přístroje.
- Rozhodovat se budete mezi červeným nebo zeleným paprskem.
Přesnost
Již v úvodu jsme si naznačili, že většina práce vyžaduje určitou přesnost. I ta se však může poměrně výrazně lišit. Údaj najdete vždy v milimetrech na 1 metr.
- Levné přístroje mívají mnohdy přesnost jen 0,5 milimetru na 1 metr.
- U dražších může být přesnost na 1 metr klidně i poloviční, což už může například u obkladů být vcelku zásadní pro výsledný dojem.
Vždy tak pamatujte na to, pro jaký primární účel křížový laser pořizujete.
Energie
Křížový laser potřebuje ke svému fungování energii. Ta je řešena baterií, avšak volit můžete z obyčejné anebo dobíjecí. Pakliže křížový laser budete používat spíše příležitostně, je vhodnější klasická baterie, kterou dle potřeby jednoduše vyměníte. Naopak pokud budete křížový laser používat denně, je naprostou nutností sáhnout po modelu s dobíjecí baterií.
Výdrž
V souvislosti s bateriemi je nutné zaměřit se též na výdrž křížového laseru. Mnohdy budete služeb křížového laseru potřebovat v místech, kde baterii nelze dobít. Přijde proto vhod, aby se výdrž pohybovala třeba i kolem 10 hodin. Neocenitelnou vlastností je i případný fakt, zda lze křížový laser dobíjet i během pracovního nasazení.
Možnosti zobrazení
Křížové lasery se nemusí omezit jen na dvě zobrazené linky, ale některé dokáží nabídnout mnohem více. Jde například o provažovací body na levé a pravé straně či přisvícení šikmé linky pro správnou montáž poschodí.
Odolnost
Křížové lasery jsou zpravidla konstruovány pro pracovní vytížení. Měly by tedy snášet prašné prostředí i případnou vlhkost či déšť. Věnujte proto pozornost uvedenému stupni krytí značeným písmeny IP. Většina modelů se chlubí stupněm krytí IP54, což znamená, že odolají prachu a také stříkající vodě či dešti.
Viditelnost
S prací venku souvisí i viditelnost laseru, která by měla zůstat alespoň dostatečná i ve chvílích, kdy například zasvítí ostré slunce. Křížové lasery se mohou lišit barvou paprsku. Například zelený laser je vidět až na vzdálenost 35 metrů, zatímco červený jen přibližně na čtvrtinovou vzdálenost. Pokročilejší křížové lasery nabízí příslušenství v podobě detektoru paprsku, který upevníte a následně získáte požadovanou přesnost na několik desítek metrů. Vše v místech, kde již lidské oko paprsek nedokáže vidět.

Křížový laser měří na několika úrovních, iStock / Piotr_roae
Příslušenství
Především náročnější uživatelé, kteří křížový laser potřebuji ke své každodenní práci, ocení případné příslušenství. Typicky jde například o různé formy uchycení, ať už například magnetem, nebo zavěšení na hřebík. Všechny tyto vlastnosti mohou často významně usnadnit práci.
Víte, že…?
Křížové lasery mívají červené paprsky. Modely se zelenými paprsky však dokáží dosvítit na větší vzdálenost. Křížový laser není jediným typem laseru, stavební lasery mají hned několik podob.
Barva paprsku laseru | dosah | |
---|---|---|
červená | 9 metrů | |
zelená | 35 metrů |

Oblíbenéjší je křížový měřič se zeleným laserem, iStock / Использую только собственные снимки, сделанные на фотоаппараты разных производителей
Maximální přesnost
Speciální kategorií jsou křížové lasery s opravdu vysokou přesností. Takové přístroje mívají přesnost 0,07 milimetrů na 1 metr, což je několikanásobně přesnější než u běžných křížových laserů. Zde již samozřejmě do hry vstupuje jednak cena, jednak i vaše potřeby. Pokud takto přesné změření nevyužijete, je zbytečné investovat do drahého křížového laseru.

Křížové lasery jsou velmi přesné, iStock / artursfoto
Značky
Na českém trhu najdete nepřeberné množství výrobců, kteří se zabývají prodejem křížových laserů. Jmenovat můžeme například Extol, Hoteche nebo známého německého výrobce Bosch. Vyloženě profesionální křížové lasery pak vyrábí například Yato.
Ceny
Ceny křížových laserů mají na českém trhu poměrně široké rozpětí. Pomyslným základem pro i nenáročné domácí kutily jsou spolehlivé přístroje s cenou kolem hranice 1 000 Kč. Již kolem 2 000 Kč však naleznete modely se zeleným laserovým paprskem, které dosvítí výrazně dále a mají také širší možnosti využití. U hranice 5 000 Kč se nachází křížové lasery s dalším příslušenstvím, například se stativem. U nich již můžete požadovat také vyšší přesnost nebo kvalitní dobíjecí baterie určené pro delší práci. Nejdražší modely s vyšší odolností a přesností se cenou přibližují hranici 20 000 Kč. To však již hovoříme o přístrojích určených pro skutečně profesionální využití.