Křížový laser

Pro měření s maximální přesností.

ca. 2 500 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat křížový laser

  • Křížový laser je neocenitelným pomocníkem pro takřka všechny vášnivé kutily.
  • Nejdůležitějším parametrem je přesnost měření.
  • Křížový laser potřebuje ke svému fungování energii.
  • Křížový laser budete využívat převážně v terénu, důležitá je tedy i odolnost přístroje.
  • Rozhodovat se budete mezi červeným nebo zeleným paprskem.

Přesnost

Již v úvodu jsme si naznačili, že většina práce vyžaduje určitou přesnost. I ta se však může poměrně výrazně lišit. Údaj najdete vždy v milimetrech na 1 metr.

  • Levné přístroje mívají mnohdy přesnost jen 0,5 milimetru na 1 metr.
  • U dražších může být přesnost na 1 metr klidně i poloviční, což už může například u obkladů být vcelku zásadní pro výsledný dojem.
16řádkový
Bigstren 18763 4D Křížový Nivelační Laser 16

Vždy tak pamatujte na to, pro jaký primární účel křížový laser pořizujete.

Energie

Křížový laser potřebuje ke svému fungování energii. Ta je řešena baterií, avšak volit můžete z obyčejné anebo dobíjecí. Pakliže křížový laser budete používat spíše příležitostně, je vhodnější klasická baterie, kterou dle potřeby jednoduše vyměníte. Naopak pokud budete křížový laser používat denně, je naprostou nutností sáhnout po modelu s dobíjecí baterií.

Výdrž

V souvislosti s bateriemi je nutné zaměřit se též na výdrž křížového laseru. Mnohdy budete služeb křížového laseru potřebovat v místech, kde baterii nelze dobít. Přijde proto vhod, aby se výdrž pohybovala třeba i kolem 10 hodin. Neocenitelnou vlastností je i případný fakt, zda lze křížový laser dobíjet i během pracovního nasazení.

Samonivelační
STANLEY STHT77498-1 Křížový laser FatMax CUBIX

Možnosti zobrazení

Křížové lasery se nemusí omezit jen na dvě zobrazené linky, ale některé dokáží nabídnout mnohem více. Jde například o provažovací body na levé a pravé straně či přisvícení šikmé linky pro správnou montáž poschodí.

Odolnost

Křížové lasery jsou zpravidla konstruovány pro pracovní vytížení. Měly by tedy snášet prašné prostředí i případnou vlhkost či déšť. Věnujte proto pozornost uvedenému stupni krytí značeným písmeny IP. Většina modelů se chlubí stupněm krytí IP54, což znamená, že odolají prachu a také stříkající vodě či dešti.

Viditelnost

S prací venku souvisí i viditelnost laseru, která by měla zůstat alespoň dostatečná i ve chvílích, kdy například zasvítí ostré slunce. Křížové lasery se mohou lišit barvou paprsku. Například zelený laser je vidět až na vzdálenost 35 metrů, zatímco červený jen přibližně na čtvrtinovou vzdálenost. Pokročilejší křížové lasery nabízí příslušenství v podobě detektoru paprsku, který upevníte a následně získáte požadovanou přesnost na několik desítek metrů. Vše v místech, kde již lidské oko paprsek nedokáže vidět.

Přesnost: +-0,5mm/1m
Extol Premium Laser liniový 1H1V křížový samonivelační 8823301

Příslušenství

Především náročnější uživatelé, kteří křížový laser potřebuji ke své každodenní práci, ocení případné příslušenství. Typicky jde například o různé formy uchycení, ať už například magnetem, nebo zavěšení na hřebík. Všechny tyto vlastnosti mohou často významně usnadnit práci.

Víte, že…?

Křížové lasery mívají červené paprsky. Modely se zelenými paprsky však dokáží dosvítit na větší vzdálenost. Křížový laser není jediným typem laseru, stavební lasery mají hned několik podob.

Barva paprsku laseru dosah  
červená 9 metrů  
zelená 35 metrů

Maximální přesnost

Speciální kategorií jsou křížové lasery s opravdu vysokou přesností. Takové přístroje mívají přesnost 0,07 milimetrů na 1 metr, což je několikanásobně přesnější než u běžných křížových laserů. Zde již samozřejmě do hry vstupuje jednak cena, jednak i vaše potřeby. Pokud takto přesné změření nevyužijete, je zbytečné investovat do drahého křížového laseru.

Značky

Na českém trhu najdete nepřeberné množství výrobců, kteří se zabývají prodejem křížových laserů. Jmenovat můžeme například Extol, Hoteche nebo známého německého výrobce Bosch. Vyloženě profesionální křížové lasery pak vyrábí například Yato.

2 režimy projekce
PARKSIDE PKLL 7 D3

Ceny

Ceny křížových laserů mají na českém trhu poměrně široké rozpětí. Pomyslným základem pro i nenáročné domácí kutily jsou spolehlivé přístroje s cenou kolem hranice 1 000 Kč. Již kolem 2 000 Kč však naleznete modely se zeleným laserovým paprskem, které dosvítí výrazně dále a mají také širší možnosti využití. U hranice 5 000 Kč se nachází křížové lasery s dalším příslušenstvím, například se stativem. U nich již můžete požadovat také vyšší přesnost nebo kvalitní dobíjecí baterie určené pro delší práci. Nejdražší modely s vyšší odolností a přesností se cenou přibližují hranici 20 000 Kč. To však již hovoříme o přístrojích určených pro skutečně profesionální využití.

Otázky a odpovědi

Kdo využije křížový laser?

Křížový laser je neocenitelným pomocníkem pro takřka všechny vášnivé kutily. Využijí ho všechna řemesla, u kterých je vyžadována maximálně přenos, kterou lidské oko bohužel ne vždy dokáže nabídnout. Můžete pokládat podlahy, obklady, usazovat okna či vést jakékoliv potrubí, vždy vám křížový laser výrazně usnadní práci a současně se s jeho pomocí budete vyvarovat pozdějším dodatečným opravám.

Jak vybrat křížový laser?

Stejně jako u jakéhokoliv jiného zařízení, není dobrým nápadem vzít první křížový laser, na který v obchodě narazíte. Předem je dobré si ujasnit, co od křížového laseru budete požadovat, jaké funkce by se vám u něj hodily a bez kterých si jej ani neumíte představit. Nutné je nejprve znát několik podstatných specifikací. Teprve poté, co budete vědět, co který model nabízí, budete přesně vědět, který laser bude pro vás tím pravým.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
16řádkový
Samonivelační
Přesnost: +-0,5mm/1m
2 režimy projekce
Image
Produkt
Bigstren 18763 4D Křížový Nivelační Laser 16
STANLEY STHT77498-1 Křížový laser FatMax CUBIX
Extol Premium Laser liniový 1H1V křížový samonivelační 8823301
PARKSIDE PKLL 7 D3
Výrobce
Bigstren
STANLEY
EXTOL Premium
Parkside
Dosah laseru
12 m
Cena ca. 2 500 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.