Lednice do karavanu

Do karavanu i do auta.

ca. 2 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 8 300 CZK
ca. 7 700 CZK

Jak vybrat lednici do karavanu

 • Na trhu jsou nejběžnější dva typy lednic
 • Liší se svými rozměry a funkcemi
 • Existují lednice s kombinovanými zdroji
 • Mezi chladící zařízení může patřit také alternativa -chladící box

Typy

Funkce lednice funguje na základě dvou principů, a to lednice s kompresorem či za pomoci absorpce s tím, že oba dva principy využívají tepelných výměn při různých procesech.

Typy Výhody Nevýhody
Kompresorové lednice velmi nízká spotřebu elektřiny vyšší provozní hlučnost
  vynikají velkou účinností chybějící možnost provozu na plyn
Absorpční lednice využívá teplotních změn při pohybu čpavku či podobného plynu v soustavě se studenou vodou potřeba umístit na stěnu karavanu komínek
  naprostá bezhlučnost vyšší pořizovací cena

Mezi další druhy lednic vhodných do karavanu jsou přenosné menší ledničky.

Termoelektrický box
Guzzanti GZ 30B

Termoelektrická lednice

Termoelektrické lednice ochlazují potraviny díky termostatu regulujícího teplotu podle vnějších podmínek. Při vysokých teplotách se jejich výkon mírně snižuje a chlazení tak potrvá o něco déle. Lze je pořídit za přijatelnou cenu a také jejich přenos je daleko snazší než například u kompresorových.

Chladící box

Nejlevnější alternativou přenosných ledniček jsou právě chladící boxy. Nejsou největším zdrojem chladu, ale postačíte si s ním na kratší dobu pro uchování potravin. Jídlo spíše izolují od okolního tepla. Můžete k nim dokoupit chladící vložky, které prodlouží držení nízké teploty. Jestliže hledáte jednoduché a nenáročné řešení jen na krátkou dobu, můžete si i s touhle variantou vystačit.

Objem

Záleží, jak velkou chladničku do karavanu chcete pořídit, zda lednici větších rozměrů či vám postačí malý chladící box.

24 litrů
4car Chladící box 24 litrů 12V, 220V
 • Cca 10 litrů vnitřního objemu pojme až 15 plechovek o objemu 0,33 litru
 • Autochladnička o objemu přibližně 25 litrů pojme až 8 lahví o objemu 1,5 litrů
 • Chladicí box s objemem 50 litrů si poradí i s obstojnými zásobami jídla na pár dnů
 • S objemem 70 litrů a více můžete konkurovat klasickým pultovým chladničkám

Napájení

Jednotlivé druhy napájení, lze manuálně přepínat. Některé moderní ledničky mají automatické přepínání. Jenže tyto typy lednic, jsou poněkud nákladnější.

 • 230 V je běžné napájení, při kterém lednice funguje zcela bezchybně. Nutná je přípojka, proto jste odkázáni na kemp. Při větším zatížení jističů, způsobené množstvím připojených karavanů, může docházet k poklesu napětí.
 • Plynový provoz je skvělí tím, že můžete být v přírodě, a nepotřebujete být přímo v kempu. Nejste vázáni na přípojku. Hlavním zdrojem jsou plynové láhve, které mají nízkou spotřebu. Za jedinou nevýhodu by se dalo považovat skladování lahví či jejich následná výměna použitých lahví.
 • 12 V, 24 V je napájení, které vygeneruje váš karavan. Nejedná se o plnohodnotné chlazení, ale spíše jen o provizorní dochlazování při jízdě. Po ní se zpětně přechází k 230 V nebo chlazení na plyn.
Objem 40l
Vigo Cool 40 l

Výrobci

Důležité je zvolit výrobce, u kterého může být prováděn i servis dané lednice. Mezi nejznámější na trhu patří Dometic, Engel, GoSun a mnoho dalších. Každá lednice má rozdílné funkce, proto je třeba vybírat na základě vašich požadavků.

Servis

Pro správné fungování ledniček, je nutný pravidelný servis chladící aparatury. Ač to vypadá jednoduše, častokrát to nebývá dodržováno a pak vznikají nepříjemné situace. Je důležité, aby vaše zařízení zkontroloval odborník. Většina výrobců doporučuje dělat pravidelný servis každých 12–18 měsíců. Samotné vyjmutí chladničky zabere větší množství času. Ale šikovní jedinci si i s tímhle poradí, většina zákazníků tímto může ušetřit nějaký ten peníz.
Ceny servisových služeb se skládají ze tří důležitých složek.

 • Montáž a demontáž
 • Samotný servis
 • Ceny náhradních dílů
Piezo zapalovač
Dometic ACX3 40 50 mbar

Cena

Cena se odvíjí především od výběru lednice. Zda si chcete pořídit lednici vestavěnou, volně stojící či si vystačíte s přenosnou lednicí.

 • 8 900 – kompresorová přenosná lednice o objemu 38 l
 • 13 300 – Kombinovaná absorpční lednice o objemu 60 l
 • 16 900 – vestavěná kompresorová lednice o objemu 49 l

Otázky a odpovědi

Volně stojící či vestavěná?

Lednice do karavanu je stejně důležitá, jako lednice v bytě. Často se lidé rozhodují, zda zvolit raději vestavěnou či volně stojící. Především záleží na tom, jakým disponujete místem. Jestliže je dostatek prostoru, doporučuje se pořídit spíše volně stojící, u kterých máte lepší přístup k ovládacím prvkům. Vyznačují se především lepší manipulací.

Jaký je rozdíl mezi chladícím boxem a lednicí?

Chladící box je menší přenosné zařízení, které může být na elektřinu, plyn či pasivní chladící náplně. Nebývají umísťovány do interiéru karavanů, jelikož jsou svým charakterem předurčené ke snadnému přenosu. Lednice může být vestavěná či volně stojící, podstatně větších rozměrů než chladící box. Je určena k přímému umístění do karavanu či obytného vozu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Termoelektrický box
24 litrů
Objem 40l
Piezo zapalovač
Image
Produkt
Guzzanti GZ 30B
4car Chladící box 24 litrů 12V, 220V
Vigo Cool 40 l
Dometic ACX3 40 50 mbar
Objem
30 l
24 l
40 l
40 l
Hmotnost
4.4 kg
12.6 kg
18 kg
Připoj. přes autokonektor 12 V
Připojení do sítě 230 V
Cena ca. 2 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 8 300 CZK ca. 7 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena