Loknovací kulma

Budete se cítit jako celebrita!

ca. 2 500 CZK
ca. 500 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat loknovací kulmu

 • S kulmou vytvoříte během chvilky vlnité vlasy.
 • Díky kvalitním povrchům a vhodně nastavené teplotě si budete moci kulmovat vlasy tak často, jak si budete přát, aniž byste se museli bát toho, že si vlasy touto tepelnou úpravou poškodíte.
 • Podle tvaru, konstrukce a doby zahřátí se vlasy upraví do určité podoby a výsledku.
 • Průměr hlavice kulmy je odpovědný za finální vzhled vlasů.

Typy

Úprava vlasů pomocí kulmy probíhá tak, že se vlasy tvarují namotáváním na zahřátou kovovou část. Podle tvaru, konstrukce a doby zahřátí se vlasy upraví do určité podoby a výsledku.

V první řadě je potřeba vědět, jaké typ kulmy vám bude nejvíce vyhovovat. Každý typ je odlišný, tvoří jiný styl loken a s každým typem se trochu odlišně pracuje.

Profesionální
Bio Ionic Style Winder 25 mm Z-FGTST-CISW-1.0-220 kulma
Model Popis
Klešťová kulma Tento typ je považován za klasiku. Pramen lze uchytit pomocí úchytu, který ho drží během úpravy, čímž celý proces usnadňuje. Klešťová kulma má rovnoměrný průměr po celé své délce, vlny tedy budou pravidelné. Tento fakt nemusí všem vyhovovat, protože takto vytvořený účes může vypadat uměle. Klešťové kulmy jsou dostupné ve v různých velikostech.
Eliptická kulma Má stejné vlastnosti jako klešťová s tím rozdílem, že v tomto případě nedisponuje úchytem pro vlasy. Vytvoříte tak pravidelně natočené vlasy, ale vyhnete se otlaku na pramenech, které úchyt způsobuje. Lokny tak budou mít dokonalý vzhled.
Kónická kulma S pomocí tohoto výrobku vytvoříte přirozenější vzhled, protože průměr kulmy se po celé své délce zužuje. Vaše vlny budou díky specifickému tvaru kulmy u kořínků větší a směrem ke konečkům se budou zužovat. Nevýhodou je trochu složitější způsob úpravy. Hlavně na počátku nemusí být příliš jednoduché účes vytvořit, vše je ale otázkou cviku.
Automatická loknovací kulma Pomocí tohoto výrobku bude úprava vlasů jednoduchá a rychlá. Její největší předností je snadná manipulace a kratší doba úpravy vlasů. Pramen vlasů je automaticky namotán do těla hlavice a po zaznění signálu je vlnící proces dokončen.
Trojkulma Pomocí trojkulmy vytvoříte účes jako z doby 30. let 20. století.
Multistylery Umožňují využívat tělo přístroje multifunkčně, dle nejrůznějších nástavců. Můžete tak vlasy natáčet, krepovat nebo žehlit.

Víte, že…?

Mnoho výrobků nabízí funkci páry, která je nastavitelná a funguje podobně jako u napařovacích žehliček. Pára zanechá vlasy jemné, lesklé a hydratované, což působí jako prevence proti lámání. Kulmy, které tuto funkci nabízí, můžete používat i bez páry.

Průměr hlavice

Průměr hlavice kulmy je odpovědný za finální vzhled vlasů. Pokud dáváte přednost drobným, prstýnkovým loknám, pořiďte výrobek s průměrem do 19 mm. Tento průměr je pak celkově vhodný pro krátké vlasy, kdy vám dovolí obmotat pramen kolem těla.

Delší vlasy upravíte pomocí průměru na 19 mm. Vlasy budou mít širší průměr, což vypadá přirozeněji. Extra velké vlny vytvoříte pomocí kulmy, která má průměr 38 mm. Nejběžnější je pak universální průměr kulmy, což je 25 mm.

Kónická
Remington Ci95 Pearl kulma

Povrch kulmy

Povrchy jsou z různých materiálů, každý materiál má trochu odlišné vlastnosti a je vhodný pro jiný typ vlasů. Materiály se již běžně kombinují, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

 • Keramika – teplo je rovnoměrně rozložené po povrchu kulmy a zaručuje plynulý skluz pramene vlasů. Velkou výhodou je její rychlé zahřátí na požadovanou teplotu a i to, že je tento povrch vhodný na jakýkoliv typ vlasů.
 • Turmalín – tento povrch vám bude vyhovovat, pokud máte jemné vlasy. S turmalínovým povrchem dosáhnete perfektních výsledků i při nižších teplotách.
 • Titan – titanový povrch kulem je nejvhodnější zejména pro nepoddajné a hodně silné vlasy, jejichž struktura je hrubá.

Regulace teploty

Každá kvalitní kulma by měla mít možnost regulovat teplotu. Každý typ vlasů vyžaduje jinou teplotu. Teplotu je nutné přizpůsobit typu vlasů, je mylné se domnívat, že pokud budete vlasy upravovat na nejvyšší teplotu, proces úpravy urychlíte. V tomto případě můžete vlasy velmi poškodit.
Doporučené teploty pro různé typy vlasů jsou:

Trojkulma
BaByliss PRO BAB2269 kulma
 • Do 150° C – velmi křehké, slabé a poškozené vlasy
 • Do 170° C – jemné a řídké vlasy
 • Do 200° C – normální vlasy
 • Do 240° C – silné, odolné a nepoddajné vlasy

Další tipy při výběru

 • Snadná manipulace – pro snadnější úpravu vlasů nepodceňujte ani délku kabelu. Standardní délka by měla být 2,5 metru nejlépe v otočném provedení. Další praktickou vychytávkou je také pogumovaná rukojeť, aby kulma při práci neklouzala.
 • Funkce automatického vypnutí – jedná se především o bezpečnostní prvek, kdy zejména při ranním shonu můžete kulmu zapomenout vypnout. Tato funkce zajistí, aby se kulma sama vypnula po asi 45 – 60 minutách.
 • Rychlost zahřátí – většina kvalitních modelů je k práci připravená během ani ne minuty. Tato funkce je tak užitečná zejména pro ty, kdo opravdu spěchají.
 • Studená špička – izolovaná špička je důležitá pro pohodlné ovládání především u kónických a eliptických typů, které nemají kleště, kterými byste mohli pramen vlasů přidržet
 • Ochranné pouzdro – díky němu budete moci kulmu bezpečně uložit a jednoduše převážet. Některá pouzdra mají i zabudovanou podložku, na kterou můžete bez obav odložit horkou žehličku, aniž by došlo ke spálení.

Ceny

Ceny kulem jsou hodně individuální, nejsou však nijak závratné a nepřekročí 3 000 Kč. Záleží na značce, typu a provedení. Kvalitní výrobky nabízí především BaByliss a Remington, dále pak Philips, Rowenta, Eta, Sencor, Rowenta a další.

Multifunkční
Bellissima Imetec 11238 GM9 90 kulma
 • Do 500 Kč – za tuto cenu koupíte především jednoduché klešťové kulmy. V menší míře pak narazíte na kónické. Kulmy jsou vybaveny kabelem s otočnou koncovkou, umožňují nastavení teploty. Nečekejte mnoho příslušenství nebo funkcí, snad jen rychlé zahřátí na požadovanou teplotu. Povrch je keramický nebo turmalínový.
 • Od 500 – 1 000 Kč – zde již naleznete všechny typy loknovacích kulem. Podle průměru můžete vybírat výrobky vhodné na všechny délky vlasů. V nabídce jsou i modely, jejichž povrch je napuštěn keratinem a různými oleji. Ty se během úpravy uvolňují do vlasů, čímž dochází k jejich zjemnění a vyhlazení. Kulmy umožňují různé nastavení teplot a jsou tedy vhodné pro všechny typy vlasů. V nabídce jsou pak i výrobky, které mají v příslušenství různé nástavce, díky kterým vlasy vyžehlíte, zvlníte nebo nakrepatíte.
 • Od 1 000 – 3 000 Kč – ve většině případů je materiálem kulem keramika a turmalín. Jsou téměř ihned připraveny k použití a nabízí celou řadu nástavců a příslušenství. Nechybí praktické pouzdro ani stojánek na bezpečné odkládání nahřátého výrobku. Bývají vybaveny iontovou technologií, která vám zaručí lesklé vlasy a díky které předejdete zelektrizování vlasů.
Klasická
ETA Rosalia 4327 kulma

Otázky a odpovědi

Jaké funkce jsou nejžádanější?

Každý má na výrobek jiné nároky a každý tak vyžaduje jiné funkce. Mezi nejčastější funkce patří ionizace, oboustranná rotace, rychlé nahřátí a automatické vypnutí.

Jak vlasy ošetřovat?

Při častém používání vyhřívacích přístrojů mohou být vlasy suché a lámavé. Vysychání můžete zabránit tím, že budete používat kvalitní kosmetické výrobky určené pro váš typ vlasů, konzumací zdravé výživy a používáním některých kondicionérů. Také existuje mnoho prostředků, které vám pomohou vlasy hydratovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Profesionální
Kónická
Trojkulma
Multifunkční
Klasická
Parní
Image
Produkt
Bio Ionic Style Winder 25 mm Z-FGTST-CISW-1.0-220 kulma
Remington Ci95 Pearl kulma
BaByliss PRO BAB2269 kulma
Bellissima Imetec 11238 GM9 90 kulma
ETA Rosalia 4327 kulma
Rowenta Premium Care CF3810F0 kulma
Výrobce
Bio Ionic
Remington
Babyliss
Bellissima
ETA
Rowenta
Automatické vypnutí
Délka kabelu
3 m
3 m
2.7 m
2 m
1.7 m
1.8 m
Počet teplot
1
5
3
8
Regulace teploty
Ionizace
Maximální teplota
210 °C
180 °C
200 °C
Cena ca. 2 500 CZK ca. 500 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 000 CZK ca. 200 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.