23 nejlepších longboardů 2023

Vezměte prkno a vyjeďte do ulic.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
OXELO 100 Drop

Jak vybrat longboardy

 • Longboard je prkno, které se od jiných boardů liší délkou prkna, širší deskou, lepší přilnavostí a vyšší stabilitou.
 • Z výše uvedených důvodů se často stávají první volbou začátečníků, nebo se pro ně rozhodnou milovníci vysoké rychlosti, v nichž excelují.
 • Materiál je na sebe vršen po vrstvách a podle jejich počtu získává prkno své charakteristické vlastnosti. U každého produktu je množství vrstev jiné, vždy se ale pohybuje v rozmezí od dvou do jedenácti.

Longboard - náš výběr

OXELO 100 Drop
přečíst recenzi
Výrobce: Oxelo
Délka: 32.28 palců
Šířka: 9.05 palců
Long Island Endless 28
přečíst recenzi
Výrobce: Long Island Longboards
Délka: 28 palců
Typ: cruiser
Eljet Single drive
přečíst recenzi
Výrobce: Eljet
Nosnost: 120 kg
Max. rychlost: 25 km/h
Dojezd: 25 km

Elektrické longboardy

Eljet Single drive
přečíst recenzi
Výrobce: Eljet
Nosnost: 120 kg
Max. rychlost: 25 km/h
Dojezd: 25 km
Eljet Alpha
přečíst recenzi
Výrobce: Eljet
Typ: e-longboardy
Eljet Double drive
přečíst recenzi
Výrobce: Eljet
Nosnost: 120 kg
Max. rychlost: 25 km/h
Dojezd: 30 km
Eljet Street Pro
přečíst recenzi
Výrobce: Eljet
Typ: e-longboardy

Longboardy Cruisery

Longboardy Pintaily

Downhill longboardy

Zobrazit kompletní nabídku longboardů

Jak vybrat longboardy

Longboard nebo skateboard?

Pravdou je, že laik longboard od skateboardu zkrátka na první pohled nerozezná. Obojí vypadá velice podobně – jako deska na čtyřech kolečkách. Těm znalejším bude ale stačit důkladnější pohled na šířku a délku prkna, případně nášlap, aby zjistili, že mají tu čest s něčím trochu jiným než klasickým skejtem. Obecně se longboardy od svých známějších protějšků odlišují několika základními znaky:

 • Delší a širší deska
 • Měkčí kolečka
 • Lepší přilnavost k povrchu
 • Vyšší stabilita
Longboard
OXELO 100 Drop

Z výše uvedených důvodů se často stávají první volbou začátečníků, nebo se pro ně rozhodnou milovníci vysoké rychlosti, v nichž excelují. Naproti tomu milovníci triků a různých parádiček zůstanou s největší pravděpodobností u skateboardu.

Tvar desky

Bez desky by to nešlo a její tvar a zpracování zásadním způsobem předurčují vlastnosti longboardu. V posledních letech se výrazně rozšířila škála činností, k nimž se tato vozítka využívají. Klasický parkur nebo jízda s triky byly doplněny o závody na rychlost a prkna začala sloužit také jako dopravní prostředky. Není proto žádného divu, že se analogicky zvětšila i nabídka na trhu.

Vybírat tedy můžete hned z několika způsobů provedení desky, od kterých se odvíjí nejen jeho podoba, ale i uplatnění:

Elektrické longboardy
Eljet Single drive
 • Pintail – začátečnický a univerzální tvar, plochá a široká deska ve tvaru surfu, vysoká stabilita, snadná ovladatelnost
 • Hybrid – oblast koleček vyříznuta pro umístění koleček, která se nedotýkají desky, vynikající stabilita, menší délka, vyrobeny z bambusu, určeny pro středně pokročilé jezdce
 • Slide decks – tuhý materiál, hluboké prohnutí, mnohdy useknutá patka, určeny k freeridu nebo slidování po různě nakloněných a úzkých prostorách
 • Downhill – tuhý materiál, značná šířka, prohnutí určeno pro specifický rychlostní postoj, možnost jet až 100 km/hod., určeny pro profesionály
 • Cruiser – velmi podobný klasickému skateboardu, mírně větší šířka a délka
Mladí lidé jezdí na longboardu z kopce

Vychutnejte si rychlou jízdu


Začátečníkům doporučujeme začít s variantou pintail. Je navržena tak, aby zajistila odpovídající jízdní komfort a bezpečí. Po zvládnutí naprostých základů a získání potřebné stability lze postupně přejít na jiný typ. Snad jen na downhill prkna by se měli vrhnout jen opravdoví profesionálové, kteří mají v malíku ovládání prkna ve vysokých rychlostech.

Longboardy Cruisery
Long Island Endless 28

Velikost desky

S tvarem prkna úzce souvisí i jeho velikost, která má zásadní vliv na stabilitu a ovladatelnost. Zároveň se jedná o parametr, ve kterém se jednotlivé druhy od sebe liší nejvýrazněji. V současné době rozlišujeme dvě základní skupiny podle toho, do jakých prostor a k jakým aktivitám se hodí:

 • Longboardy do města – 71 cm (28“) a delší – krátká deska vhodná pro překonávání městských nerovností, delší volit pro jízdu parky a stezkami
 • Downhill a slide decks – 97 cm (38“) a delší – pro získání dostatečné stability ve vysokých rychlostech, vhodné k jízdě z kopce nebo po rovině

Zmíněné rozdělení rozhodně neznamená, že se s dlouhou deskou nemůžete vydat do města nebo absolvovat sjezd s krátkým prknem. V obou případech ale bude jízda mnohem náročnější a také nebezpečnější, než když využijete odpovídající rozměry.

Longboardy Pintaily
MASTER Pintail 41 maple

Víte, že…?

Menší a vyšší desky jsou obecně mnohem obratnější než jejich mohutnější protějšky. Naproti tomu delší konstrukce s níže položeným těžištěm jsou sice těžší, bodují však výrazně lepší stabilitou.

Materiál desky

Není dřevo jako dřevo. Rozhodně nepočítejte s tím, že nabídka dřeva pro výrobu longboardů bude podobně široká jako u nábytku. Standardně se setkáte s bambusem, javorem, břízou, jež bývají v určitém poměru doplněny laminátem. Každá varianta má řadu pro a proti a odvíjí se od ní celkové vlastnosti longboardu.

Mysleli jste si, že deska vzniká opracováním pořádného kusu dřeva? Omyl, materiál je na sebe vršen po vrstvách a podle jejich počtu získává prkno své charakteristické vlastnosti. U každého produktu je množství vrstev jiné, vždy se ale pohybuje v rozmezí od dvou do jedenácti. Poměr dřeva a laminátu potom určuje specifické vlastnosti daného modelu.

Downhill longboardy
CURB Downhill 40

Trucky

Možná se teď ptáte, zda jsme si nespletli téma, když se zabýváme náklaďáky? Slovo truck se ale užívá i v oblasti prken, kde označuje kovové součástky šroubované na desku, na něž se dále připojují kolečka s ložisky. Jejich velikost se odvíjí od rozměrů desky a mezi ně a dřevěnou část se vkládají gumové podložky chránící materiál desky. Podle způsobu montáže se odvíjí dva základní způsoby umístění trucků:

 • Vertical kingpin – vychází z klasického skateboardu, mohutnější část držící kolečka, snadné nastavení tuhosti dotažením nebo povolením matice, vhodný do skateparků
 • Reverse kingpin – vychýlení držáku pod úhlem 35°, 42°, 43°, 45°, 50°, lepší stabilita, točivost a geometrie, vhodné pro freeride a downhill

Ložiska

Chcete, aby se vám kolečka neutrhla nebo nepraskla po několika jízdách? Zvolte dostatečně kvalitní a odolná ložiska. Pro jejich hodnocení se používá stupnice ABEC 1–9, většina dostupných produktů spadá do tříd 1, 3, 5, 7 nebo 9. Daný údaj bohužel příliš nevypovídá o kvalitě zpracování, jelikož se vztahuje výhradně na přesnost výroby. Zjistíte tak, že ABEC 1 byl vyroben nejméně přesnou metodou, zatímco ABEC 9 je dokonale přesný.

Longboard
Exway X1 PRO Riot

Víte, že…?

Označení ABEC berte jako bernou minci pouze, porovnáváte-li dva modely renomovaných výrobců. U neznačkových není ani hodnocení ABEC 9 dostatečnou zárukou kvality, jež je mnohdy srovnatelná třeba s ABEC 5 z dílny známého jména.

Kolečka

Bez koleček by to zkrátka nešlo. Spolu s tvarem a délkou desky nejvíce ovlivňují vlastnosti longboardu. Zatímco rozměrnější kola dovedou vyvinou vyšší absolutní rychlost, menší zase lépe akcelerují. Menší kolečka do 70 mm odvedou skvělou práci při jízdě po městě a slidování, středně velká se hodí na freeride a největší kolečka nad 75 mm představují optimální volbu pro downhill.

Na vědomí během nákupu berte též tvrdost. Udává se na základě obecně závazného rámce a výrobci o ní vždy informují ve specifikacích svých výrobků. V tomto případě rozlišujeme tři skupiny:

Elektrické longboardy
Eljet Alpha
 • 70–80a – pro vysoké rychlosti, dobrá přilnavost, poradí si s jízdou na hrubém povrchu
 • 80–85a – pro freeride, dostatečná přilnavost
 • 85–99a – pro slidování, špatná přilnavost, horší vlastnosti na hrubém terénu, nejtvrdší kolečka na trhu

Za podstatný parametr považujeme u koleček i pozici jejich středu, podle něhož se longboardy řadí také do tří kategorií:

 • Center-set – stejná vzdálenost koleček od hran, možnost je sundat a otočit, vhodné pro slidování
 • Side-set – střed koleček na stejné úrovni jako hrana desky, vysoká přilnavost a skvělá ovladatelnost
 • Off-set – střed mezi úrovni hrany desky a prostředkem kolečka, univerzální uplatnění
Longboardy Cruisery
DB Longboards Wolf Prowler 37
Longboardi detail

Velmi důležitou částí jsou kolečka prkna

Bushingy

Poslední významný prvek každého longboardu se ukrývá pod anglickým názvem bushing. Jedná se o polyuretanové válce nebo kužely umísťované mezi základní desku a držák koleček. Zásadní roli sehrává tuhost jejich materiálu spolupodílející se na celkové tuhosti trucku. Tvar a síla materiálu by měly odpovídat zvolenému jízdnímu stylu.

 • Měkčí bushingy jsou vhodné pro jízdu městem, jelikož dovolují lépe zatáčet a ani prudší změna směru jim nečiní žádné obtíže.
 • Naproti tomu tvrdší polyuretan zatáčení do značné míry omezuje a jeho stabilitu ocení spíše milovníci downhillu.
 • Vzhledem k tomu, že ke každému trucku se připojuje dvojice samostatných bushingů, můžete jejich rozumnou kombinací dosáhnout ideálních vlastností.
Longboardy Pintaily
Madrid Pintail Standard piechart 37

Důležitý rozdíl spočívá taktéž ve tvarech. Válce jsou větší, zajišťují lepší stabilitu a omezují zatáčení. Kužely jsou pravým opakem – jsou menších rozměrů, méně stabilní, ale otáčení se s jejich pomocí mnohem jednodušší.

Nejvýznamnější značky

Jste schopni jen tak z hlavy vyjmenovat alespoň pět renomovaných značek v oblasti výroby longboardů? Nepohybujete-li se v této sféře, patrně vám nic neřeknou. Komunita však jejich jména velmi dobře zná a ví, co od nich může čekat. Jestliže si chcete jen občas zajezdit, vystačíáte si stejně dobře i s neznámým boardem ze supermarketu. Nároční downhillové jezdci či jedinci, kteří jízdou na prknu tráví desítky hodin denně by se však měli po něčem lepším poohlédnout.

Mezi respektovaná jména na poli výroby longboardů v současné době řadíme:

Downhill longboardy
Downhill ZENIT Stinger 31
 • Worker
 • Tempish
 • Arbor
 • Penny
 • Street Surfing

Jelikož mnoha zákazníkům uvedené názvy vůbec nic neříkají, věnujeme každému z nich alespoň krátkou podkapitolu se základními informacemi.

Worker

Říká vám něco název české společnosti inSPORTline? Pokud ano, pak vězte, že značka Worker je s ní nerozlučně spojena. Právě pod ní totiž prodává své sportovní vybavení určené nejen milovníkům rychlých prken, ale také kolečkových bruslí či koloběžek. Oblíbená je pro svou kvalitu a péči, jež věnuje hlavně začátečníkům. Nabídka pintailových prken z její dílny patří k tomu nejlepšímu na trhu.

Longboard
Exway X1 PRO

Tempish

V českých luzích a hájích zůstaneme i v případě firmy Tempish. Spatřila světlo světa roku 1994 v Olomouci, kde dodnes sídlí a v průběhu více než 20 let se jí podařilo úspěšně expandovat do celého světa. Do jejího portfolia patří kromě prken také kolečkové a zimní brusle, chrániče, přilby a další příslušenství. Specifický segment potom tvoří potřeby pro florbal, jejímž návrhem se zabývá samostatné oddělení společnosti.

Arbor

Náš přehled by patrně nebyl ničím, kdybychom neuvedli alespoň jednu společnost ze Spojených států. Kalifornský koncern Arbor patří k nejznámějším jménům na poli výroby sportovního náčiní. Věnuje se výrobě skateboardů, snowboardů a dalších „boardů“ jejich základem je pořádná dřevěná deska. Právě kvalitě použitého dřeva věnuje značnou pozornost.

Penny

Čeká nás další přesun, tentokrát do Austrálie. Ben MacKay zde před 12 lety založil společnost Penny Skateboards věnující se výrobě prken. Dodnes se soustředí zejména na co nejvyšší kvalitu bez ohledu na konečnou cenu a její výrobky se řadí k tomu nejlepšímu, co lze na trhu zakoupit.

Elektrické longboardy
Eljet Double drive

Street Surfing

Poslední zástupce našeho přehledu, Street Surfing, pochází pro změnu zase z USA. Když v roce 2005 vznikla jako součást hnutí podporující aktivní život a street komunitu, patrně nikdo nečekal, že by se podařilo uspět. Nicméně úspěch přišel a spolu s tím i expanze na všechny kontinenty světa. Hlavní devízou prken z dílny této firmy je jejich nepřehlédnutelné designové provedení odkazující na samotné základy pouliční kultury.

Cena

Rozhodli jste se, že se chcete naučit jezdit na longboardu nebo jste již protřelými jezdci, kteří hledají exkluzivní kvalitu? Ať tak či tak, nabídka je dnes natolik široká, že vás bezesporu uspokojí. S velkým počtem modelů úzce souvisí i velké cenové rozpětí. O tom pojednává i poslední kapitola našeho článku. V ní vás seznámíme se třemi intervaly, jež se nám podařilo získat na základě cenové analýzy:

 • Do 2 500 Kč
 • 2 500–4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč
Longboardy Cruisery
Globe Chromantic white 33

Cena do 2 500 Kč

Za finanční obnos nedosahující ani hranice 2 500 korun zakoupíte výrobek určený zejména začátečníkům pro naučení základním návykům a techniky jízdy. Tvar konstrukce typu pintail představuje jakousi univerzální variantu pro všechny nevyhraněné jezdce. Deska bývá provedena z břízového případně bambusového dřeva, u dětských modelů nebývá výjimkou ani plast. Jeho nosnost ovšem nepřesahuje hranici 100 kilogramů, těžší jedinci by proto měli být obezřetní.

Škála ložisek, tvrdosti gum a navržení trucků je velice široká. Doporučujeme proto nevybírat horší hodnocení přesnosti ložisek než ABEC 5. Začátečníci by se měli poohlédnout po středně tvrdých kolečcích zajišťujících dobrou přilnavost, ale i snadnou ovladatelnost prkna. Nic pokročilého zde zkrátka nehledejte, od toho jsou vyšší cenové skupiny.

Cena od 2 500 Kč do 4 000 Kč

Ve střední třídě se setkáte s řemeslně provedenými prkny určenými pro každodenní jízdu. Deska bývá z pružného bambusového dřeva či tvrdého javoru, často bývá doplněna o laminát nebo kov. Samozřejmostí je luxusně vypadající design. Kromě modelů pro začátečníky zde naleznete i pokročilejší boardy, určené milovníkům triků či freeridu. Downhillová prkna se pro svou konstrukční náročnost ještě příliš neobjevují.

Longboardy Pintaily
Globe Pintail moonlighting 34

Cena nad 4 000 Kč

Jste uznávaným jménem ve streetové komunitě? Mají vaše triky statisíce zhlédnutí na sociálních sítích a nezaleknete se ani sjezdu ve stokilometrových rychlostech? Pak jistě budete lovit v poslední skupině výrobků určených pro náročné zákazníky. Paleta dostupných prken je tak široká, že si vybere každý. Od začátečníka až po profesionála.

Otázky a odpovědi

Jaký materiál vybrat?

Javor se pro svou tvrdost a odolnost používá pro downhillová prkna, jež ve vysokých rychlostech čelí silnému odporu. Většina ostatních druhů se vyrábí zejména z bambusu, který je ceněn pro svou pružnost a dostatečnou odolnost. Ocení je jak začátečníci, tak milovníci freeride ježdění či triků. Břízové dřevo se standardně vyskytuje u nejlevnějších boardů pro nenáročné zákazníky.

Jak vybrat longboard?

Longboard vybírejte podle toho, kde a jak ho budete používat. Důležitou roli hraje pochopitelně i cena. Zde platí, že čím dražší board je, tím je i kvalitnější a nabízí toho víc.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku longboardů